Doğal malzemelerle sinek ilacı ve sinek kovucu nasıl yapılır?

Yılın belirli dönemlerinde çoğumuz sivrisineklerden dolayı zor günler yaşarız. Sivrisinekler küçük ancak oldukça rahatsız edici ve hatta taşıdıkları patojenler nedeniyle tehlikeli olabilecek canlılardır.

Sivrisinekler sıtma, sarıhumma, dang humması, ensefalit ve Batı Nil Virüsü gibi çeşitli hastalıkları yayabilir veya bulaştırabilir. Son zamanlarda sivrisineklerden bulaşan Zika hastalığı da sivrisineklere karşı insanları tedirgin etmiştir.

İnsanlar koku, ışık, ısı ve nem gibi faktörlerin etkisiyle sivrisinek ısırıklarına karşı savunmasız hale gelirler. Bu küçük canavarlar cildimizde kaşıntı ve şişliklere neden olur.

Sivrisinek ısırıklarından ve sivrisineklerin bulaştırdığı hastalıklardan korunmak için marketlerde birçok ticari sinek ilacı satılmaktadır. Ancak son yıllarda bu sinek ilaçlarının özellikle N, N-dietil-3-metilbenzamid (DEET) içeren ürünlerin sağlık üzerinde olumsuz etkileri tartışa yaratmıştır.

Bu risklerden korunmak için hem sağlığınız hem de çevre için güvenli olan daha doğal sinek ilacı ürünlerini kullanabilirsiniz.

Bu yazımızda 10 doğal sinek ilacı hazırlama yöntemi üzerinde duracağız.

Not: Çoğunlukla temel yağlar etkili birer sinek kovucudur. Ancak bunlardan bazıları hamile ve emziren kadınlar için uygun değildir.

1. Limon Okaliptüs Yağı

Limon okaliptüs yağı en etkili doğal sinek kovuculardan biridir. Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi de limon okaliptüs yağını ticari sinek kovuculara alternatif olarak onaylamıştır.

2014 yılında Sivrisinek Kontrol Derneği tarafından yayınlanan bir rapora göre %32 limon okaliptüs yağı içeren bir karışım üç saat boyunca sivrisineklere karşı ticari sivrisinek kovuculardan %95 daha fazla etkili olmaktadır.

Limon Okaliptüs Yağı
Limon Okaliptüs Yağı
 1. Bir parça limon okaliptüs yağı ile bunun 10 katı kadar cadı fındığı yağını karıştırın.
 2. Sprey şişeye doldurun.
 3. Sivrisineklerin konma ihtimali olan bölgelere sıkın
 4. Saat başı tekrarlayın.

2. Lavanta

Güzel kokulu bu bitki gerek sivrisineklere gerekse de diğer böceklere karşı doğal bir sinek kovucu olarak işlev görmektedir.

2002 yılında yapılan bir araştırmaya göre lavanta yağı yetişkin sivrisineklere karşı etkindir. Bu araştırma tüysüz fareler üzerinde yapılmıştır.

Lavanta Yağı
Lavanta Yağı

Ayrıca lavanta analjezik, böcek öldürücü, antiseptik ve yatıştırıcı etkilere sahip bir bitkidir. Sivrisinek ısırıklarını önler ve hafifletir.

 • Sivrisinekleri kovmak için birkaç damla lavanta yağını cildinize sürün. Ancak lavanta yağını cildinize sürmeden önce küçük bir bölgede alerji testi yapın.
 • Ayrıca birkaç damla lavanta yağını pamuk topunun üzerine dökerek evin farklı bölgelerine yerleştirirseniz böcek kovucu etkisini fark edeceksiniz.
 • Bunun yanı sıra bahçenizde lavanta bitkisi yetiştirerek böcekleri ve sivrisinekleri uzak tutabilirsiniz.

3. Tarçın Yağı

Tarçın yağı da bir diğer etkin ve çevre dostu sivrisinek kovucudur. Tarçın yağı sivrisinek yumurtalarını da öldürür.

2004 yılında yapılan bir araştırmaya göre tarçın yağı mükemmel bir kokuya sahip, çevre dostu bir sinek kovucudur. Araştırmaya göre tarçın yağı sivrisinek larvalarını ticari ürünlere göre çok daha etkili bir şekilde öldürmektedir.

Tarçın Yağı
Tarçın Yağı
 • 24 damla tarçın yağını 1 bardak suya ekleyin. Karıştırın ve sprey şişesine doldurun. Bu karışımı cildinize veya giysilerinize, evinizin çeşitli bölgelerine sıkarak sivrisinekleri uzak tutabilirsiniz.
 • Alternatif olarak bir parça tarçın yağını ¼ oranında herhangi bir taşıyıcı yağın içerisine ekleyin. Sivrisinek ısırığı olan bölgeye ovalayarak sürün.
 • Tarçın yağını başka yağlarla veya suyla karıştırmadan cildinize sürmeyin. Bu cildi tahriş edebilir.

4. İdris Otu

İdris otu sivrisineklere karşı bir diğer etkili koruyucudur. İdris otu marketlerde satılan ticari sinek kovucu ürünlerin içerisinde de kullanılmaktadır.

Sivrisinekler idris otunun kokusundan nefret eder ve idris otu olan yerlerden uzak dururlar. İdris otu insanlar ve evcil hayvanlar için güvenli ve toksik olmayan bir yağdır.

İdris Otu Yağı
İdris Otu Yağı

2011 yılında yapılan bir araştırmaya göre idris otu iki saat boyunca sivrisineklere karşı %50 daha fazla koruma sağlamaktadır.

 • Sprey şişenin yarısını su ile doldurun. Üzerine 10-15 damla idris otu yağı ekleyin. Çalkalayın ve cildinize ya da etrafa sıkarak kullanın.

5. Kedi Otu

Sivrisinekleri kovmaya yarayan bir diğer bitki kedi otudur. Kedi otundaki nepetalactone maddesi sivrisinek kovucu özellik taşır. Ayrıca bu bitki insanlar ve evcil hayvanlar için toksik değildir (kediler hariç).

2001 yılında Amerikan Kimya Derneği tarafından yapılan bir araştırmaya göre kedi otunun temel yağı olan nepetalactone bitkiye karakteristik kokusunu verir. Bu koku sivrisineklere karşı ticari ürünlere göre 10 kat daha etkilidir.

Kedi Otu
Kedi Otu

2009 yılında Medikal ve Veteriner Entomoloji dergisi tarafından yapılan araştırmaya göre kedi otu yağı görece güvenli bir sinek kovucudur.

 • Az bir miktar taze kedi otu yaprağını evin bir köşesine koyun. 2-3 günde bir yaprakları değiştirin.
 • Alternatif olarak 1 yemek kaşığı kedi otu yaprağını 2 bardak suyun içerisinde 5 dakika boyunca kaynatın. Süzün ve soğumasını bekleyin. Bu karışımı evinizin çeşitli bölgelerine sıkın.

6. Nane

Nane yağı da sivrisineklere karşı etkili bir doğal sinek kovucudur. Ayrıca böceklere karşı da etkilidir. Böcekler nane yağının bu keskin ve güçlü kokusundan hoşlanmaz.

2011 yılında Asya Pasifik Tropik Biyotıp Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre nane yağı etkili bir larvasit ve sinek kovucudur.

Nane Yağı
Nane Yağı
 • Dışarı çıkmadan önce bir miktar nane yağını doğrudan cildinize sürün.
 • İkinci bir seçenek olarak küçük bir sprey şişesinin içine dörtte bir oranında saf su koyun. 2 çay kaşığı cadı fındığı yağı ve 20-25 damla nane yağı ekleyin ve karıştırın. Bu karışımı evin çeşitli bölgelerine sıkabilirsiniz.

7. Kekik Yağı

Bir diğer sinek kovucu bitki kekiktir. Bu aromatik bitki sivrisinekleri uzaklaştıran fitokimyasallar içerir.

2012 yılında yapılan bir araştırmada tüysüz fareler üzerinde deney yapılmış ve yüzde 5 oranında kekik yağının %91 oranında koruma sağladığı tespit edilmiştir.

Kekik Yağı
Kekik Yağı
 • Bir miktar kekik yaprağını avuçlarınızın içerisinde ovalayın. Daha sonra bu yaprakları cildinize sürün.
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı veya jojoba yağının içerisine birkaç damla kekik yağı damlatın.

8. Nim Ağacı

Hint leylağı olarak da bilinen nim ağacı da doğal bir sivrisinek kovucudur. Böcek kovucu olarak görev gören yüksek düzeyde uçucu bileşenler içerir.

2015 yılında yapılan bir araştırmada nim ağacı yağının etkin bir sinek kovucu olduğu tespit edilmiştir. Nim ağacı yağı üç saat boyunca %70 daha fazla sivrisinek koruması sağlamaktadır.

Nim Ağacı Yağı
Nim Ağacı Yağı
 • Nim ağacı yağını herhangi başka bir temel yağ içerisinde ¼ oranında karıştırın. Dışarı çıkmadan önce cildinize sürün.
 • 1 yemek kaşığı nim ağacı yağını sprey şişesine ekleyin ve içerisine su koyun. Bu karışımı böceklerde kullanabilirsiniz.
 • Bir diğer seçenek ise nim ağacı yapraklarını yakmaktır. Bu şekilde ortaya çıkan koku sivrisinekleri bir süre uzak tutar.

9. Limon Otu (Yalancı Melisa)

Limon otu da etkili bir sivrisinek kovucudur.

Limon Otu Yağı
Limon Otu Yağı
 • Bir sprey şişenin içerisine 1 yemek kaşığı cadı fındığı yağı, 1 çay kaşığı okaliptüs yağı ve 1 çay kaşığı limon otu yağı ekleyin. Sertçe çalkalayın ve cildinize birkaç saatte bir sıkın.

10. Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı bir diğer doğal böcek kovucudur. Kokusu kafur ağacına benzer ve bu kokudan böcekler hiç hoşlanmaz. Marketlerde satılan böcek ilaçlarının içinde de çay ağacı yağı bulunmaktadır.

 

BU YAZIYI PAYLAŞIN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER YAZILAR

Ağlamaktan Şişen Göz Nasıl İner? Ağlayınca Şişen Gözlere Ne İyi Gelir?

Hepimiz zaman zaman ağlarız. Bazen üzüntüden, bazen de mutluluktan… Ağlamak en insani duygusal tepkilerden biridir. Ancak çok fazla...

Evde Gül Suyu Yapımı Kolay Tarif

Gülsuyu yatıştırıcı ve dengeleyici özellikleri sayesinde her cilt tipine yönelik güzellik iksirlerinin vazgeçilmez malzemelerinden biridir. Bu yazımızda evde...

Stres nedir? Stresin Sebepleri ve Etkileri. Stres yönetimi nasıl yapılır?

Hepimiz yaşamımızda stresi tecrübe ederiz. Stresin birçok hastalığa sebep olması veya bu hastalıkları etkilemesi nedeniyle, stresin vücudumuzu nasıl...

Pasif İçiciliğin Zararları Nelerdir? Pasif İçicilik Neden Önlenmelidir?

Sigara içmek sizi öldürebilir! Neredeyse herkes bunu bilir. Peki sigara içmiyor olsanız bile sigara dumanına maruz kalmanın, yani...