El Terlemesini Önlemek İçin Kesin Çözümler

0
2749
EL TERLEMESİ

Aşırı el terlemesi nedeniyle insanlarla el sıkışmaya korkuyor musunuz? Cevabınız evet ise yalnız değilsiniz. Birçok insan el terlemesi nedeniyle gün içerisinde sık sık ellerini silmek zorunda kalmaktadır. El terlemesi için kesin çözüm önerilerimizi sıraladığımız bu yazımıza geçmeden önce el terlemesi nedenleri hakkında kısa bir bilgi verelim.

En basit anlamıyla ellerin terlemesi ellerinizde aşırı miktarda ter üretimi meydana geldiğini gösterir. Terleme vücudun kendi ısısını ayarlamasını sağlayan doğal bir süreçtir. Ancak el terlemesi sosyal ilişkilerde sorunlara neden olabileceği gibi kağıt-kalem kullanarak yazı yazmak, kapı açmak, araba sürmek, belgeleri imzalamak gibi konularda da sıkıntılara yol açmaktadır.

Teknik olarak palmar hiperhidrosis olarak bilinen el terlemesi kalıtsal bir problem olabileceği gibi panik atak, anksiyete, stres, sinirlilik ve depresyon gibi hastalıkların da semptomları arasında olabilir.

El terlemesi bazı durumlarda düşük tansiyon, aşırı çalışan tiroid, kalp krizi, sinir sistemi hastalıkları, menapoz ve alkolü bırakma sendromu gibi daha ciddi sağlık sorunlarının da göstergesi olabilmektedir. Bu durumlarda el terlemesi sorunu ciddiye alınmalıdır. Aynı zamanda bazı ilaçlar da vücutta ter üretiminin artması yan etkisini gösterebilir.

Ellerinizin sürekli nemli olması nedeniyle çekingenlik yaşıyorsanız, bu sorunu çözmenin şimdi tam zamanı. Bu yazımızda anlatacağımız basit ve etkin çözümlerden yararlanarak el terlemesine veda edebilirsiniz.

EL TERLEMESİNİ ÖNLEMEK İÇİN KESİN ÇÖZÜMLER
EL TERLEMESİNİ ÖNLEMEK İÇİN KESİN ÇÖZÜMLER

Not: El terlemesi aniden başladıysa, eş zamanlı olarak baş dönmesi, göğüs ağrısı veya mide bulantısı varsa bu acil bir durumdur ve acilen yardım alınmalıdır.

1. Bebek Pudrası

El terlemesini gidermek için en etkili çözümlerden biri bebek pudrasıdır. Bebek pudrası nemi hapsedip el terlemesini önleyen doğal bir antiperspiranttır. Ayrıca istenmeyen kokuları da gidermeye yardımcı olur.

Bir miktar bebek pudrasını alıp avuçlarınıza nazik ve düzgün bir şekilde yayın. Bu işlemi ihtiyaç duydukça tekrarlayabilirsiniz.

BEBEK PUDRASI
El terlemesini önlemek için ellerinizi bebek pudrası ile ovalayınız.

Kolaylık olması açısından çantanızda her zaman küçük bir şişe bebek pudrası taşıyabilirsiniz. Böylece ellerinizdeki teri istemsizce giysilerinize silme davranışından da kurtulmuş olacaksınız.

2. Elma Sirkesi

elma sirkesi apple cider vinegar

El terlemesi için bir miktar elma sirkesi kullanabilirsiniz. Elma sirkesi vücudunuzdaki pH dengesini korumaya yardımcı olur.

Elma sirkesinin doku ve damarları büzen yapısı cildinizdeki gözenekleri sıkılaştırarak el terlemesi için doğal bir çözüm yöntemi oluşturur.

 • Bir parça havluyu elma sirkesi ile ıslatın ve ellerinizi silmek için bu havluyu kullanın.
 • Alternatif olarak eşit miktarda süzülmemiş elma sirkesi ve suyu karıştırın. Ellerinizi bu karışımın içerisinde 5 dakika boyunca bekletin ve sabunla yıkayın.
 • Ayrıca 2 yemek kaşığı süzülmemiş elma sirkesini bir bardak ılık suya ekleyin. İçerisinde bir miktar bal koyun. Aşırı terlemeyi önlemek için bu karışımı her gün bir kere içebilirsiniz.

3. Adaçayı Bitkisi

adaçayıAdaçayı bitkisi de aşırı el terlemesi için etkili bir çözümdür. Dokuları büzüştürücü yapısı sayesinde ciltteki fazla yağı yok eder ve terlemeyi önler. Ayrıca terlemenin neden olduğu kokuyu da giderir.

Adaçayı içerisindeki B vitamini ter bezlerinin aşırı çalışmasını da önler.

 • Büyük bir kabın içindeki sıcak suya 1 veya 2 tane adaçayı poşeti ekleyin. Üzerini kapatın ve 15 dakika demlenmeye bırakın. Ellerinizi bu karışımın içerisinde 30 dakika boyunca bekletin. Her gün uygulayabilirsiniz.
 • Bir kesenin içerisine bir miktar kurutulmuş adaçayı ekleyerek cebinize koyun. Ellerinizi cebinize koyduğunuzda bu keseyi tutarak terlemeyi önleyebilirsiniz.
 • Ayrıca terlemeyi azaltmak için her gün bir bardak adaçayı içiniz.

4. Siyah Çay

Siyah çay poşetleri el terlemesini gidermek için etkin bir şekilde yardımcı olacaktır.

Çaydaki tanik asitte antiperspirant ve doku büzüştürücü özellikler bulunmaktadır. Bu da ter bezlerinin çalışmasını sınırlar ve ter bezlerinin aşırı ter üretmesini engeller.

SİYAH ÇAY
Siyah çaydaki tanik asit el terlemesini önlemek için etkilidir.
 • Her gün birkaç dakika boyunca terli ellerinizde ıslak çay poşetleri tutun. Ya da bu poşetleri çeşitli zamanlarda ellerinizi silmek için kullanabilirsiniz.
 • Alternatif olarak bir demlik sıcak suyun içerisine 3-4 siyah çay poşeti ekleyin. 5 dakika boyunca demlendirin ve ellerinizi içine sokarak 30 dakika boyunca bekletin.

5. Yemek Sodası

Yemek Sodası el terlemesi için hızlı ve ucuz bir çözüm yöntemidir. Yemek sodasındaki alkali yapı aşırı terlemeyi önlemek için yardımcıdır ve terin çabucak buharlaşmasını sağlar.

yemek sodası baking soda

Ayrıca yemek sodası doğal bir antiperspirant ve deodoranttır. Bu nedenle nemi kolaylıkla hapseder.

 • Bir kase ılık suyun içerisine 2-3 yemek kaşığı yemek sodası ekleyin. 10 dakika boyunca ellerinizi bu sıvının içerisinde bekletin. Daha sonra ellerinizi kurulayın. Bu işlemi her gün tekrarlayın.
 • Alternatif olarak eşit miktarda yemek sodası ve mısır nişastasını karıştırın. Bu karışımı bir şişede muhafaza edin. Elleriniz terledikçe bu karışımdan ellerinize sürün.

6. Cadı Fındığı Yağı

Doğal bir antiperspirant olan cadı fındığı yağı aşırı el terlemesini önlemek için etkilidir.

Ayrıca cadı fındığı yağındaki tanik asit gözenekleri sıkar ve aşırı terlemeyi sınırlar.

CADI FINDIĞI YAĞI
El terlemesini önlemek için doğal çözümlerden olan cadı fındığı yağında tanik asit bulunur.
 • Pamuklu bir kumaşı cadı fındığı yağı ile nemlendirin.
 • Bu bez ile ellerinizi ovun. İhtiyaç duydukça gün içerisinde tekrarlayabilirsiniz.

7. Domates Suyu

Domates suyu da el terlemesini önlemek için kullanılabilir. Domates suyunun vücut üzerinde serinletici bir etkisi vardır. bu da terlemeyi azaltır.

Aynı zamanda bir astringent olan domates suyu cilt gözeneklerini sıkıştırarak terin dışarı çıkmasını önler.

DOMATES SUYU
El terlemesini önlemek için ellerinizi domates suyuyla ovun.
 • Bir dilim domates ile avuçlarınızı ovun veya ellerinize domates suyu sürün. 15 dakika bekletin ve soğuk suyla yıkayın. Bu işlemi günde 1-2 kere tekrarlayabilirsiniz.
 • Vücut ısınızı düzenli ve dengeli tutmak için her gün bir bardak taze sıkılmış domates suyu içebilirsiniz.

8. Stresi Azaltın

Bazı kişilerde el terlemesinin nedenleri arasında stres ve anksiyete yer almaktadır. Aslında el terlemesi vücudun stres ve asabiyete gösterdiği bir tepki gibidir.

Bu nedenle el terlemesi problemiyle birlikte yüksek strese bağlı diğer sağlık sorunlarınızı da çözmek için stresi kontrol altında tutmalısınız.

STRESİ KONTROL ETMEK
El terlemesinin nedenleri arasında stres de yer alır.

Stresi azaltmak ve ellerinizdeki ter bezlerinin aşırı terlemesini önlemek için yoga veya meditasyon yapmayı deneyebilirsiniz. Aynı zamanda derin nefes, müzik dinlemek ve hobilerle vakit geçirmek de stresi azaltmaya yardımcı olur.

Stresi kontrol altına alamıyorsanız bir uzmandan tavsiye alabilirsiniz.

9. Terlemeye Neden Olan Yiyecek ve İçeceklerden Kaçının

El terlemesinin nedenleri arasında yiyip içtikleriniz de önemli bir rol oynar. Bu nedenle belirli bir dönemde ellerinizde terleme sorunu yaşamaya başladıysanız beslenme programınızı gözden geçirmeniz önerilir.

Bazı yiyecek ve içecekler terlemeyi tetikleyebilir. Örneğin, sarımsaklı yiyecekler vücudunuzun fiziksel ısınmaya gösterdiği bir reaksiyon olarak terlemeye neden olabilir.

TER YAPAN YİYECEKLER
El terlemesini önlemek için bu gıdaları azaltın.

Baharatlı yiyecekler ile birlikte kafeinli içeceklerden, alkolden, çok soğanlı ve sarımsaklı yiyeceklerden, kalorisi ve tuzu yüksek işlenmiş gıdalardan da uzak durmanız önerilir.

10. Magnezyum ve B Vitamini Alın

Bir önceki madde saydığımız yiyecekler terleme sorununu arttırırken, bazı yiyecekler aşırı terlemeyi kontrol altına almaya yardımcı olabilir. El terlemesi sorunu yaşıyorsanız magnezyum ve B vitamini yönünden zengin gıdalarla beslenmelisiniz.

B vitamini yönünden zengin gıdalar vücut ısısının fazla yükselmesine engel olur. Bu da ter bezlerinin vücut ısısını düzenlemek için aşırı çalışmasını önler. B vitamini yönünden zengin yiyecekler arasında kümes hayvanları, balık, tam tahıl ürünleri, yumurta ve yeşil sebzeler yer almaktadır.

MAGNEZYUM VE B VİTAMİNİ
El terlemesini önlemek için magnezyum ve b vitamini yönünden zengin gıdalar

El terlemesinin nedenleri arasında vücuttaki magnezyum eksikliği de yer alabilmektedir. Magnezyum ter bezi aktivitesini kontrol altına alır. Bu nedenle beslenmenize magnezyum yönünden zengin yiyecekler de eklenmelidir. Magnezyum yönünden zengin yiyecekler arasında badem, avokado, muz, fasulye, kabak çekirdeği, şekerkamışı şurubu, tofu, soya sütü, kaju, pekan cevizi, tam tahıllar ve yeşil yapraklı sebzeler yer almaktadır.

Aşırı El Terlemesi Sorunu: Ek İpuçları

 • Ter gözeneklerini geçici olarak tıkayan alüminyum temelli bileşenler içeren reçetesiz antiperspirantlar kullanabilirsiniz.
 • Yalnızca deodorant özelliği değil, aynı zamanda antiperspirant özelliği olan ürünleri kullanmalısınız.
 • Ellerinizin doğal yağından arınması ve daha kuru olması için ellerinizi daha sık yıkayın.
 • Teninizdeki bakteri sayısını kontrol altında tutmak için her gün duş alın. Özellikle el parmak aralarınızı iyice kurulayın.
 • Ellerinizi örten eldiven gibi nesneler kullanmamaya çalışın. Bu nesneler ellerinize yönelik hava akışını keserek el terlemesine neden olabilir.
 • Aşırı soğuk havalarda daha hafif malzemeden yapılan eldivenler kullanın. Eldivenlerinizi sürekli temiz tutun ve düzenli olarak yıkayın.
 • Petrol bazlı losyonlar daha fazla el terlemesi yapabileceğinden bunları kullanmayın.
 • Sıcak havalarda ter üretimini azaltmak için bulunduğunuz ortamı serinletmeye çalışın.
 • Vücudun yeterince su alması terleme sürecinde çok önemlidir. Vücut susuz kaldığında ter bezleri vücut ısısını düzenlemek için fazla çalışır. Bunu engellemek için düzenli olarak her gün 2 litre su için.

 

 

 

 


Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here