Dudakta sivilce neden olur? Dudak sivilcesi için doğal bitkisel çözüm

1
48626
Dudakta sivilce ve dudak sivilcesi neden olur nasıl geçer doğal bitkisel çözüm ve tedavi yöntemi

Dudakta sivilce ve dudak çevresinde uçuk acı verici olabilir. Dudakta çıkan sivilce büyük, kırmızı bir şişlik gibi görünür. Dudak sivilcesi ve dudak kenarında çıkan sivilceler dokunmaya karşı hassastır ve içerisinde iltihap bulunabilir. Dudakta uçuk ise önce kaşıntılı bir şişlik olarak başlayıp daha sonra kabuklanmadan önce sıvı sızdıran kabarcıklara dönüşür. Bu yazımızda dudaklarda ve dudak çevresinde çıkan sivilce ve uçuk problemlerinin doğal tedavi yöntemleri hakkında bilgi vereceğiz.

Dudakta sivilce ve uçuk arasındaki farkı ayırt etmek zor olabilir. Dudakça sivilce çıkması akne, alerjik reaksiyon veya hormon bozukluğu nedeniyle gerçekleşebilir. Ancak uçuk genellikle bağışıklık sisteminin zayıflamasından ileri gelen viral bir enfeksiyondur.

Dudakta uçuk ve sivilce vakalarında neyse ki oldukça yararlı olan etkin doğal tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Çay ağacı yağı, yemek sodası veya Manuka balı gibi doğal malzemelerle dudak sivilcesi ve uçuk problemi giderilebilir.

Önce gelin dudakta sivilce ve uçuk arasındaki farkı inceleyelim.

Dudakta sivilce ve uçuk birbiriyle neredeyse aynı görünüme sahip olabilir. Ancak bunların ortaya çıkma nedenleri ve tedavi yöntemleri arasında belirgin farklar vardır.

Dudakta uçuk nedir?

Dudakta uçuk son derece bulaşıcı bir virüs olan herpes simplex-1 virüsü (HSV-1) nedeniyle oluşmaktadır. Viral enfeksiyon dudaklarda, burunda veya ağız çevresinde küçük, içi sıvı ile dolu, acı verici kabarcıklar çıkmasına yol açar. Bu kabarcıklar patladığında rengi sarıya yakın bir sıvı akar ve iyileşme sürecinde kabuk tutar.

Dudakta uçuk ağrılı seyredebilir ve tamamen iyileşmesi yaklaşık 2-3 hafta alabilir. Dudakta uçuk önce bir karıncalanma veya yanma hissi veren küçük bir şişlik ile başlar. Bu şişlik kabarcıklara dönüşür ve yeme içme hareketlerini zorlaştırır.

Uçuk sadece dudaklarda görülmez. Bu ağrılı kabarcıklar aynı zamanda ağız içinde veya burunda görülebilir. Yanaklara, boyuna, yanak içlerine bulaşabilir veya damakta lezyonlara yol açabilir.

Bazı uçuk vakalarında kas ağrısı, hafif ateş ve halsizlik gibi viral enfeksiyon belirtileri de görülebilir.

Dudakta uçuk problemi için mükemmel doğal bitkisel tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Örneğin Medical Science Monitor dergisine göre baldaki antiviral özellikler HSV-1 virüsüyle mücadele etmeye yardımcı olabilir. Araştırmalar dudakta uçuk üzerine bal sürmenin en az dudakta uçuk üzerine asiklovir merhem sürmek kadar etkili olduğunu göstermektedir.

Dudak sivilcesi nedir?

Sivilce tıkanan bir gözeneğin kırmızı bir şişlik, beyaz bir sivilce, siyah nokta ya da çıban çıkmasına yol açması anlamına gelir. Sivilce vücudun herhangi bir bölgesinde görülebilir. Ancak dudak çevresindeki gözenekler tıkandığında üst dudakta veya alt dudakta sivilce çıkması neredeyse kaçınılmazdır.

Amerikan Dermatoloji Akademisi uzmanları ciltteki gözeneklerin içinde ölü deri hücrelerinin, yağın ve bakterilerin birikerek sivilceye yol açtığını bildirmektedir. Gözeneklerdeki bakteriler bir enfeksiyona yol açmakta böylece ciltte kızarıklığa ve şişmeye yol açmaktadır. Bu sivilce bazen içi sıvı dolu kabarcıklar şeklinde de ortaya çıkabilir.

Dudakta sivilce veya akne acı verebilir ve kötü bir görünüm yaratabilir. Bazı durumlarda dudakta sivilce oluşumu patlar ve enfeksiyonun yayılmasına yol açabilir.

Dudakta sivilce neden olur? nasıl geçer? doğal bitkisel tedavi yöntemleri
Dudakta sivilce ve uçuk görünümü

Dudakta Sivilce Nedenleri

Ağız çevresindeki akneler içi sıvı dolu bir şekilde dudak sivilcesi çıkmasına yol açan en yaygın nedenler arasındadır. Sivilce ciltteki fazla yağın ölü cilt hücreleri ile birleşmesi ve kıl köklerini tıkaması nedeniyle gerçekleşir. Tıkanan cilt gözeneklerindeki bakterilerin yol açtığı inflamasyon irili ufaklı sivilcelerin çıkmasına yol açar.

Dudakta sivilce nedenleri arasında adet döngüsü süresince gerçekleşen hormonel dengesizlikler, cilt gözeneklerini tıkayan kozmetik ürünleri veya aşırı terleme yer almaktadır.

Dudak Çevresindeki Gözeneklerin Tıkanması

Tıkalı gözeneklerde enfeksiyon yoksa dudak çevresindeki sivilceler kırmızı veya beyaz nokta şeklinde görülebilir. Tıkanmış gözenekler beyaz nokta ya da siyah noktalara neden olmaktadır. Bu tıkalı kıl kökleri tıpta komedon olarak adlandırılır. Siyah noktaların nedeni komedonların açık olması ve içinde bulunan yağın havayla temas ederek oksitlenmesi ve siyaha dönüşmesidir.

Dudağın üstündeki siyah noktalar ve beyaz noktalar akne ile birlikte veya aknesiz olarak ortaya çıkabilir.

Hormonel Dengesizlikler

Kadınlarda dudak sivilcesi probleminin yaygın olmasının nedenlerinden biri kadınların vücudundaki hormonal dengesizliklerdir.

Hormonlardaki iniş çıkışlara bağlı olarak ayın farklı günlerinde yüz ve dudaklarda sivilce problemine daha fazla yatkınlık oluşmaktadır. Amerikan Dermatoloji Akademisi hormonların ciltteki yağ üretimini kontrol ettiğini belirtmektedir. Bu da ölü cilt hücrelerinin cilt gözeneklerini tıkamasını ve sivilce yapan bakterilerin gözeneği iltihaplı hale getirmesini kolaylaştırmaktadır.

Hormon dalgalanmaları cildinizi olumsuz etkiliyorsa hormonlarınızı dengelemek için deneyebileceğiniz bazı besinler bulunmaktadır. Örneğin Hindistan cevizi yağı, tam tahıllı ürünler, kou yeşil yapraklı sebzeler ve brokoli hormonları kontrol altında tutmaya yardımcı olur.

Yetersiz Beslenme

Eğer yetersiz beslenme düzenine sahipseniz ve yeterince vitamin ve mineral almıyorsanız dudak sivilcesi problemini daha sık yaşamanız olasıdır. Amerikan Dermatoloji Akademisi Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre belirli yiyecekler bazı kişilerde dudakta sivilce görünümünü arttırmaktadır. Araştırmacılara göre glisemik indeksi yüksek olan gıdalar ile beslenen kişilerde dudakta sivilce sorunu daha sık görülmektedir.

Dudakta sivilce neden olur? nasıl geçer? doğal bitkisel tedavi yöntemleri

Bazı araştırmalarda omega-3 yağ asitleri, çinko, A vitamini ve antioksidan yönünden zengin yiyeceklerin dudakta sivilce sorununu azalttığı tespit edilmişti.

Alerjik Reaksiyon

Belirli ürünlere veya çevresel tetikleyicilere karşı alerjik reaksiyon dudak sivilcesi sorununa yol açabilir.

Gıdalardaki, kozmetik ürünlerindeki ve havadaki alerjenler insanları çeşitli şekillerde etkileyebilir. Cildi rahatsız eden veya reaksiyonlara yol açan cilt ürünleri iltihaba ve sivilceye yol açabilir. Bazen dudak sivilcesi aniden ortaya çıkar, kaşıntı ve kızarıklığa neden olur. Genellikle dudaklar, gözler, boyun ve yüz bu tür alerjik reaksiyonlarda en çok etkilenen bölgelerdir.

İçeriğinde zararlı maddeler bulunmayan güzellik ürünlerini tercih etmek dudakta sivilce sorununu gidermeye yardımcı olacaktır. Dudakta sivilce yaptığını tespit ettiğiniz kozmetik ürünlerinizi kullanmayı hemen bırakmalısınız.

Kalitesiz Makyaj Ürünleri

Kozmetik ürünleri kullandıktan sonra dudak sivilcesi sorunu yaşıyorsanız makyaj ürünleriniz bu soruna yol açıyor olabilir.

Dudakta sivilce neden olur? nasıl geçer? doğal bitkisel tedavi yöntemleri makyaj malzemeleri

Dermatology dergisi uzmanları acne cosmetica isimli bir cilt sorunu tespit etmişlerdir. Bu cilt problemi doğrudan kozmetik ürünlerin kullanımına bağlı olarak ciltte çıkan nokta ve sivilceleri belirtmektedir. Buna göre bazı kişiler kozmetik ürünlerinin kullanımından kaynaklı dudakta sivilce sorununa diğerlerine göre daha yatkın olmaktadır. Bu yüzde çıkan sivilceler için de geçerlidir.

Tüylerin Alınması

Dudak üstü tüylerinin alınması dudak sivilcesi sorununa yol açabilir ve enfeksiyonlu ve iltihaplı kabarcıkların oluşmasına yol açabilir.

Ağda kullanımı genellikle ağda uygulanan bölgede sivilce sorununa yol açmaktadır. Bu sorunlar arasında küçük sivilceler, kaşıntı, cilt inflamasyonu ve kızarıklık da yer almaktadır.

Stres

Stres bağışıklık sistemini etkileyerek kişileri akneye daha yatkın hale getirdiğinden dudakta sivilce sorununu arttırabilir.

Dudakta sivilce neden olur? nasıl geçer? doğal bitkisel tedavi yöntemleri

Yapılan araştırmalara göre akne ve stres arasında bir bağlantı bulunmaktadır. Stresin artması sivilce şiddetinin de artmasına yo açmaktadır. Stresten kaynaklanan sivilcelerden kurtulmak için kişilerin stresi kontrol altında tutması ve stres yönetimi tekniklerini uygulaması gerekmektedir.

Aftöz Ülser

Aftöz ülser aslında sivilceden farklı olsa da dudaklarda beyaz görünümlü ülser benzeri lezyonlara ve ağız içinde yaralara neden olabilir.

aftöz ülser

Aftöz ülser asitli ve baharatlı yiyeceklerden, vitamin eksikliklerinden, stresten veya ağız yaralanmalarından kaynaklanabilir. Bu faktörler dudakta ağrılı ülsere yol açar ve yeme-içmeyi ve konuşmayı zorlaştırır. Aftöz ülser vakalarında iyileşme genellikle 7-14 gün içerisinde sağlanmaktadır.

Aftöz ülser vakaları sivilce ve uçuk ile karıştırılmamalıdır.

Fordyce Spots

Dudakların üzerindeki sarı-beyaz renk arasındaki şişlikler sivilce değil Fordyce spots adı verilen bir cilt durumu olabilir.

Dudaklarınızı gerip yakından bakarak Fordyce spots oluşumlarını görebilirsiniz. Bunlar dudaklarınızın üzerinde küçük beyaz kapsüller olarak şeklinde görünür. Bu küçük beyaz şişlikler insanların yaklaşık %90’ında görülebilir ve herhangi bir tedavi gerektirmez.

Mukosel

Mukosel alt dudak çevresinde, damakta veya yanakların iç kısmında mukus ya da tükürük nedeniyle oluşan yuvarlak yumru oluşumudur. Mukosel ağızla ilgili bir travmadan kaynaklanmaktadır. Dudağı ısırmak veya emmek dudaktaki tükürük kanallarının mukus ile dolmasına yol açar. Bu ağızda rahatsızlık yaratır ve yemeyi zorlaştırır. Bazen mukoseller kendiliğinden iyileşir. Ancak iyileşmezse tedavi gerekir.

Mukosel görüntüsü
Mukosel görünümü.

Dudakta Sivilce Nasıl Geçer? Bitkisel Doğal Çözümler

Çay Ağacı Yağı

çay ağacı yağı tea tree oilÇay ağacı yağı antimikrobiyel özellikleri sayesinde birçok cilt sorunu için doğal bitkisel bir çözümdür.

Çay ağacı yağı gözenekleri tıkayan bakterilerden çabucak kurtulmaya ve kızarıklık ve iltihabı azaltmaya yardımcı olur. Örneğin Avustralya Tıp Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre çay ağacı yağı içeren bir yağ karışımının doğrudan sivilce ve çıban üzerine uygulanması en az akne ilacı benzoil peroksit kadar etkili olmaktadır.

Peki dudakta sivilce için çay ağacı yağı nasıl kulanılır?

Dudakta sivilce sorununu gidermek için bir damla çay ağacı yağını dudaktaki sivilce üzerine doğrudan günde 2 kere sürebilirsiniz.

Dudak ve ağız çevresindeki cildi temizlemeye yönelik doğal bir temizleyici yapmak için:

 1. 10-12 damla çay ağacı yağı ile 30 ml tatlı badem yağını karıştırın.
 2. Bir parça pamuk ile bu karışımı dudaklarınıza ve dudak çevresine uygulayın.
 3. 30 dakika bekleyin.
 4. Bu sırada karışımın ağız içine sızmamasına azami özen gösteriniz.

Çay ağacı yağının diğer faydaları hakkındaki yazımız için buraya tıklayabilirsiniz.

Cadı Fındığı Yağı

Cadı fındığı yağı doğal bir astrenjandır ve dudakta sivilce iltihabını azaltmaya ve iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olur. Cadı fındığı yağı dudakta sivilce, aftöz ülser ve alerjik reaksiyonlar için yararlıdır.

Cadı Fındığı Yağı

Cadı fındığı yağı anti-inflamatuvar özelliklere sahiptir. Araştırmacılar cadı fındığı yağının antiseptik ve antioksidan özelliklerinin dudakta sivilce sorununu gidermeye ve diğer cilt problemlerinin iyileşmesine yardımcı olduğunu belirtmektedir.

Dudakta sivilce için cadı fındığı yağını şu şekilde kullanabilirsiniz:

 1. Bir parça pamuğu saf cadı fındığı yağına batırın.
 2. Pamuğu dudağınıza sürün ve dudakta sivilce yapan bakterilerin ölmesi ve iltihabın azalması için birkaç dakika bekleyin
 3. Dudakta sivilce veya aftöz ülser tamamen geçene kadar bu işlemi günde 2-3 kere tekrarlayabilirsiniz.

Yemek Sodası

yemek sodası baking sodaYemek sodası dudakta sivilce sorununu gidermeye ve hızlı iyileşmeye yardımcı olan doğal bir tedavi yöntemi olarak kaşımıza çıkmaktadır. Ayrıca yemek sodası uçuk, sivilce ve aftöz ülser gibi birçok cilt lezyonunu iyileştiren antimikrobiyel özelliklere sahiptir.

Örneğin yapılan bir araştırmaya göre yemek sodası belirli oral bakterilerin aktivitesini engellemeye yardımcı olmaktadır.

Dudakta sivilce veya aftöz ülser probleminden hızlıca kurtulmak için:

 1. Bir yemek kaşığı yemek sodasını bir kase içine koyun.
 2. İçerisine bir miktar su ekleyerek koyu bir macun elde edin.
 3. Bu macunu dudaklarınıza sürün ve 15-30 dakika bekleyin.
 4. Dudakta sivilce sorunu ortadan kalkana kadar bu yöntemi günde bir kere uygulayabilirsiniz.

Elma Sirkesi

elma sirkesi apple cider vinegarElma sirkesinin antiseptik özellikleri dudakta sivilce sorunu için mükemmel doğal bir tedavi yöntemidir.

Örneğin elma sirkesi antibakteriyel özelliği ile bilinen asetik asiti yüksek düzeyde içermektedir. Asetik asit bakterilerin neden olduğu iltihabı azaltmaya yardımcı olmaktadır. Cildin pH düzeyini düşürerek bakterileri öldürmektedir.

Peki dudakta sivilce için elma sirkesi nasıl kullanılır?

 1. Bir miktar filtrelenmemiş doğal elma sirkesini eşit miktarda su ile karıştırın (elma sirkesini asla su ile karıştırmadan kullanmayınız)
 2. İçerisine bir parça pamuk batırın ve dudaklarınıza sürün.
 3. İnflamasyon ve acıyı azaltmak için bu şekilde 10 dakika bekleyin.
 4. Dudaklarınızı ılık suyla yıkayın.
 5. Dudakta sivilce geçene kadar bu işlemi günde bir kere tekrarlayabilirsiniz.

Elma sirkesinin diğer faydaları hakkındaki yazımız için buraya tıklayabilirsiniz.

Aloe Vera

Aloe veranın başta sivilce olmak üzere çeşitli cilt sorunlarında kullanımı üzerine birçok araştırma yapılmıştır. Aloe vera cildin sağlığını koruyan ve sivilceleri engelleyen vitaminler, mineraller ve nemlendirici içeriklere sahiptir.

Aloe Vera

Aloe vera sivilceleri ve yaraları iyileştirici doğal bitkisel bir tedavi yöntemidir. Aloe vera içindeki enzimler anti-inflamatuvar özelliklere sahiptir ve cilt gözeneklerinin daha küçük görünmesine yardımcı olur.

Aloe Vera Bitkisinin Kesilmesi
Aloe Vera Bitkisinin Kesilmesi
 1. Saksıda yetiştirilen doğal aloe vera jelinden bir parça çıkarın (aloe vera jelini hazır alacaksanız içeriğinde yabancı madde bulunmamasına özen gösterin).
 2. Bir miktar aloe vera jelini doğrudan sivilce üzerine uygulayın ve kurumasını bekleyin.
 3. En iyi sonucu almak için bu işlemi günde en az 3 kere tekrarlayın.
 4. Dudakta sivilce sorunu geçene kadar aloe vera kullanmaya devam edin.

Aloe veranın cilde faydaları hakkındaki yazımız için buraya tıklayabilirsiniz.

Dudaktaki Sivilce Nasıl Patlatılır?

Dudaktaki sivilceden gerçekten hızlı bir şekilde kurtulmak için onu patlatacaksanız çok dikkatli olmalısınız. Eğer hijyene dikkat etmezseniz bu sivilcenin iyice büyümesine ve enfeksiyonun daha da yayılmasına neden olacaktır. Uzmanlar sivilcenin patlatılmasının sadece kısa vadeli bir çözüm olduğunu belirtmektedir. Eğer sivilce çok büyükse onu sıkmak sadece enfeksiyonun daha derinlere nüfuz etmesine yol açacaktır.

Ancak buna rağmen sivilceyi patlatmak istiyorsanız şunlara dikkat etmelisiniz:

 1. Sivilceyi patlatmak için üzerinde gözle görülür bir iltihaplı beyazlık oluşana kadar bekleyin.
 2. Ellerinizi iyice yıkayın.
 3. Bir iğneyi ateşe tutarak sterilize edin. Daha sonra iğneyi alkollü mendil ile silin.
 4. Sivilceyi alkollü mendil ile silin.
 5. İğnenin ucunu sivilceye yavaşça batırın.
 6. İçindeki iltihabın çıkması için sivilceyi yavaşça sıkın. Eğer iltihap çıkmıyorsa daha fazla sıkmayın ve işlemi durdurun.
 7. Son olarak sivilceyi alkollü bir mendil ile tekrar silin.

 


Paylaş

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here