Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir? Nasıl, Ne Zaman, Ne Kadar İçilmeli?

0
1789
Elma sirkesinin faydaları, elma sirkesi içmenin faydaları

Elma sirkesi elmaların fermente edilmesiyle üretilir ve sağlık üzerinde mucizevi etkilere sahiptir. Seyreltilmiş elma sirkesi içmek toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar, kilo vermeye destek olur ve kardiyovasküler sağlık üzerinde olumlu etki yapar. Peki ne kadar elma sirkesi içilmeli? Bu yazımızda mucizevi elma sirkesinin faydaları hakkında bilgi verecek, bu faydaları görmek için elma sirkesini ne kadar, ne zaman ve nasıl içmeniz gerektiğinden bahsedeceğiz. Ayrıca elma sirkesinin kolesterole etkisi, elma sirkesi ile kilo vermek, elma sirkesinin tansiyona etkileri hakkında bilgi vereceğiz.

Sağlığınız için her gün doğru miktarda elma sirkesi içmek zor bir alışkanlık değildir. Başlangıçta seyreltilmiş elma sirkesinin ağır tadına alışmakta zorlanabilirsiniz. Bu durumda tadını yumuşatmak içine bal ekleyebilirsiniz.

Çok fazla miktarda elma sirkesi içmek vücutta mineral dengesizliğine yol açabilir. Elma sirkesinin faydaları için günlük 2-4 kaşık elma sirkesi içmek güvenlidir. Ayrıca elma sirkesinin dişlere ve sindirim sistemine zarar vermesini engellemek için günlük elma sirkesi tüketirken dikkat edilmesi gereken başka hususlar da bulunmaktadır.

Elma Sirkesi Nedir?

Elma sirkesinin faydaları yüzyıllardır bilinmekte, asırlardır sağlıklı bir tonik olarak ve yaraları iyileştirici bir madde olarak kullanılmaktadır. Elma sirkesi elmaların fermente edilmesiyle ve içerisine alkolü asetik aside dönüştüren bakterilerin eklenmesiyle üretilir.

elma sirkesi apple cider vinegarElma sirkesinin etken maddesi asetik asittir ve asetik asit sağlık üzerinde güçlü etkilere sahiptir.

Bir çay kaşığı elma sirkesi 1 kalori, bir yemek kaşığı elma sirkesi ise 3 kaloridir.

Organik, süzülmemiş elma sirkesi, elma sirkesinin bulanık görünmesini sağlayan “elma sirkesi anası” içerir. Elma sirkesi anası sağlıklı enzimler ve bakteriler içermektedir.

Medscape General Medicine dergisine göre elma sirkesi vitaminler, mineraller, amino asitler ve polifenolik bileşenler içermektedir. Yani elma sirkesi serbest radikalleri öldürmeye yardımcı olan antioksidan bileşenler ihtiva etmektedir.

Her gün az miktarda elma sirkesi içmek kardiyovasküler sağlığı güçlendirir, kan şekeri düzeylerini kontrol eder ve vücuttan toksinleri atar.

Elma Sirkesi Ne Kadar İçilmeli?

Ne kadar elma sirkesi içilmesi gerektiğine dair belirlenmiş kesin bir kural yoktur. Ancak çoğunlukla 1-4 yemek kaşığı elma sirkesi tüketimi normal kabul edilmektedir. Seyreltilmiş elma sirkesinin ağır bir tadı olması nedeniyle başlangıçta elma sirkesi suyun içerisine karıştırılarak içilebilir.

Örneğin ilk günlerde günlük 1 yemek kaşığı elma sirkesi ile başlayabilirsiniz. Tadına alışana kadar birkaç gün bu şekilde devam edin. Daha sonra bu miktarı kademeli olarak arttırabilirsiniz.

Bir veya iki hafta sonra günde bir veya iki kere 1-2 kaşık yemek kaşığı elma sirkesi içiyor olmalısınız. Bu şekilde günlük maksimum 4 yemek kaşığına kadar elma sirkesi tüketmeye başladığında sağlık üzerindeki olumlu etkiler gerçekleşmeye başlayacaktır.

Su ile seyreltmenize rağmen elma sirkesinin tadı ağır geliyorsa içerisine bir miktar doğal bal ekleyebilirsiniz.

İçmek için en iyi elma sirkesi türü hangisidir?

Satılan bütün elma sirkelerinin birbiriyle aynı olmadığına dikkat edilmesi gerekir. Marketlerde satılan elma sirkelerinin birçoğunun içindeki sağlıklı bakteriler yok edilmektedir.

Elma sirkesinin faydaları için tercih etmeniz gereken elma sirkesi, organik, işlenmemiş ve içinde “elma sirkesi anası” içeren türden elma sirkesi olmalıdır (Bragg ve benzeri markalar). Elma sirkesi anası maya ve asetik asit bakterilerinden oluşmaktadır.

organik elma sirkesi anası
Elma sirkesinin faydaları bu şekilde bulanık görülen, filtrelenmemiş elma sirkeleri için geçerlidir.

Elma sirkesi anası şişeyi çalkaladığınızda içinde yüzer şekilde görülebilir ve elma sirkesi bulanık bir görünüm kazanır. Elma sirkesinin faydaları yalnızca bu tür elma sirkelerinden görülebilmektedir.

Her Gün İçilen Elma Sirkesinin Faydaları

Aşağıda her gün içilen birkaç yemek kaşığı elma sirkesinin faydaları hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

Elma Sirkesi Detoksu İle Toksinleri Atmak

Vücuttan toksinleri atmak ve karaciğer detoksu yapmak için günde 2 kere yemeklerden önce 1-2 kaşık elma sirkesi içmelisiniz.

Meyve sirkelerinin neredeyse hepsi karaciğer hasarını azaltmaktadır. Araştırmalara göre elma sirkesi detoksu içerisindeki antioksidanlar karaciğer sağlığı üzerinde olumlu etkilere sahiptir.

elma sirkesinin faydaları: elma sirkesi detoksu

Elma sirkesini bal, yeşil çay veya tarçın ile karıştırarak her gün içebileceğiniz lezzetli detoks suları hazırlayabilirsiniz.

Elma sirkesi zayıflatır mı?

Bir bardak suyun içerisine 1-2 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyerek bunu günde 2 kere tüketmek daha hızlı kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Elbette eğer sağlıklı beslenmiyorsanız ve düzenli egzersiz yapmıyorsanız sadece elma sirkesi içerek kilo veremezsiniz. Ancak elma sirkesi tokluk hissini arttırmaya ve metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olacaktır.

Elma sirkesinin faydaları: elma sirkesi zayıflatır mı?

2009 yılında yapılan bir araştırmaya göre elma sirkesindeki asetik asit obez erkeklerde kilo vermeye yardımcı olmuştur. Araştırma kapsamında obez erkeklere 12 hafta boyunca her gün büyük bir bardak suyun içerisine karıştırılmış 2 yemek kaşığı elma sirkesi içirilmiştir. Elma sirkesi içen bu grupta içmeyenlere göre daha fazla kilo kaybı gerçekleşmiştir.

Ayrıca Nature Communications dergisine göre her gün asetik asit içeren sıvı tüketimi iştahı azaltmaya yardımcı olmaktadır. Araştırmacılar asetik asitin iştah düzenlemesinde doğrudan etkiye sahip olduğunu tespit etmiştir.

Kilo vermek için elma sirkesi tüketmeye başlamak istiyorsanız her ana öğünden önce 1 çay kaşığı elma sirkesi içerek başlayabilirsiniz. Zaman içerisinde miktarı kademeli olarak arttırarak günde 1-4 yemek kaşığı elma sirkesi tüketebilirsiniz.

Elma Sirkesi İçmek Kan Şekerini Düzenler

Elma sirkesinin faydaları kan şekerinin düzenlenmesi konusunda da geçerlidir.

Avrupa Klinik Beslenme Dergisi tarafından yapılan bir araştırmaya göre asetik asit içerikli sıvı tüketimi kan şekerini düzenlemeye yardımcı olmaktadır. Düzenli olarak elma sirkesi tüketmenin kandaki glukoz tepkisini önemli ölçüde azalttığı tespit edilmiştir. Araştırmacılara göre bu sonuçlar günlük tüketilen elma sirkesi miktarına bağlıdır.

Elma sirkesinin faydaları: elma sirkesi kan şekerini düşürür mü?

Yemekten sonra kan şekerinin aniden yükselmesini engellemek için büyük bir bardak suyun içerisine 2 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyerek içmelisiniz.

Tip 2 Diyabet İçin Elma Sirkesi

Elma sirkesinin faydaları kapsamında kan şekerini düzenlemesi tip 2 diyabet hastaları için de müjdeli haberdir. Her gün 1-2 yemek kaşığı elma sirkesi içmek diyabetin etkilerinin yönetilmesine ve insülin hassasiyetinin iyileştirilmesine yardımcı olmaktadır.

Diabetes Care dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre 40 gram suyun içerisine 20 gram elma sirkesi karıştırarak yemekten önce içmek diyabet belirtilerini azaltmaya yardımcı olmaktadır. Araştırmada düzenli olarak bu şekilde elma sirkesi tüketen hastalarda insülinin ciddi miktarda azaldığı tespit edilmiştir. Ayrıca düzenli elma sirkesi tüketimi açlık şekeri konsantrasyonunu da iyileştirmektedir.

Diyabet hastasıysanız doktorunuzun tavsiyelerini izlemeniz önemlidir. Ancak birçok doktor bazı gıdalarla diyabet hastalığının doğal yollarla kontrol edilebileceğini belirtmektedir. Bu anlamda elma sirkesinin faydaları tip 2 diyabet hastaları için olumlu olacaktır.

Elma Sirkesi İçmek Kolesterolü Düşürür

Her gün bir bardak suyun içerisine karıştırılmış şekilde elma sirkesi içmek kötü kolesterolü (LDL) düşürmeye yardımcı olmaktadır.

Elma sirkesinin faydaları: elma sirkesi kolesterolü düşürür mü

Araştırmacılara göre beslenmeyi elma sirkesi ile destek kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda, her gün elma sirkesi içmek iyi kolesterol olarak bilinen HDL düzeyini de yükseltmektedir. Araştırmacılar elma sirkesinin serum lipit profilini iyileştirdiği sonucuna varmıştır.

Tansiyonu Düzenlemek İçin Elma Sirkesi

Tansiyonunuzu düşürmek için her gün bir veya iki bardak su içinde seyreltilmiş elma sirkesi içmelisiniz.

Elma sirkesinin faydaları: elma sirkesi tansiyonu düşürür mü

2001 yılında yapılan bir araştırmaya göre asetik asit düzenli olarak tüketildiğinde tansiyonu düşürücü etki yapmaktadır. Çeşitli sirkelerle yapılan klinik deneylerde asetik asidin yüksek tansiyonu düşürmede önemli etki yaptığı bulunmuştur. Bunun nedeni asetik asitin tansiyonu düşüren bir enzimi etkilemesidir.

Elbette elma sirkesinin faydaları ile birlikte yüksek tansiyon hastaları ilaçlarını almaya devam etmelidir. Ancak her gün 2 bardak su içerisinde seyreltilmiş elma sirkesi içmek tansiyonu düşürmek için etkili olacaktır.

Elma sirkesi nasıl içilmeli?

Peki elma sirkesinin faydaları için elma sirkesini nasıl içmeliyiz?

Öncelikle, elma sirkesini asla seyreltilmemiş şekilde içmemelisiniz. Yazımızın sonunda bunun nedenlerinden bahsedeceğiz. Ayrıca elma sirkesini fazla miktarda içmemeniz gerektiğini de unutmayınız.

Elma sirkesinin faydaları, elma sirkesi nasıl içilir?

Çoğu kişi için elma sirkesi içmenin en iyi yolu büyük bir bardak suyun içerisinde 1-2 yemek kaşığı elma sirkesini karıştırarak içmektir. İçerisine bir miktar bal eklemek elma sirkesinin tadını yumuşatacaktır.

Elma sirkesi ne zaman içilmeli?

Elma sirkesini hangi sebeple içtiğinize bağlı olarak günün farklı saatlerinde içmeniz gerekebilir.

Örneğin yemeklerden önce az bir miktar elma sirkesi içmek sağlığa faydalı olacaktır. Özellikle elma sirkesi ile kilo vermek, iştahı kapatmak ve kan şekerini düzenlemek isteyenler elma sirkesi eklenen suyu yemeklerden önce içmelidir. Yemekten önce 1-2 yemek kaşığı elma sirkesi içmek daha uzun süre tok kalmanızı sağlayacaktır.

Tip 2 diyabet hastaları elma sirkesini gece yatmadan önce içmelidir. Diabetes Care dergisinin yayınladığı bir araştırmaya göre yatmadan önce elma sirkesi içmek ertesi sabah açlık kan şekerinin daha normal olmasını sağlamaktadır.

Bazı kişiler sabah uyandıklarında boş mideye elma sirkesi içmeyi tercih etmektedir. Yemekten sonra elma sirkesi içtiğinizde mide bulantısı yaşıyorsanız elma sirkesini yemekten önce içebilirsiniz.

Elma sirkesinin tadına ve kokusuna alıştığınızda günlük aldığınız elma sirkesi miktarı kolay bir yaşam tarzı alışkanlığı haline gelecektir.

Elma Sirkesi İçerken Dikkat Edilecekler

Elma sirkesinin faydaları ile birlikte her gün düzenli olarak elma sirkesi içmenin yan etkileri nelerdir? İşte aklınızda tutmanız gerekenler:

Elma Sirkesi Sindirimi Etkileyebilir

Günlük olarak elma sirkesi içmeye başlayan kişilerde hafif bir mide bulantısı yaşanabilir.

Uluslararası Obezite Dergisi tarafından yayınlanan rapora göre elma sirkesi tokluğu arttırmak ve iştahı azaltmak için kullanılabilmektedir. Ancak bazı kişilerde elma sirkesinin sindirimi mide bulantısına yol açmaktadır.

Elma sirkesi içmeye yeni başlayan kişilerin az miktarda elma sirkesi ile başlaması bu sorunun üstesinden gelmeye yardımcı olabilir. Daha sonra zaman içerisinde günlük elma sirkesi miktarı arttırılabilir.

Seyreltilmemiş İçilmesi Halinde Diş Minesine Zarar Verebilir

Yukarıda da belirttiğimiz gibi elma sirkesi asla su ile seyreltilmeden içilmemelidir. Seyreltilmemiş elma sirkesi içmek diş minesine zarar verebilir.

Clinic Laboratory dergisi seyreltilmemiş elma sirkesinin diş minesine zarar verip aşınmaya neden olduğunu bildirmiştir.

Elma sirkesinin diş minesine zarar verme ihtimalini ortadan kaldırmak için elma sirkesini mutlaka suyla karıştırıp içiniz ve içtikten sonra ağzınızı çalkalayınız. Ayrıca elma sirkesinin işlere daha fazla zarar vermemesi için elma sirkesi içtikten sonraki 30 dakika içinde dişlerinizi fırçalamayınız. Bu asitliği arttırarak dişlere zarar verebilir.

Seyreltilmemiş Elma Sirkesi Yanma Yapabilir

Seyreltilmemiş halde içildiği takdirde elma sirkesi özofagusta yanmaya neden olabilir.

Çeşitli cilt sorunlarınız için elma sirkesi kullanacaksanız bunu da mutlaka suyun içerisinde seyreltiniz.

Fazla Miktarda Elma Sirkesi Potasyumu Azaltabilir

Tıbbi vakalardan birinde bir kadının her gün yüksek miktarda elma sirkesi tüketmeye bağlı olarak potasyum eksikliği ve osteoporoz (kemik erimesi) geçirdiği bildirilmiştir. Bu hastanın 6 yıl boyunca her gün 250 ml. Elma sirkesi tükettiği tespit edilmiştir.

Elma sirkesini her gün sınırlı miktarda tüketmelisiniz. Bu miktar günde 2 bardak su içerisinde en fazla 4 yemek kaşığı elma sirkesi miktarında olmalıdır.

Midenin Boşalmasını Geciktirebilir

Günde 1 veya 2 bardak elma sirkesi tüketmek midenin boşalmasını geciktirebilir. Sağlıklı bireyler için bu bir sorun teşkil etmez. Ancak BMC Gastroenterology dergisine göre tip 1 diyabet hastaları zaten diyabetik gastroparez (midenin geç boşalması) yaşadıkları için, ilave elma sirkesi tüketimi bu sorunu arttırabilir ve insülin düzeyi üzerinde olumsuz etki yapabilir.


Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here