Eldeki Kırışıklıklar İçin Doğal ve Bitkisel Çözümler Nelerdir?

Ellerdeki kırışıklıklar genellikle yaşlanma sürecine bağlı olarak cildin esnekliğini kaybetmesi sonucu oluşur. Yaş ilerledikçe kırışıklıklar yüz ve boyun bölgesinin yanında ellerde de görülmeye başlanır. Bu yazımızda eldeki kırışıklıklar için uygulayabileceğiniz doğal ve bitkisel yöntemlerden bahsedeceğiz.

Eller neden kırışır? Ellerdeki kırışıklıklar neden olur?

Doğal yaşlanma sürecine ek olarak ellerdeki kırışıklıklar

 • güneş,
 • aşırı güneşlenme,
 • çevre kirliliği,
 • yaşlanma,
 • yetersiz su tüketimi,
 • sağlıksız beslenme,
 • vücuttaki hormonel değişiklikler,
 • belirli ilaçlar ve
 • genetik faktörlerden de kaynaklanabilir.

Ellerdeki Kırışıklıklara Ne İyi Gelir?

Birçok kişi ellerdeki kırışıklıkları önlemek için yeterli cilt bakımı uygulamamaktadır. Ellerdeki kırışıklıklar yaygın bir problemdir. Ellerdeki kırışıklıklardan kalıcı olarak kurtulmak istiyorsanız temizlik, eksfoliasyon ve nemlendirme düzenli cilt bakımı rutininizin bir parçası olmalıdır.

Ellerdeki kırışıklıklara ne iyi gelir?
Ellerdeki kırışıklıklara ne iyi gelir?

Zeytinyağı

Zeytinyağı mutfakta hemen hemen her gün kullanılır. Ancak bu sağlıklı yağ ellerinizin yumuşak olması ve kırışmaması için de büyük bir yardımcıdır.

Zeytinyağı cildi beslen ve E vitamini içeriği ile kırışıklıkları azaltmak için kolajen üretimini uyarır. Cildi sıkılaştırır ve erken yaşlanma belirtilerini önler.

2001 yılında Journal of the American College of Nutrition dergisinde yayınlanan bir araştırmada güneşe maruz kalmaya bağlı olarak yaşlı kişilerin ellerinde görülen kırışıklıklarda zeytinyağının etkinliği ortaya konulmuştur. Araştırmalara göre zeytinyağı kırışıklıkların önlenmesinde temel öneme sahiptir.

zeytinyağı
zeytinyağı
 • Günlük Kullanım: Ellerinize zeytinyağı sürün. 5-10 dakika boyunca masaj yapın. Yağın ellerinizde daha uzun süre kalması için uygun bir eldiven giyin ve ertesi sabaha kadar bekleyin. Ertesi sabah ılık suyla durulayın.
 • Haftalık Kullanım: 1 yemek kaşığı şeker ile 1 yemek kaşığı zeytinyağını karıştırarak macun haline getirin. Bu karışımı ellerinize sürün ve dairesel hareketlerle birkaç dakika masaj yapın. 10 dakika bekleyip ılık suyla durulayın. Bu işlemi haftada 2 kere tekrarlayın.

Hindistan Cevizi Yağı

Doğal bir yumuşatıcı olan Hindistan cevizi yağı ciltteki boşlukları doldurur ve daha yumuşak olmasını sağlar.

Ayrıca Hindistan cevizi yağındaki benzersiz yağ asitleri kuru ciltlere de çok faydalıdır. Cildi güneşin zararlı ultraviyole ışınlarından korur.

hindistan cevizi yağı
hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı eldeki kırışıklıklar için de faydalıdır. 2004 yılında Dermatitis dergisinde yayınlanan bir araştırmada Hindistan cevizi yağının nemlendirici olarak kullanımının en az mineral yağlar kadar etkili ve güvenli olduğu belirtilmiştir.

 1. Eldeki kırışıklıklar için her gece yatmadan ellerinize organik Hindistan cevizi yağı sürün.
 2. Dairesel hareketlerle 5 dakika boyunca masaj yapın.
 3. En iyi sonuçları almak için ellerinize eldiven giyin.
 4. Bu işlemi her gün tekrarlayın.

Aloe Vera

Aloe veranın cilde faydaları hiç kuşkusuz herkes tarafından bilinmektedir. Aloe vera eldeki kırışıklıklar için de faydalıdır.

Aloe vera cilde nemini geri kazandıran ve kırışıklık gibi yaşlanma belirtilerini önleyen doğal nemlendirici özellikler taşımaktadır. Ayrıca aloe vera jeli cildin yenilenmesini sağlayan polisakkaritleri de içermektedir.

Aloe Vera
Aloe Vera

Aloe vera ciltte koruyucu bir katman oluşturarak cilt tonunu düzgünleştirir. 2006 yılında Skin Research and Technology dergisinde yayınlanan bir araştırmada dondurulmuş-kurutulmuş aloe vera ekstraktının cilde nemini geri kazandırdığı gösterilmiştir. Yapılan bir başka çalışmada ise çeşitli konsantrasyonlardaki taze aloe vera jelinin cildin visko elastik yapısını ve nem özelliklerini iyileştirdiği, böylece ciltteki yaşlanma belirtilerini önlediği belirtilmiştir.

 • Günlük Kullanım: Taze bir aloe vera yaprağını alın ve keserek içindeki jeli çıkarın. Jeli ellerinize sürün ve birkaç dakika boyunca masaj yapın. 15 dakika bekleyin ve ılık suyla durulayın. Bu işlemi her gün tekrarlayabilirsiniz.
 • Haftalık Kullanım: 1 çay kaşığı taze aloe vera jeli, 1 çay kaşığı öğütülmüş yulaf ve yarım çay kaşığı zeytinyağını bir kase içinde karıştırın. Bu karışımı ellerinize sürün. 30 dakika bekleyin ve yıkayın. Daha sonra ellerinizi soğuk suyla yıkayın. Bu işlemi haftada 1 kez tekrarlayabilirsiniz.

Bal

Bal da antioksidan ve nemlendirici özelliklere sahip olan ve eldeki kırışıklıklar için etkili olduğu bilinen bir diğer doğal besindir. Cildi ellere hapsederek ellerinizin yumuşak ve pürüzsüz olmasına yardımcı olur.

2013 yılında Journal of Cosmetic Dermatology dergisinde yayınlanan bir araştırmada balın kozmetik formüllerde yumuşatıcı, nemlendirici ve pürüzsüzleştirici olarak kullanıldığı, cildin genç ve düzgün olmasını sağladığı, pH dengesini kurduğu ve patojen enfeksiyonlarını önlediği belirtilmiştir.

bal
Bal
 • Günlük Kullanım: Ellerinize bir miktar bal sürün ve 10 dakika bekleyin. Ilık suyla durulayın. Bu işlemi dilerseniz her gün tekrarlayabilirsiniz.
 • Haftalık Kullanım: 2 Yemek kaşığı bal ile bir avokadonun püresini karıştırın. Karışımı ellerinize sürün ve en az 30 dakika bekletin. Ilık suyla durulayın. Bu işlemi haftada 1 veya 2 kere tekrarlayabilirsiniz.

Domates

Domates gibi antioksidan yiyecekler oksidatif stresin hücrelere verdiği zararla mücadele etmeye yardımcı olur. Domates vücuttaki serbest radikal hasarını azaltarak cildin yaşlanmasını geciktirir ve kırışıklıklara daha az açık hale getirir. Güçlü bir likopen kaynağı olan domates cildin daha fazla oksijen emmesine de yardımcı olur.

Domates eldeki kırışıklıklar için de faydalıdır. 2016 yılında yayınlanan bir araştırmada domatesin bolca barındırdığı likopen adlı antioksidan maddenin cildi zararlı UV ışınlarından koruduğu belirtilmiştir. Bu kırışıklıkları önlemenin yanı sıra cilt kanserini önlemek için de faydalı olacaktır.

Domates
Domates
 • Günlük Kullanım: Bir adet domatesi dilimleyin ve ellerinizi bu dilimlerle ovalayın. 5 dakika bekleyin ve soğuk suyla yıkayın. Bu işlemi dilerseniz her gün tekrarlayabilirsiniz.
 • Haftalık Kullanım: 1 adet domatesin püresi ile 1 adet avokado içini blenderdan geçirerek pürüzsüz bir karışım oluşturun. Bu karışımı ellerinize sürün ve en az 20-30 dakika bekleyin. Ilık suyla durulayın. Bu işlemi haftada 1 kez tekrarlayın.

Yeşil Çay

Yeşil çay antioksidan özelliklere sahip flavonoitler ve polifenoller yönünden zengindir. Bunların yaşlanma karşıtı maddeler olduğu bilinmektedir. Bu açıdan yeşil çay eldeki kırışıklıklar için de faydalıdır.

Yeşil Çay
Yeşil Çay
 • Haftalık Kullanım: Eldeki kırışıklıklar için 1 yemek kaşığı öğütülmüş yeşilçay yaprağı ile 2-3 yemek kaşığı yoğurdu karıştırın. İçerisine bir miktar zerdeçal ekleyin. İyice karıştırın ve ellerinize sürün. En az 20 dakika bekleyin ve ılık suyla durulayın. Bu işlemi haftada bir veya iki kere tekrarlayabilirsiniz.
 • Tüketim: Her gün 2-3 bardak yeşil çay içebilirsiniz.

Olgunlaşmış Muz

Olgunlaşmış muz nemlendirici özellikleriyle eldeki kırışıklıklar için mükemmel bir besindir. Muz A, B ve E vitaminleri, demir, magnezyum, çinko ve potasyum yönünden zengin olup bu özellikleriyle ciltteki kırışıklıklarla mücadele eder.

 • Günlük Kullanım: 1 adet olgunlaşmış muzu ezerek püre haline getirin ve ellerinize sürün. 30 dakika bekleyin ve ılık suyla durulayın. Bu işlemi her gün tekrarlayabilirsiniz.
 • Haftalık Kullanım: Yarım muzuezin. İçerisine bal ve zeytinyağı ekleyerek karıştırın. Bu macunu ellerinize sürün. 20 dakika bekleyin. Önce ılık su ile sonra soğuk su ile yıkayarak nemi hapsedin. Bu işlemi haftada bir veya iki kere tekrarlayabilirsiniz.

Avokado

Ellerinizin yumuşak olmasını sağlayan ve eldeki kırışıklıklar için önleyici etki bırakan bir diğer besin avokadodur.

Avokado antioksidan yönünden zengindir ve yaşlanma karşıtı özellikleriyle ellerinizi püzürsüzleştirip kırışıklılkarı önlemeye yardımcı olur. Kolajen üretimini destekleyerek cildini esnekliğini ve sıkılığını korur.

Avokado
Avokado

2012 yılında yapılan bir araştırmada avokado tüketiminin hücrelerin zararlı radikallere karşı gücünü arttırdığı belirtilmiştir.

 • Günlük Kullanım: Her gün yatmadan önce ellerinize avokado yağı ile masaj yapın. Bir gece bekletin ve ertesi sabah yıkayın.
 • Haftalık Kullanım: 1 adet avokadoyu çatalla iyice ezin. İçerisine bal karıştırın. Eldeki kırışıklıklar için bu karışımı ellerinize sürün ve 20-30 dakika bekletin. Ilık suyla yıkayın. Bu işlemi haftada 2 kere tekrarlayabilirsiniz.

Hint Yağı

Hint yağı da eldeki kırışıklıklar için etkilidir. Hint yağı harika bir nemlendiricidir. Cildin derinine nüfuz ederek cildin pürüzsüzlüğünü korumasına yardımcı olur. Ayrıca hint yağı elastin ve kolajen üretimini destekleyerek yaşlanma belirtilerini geciktirir. İçeriğindeki yüksek yağ asidi konsantrasyonu ile ellerinizin sağlıklı ve parlak olmasına yardımcı olur.

 • Birkaç damla Hint yağı kullanarak ellerinize dairesel hareketlerle masaj yapın. Bu işlemi hergün tekrarlayın.
 • Eşit miktarda hint yağı ve Hindistan cevizi yağını karıştırın. Ellerinize masaj yaparak 20-30 dakika bekletin. Bu işlemi her gün tekrarlayabilirsiniz.

Lavanta Yağı

Eldeki kırışıklıklar için lavanta yağı da son derece etkilidir. Lavanta yağının antioksidan içeriği cildi serbest radikallerin ve güneşin UV ışınlarının verdiği zarardan korur.

lavanta yağı
lavanta yağı
 1. 4-5 damla lavanta yağı ile 2 yemek kaşığı organik Hindistan cevizi yağını karıştırın.
 2. Sabah ellerinize bu karışımla masaj yapın.
 3. Yatmadan önce tekrarlayın.

Eldeki Kırışıklıklar İçin İlave İpuçları

 • Ellerinizi yıkarken sert sabunlar kullanmaktan kaçının.
 • Ellerinizi çok sıcak veya çok soğuk su ile yıkamayın.
 • Ellerinizi kurulamak için kurutma makinesi kullanmayın. Her zaman yumuşak bir bez veya kağıt havlu kullanın.
 • Ev işlerini yaparken uygun eldivenler kullanın.
 • Ölü hücreleri temizlemek için ellerinize haftada 1 kere peeling yapın.
 • Cildin doğal ışıltısını koruması için vitamin ve besin yönünden zengin yiyecekler tüketin.
 • Gün içerisinde yeterince su için.
 • Cildin genç görünümünü koruması için şeker ve doymuş yağ tüketimini azaltın.
 • Cildi güneşin UV ışınlarının zararından korumak için en az 30 faktörlü bir güneş koruma kremi kullanın.
 • Sigara içmeyin. Pasif içiciliğe karşı önlem alın.

 

BU YAZIYI PAYLAŞIN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER YAZILAR

Kulakta Siyah Nokta İçin Evde Basit ve Hızlı Çözümler

Akne ve sivilceler tıpkı yüzde, sırtta ve göğüste olduğu gibi kulağınızda da çıkabilir. Kulaktaki siyah noktalar kulakta kirli...

Bu Yiyecekler Cildinize Çok İyi Geliyor

Yediğiniz yiyecekler de en az cilt bakımları kadar cildinizi etkiler. Peki cilde iyi gelen yiyecekler nelerdir? Amerikan USC...

Tırnaklarda Beyaz Lekeler İçin Doğal Bitkisel Kesin Çözüm

Elleriniz kartvizitiniz gibidir. Sizin hakkınızda birçok bilgi verir. Eller özellikle sağlığınız hakkında da birçok ipucu taşımaktadır. Bir şeylerin...

Sivilce İzlerine Kesin Çözüm: Sivilce İzlerinden Sonsuza Dek Kurtulun!

Sivilce özellikle ergenlik çağındaki gençler ve menapoz başlangıcındaki olmak üzere her yaştan insanın yaşadığı son derece yaygın bir...