EKG Ölçümü Nedir? Neden Yapılır? (Elektrokardiyografi)

0
1192
EKG (Elektrokardiyografi)

EKG (Elektrokardiyografi), kalbin elektriksel faaliyetini ölçerek kalp problemlerini tespit etmek için kullanılan bir testtir. Vücuttaki standart belirli noktalara yerleştirilen kablolar sayesinde EKG çıktısı üzerindeki karakteristik yapılara bakılarak kalp ile ilgili birçok durum tespit edilebilir.

EKG hızlı, güvenilir ve acısız bir test yöntemidir. Bu test sayesinde doktorunuz:

 • Kalp ritminizi kontrol edebilir,
 • Kalp kasına yönelik kan akışının zayıf olup olmadığını görebilir (iskemi)
 • Kalp krizini teşhis edebilir,
 • Kalp kasının kalınlaşması gibi anormal durumları kontrol edebilir.
 • Hızlı veya düzensiz kalp ritimlerini kontrol edebilir,
 • Çeşitli kalp hastalıklarının veya sistemik hastalıklarının (yüksek tansiyon, tiroid vs.) olumsuz etkilerini tespit edebilir.

EKG Testine Nasıl Hazırlanılır?

EKG testinden önce

 • Testin yapılacağı gün yağlı cilt kremleri sürmekten kaçının. Bu ürünler EKG elektrodlarının cildinizle temas kurmasını engelleyebilir.
 • Elektrotlar doğrudan bacaklarınıza yerleştirileceğinden mümkünse çok uzun pantolon giymeyin,
 • Elektrotların göğsünüze kolaylıkla yerleştirilebilmesi için kolayca çıkarabileceğiniz üst giysiler giymeye çalışın.

EKG Ölçümü Ne Zaman Yapılır?

 1. Rutin fiziksel muayene veya taramanın bir parçası olarak
 2. Kardiyak egzersiz stres testinin bir parçası olarak,
 3. Göğüs ağrısı, nefes darlığı, baş dönmesi veya bayılma, çarpıntı gibi belirtiler görüldüğünde,
 4. Potansiyel olarak kalp hastalığının görülebileceği yaştaki kişilerde ameliyat öncesi hazırlığın bir parçası olarak EKG ölçümü yapılabilir.

EKG Ölçümü Nasıl Yapılır?

Bir sağlık görevlisi üzerinde yapışkan pedler bulunan 10 adet elektrotu göğsünüze, kollarınıza ve bacaklarınıza cildinizle temas edecek şekilde yerleştirir. Göğüs bölgesinde çok fazla tüy bulunan erkeklerde cilt temasının kesilmemesi için EKG öncesinde bu tüylerin tıraş edilmesi istenebilir.

EKG Makinası
EKG Makinası

Test boyunca kişi düz bir zeminde uzanır. Bu sırada bilgisayarlı sistem kalp boyunca kaydettiği elektriksel atışları kağıt üzerine basar. Bu egzersizin kişinin hareket halindeyken yapıldığı bir başka türü daha vardır.

Ekg ölçümünü kapsamında elektrotların yerleştirilmesi ve ölçümün yapılması yaklaşık 10 dakika sürmektedir. Doktorunuz EKG sonuçlarınızı dosyalar veya sizden bu sonuçları saklamanızı isteyebilir. Böylece bu test sonuçları bir sonraki EKG ölçümü sonuçları ile karşılaştırılabilir.

EKG Çıktısı
EKG Çıktısı

EKG Türleri

Standart EKG ölçümünün yanı sıra doktorunuz aşağıdaki EKG ölçümlerini de isteyebilir:

Holter Taraması

Holter cihazı 1-2 gün 24 saat boyunca kalbinizin elektriksel aktivitesini ölçen taşınabilir bir EKG cihazıdır. Doktorunuz anormal kalp ritminden şüphelendiğinde, kalp çarpıntıları görüldüğünde veya kalp kasına yeterli kan akışı olmadığından kuşkulanıldığında Holter taraması istenebilir.

EKG gibi Holter taraması da ağrısızdır. Cihazdan gelen elektrotlar cildinize yapıştırılır. Bunlar yerleştirildiğinde hasta eve gidip normal günlük faaliyetlerine devam edebilir. Doktorunuz bu süredeki aktiviteleriniz ve kendinizde gözlemlediğiniz belirtileri soracaktır.

Olay İzleyici

Semptomlar yalnızca ara sıra görülüyorsa doktorunuz bu cihazı kullanmanızı isteyebilir. Butona bastığınızda cihaz kalbinizin birkaç dakikalık elektrik aktivitesini kaydetmeye ve depolamaya başlar. Bu cihaz birkaç hafta hatta bazen birkaç ay boyunca takılabilir.

Semptomları her fark ettiğinizde monitörde bir okuma yapmaya çalışmalısınız. Bu bilgi doktorunuzun sistemine gönderilmektedir.

Sinyal Ortalamalı EKG

Sinyal ortalamalı EKG, ani kalp durmasına yol açabilecek kalp ritmi bozukluğu riskini tespit etmek için kullanılır. Sinyal ortalamalı EKG, standart EKG ile benzer şekilde yapılır, ancak risk düzeyini belirlemeye yönelik çok daha ileri bir teknolojidir.

EKG Ölçümünün Sınırlılıkları Nelerdir?

 1. EKG ölçümü statik bir ölçümdür ve hastada herhangi bir semptom görülmediği dönemlerde şiddetli kalp problemlerini ortaya çıkarmayabilir. Bunun en yaygın örneği özellikle koroner arter hastalığına bağlı kesikli göğüs ağrısında görülmektedir. Bu hastalarda semptomlar görülmediği dönemde EKG ölçümü oldukça normal sonuçlar verir. Bu durumda egzersiz sırasında yapılan EKG ölçümü anormaliteyi tespit etmekte yararlı olabilir.
 2. EKG ölçümündeki anormal belirtiler spesifik olmayabilir. Yani bu anormallikler çok çeşitli tıbbi durumlarda da gözlenebilmektedir. Hatta bu anormallikler aslında normal olabilir ve hiçbir anormalliğe işaret etmiyor olabilir.
 3. Bazı durumlarda, normalde EKG ölçümünde görülmesi beklenen bir kardiyak durum, EKG ölçümünde hiçbir şekilde görülmeyebilir. Bunun nedeni bilinmemektedir. Ancak normal EKG’nin kalp hastalığı olasılığını her zaman doğru bir şekilde gösteremeyebileceğini unutmamak gerekir. Ayrıca kalp semptomları görülen bir kişide sık aralıklarla ölçüm yapılması gerekebilir.

Kaynak:


Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here