Ebeveynlik Tarzları Çocukların TV İzleme Süresi Üzerinde Etkili mi?

Yapılan yeni bir çalışmada dört farklı ebeveynlik türü incelenmiş ve bunların çocukların tv izleme düzeyi üzerindeki etkisi araştırılmıştır.

Çocukların tv izleme düzeyini etkileyen nedir? Anne-babalar çocukların ne kadar tv izleyeceğini kontrol edebilir mi? Oregon Eyalet Üniversitesi’nin araştırma sürecinde sorduğu sorular bunlardı. Bu soruları cevaplandırmak için araştırmacılar ebeveynleri kontrol ve yakınlık açısından dört gruba ayırmıştır. Daha sonra bu ebeveynlerin 2-4 yaş arası çocuklarının ne kadar tv izlediği ve ne kadar süreyle hareketsiz kaldığı incelenmiştir. Bu araştırma 200 aileyle yapılmıştır.

Araştırmadaki 4 ebeveynlik türü şu şekilde belirlenmiştir:

  • Yetkin (çok yakın, yüksek kontrollü)
  • Otoriter (daha az yakın, yüksek kontrollü)
  • Hoşgörülü (çok yakın, düşük kontrollü)
  • İhmalkar (düşük yakınlık, düşük kontrollü)

İhmalkar ailelerin çocukları en fazla televizyon izleyen çocuklardır (30 dakika ve daha fazla). Ayrıca araştırmaya göre hafta içi çocuklarını ihmal eden ebeveynler (örneğin çalıştıkları için), hafta sonu bunu telafi etmemektedirler. Tam aksine TV izleme süresi artmaktadır.

Bunun yanı sıra en az televizyon izleyen ebeveynler “yetkin” (çok yakın, yüksek kontrollü) sınıfına giren ebeveynlerdir. Araştırmaya göre en iyi ebeveynlik türü dışadönük, sevgi dolu ve kontrol düzeyi yüksek ebeveynlik türüdür.

Çocuklarınızı Hareket Ettirin

Araştırma, 4 ebeveynlik türünde de çocuğun hareketsiz geçirdiği sürenin fazla olduğunu tespit etmiştir. Anne ve babalar çocuğun hareketsiz ve sessizce oynadığı oyunların (boyama veya puzzle yapmak) onlar için sağlıksız olabileceğinin farkına varmayabilirler. Araştırmada incelenen tüm çocuklar ortalama bir gün boyunca dört-beş saat hareketsiz kaldığı tespit edilmiştir.

egzersiz yapan çocuk
egzersiz yapan çocuk

Araştırmalara göre dört yaş ve altındaki çocukların daha büyük çocuklara göre çok daha fazla fiziksel aktiviteye ihtiyacı vardır. Uzmanlar 4 yaşına kadar çocukların günde en az 180 dakikayı hareketli geçirmesini tavsiye etmekte ve tv/bilgisayar başında geçirilen sürenin en aza indirilmesi gerektiğini ifade etmektedir. Hareketli geçirilen zamanın muhakkak yüksek yoğunluklu egzersiz veya spor aktiviteleri olması gerekmez. Çocukları hareket halinde tuttuğu sürece aktif oyun da en az spor kadar sağlıklıdır.

Çocukları daha fazla hareket ettirmek için şu ipuçlarını deneyebilirsiniz:

  • Gürültülü de olsa hareketli oyunlar oynamaktan çekinmeyin. Oyun, çocuğun büyümesi ve gelişimi için çok önemlidir.
  • Bisiklet, doğa yürüyüşü ve yüzme gibi ailece yapabileceğiniz faaliyetler planlayın.
  • Yoga gibi zihin-vücut egzersizlerini göz önünde bulundurun.
  • Eğer mümkünse çocuğunuzu okula yürüyerek götürün.

 

Kaynaklar

BU YAZIYI PAYLAŞIN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER YAZILAR

İki Yaş Sendromu Nedir? İki Yaş Sendromuna Ne İyi Gelir?

Çocuğunuzun 2. Yaş günü yaklaştıkça (hatta bazen daha önce) o hayran olduğunuz, tatlı çocuğunuz gidip yerine bambaşka bir...

Ağlamaktan Şişen Göz Nasıl İner? Ağlayınca Şişen Gözlere Ne İyi Gelir?

Hepimiz zaman zaman ağlarız. Bazen üzüntüden, bazen de mutluluktan… Ağlamak en insani duygusal tepkilerden biridir. Ancak çok fazla...

Evde Gül Suyu Yapımı Kolay Tarif

Gülsuyu yatıştırıcı ve dengeleyici özellikleri sayesinde her cilt tipine yönelik güzellik iksirlerinin vazgeçilmez malzemelerinden biridir. Bu yazımızda evde...

Stres nedir? Stresin Sebepleri ve Etkileri. Stres yönetimi nasıl yapılır?

Hepimiz yaşamımızda stresi tecrübe ederiz. Stresin birçok hastalığa sebep olması veya bu hastalıkları etkilemesi nedeniyle, stresin vücudumuzu nasıl...