Dudak üstü kararması neden olur? Dudak Üstü Kararmasına Ne İyi Gelir?

Dudak üstü kararması özellikle kadınlar olmak üzere birçok kişinin yaşadığı yaygın bir kozmetik problemdir. Dudak üstü kararması dudağın üst kısmındaki deride gerçekleşebileceği gibi üst dudakta kararma şeklinde de oluşabilir. Dudak üstü kararması tıbbi veya tıbbi olmayan nedenlerden kaynaklanabilir. Bu yazımızda dudak üstü kararmasına iyi gelen doğal ve bitkisel çözümler hakkında bilgi vereceğiz.

Dudak üstü kararması neden olur?

Dudak üstü kararması probleminin bilinen nedenleri şunlardır:

 • Bıyık bölgesindeki fazla kıllanma şeklinde ortaya çıkan hirsutizm,
 • Gebelik lekesi olarak da bilinen melazma,
 • Doğum kontrol hapları,
 • Melanin üretimini tetikleyen hormonel değişiklikler.

Dudak üstü kararması yapan tıbbi olmayan nedenler ise şunlardır:

 • Kılların yanlış teknikle alınması,
 • Cilt bakımının doğru bir şekilde yapılmaması,
 • Aşırı sigara içme,
 • Güneş ışınlarının verdiği zarar.

Dudak üstü kararması nasıl geçer? Dudak üstü kararmasına ne iyi gelir?

Nedeni ne olursa olsun dudak üstü kararması evde uygulayabileceğiniz doğal ve bitkisel yöntemlerle giderilebilir. Ancak hemen sonuç alamayabilirsiniz. Düzenli olarak uyguladığınız takdirde aşağıdaki bitkisel ve doğal yöntemler iyi sonuçlar verecektir.

1. Limon

Limon suyu doğal olarak dudak üstü kararması problemini giderebilir. Limon suyundaki sitrik asit beyazlatıcı etkiye sahiptir. Ayrıca cildin ölü deriyi ve ölü cilt hücrelerini atmasına yardımcı olur.

limon suyu
limon suyu
 • Bir limonun suyunu sıkın ve dudak üstü kararması görülen bölgeye sürün. 1 dakika boyunca masaj yapın. Bir gece bekleyin ve ertesi sabah ılık suyla yıkayın. Kuruladıktan sonra dudak nemlendiricisi ve yüz nemlendiricinizi uygulayın. Bu işlemi 1-2 ay boyunca düzenli olarak tekrarlayınız.
 • Alternatif olarak yarım çay kaşığı limon suyu, yarım çay kaşığı gliserin ve yarım çay kaşığı balı karıştırın. Yatmadan önce dudak üstü kararması görülen bölgeye sürün. Olumlu sonuçları almak için her gün tekrarlayın.

2. Bal

Dudak üstü kararması tıbbi olmayan veya yaşa bağlı nedenlerle oluşuyorsa bal en iyi çözümlerden biridir. Doğal bir nemlendirici olan bal, dudakları ve dudak üstü bölgesini yumuşatarak doğal rengini kazanmasına yardımcı olur.

bal
bal
 • Yatmadan önce dudak üstü kararması görülen bölgeye bal sürün ve bir gece bekletin. Sabah ılık suyla yıkayın. Her gün tekrarlayın.
 • Alternatif olarak yarım çay kaşığı bal ile 1 çay kaşığı gül suyunu karıştırın. Dudak üstüne sürün. 20 dakika bekleyerek ılık suyla yıkayın. Her gün tekrarlayın.
 • Bir diğer seçenek ise eşit miktarda bal ve domates suyunu karıştırarak dudak üstü kararması görülen bölgeye sürün. 20-30 dakika bekleyin ve ılık suyla durulayın. Her gün tekrarlayın.

3. Peeling

Peeling dudak üstü kararması problemini gidermenin en iyi yollarından biridir. Dudak üstünde koyu renk pigmentli deriyi atıp altındaki yeni ve açık renkli deriyi ortaya çıkarmaya yardımcı olur.

şeker zeytinyağı peeling
şeker zeytinyağı peeling

Peeling işleminin haftada 1 veya 2 kere yapılması yeterlidir. Peeling daha sık uygulanırsa dudaklarınıza ve cildinize zarar verebilir, kızarıklık, tahriş veya acı verebilir.

Dudak bölgesine peeling uygulamak için şeker ve zeytinyağı kullanabilirsiniz.

 1. Yarım çay kaşığı toz şeker ile yeterli miktarda zeytinyağını karıştırarak macun kıvamına getirin. İsterseniz içine bal da ekleyebilirsiniz.
 2. Hazırladığınız karışımı dudak üstü kararması bölgesine 1 dakika boyunca dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulayın.
 3. 10 dakika bekleyin ve ılık suyla durulayın.
 4. Nemi korumak için nemlendirici sürün.
 5. Haftada 1 veya 2 kere tekrarlayın.

4. Masaj Yapmak

Dudak üstü kararması görülen bölgeye masaj yapmak doğal rengini kazanmasına yardımcı olabilir. yüzeydeki kiri temizleyerek ve kan dolaşımını hızlandırarak cildin renginin açılması sağlanabilir.

 • Yumuşak bir diş fırçası ile dudak ve dudak üstü kararması görülen bölgeye hafifçe masaj yapın. 5-10 dakika sonra durulayın ve her gün tekrarlayın.
 • Bir diğer seçenek; az miktarda badem yağı veya Hindistan cevizi yağını dudaklarınıza masaj yapmak için kullanabilirsiniz. Küçük dairesel hareketlerle masaj yapın. Her gün tekrarlayın. 30 dakika sonra durulayın.
 • Alternatif olarak bir adet buz küpü ile dudak üstü kararması görülen bölgeye masaj yapabilirsiniz. Buz sayesinde kan akışı hızlanacak özellikle üst dudağın kararması halinde dudak normal kırmızı görünümünü kazanacaktır.

5. Portakal Kabuğu Tozu

Doğal bir cilt beyazlatıcı olan portakal kabuğu tozu özellikle dudak üstü kararması probleminde son derece etkilidir. Önemli bir C vitamini kaynağı olan portakal kabuğu kolajen üretimini arttırır ve dudakları güneşin zararlı ultraviyole ışınlarından korur.

portakal kabuğu tozu
portakal kabuğu tozu
 1. Bir miktar portakal kabuğunu birkaç gün güneşte bekletin.
 2. Kuruttuğunuz portakal kabuklarını toz haline getirin.
 3. Yarım çay kaşığı portakal kabuğu tozu ile 1 çay kaşığı yoğurdu karıştırın.
 4. Hazırladığınız karışımı dudak üstü kararması görülen bölgeye sürün ve 10 dakika bekleyin.
 5. Parmaklarınızla ovalayın.
 6. Bu işlemi haftada 3-4 kere tekrarlayın.

6. Nemi Korumak

Özellikle üst dudağın kararması söz konusu ise dudağın doğal rengini korumak için hem dıştan hem içten nemlendirmelisiniz.

Dış ortam dudakları ve cildi kuruttuğundan özellikle nemlendirici bakım uygulanmalıdır. Dudaklarınıza kakao yağı veya shea yağı içeren dudak nemlendiricileri kullanabilirsiniz. İsterseniz bir miktar Hindistan cevizi yağı ile dudaklarınıza masaj yapabilirsiniz.

Dudaklarda nem kaybı vücudun diğer bölgelerine göre daha hızlı gerçekleşir. Bu nedenle her gün düzenli olarak dudak nemlendiricisi kullanılmalıdır.

su içmek
su içmek

Dudakları içten nemlendirmek için günde 8-10 bardak su içilmelidir. Herkesin su ihtiyacı farklıdır. Bu nedenle sağlık ve fitness durumunuza bağlı olarak ne kadar su içmeniz gerektiğini bir doktora veya diyetisyene danışabilirsiniz.

Su içmenin yanı sıra su yönünden zengin portakal, kivi, kavun, elma, kereviz, domates, salatalık, kabak ve havuç gibi meyve ve sebzeler tüketebilirsiniz.

Son olarak A ve C vitamini yönünden zengin yiyecekler tüketilmelidir. A vitamini cilt dokusunun yenilenmesini, C vitamini ise kolajen üretimini destekler. Ayrıca C vitamini cildi güneş ışınlarından da korumaya yardımcı olur.

7. Gliserin

Nemlendirici özellikleriyle gliserin dudak üstü kararması probleminde iyileşme sağlayabilir. Ayrıca ölü derinin atılmasına yardımcı olur.

gliserin
gliserin
 • Parmaklarınızı kullanarak bir miktar gliserin ile dudaklarınıza ve dudak üstü kararması görülen bölgeye masaj yapın. Bu işlemi her gece yatmadan önce tekrarlayın. Ertesi sabah ılık suyla durulayın.
 • Alternatif olarak eşit miktarda gliserin ve gül suyunu karıştırın. Bu karışım ile dudak üstü bölgesine her gün masaj yapabilirsiniz.

8. Gül ve Gül Suyu

Bahçenizdeki bu güzel çiçekler dudaklarınıza kırmızı renk kazandırmanıza yardımcı olabilir. nemlendirici, yatıştırıcı ve serinletici özellikleri sayesinde gül cildinize iyi hissettirecektir. Dudak üstü kararması için hem gül hem de gül suyu kullanılabilir.

 

 • Birkaç gülün taç yapraklarını 1 saat boyunca sütün içinde bekletin. Daha sonra öğüterek macun kıvamına getirin. İçerisine yarım çay kaşığı bal ve bir miktar safran ekleyin. Bu karışım ile dudak üstü kararması görülen bölgeye uygulayıp 15 dakika boyunca bekletin. Durulayın. Her gün tekrarlayın.
 • Bir diğer seçenek ise 3 yemek kaşığı gül suyu ile 1 yemek kaşığı gliserini karıştırıp sprey şişesine doldurun. Dudak üstü kararması yaşanan bölgeye sürün.
 • Evde doğal gül suyu yapımı tarifimizi okumak için BURAYA tıklayınız.

9. Sigarayı Bırakmak

Dudak üstü kararması sigara içen kişilerde daha sık görülmektedir. Sigara vücuttaki suyun azalmasına, dudakların çatlamasına ve cildin kurumasına neden olur. Sigara dumanını içinize çektiğinizde içerisindeki nikotin ve katran dudaklara ulaşır ve dudaklarda kararmaya neden olur. Ayrıca nikotin vücuttaki demiri de yok eder ve cildin renk değiştirmesine yol açar.

Sigara İçmek
Sigara İçmek

Bu yüzden dudaklarınızda ve dudak üstünde kararma yaşamak istemiyorsanız sigarayı bırakmanız gerekmektedir. Sigarayı bırakmak için bir sağlık kuruluşuna başvurabilirsiniz.

10. Dudaklarınızı Yalamayın

Dudak ve dudak üstü kararması probleminden kurtulmak için birçok kişinin alışkanlık haline getirdiği dudak yalama alışkanlığını bırakmanız gerekmektedir. Dudakları yalamak dudaklara zarar verir ve kurumasına yol açar.

Dudakları yalama alışkanlığını bırakmak için düzenli olarak dudak nemlendiricisi kullanmalısınız. Ne zaman dudaklarınızın kuruduğunu hissederseniz dudak nemlendiricisi sürünüz.

Ayrıca dudaklardaki kuru deriyi soymak da dudaklara son derece zararlıdır. Dudakların yaralanmasına ve kanamasına yol açabilir.

Dudak Üstü Kararmasına İyi Gelen Ek Öneriler

 • Dudak üstü kararması problemini engellemek için güneşe çıkmadan önce mutlaka 30 SPF ve üstü bir güneş kremi kullanın.
 • Dudak üstü kıllarını alırken cımbız ya da epilasyon cihazı yerine ağda kullanmaya çalışın.
 • Sabahları dişlerinizi fırçalarken yumuşak bir fırçayla dudaklarınızı da fırçalayın. Böylece dudaklarınızdaki ölü deri atılacaktır.
 • Yatmadan önce yüzünüzü ılık suyla yıkayın ve nemlendirici sürün.
 • Kahve vücuttaki suyun atılmasına yol açar. Bu nedenle kahve yerine bitki çayı tercih edebilirsiniz.
 • Dudak üstü kararması hormon problemlerinden kaynaklanıyorsa hormon tedavisi için doktorunuzla görüşünüz.
 • Kullandığınız cilt bakımı ürünlerinin zararlı kimyasallar içermiyor olduğundan emin olunuz. Dudak üstü kararması gebelik lekesinden kaynaklanıyorsa muhtemelen doğumdan sonraki birkaç ay içerisinde kendiliğinden ortadan kalkacaktır.

 

BU YAZIYI PAYLAŞIN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER YAZILAR

Kulakta Siyah Nokta İçin Evde Basit ve Hızlı Çözümler

Akne ve sivilceler tıpkı yüzde, sırtta ve göğüste olduğu gibi kulağınızda da çıkabilir. Kulaktaki siyah noktalar kulakta kirli...

Bu Yiyecekler Cildinize Çok İyi Geliyor

Yediğiniz yiyecekler de en az cilt bakımları kadar cildinizi etkiler. Peki cilde iyi gelen yiyecekler nelerdir? Amerikan USC...

Tırnaklarda Beyaz Lekeler İçin Doğal Bitkisel Kesin Çözüm

Elleriniz kartvizitiniz gibidir. Sizin hakkınızda birçok bilgi verir. Eller özellikle sağlığınız hakkında da birçok ipucu taşımaktadır. Bir şeylerin...

Sivilce İzlerine Kesin Çözüm: Sivilce İzlerinden Sonsuza Dek Kurtulun!

Sivilce özellikle ergenlik çağındaki gençler ve menapoz başlangıcındaki olmak üzere her yaştan insanın yaşadığı son derece yaygın bir...