Ellerde kireçlenmeye ne iyi gelir? Elde kireçlenme nasıl geçer?

0
2234
Elde kireçlenme: ellerde kireçlenmeye ne iyi gelir?

Bu yazımızda ileri yaştaki kişilerde yaygın bir problem olan elde kireçlenme konusuna değineceğiz. Aşağıda elde kireçlenmeye iyi gelen doğal ve bitkisel yöntemler hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Osteoartrit olarak da bilinen kireçlenme ellerde yaygın olarak görülen bir dejeneratif eklem hastalığıdır.

Kireçlenmenin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak uzmanlar kireçlenmenin eklemlerdeki aşınma ve yıpranmadan kaynaklandığını belirtmektedir. Tüm eklemlerde olduğu gibi eldeki ve bileklerdeki eklemler de kıkırdak tarafından korunur. Bu kıkırdak zaman içerisinde aşınıp kireçlenmeye yol açabilir.

Kireçlenmeye yol açan faktörler arasında yaşlanma, tekrarlı eklem hareketleri ve travma yer almaktadır. Ayrıca kireçlenme kadınlarda daha yaygın görülmektedir.

2011 yılında Annals of the Rheumatic Diseases dergisinde yayınlanan bir araştırmada kadınların semptomatik ve erozif kireçlenmeye daha yatkın olduğu belirtilmiştir. Ayrıca elde kireçlenme probleminde genlerin de bir rol oynadığı düşünülmektedir.

Elde kireçlenme hareketli veya istirahat halindeyken ağrı, eklemlerde şişlik, eklem sertleşmesi, eklem deformasyonu, zayıflık, kas kütlesi kaybı, eklem ve kas fonksiyonu kaybı gibi problemlere yol açabilir.

American Journal of Epidemiology dergisinde 2002 yılında yayınlanan bir araştırmada elde semptomatik kireçlenmenin yaşlılarda yaygın olarak görüldüğü ve el fonksiyonunu bozduğu belirtilmiştir.

Elde kireçlenme: ellerde kireçlenmeye ne iyi gelir?

Elde kireçlenme belirtileri kişiden kişiye göre değişir. Yine elde kireçlenme belirtileri hangi eklemlerde problem olduğuna bağlı olarak da değişecektir. Elde kireçlenme özellikle bileklerde, baş parmak ve bileği birbirine bağlayan temel eklemde, parmak uçlarına yakın eklemlerde ve parmaklardaki orta eklemlerde görülmektedir.

Elde kireçlenme riski altındaysanız veya elde kireçlenme problemini halihazırda yaşıyorsanız eklem dejenerasyonunu önlemek ve belirtileri kontrol altına almak için başvurabileceğiniz birçok yöntem bulunmaktadır.

1. Sıcak ve Soğuk Kompres

Elde kireçlenme problemine bağlı olarak ortaya çıkan eklem ağrısında sıcak veya soğuk kompres uygulayabilirsiniz.

Sıcak kompres ağrı ve sertleşmeyi azaltmaya yardımcı olurken, soğuk kompres şişlik ve enflamasyonu azaltır.

evde soğuk kompres buz torbası yapımı

 1. Sıcak kompres hazırlamak için sıcak su torbasını doldurup bir havluya sarın.
 2. Soğuk kompres hazırlamak için büyük bir plastik torba içerisine buz doldurun ve ince bir havluya satın.
 3. Sıcak kompresi 2 dakika süreyle elde kireçlenme yaşanan bölge üzerinde bekletin.
 4. Daha sonra aynı yere soğuk kompres uygulayın ve 1 dakika bekleyin.
 5. Bu süreci 15 dakika boyunca tekrarlayın.
 6. Bu işlemi günde 2-3 kere tekrarlayabilirsiniz.

2. Masaj Terapisi

Masaj terapisi elde kireçlenme nedeniyle ortaya çıkan ağrı ve sertleşmeyi geçici olarak hafifletebilir. El masajı ağrıyı ve enflamasyonu azaltmaya yardımcı olur. kan dolaşımını hızlandırır, toksinlerin atılmasını sağlayarak şişmeyi önler.

 1. Bir miktar zeytinyağı veya Hindistan cevizi yağını mikrodalga fırında ısıtın.
 2. Yağı elde kireçlenme görülen bölgeye sürün.
 3. Hafif darbelerle elde kireçlenme yaşanan bölgeye masaj yapın.
 4. Bu işlemi günde 2-3 kere tekrarlayın.

Masaj sırasında ağrı artıyorsa masajı bırakın.

3. Elde Kireçlenme Egzersizleri

El egzersizleri yapmak elde kireçlenme probleminde ağrı ve sertleşmeyi önlemeye yardımcı olur. düzenli olarak el egzersizleri yapmak destekleyici bağları ve tendonları esnetir. Bölgeye kan akışını hızlandırarak ağrıyı azaltır.

Elde kireçlenme için evde uygulayabileceğiniz birçok el egzersizi bulunmaktadır. Ellerde artrik ağrıyı hafifletmek için kullanabileceğiniz egzersizler şunlardır:

 • Eklem Bükme: Parmaklarınızdaki eklemleri hafifçe bükün ve tekrar açın. Bu işlemi birkaç kere tekrarlayabilirsiniz.
 • Yumruk: Elinizi yumruk yapın ve bırakın.
 • Parmak Dokunuşları: Her bir parmak ucunuzla baş parmağınıza dokunun.
 • Duvar Yürüyüşü: Parmaklarınızı bir duvar üzerinde yukarı ve aşağı yürütün.

4. Elma Sirkesi

elma sirkesi suHam, organik elma sirkesi vücut için gerekli birçok besin öğesi içerir ve vücudun daha alkali olmasına yardımcı olur. Bu da elde kireçlenme nedeniyle ortaya çıkan ağrıyı azaltır. Ayrıca elma sirkesi eklemlerdeki ve bağlayıcı dokulardaki ağrıya neden olan toksinlerin atılmasını sağlar.

 • Eşit miktarda elma sirkesi ve suyu küçük bir kap içinde karıştırın. 30 dakika boyunca elinizi bu karışımın içinde bekletin. Ağrı ve şişliklerde inme görmek için bu işlemi günde 2 kere tekrarlayabilirsiniz.
 • Alternatif olarak 1 yemek kaşığı organik elma sirkesi ve 1 yemek kaşığı sızma zetinyağını karıştırın. Bu karışımı kullanarak günde birkaç kere ellerinize masaj yapın. 15-20 dakika sonra ellerinizi yıkayabilirsiniz.

5. Zerdeçal

Zerdeçal elde kireçlenme ile ilgili ortaya çıkan ağrı ve enflamasyonu azaltmaya yardımcı olan anti-enflamatuvar bir bitkidir. Zerdeçalın etken maddesi olan kurkumin güçlü bir antioksidandır ve antienflamatuvar özelliklere sahiptir.

Journal of Alternative and Complementary Medicine dergisinde 2004 yılında yayınlanan bir araştırmada araştırmacılar kurkumin maddesinin enflamasyonda rol oynayan farklı molekülleri bastırdığını belirtmiştir.

2016 yılında Journal of Medicine Food Reports dergisinde kurkumin maddesinin kireçlenme tedavisinde terapötik bir madde olarak kullanılabileceği belirtilmiştir.

 • Bir miktar zeytinyağı ile yarım çay kaşığı zerdeçalı kullanarak macun haline getirin. Elde ettiğiniz macunu elde kireçlenme görülen bölgeye sürün ve birkaç saat bandaja sarılı olarak bekletin. Bu işlemi birkaç gün boyunca her gün 2-3 kere tekrarlayabilirsiniz.
 • 1 çay kaşığı zerdeçal tozunu 1 bardak ılık süre karıştırın. Enflamasyonu azaltmak için bu karışımı her gün iki kere içebilirsiniz.
 • Alternatif olarak doktorunuza danışmak kaydıyla zerdeçal takviyesi kullanabilirsiniz.

6. Zencefil

Söz konusu olan elde kireçlenme nedeniyle ortaya çıkan ağrıyı ve enflamasyonu hafifletmek ise zencefil son derece etkilidir. Zencefil vücutta ağrıya neden olan bir kimyasalı, yani COX-2’yi engellemektedir.

zencefil çayı ginger tea

2005 yılında Journal of Medicinal Food dergisinde yayınlanan raporda zencefilin hücresel düzeyde belirli enflamatuvar süreçleri etkilediği belirtilmiştir. Bu da zencefili elde kireçlenme ve diğer enflamatuvar hastalıkların tedavisinde etkin hale getirmektedir.

 • Dahili kullanım için her gün 2-3 bardak zencefil çayı içebilirsiniz. Zencefil çayı hazırlamak için birkaç dilim zencefili bir bardak suyun içerisinde 10 dakika kaynatın. Süzün ve içerisine bal ekleyerek için.
 • Topikal kullanım için ellerinize her gün birkaç dakika boyunca zencefil yağı ile masaj yapabilirsiniz.

7. Yeşil Çay

yeşil çay green tea

Anti-enflamatuvar ve antioksidan özellikleriyle yeşil çay elde kireçlenme belirtileri arasındaki ağrı ve şişliği hafifletmeye yardımcı olur. ayrıca yeşil çay kemik yoğunluğunu ve gücünü de korur.

2011 yılında Arthritis Research and Therapy dergisinde yayınlanan bir raporda yeşil çayın kireçlenme belirtilerini hem önlediği hem de kontrol altına almaya yardımcı olduğu belirtilmiştir.

 1. 1 çay kaşığı yeşil çayı 1 bardak sıcak su içerisine ekleyin.
 2. Üzerini örtün ve birkaç dakika demlendirin.
 3. Süzün ve içerisine bal veya limon ekleyin.
 4. Her gün 2-3 bardak yeşil çay içebilirsiniz.

8. Kapsaisin

Kapsaisin jel her tür kireçlenme ağrısında son derece etkilidir. Kapsaisin bileşeni kireçlenme ağrısından kurtulmak için analjezik ve anti-enflamatuvar özelliklere sahiptir.

kapsaisin krem

 • Topikal kullanım için elde kireçlenme görülen bölgeye kapsaisin jel ile 1 dakika boyunca nazikçe masaj yapınız. Bu işlemi günde 2 kere tekrarlayınız. Durulamadan önce 20-30 dakika bekleyiniz.
 • Alternatif olarak 2-3 çay kaşığı zeytinyağı içerisine 2-3 tutam kırmızı pul biber ekleyerek kendi kapsaisin karışımınızı hazırlayabilirsiniz.

9. Şekerkamışı Şurubu

şekerkamışı şurubuŞekerkamışı şurubu kas ve eklem sağlığı için faydalıdır ve elde kireçlenme dahil tüm kireçlenme türlerinin önlenmesinde temel öneme sahiptir.

Şekerkamışı şurubu kalsiyum, magnezyum, demir, potasyum, çinko, selenyum ve B vitamini gibi vücudun ağrı ve enflamasyona karşı ihtiyaç duyduğu tüm maddeleri içerir.

Şekerkamışı şurubu vücutta doğru asit-alkali dengesinin kurulmasına yardımcı olur. bu da kemik ve eklem sağlığı için son derece önemlidir.

 1. 1-2 yemek kaşığı şekerkamışı şurubunu bir bardak ılık süte ekleyin.
 2. Bu karışımı günde 2 kere için.

10. Beslenme Değişiklikleri

Elde kireçlenme probleminde çeşitli yiyecekler ağrı ve enflamasyonla mücadele etmeye yardımcı olur. doğur beslenme hastalığın ilerleme sürecini de yavaşlatacaktır. Kireçlenme problemi yaşayan kişilerin kalsiyum, magnezyum, C vitamini, D vitamini ve folat gibi besinlere ihtiyacı bulunmaktadır.

Bu besinleri almak için lahana, süt, sardalya, mercimek, badem, kinoa, siyah fasülye, esmer pirinç, tofu, bitter çikolata, avokado, çilek, kivi, kırmızı biber, papaya, brokoli, D vitamini takviyeli süt, somon ve ton balığı gibi yiyecekleri tüketmesi önerilmektedir.

Bu faydalı yiyeceklere ek olarak bol su içilmesi önemlidir. Dehidrasyon kireçlenme ağrısını arttırabilir. Elde kireçlenme problemi yaşayanlar fazla şeker, işlenmiş gıda, kahve ve asitli içecek tüketiminden kaçınmalıdır.

Elde Kireçlenme İle İlgili Ek İpuçları

 • Fazla kilolar eklemlerde ağrı ve dejenerasyona yol açabilir. Bu nedenle gerekiyorsa kilo verilmelidir.
 • Eklemlerin hareketli ve aktif olması için düzenli egzersiz yapılmalıdır.
 • Şişliği hafifletmek için eller kalp hizasının üstünde tutulmalıdır.
 • Akupunktur çeşitli eklem ağrılarına faydalı olabilir.
 • Tütün ürünlerindeki toksinler bağlayıcı dokularda baskıya yol açarak eklem problemlerini arttırdığından sigarayı bırakınız.
 • Meditasyon, yoga, derin nefes ve yatıştırıcı müzikler gibi rahatlama tekniklerinden faydalanın.
 • Sürekli el hareketi gerektiren faaliyetlerden kaçının.
 • Spor yaparken veya rekreasyonel aktivitelere katılırken kazalara karşı dikkatli olun.
 • İşiniz gereği itme, çekme, ağır nesneler kaldırma gibi işler yapıyorsanız eklemlerin zarar görmemesi için önlem alın.
 • İşiniz gereği sürekli yazı yazma veya bilgisayar kullanma gibi işler yapıyorsanız postür ve ergonomiye özen gösterin. Belirli aralıklarla ellerinizi dinlendirin.

 

Kaynaklar:

 

 


Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here