Göbek Eritmek İçin Elma Sirkesi Kürü Tarifini Mutlaka Deneyin

Elma sirkesi son yılların gözde besinlerinden biridir. Kalp hastaları, enfeksiyon hastaları, cilt veya saç problemleri yaşayanlar ve daha birçok sağlık sorununda elma sirkesi son derece faydalıdır. Peki elma sirkesi göbek eritir mi? Bu yazımızda göbek eritmek için elma sirkesi kullanımı hakkında detaylı bilgi vereceğiz. Ayrıca yazımızın sonunda göbek eriten elma sirkesi kürü bulunmaktadır.

Elma sirkesi nedir?

Elma sirkesi iki aşamalı fermantasyon süreci ile elde edilen bir sirke türüdür. Öncelikle elmalar doğranır ve maya ile birleştirilerek içindeki şekeri alkole dönüştürmesi sağlanır. Daha sonra alkolü asetik asite dönüştürmek için bakteriler devreye girer. Tüm bu süreç en az 1 ay alır.

Asetik asit elma sirkesinin temel etken maddesidir. Ayrıca elma sirkesinin içinde su ve eser miktarda diğer asitler (örn. Malik asit) bulunur. Elma sirkesi içinde birçok vitamin, enzim ,mineral tuz ve amino asit barındırır. Kalorisi çok düşüktür ve hiç karbonhidrat içermez. Diğer yandan elma sirkesi çok güçlü bir antibakteriyel, antiviral, anti-enflamatuvar ve maya önleyicidir.

Pastörize olmayan organik elma sirkesi bulanık görünümdedir ve içinde “elma sirkesi anası” içerir. Tadı marketlerde satılan elma sirkesine göre biraz daha ekşidir.

Elma Sirkesi İle Göbek Eritme
Elma Sirkesi İle Göbek Eritme

Ya göbek yağları?

Göbek yağları vücuttaki en inatçı yağlardandır ve adı üzerinde karın ve göbek bölgesinde yer alır. Göbek yağlarını eritmek sadece estetik bir görünüm için değil, sağlığınız için de çok önemlidir. Göbek yağları yüksek tansiyon, diyabet, demans ve karaciğer yağlanması gibi hastalıkların riskini yükseltmektedir.

2004 yılında Diabetes Care dergisinde yayınlanan bir araştırmada karın yağları ile Tip 2 Diyabet arasında bağlantı bulunduğu tespit edilmiştir.

Göbek
Göbek

Göbek yağları sadece diyabet ile değil kalp hastalığı ile de bağlantılıdır. 2003 yılında yayınlanan bir araştırmada karın yağlarının tansiyonu yükselttiği belirlenmiştir.

Aynı şekilde 2014 yılında yayınlanan bir araştırmada da göbek yağları ve genel olarak karın bölgesinde yağlanma görülen kişilerde yüksek tansiyon riskinin daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Göbek yağları arttıkça kalp hastalığı riski de yükselmektedir.

Ayrıca göbek yağları uyku apnesi riskini de yükseltir. Demans ve Alzheimer gibi yaşa bağlı hastalıkların da göbek yağları bulunan kişilerde daha yaygın görüldüğü bilinmektedir.

Elma sirkesi göbek eritir mi?

Elma sirkesinin göbeğinizi eritmesini sağlayacak birçok faydası bulunmaktadır.

Kan Şekerini Düzenler

Kan şekerini kontrol altında tutmak obezite ile ilgili komplikasyonları önlemek ve sağlıklı bir yaşam için önemlidir. Kan şekerini kontrol etmek için elma sirkesi etkilidir ve bunun temel nedeni elma sirkesinin yüksek asetik asit içeriğidir.

kan şekeri düşüklüğüne ne iyi gelir
kan şekeri düşüklüğüne ne iyi gelir

2005 yılında British Journal of Nutrition dergisinde yayınlanan bir araştırmada asetik asit maddesinin farelerde karaciğer ve kasların kandaki şekeri kullanma becerisini iyileştirdiği tespit edilmiştir. Aynı zamanda asetik asitin insülinin glukagona dnüşme oranını azalttığı, böylece yağ yakımını sağladığı tespit edilmiştir.

Metabolizmayı Hızlandırır

Elma sirkesi metabolizmayı hızlandırarak daha etkin bir şekilde kalori yakmanızı sağlar. Vücutta alkali dengesini kurarak fazla asidik hale gelmesini engeller. Bu da kilo verme hedeflerine ulaşmanıza yardımcı olur.

2006 yılında Biochemical and Biophysical Research Communications dergisinde yayınlanan bir araştırmada asetik asit maddesinin vücutta yağ yakan enzimlerin düzeyini arttırdığı tespit edilmiştir. Ayrıca asetik asit karaciğerin ürettiği yağ ve şeker miktarını da azaltır.

Yağ Depolamayı Azaltır

Elma sirkesinin göbek eritme nedenlerinden biri de yağ depolamayı azaltması ve yağ yakımını arttırmasıdır.

Yapılan araştırmalar asetik asitin obeziteyi azaltma ve obeziteyle bağlantılı Tip 2 Diyabeti iyileştirme konusunda potansiyel olarak etkili olduğunu göstermiştir.

2016 yılında yayınlanan bir araştırmada harici olarak uygulanan asetik asitin hem karaciğer hem iskelet kaslarında lipid metabolizmasını etkilediği ve obezite ve Tip 2 diyabete karşı koruma sağladığı tespit edilmiştir.

2009 yılında yayınlanan bir araştırmada araştırmacılar elma sirkesi içmenin kilo verdirdiğini, vücut yağını azalttığını ve obez kişilerde serum gliserit düzeyini düşürdüğünü göstermiştir. Sonuç olarak günlük olarak elma sirkesi tüketimi obeziteyi azaltarak metabolik sendromu önleyebilir.

İştahı Kapatır

Elma sirkesi iştahı kapatarak zararlı yiyecekler yemenize engel olur. 2014 yılında yayınlanan bir araştırma asetik asitin beyinde iştahı kontrol eden merkezleri bastırarak tüketilen yiyecek sayısını azalttığını göstermiştir.

İştah kesici özelliklerinin yanı sıra elma sirkesi yiyeceklerin vücutta daha uzun süre kalmasını sağlayarak tokluk hissi verir.

Elma Sirkesi İle Göbek Eritme Kürü

Göbek eritmek için kullanılacak elma sirkesi süzülmemiş, doğal elma sirkesi olmalıdır. Doğal elma sirkesi şeffaf değil bulanık bir yapıdadır ve içerisinde “elma sirkesi anası” bulunur. Bu elma sirkesi tüm probiyotik bakterileri ve enzimleri içerir.

Göbek eritmek için kullanılması gereken elma sirkesi miktarı günde 2 yemek kaşığıdır. Elma sirkesi ile göbek eritme kürü hazırlanışı şu şekildedir:

  1. Bir bardak suyun içerisine 2 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyin.
  2. İçine 1 limon suyu ve bir miktar bal ekleyin.
  3. İyice karıştırın.
  4. Bunu günde 2 kere için.

Bir diğer kolay yöntem ise elma sirkesini zeytinyağı ile karıştırıp salataya eklemektir.

Göbek eritmek için elma sirkesi kullanırken az bir miktar ile başlamak önemlidir. Günde 1 veya 2 yemek kaşığı elma sirkesi göbek eritmek için başlangıçta yeterli bir miktardır.

Arıca elma sirkesi ile göbek eritmek için sabırlı olunması gerekmektedir. Elma sirkesi kilo verme sürecinde yavaş ancak istikrarlı bir yöntemdir. Bir haftada sonuç almayı beklemeyiniz. Ancak istikrarlı olmanız halinde sonuç almanız kaçınılmazdır.

Düzenli elma sirkesi tüketmenin yanı sıra düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenme ile kilo verme hedeflerinize daha hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

BU YAZIYI PAYLAŞIN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER YAZILAR

Emzirmek Kaç Kalori Yakar? Emzirirken Kilo Vermek Mümkün mü?

Bebeğinizi doğumdan itibaren en az 12 ay boyunca emzirmenin faydaları sayılamayacak kadar çoktur. Anne sütü bebeğin bağışıklık sistemi,...

Dikkat! Göbek Yapan Yiyecekler Sağlığınızı Tehdit Ediyor!

Kadınlarda ve erkeklerde göbek çeşitli kronik sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu yazımızda göbek neden olur? sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız....

Ghrelin Hormonu Nedir? Ghrelin Açlık Hormonu Görevi Nedir?

Ghrelin bağırsakta üretilen bir hormondur. “Açlık hormonu” veya “lenomorelin” olarak da bilinmektedir. Ghrelin hormonu kan dolaşımı yoluyla beyine...

Zayıflama ilaçları tehlikeli mi? Sağlığa zararı var mı?

Kilo vermek isteyen kişiler için zayıflama ilaçları sihirli bir değnek gibi görünebilir. Bu ilaçların üreticileri ürünlerini genellikle fazla...