Evinizdeki 7 Doğal Ağrı Kesici: Ağrı Kesen Doğal ve Bitkisel Çözümler

Aspirin, ibuprofen ve naproksen (Steroid olmayan anti-inflamatuvarlar) çoğumuzun ilaç dolabında bulunan yaygın ağrı kesicilerdir. Ne zaman bir baş ağrısı, diş ağrısı, mide ağrısı, sırt ağrısı ya da başka bir ağrı yaşasak alternatiflerini hiç düşünmeden bir ağrı kesici içme yoluna gideriz. Bu yazımızda ağrı kesici kullanmak yerine başvurabileceğiniz doğal ağrı kesici yöntemler hakkında bilgi vereceğiz.

Ağrı kesici ilaçlar hem doktorlar hem de hastalar için ağrıyı kesen değerli araçtır. Ancak tüm ilaçlar gibi bu ağrı kesiciler de kızarıklık, mide yanması, mide bulantısı gibi çeşitli yan etkilere sahiptir. Ağrı kesicilerin yan etkileri bu ilaçların kullanımını bazen zorlaştırmaktadır.

Daha da kötüsü ağrı kesici ilaçlar uzun süre kullanıldığında karaciğer hasarı, böbrek problemleri, mide ülseri ve felç ve kalp krizi riskinin artması gibi zararlı yan etkiler bırakmaktadır.

Son yıllarda uzmanlar ağrı kesici ilaçların kullanımına yönelik uyarılarda bulunmaktadır. Sağlık uzmanları ağrı kesici ilaçlar yerine potansiyel yan etkileri bulunmayan doğal ağrı kesici yöntemlere başvurulmasını tavsiye etmektedir.

doğal ağrı kesici
doğal ağrı kesici

İşte her evde bulunan 7 doğal ağrı kesici yöntem:

1. Buz Torbası

Buz torbası mevcut ağrı kesici yöntemler arasında en etkili olanlardan biridir. Çene ağrısı, sırt ağrısı ya da ani düşme ve yaralanmalara bağlı olarak ortaya çıkan ağrılarda buz torbası son derece etkilidir. Hatta buz torbası doğum sonrası ağrılarda bile etkili olabilmektedir.

Women and Birth dergisinde 2016 yılında yayınlanan bir araştırmada 20 dakikalık buz torbası uygulamasının doğum sonrası perineal ağrı problemini hafiflettiği ve 1.5-3 saat süresince etkisinin devam ettiği belirtilmiştir.

buz torbası
buz torbası

Buz torbası uygulaması inflamasyon ve ağrıyı ilk 48 saat boyunca azaltmaya yardımcı olmaktadır. Uygulanan soğukluk kan dolaşımını sınırlayarak sinirleri uyuşturmakta ve şişlik ve inflamasyonu azaltmada önemli bir rol oynamaktadır.

Doğal ağrı kesici olarak kullanabileceğiniz birçok buz torbası türü bulunmaktadır. Ezcanelerde tekrar tekrar kullanılabilen buz torbası ürünleri bulunmaktadır. Ancak bunlardan olmasa bile dondurucuda her zaman kendiniz buz yaparak buz torbası haline getirebilirsiniz.

 1. Bir miktar buzu plastik bir torbaya koyun ve havluyla sarın.
 2. Ağrı hissettiğiniz bölgeye en az 20 dakika boyunca uygulayın.
 3. İhtiyaç duydukça bu işlemi tekrarlayabilirsiniz.

2. Sıcak Kompres

Evde uygulayabileceğiniz bir diğer doğal ağrı kesici yöntem ağrıyan bölgeye sıcak kompres uygulamaktır.

Sıcak kompres çoğu akut ve kronik ağrıyı hafifletmede etkilidir. Isı sayesinde kan damarları seyrelir ve böylece kanın vücuda besinleri taşıması ve toksinleri atması kolaylaşır. Böylece ağrı azalır.

sıcak kompres
sıcak kompres

2014 yılında Journal of Clinical & Diagnostic Research dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre ilaç tedavisine ek olarak termoterapi ve kiroterapi uygulaması sırtın alt tarafında ağrı yaşayan kişilerde ağrıyı hafifletmek için etkili olmaktadır.

Sıcak kompres için marketlerde ve eczanelerde satılan sıcak su torbası ürünlerini kullanabilirsiniz. Ayrıca evde kendiniz de bir sıcak kompres hazırlayabilirsiniz:

 1. Pamuklu bir bezi sıcak suya batırın ve fazla suyunu sıkın.
 2. Ağrı hissedilen bölgeye 15-20 dakika boyunca uygulayın.
 3. İhtiyaç duydukça 2 saatte bir tekrarlayın.

3. Zerdeçal

Son zamanlarda yaygın bir şekilde kullanılmaya başlayan zerdeçal doğal ağrı kesici bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Zerdeçal kurkumin yönünden zengindir. Kurkumin vücuttan serbest radikallerin atılmasını sağlayan doğal bir antioksidandır. Bu da ağrı hafifletir. Özellikle vücut ağrısı, eklem ağrısı ve inflamasyona neden olan iç vücut yaralanmalarında zerdeçal son derece etkili bir doğal ağrı kesici yöntemdir.

zerdeçal süt
zerdeçal süt

2003 yılında Journal of Alternative and Complementary Medicine dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre kurkumin inflamasyonda rol oynayan birçok farklı molekülü engelleyerek anti-inflamatuvar bir etki yapmaktadır.

Advances in Experimental Medicine and Biology dergisinde 2007 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre kurkumin maddesinin antioksidan ve anti-inflamatuvar özellikleri ve terapötik özellikleri kanser, arteroskleroz, nörodejeneratif hastalıklar ve inflamatuvar bozukluklara karşı etkilidir.

Alternative Medicine Review dergisinde 2009 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre ise kurkumin bağırsak hastalığı, pankreas, artirit, kronik ön uveit ve belirli kanser türlerinde terapötik bir madde potansiyeline sahiptir.

 • Zerdeçalın doğal ağrı kesici olarak kullanımı için 1 çay kaşığı zerdeçal tozunu 1 bardak sıcak süte karıştırarak her gün içebilirsiniz.

4. Karanfil

Tane halinde ve öğütülmüş karanfil evlerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra karanfil güçlü bir doğal ağrı kesici olarak görülmektedir.

Karanfil diş ağrısı, baş ağrısı ve artirik iltihap ile ilgili ağrıları azaltmaya yardımcı olmaktadır. Bütün halindeki karanfil ve karanfil yağı doğal topikal ağrı kesici olarak da kullanılabilir.

karanfil
karanfil

2014 yılında Asian Pacific Journal of Tropical Biomedicine dergisinde yayınlanan bir araştırmada karanfil tanesinin 13. Yüzyıldan beri diş ağrısı, eklem ağrısı gibi ağrıları hafifletmede analjezik ve antispazmodik olarak kullanıldığı belirtilmiştir.

 • Diş ağrısı için bir adet karanfili alıp çiğneyebilirsiniz.
 • Bir adet pamuğu karanfil yağına batırıp ağrıyan yere uygulayabilirsiniz.
 • Kas ve eklem ağrısı için karanfil yağı ile bir başka taşıyıcı yağı karıştırarak birkaç dakika boyunca ağrıyan yere masaj yapabilirsiniz.

5. Kırmızı Biber

Baharatlı yiyecekleri seviyorsanız evinizde kırmızı biber mutlaka vardır. Kırmızı biber en etkili doğal ağrı kesici yöntemlerden biridir. Kırmızı biberdeki kapsaisin maddesi ağrı ve inflamasyonu azaltan bir etkiye sahiptir. Ayrıca beyindeki ağrı ileticilerinin aktivasyonunu engeller ve ağrı hissini azaltır.

2011 yılında British Journal of Anesthesia dergiösinde yayınlanan bir araştırmada topikal olarak kapsaisin jel uygulamasının ağrıyı azaltmada etkili olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca Molecules dergisinde 2016 yılında yayınlanan araştırmada da kapsaisin maddesinin analjezik etkileri ve ağrı tedavisinde klinik uygulanabilirliği vurgulanmıştır.

kırmızı pul toz biber
kırmızı pul toz biber

Kırmızı biber kullanarak evde doğal ve bitkisel ağrı kesici yapabilirsiniz.

 1. Yarım çay kaşığı öğütülmüş kırmızı biber ile 2-3 çay kaşığı ılık zeytinyağı ya da Hindistan cevizi yağını karıştırın.
 2. Elde ettiğiniz karışımı ağrıyan bölgeye sürün.
 3. 10-15 dakika bekleyin ve yıkayın.
 4. Ağrı geçene kadar bu işlemi tekrarlayabilirsiniz.

6. Zencefil

Zencefil çayı içmeyi seviyorsanız ya da zencefili yemeklerinizde kullanıyorsanız, onun doğal ağrı kesici özelliğini duymak sanırız sizi mutlu edecektir.

Zencefil gingerol adı verilen bir bileşen içerir. Gingerol anti-inflamatuvar özelliklere sahiptir. Bu bileşen gut, romatoit artirit, osteoporoz gibi hastalıklarda ağrıyı azaltmak için doğal ağrı kesici olarak kullanılabilir.

2005 yılında Journal of Medicinal Food dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre zencefil hücresel düzeyde belirli inflamatuvar süreçleri etkilemektedir. Böylece zencefil gerek akut gerekse de kronik inflamatuvar hastalıklarda doğal ağrı kesici olarak etkili hale gelmektedir.

Zencefil Çayı
Zencefil Çayı

Journal of Pain dergisinde 2010 yılında yayınlanan bir diğer araştırmada ise her gün zencefil tüketerek egzersizden kaynaklanan kas ağrılarının hafifletildiği belirtilmiştir.

 • Her gün yiyeceklerinize 1-2 çay kaşığı öğütülmüş zencefil ekleyebilirsiniz.
 • Topikal uygulama için bir miktar zerdeçal ile zencefil macununu karıştırıp günde iki kere ağrılı bölgeye sürebilirsiniz.
 • Ayrıca 1 yemek kaşığı zencefil dilimini 5 dakika boyunca 1 bardak sıcak suda bekletip günde 2-3 kere içerek doğal ağrı kesici özelliklerinden faydalanabilirsiniz.

7. Zeytinyağı

Zeytinyağı ülkemizde yemeklerde ve salatalarda en çok kullanılan yağlardan biridir. Zeytinyağı doğal ağrı kesici ve enflamasyonu azaltıcı özelliklere de sahiptir.

2005 yılında Nature dergisinde yayınlanan bir araştırmada zeytinyağının vücutta iltihaba neden olan siklooksijenaz (COX) enzimlerinin aktivitesini engelleyen non-steroid anti-inflamatuvar maddeler içerdiği belirtilmiştir.

Current Pharmaceutical Design dergisinde 2013 yılında yayınlanan bir diğer çalışmada ise sızma zeytinyağının içindeki oleokantal bileşeninin vücutta iltihaba yol açan COX-1 ve COX-2 enzimlerinin üretimini engellediği gösterilmiştir.

zeytinyağı
zeytinyağı

2013 yılında yapılan bir araştırmada sızma zeytinyağının ağrıyan yere sürülmesiyle dizde osteoartirit hastalığı olan kişilerde semptomların azaltılmasının sağlandığı belirtilmiştir.

Zeytinyağının doğal ağrı kesici özelliklerinden faydalanabilmek için her zaman sızma zeytinyağı tercih edilmesi gerekmektedir:

 • Topikal kullanım için ılık zeytinyağı ile ağrıyan bölgeye masaj yaparak artirit ve kas tutulmalarında şişme ve iltihabı azaltabilirsiniz.
 • Her gün 1-2 yemek kaşığı zeytinyağı tüketmek de doğal ağrı kesici özelliklerinden faydalanmanızı sağlayacaktır.

BU YAZIYI PAYLAŞIN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER YAZILAR

Sol Koltuk Altında Ağrı Neden Olur? Neyin Belirtisi?

Sol koltuk altında ağrı hafif bir kas zedelenmesi veya lenf bezlerinin büyümesi gibi çok çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Gün...

Ayak Baş Parmak Ağrısı Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Ayak baş parmağı ağrısı mı yaşıyorsunuz? Yalnız değilsiniz. Ayak baş parmak ağrısı oldukça yaygındır. “Ayak baş parmak ağrısı...