Emziren Anneler İçin Önemli Emzirme Tavsiyeleri

0
721
Emziren Anneler için Doğru Emzirme Tavsiyeleri

Dünya Sağlık Örgütü ve Amerikan Pediyatri Akademisi’nin önerdiği gibi, bebeğinize ilk 6 ay boyunca verebileceğiniz en mükemmel gıda anne sütüdür.

Her şeyden önce anne sütü yeni doğan bir bebeğin büyümesi ve sağlıklı olması için gerekli olan tüm besinleri içermektedir.

Anne sütü sağlıklı bir sindirim sistemini teşvik eder; bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirir; IQ seviyesini arttırır; ani bebek ölümü sendromunu engellemeye yardımcı olur, astım, alerji, diyabet, obezite gibi hastalıklara karşı korur ve özellikle prematüre bebeklerde sağlıklı gelişimi sağlar.

Emzirme sadece bebekler için değil, anne için de çok sağlıdır.

Emzirme rahmin hamilelik öncesi boyutuna dönmesine yardımcı olur. Ayrıca emzirme kalori yakmanıza ve hamilelikten sonra daha hızlı kilo vermenize yardımcı olur. Göğüs kanseri, yumurtalık kanseri, kalp hastalığı ve diyabet riskini azaltır.

Ayrıca emzirmenin anne ve bebek arasında daha güçlü bağlar kurulmasını sağladığı bilinmektedir.

Emziren Anneler için Doğru Emzirme Tavsiyeleri
Emziren Anneler için Doğru Emzirme Tavsiyeleri

Bebeğinizi emzirecekseniz bunun bir öğrenme süreci olduğunu unutmayın. Emzirmeye yönelik kati ve kesin kurallar yoktur. Her annenin ve her bebeğin tarzı farklı olabilir.

Peki bebek nasıl emzirilir? Başarı şansını arttırmak için bu yazımızda size bazı emzirme tavsiyeleri vermek istiyoruz.

1. Doğru Pozisyonu Alın

Emzirme tavsiyeleri içinde kuşkusuz ilki doğru pozisyonun seçilmesidir. İlk kez emzirmek her zaman kolay değildir. Emzirme hakkında ne kadar şey okumuş olursanız olun, gerçek deneyim her zaman farklıdır.

Bunun için doğumdan sonraki ilk saatlerde bu konuda yardım istemekten çekinmeyin.

Bir kadın doğum hemşiresi ya da emzirme danışmanı bebeğinizi hangi pozisyonda emzireceğinizi size açıklayabilir.

Emziren Anneler için Doğru Emzirme Tavsiyeleri

Bebeğiniz emmeye başladığında biraz rahatsız hissedebilirsiniz, ancak kesinlikle acı hissetmezsiniz. Eğer emzirirken canınız yanıyorsa, yanlış bir pozisyonda duruyor olabilirsiniz.

Hastaneden eve döndüğünüzde evinizde emzirmenizi kolaylaştıracak alanlar oluşturmaya çalışın.

2. Rahat Edin

Emzirme yorucu olabilir. Bu nedenle bebeği emzirirken rahat hissedebilmelisiniz.

Doğumdan kalan ağrılarınız devam ediyorsa, vücudunuzu yastıklarla destekleyin. Bebeğinizi memeye yakın şekilde tutun. Bu konumda iken bebeğinize doğru eğilmeniz önerilmez, çünkü bu özellikle doğumdan hemen sonra ağrıya neden olabilir.

Emziren Anneler için Doğru Emzirme Tavsiyeleri

Bebeğinizin başını her zaman elinizle destekleyin. Diğer elinizle ise göğsünüzü tutun. Göğüs ucunu bebeğinizin alt dudağına değdirerek ağzını açmasını sağlayın. Bebeğiniz açsa göğüs ucunu ritmik hareketlerle hemen emmeye başlayacaktır.

3. Sinyalleri İzleyin

Bebeğiniz acıktığında size sinyaller verecektir. Dudaklarını emiyormuş gibi uzatmak, elini ağzına götürmek ve son derece hareketli olmak bebeğinizin acıktığının sinyalleri olabilir.

Bebeğinizin acıktığını anladığınızda tek yapmanız gereken bebeğinizi alıp emzirmeye başlamaktır. Başlangıçta günlük yaklaşık 10-12 kere emzirmeniz gerekebilir. Bazı bebekler daha fazla emzirilmek ister. Bebeğinizi ne kadar çok emzirirseniz, göğüsleriniz o kadar süt üretecektir.

Yeni doğan bebeklerde koku alma becerisi yüksek olduğundan, bebeğinizle ten teması kurun. Bu, emmeye başlamak için bebeğinizin göğüs ucunu bulmasına yardımcı olur.

4. Her İki Göğüsten de Emzirin

Bebeğinizi her iki göğsünüzden de emzirmeye çalışın. Önce bir göğüsten başlayın. Göğsünüzün hafiflediğini hissedene kadar emzirin. Daha sonra bebeğinizi geğirtin ve ikinci memeyi deneyin.

Bebeğiniz hala açsa hemen ikinci memeden emmeye başlayacaktır. Aç değilse emzirmeyi sonlandırın. Ancak bir sonraki emzirmede diğer göğsünüzden başlayın.

Bazı durumlarda bebekler yalnızca tek bir göğüsten emmek isterler. Bu durumlarda baskıyı azaltmak ve süt üretiminin devamını sağlamak için diğer göğsünüzdeki sütün sağılması oldukça önemlidir.

4. Bol Su İçin

Su içmek sağlığın anahtarıdır. Ancak emzirme söz konusu olduğunda su içmek daha da önem kazanmaktadır.

Süt üreten hormonlar vücudunuzun suyu tutmasına yardımcı olur. Bu nedenle yeterince su içmezseniz bu durum sütünüzün sıvı içeriğini veya hacmini etkilemeyecektir. Ancak vücudun süt üretimi azalacaktır. Bu nedenle içilen suyun arttırılması sütün miktarını arttırır denemez, ancak yeterince süt içilmemesi süt miktarını muhakkak azaltacaktır.

Ayrıca yeterli su içmemek annede kabızlığa, yorgunluğa ve konsantrasyon eksikliğine neden olabilir.

Emzirirken yanınızda bir şişe bulundurun ve yudum yudum su içmeye çalışın. Su, taze meyve suyu ve sütü gün boyunca tüketmeniz vücudunuzun su ihtiyacını karşılamaya yardımcı olur.

Genel olarak emzirme döneminde günlük 1.5-2 litre su içmeniz önerilmektedir.

5. Sağlıklı Beslenin

Yeterli miktarda ve kalitede sütünüz olmasını istiyorsanız, beslenmenize dikkat etmelisiniz. Beslenme biçiminize dayalı olarak sütünüzün hacmi ve bileşimi değişecektir. Bu yüzden yediklerinizi özenle seçiniz.

Arpa, süt, rezene çayı, sarımsak ve yumurtanın anne sütünü arttırmaya yardımcı olduğu bilinmektedir.

Emziren Anneler için Doğru Emzirme Tavsiyeleri

Ayrıca süt miktarını ve kalitesini arttırmaya yardımcı olan laktojenik gıdalarla da beslenmelisiniz. Laktojenik gıdalar arasında kavrulmamış badem, yulaf, yumurta, havuç, ıspanak ve esmer pirinç yer almaktadır.

6. Emzikten Uzak Durun

Bebeğinizin ilk aylarında ona emzik vermekten kaçının. Çünkü bu durum emzirme sürecini sekteye uğratabilir.

Emziren Anneler için Doğru Emzirme Tavsiyeleri

Emzirme düzeniniz tam olarak oturmadan önce bebeği emziğe alıştırmak, bebeğinizin süt içmeyi bırakmasına neden olabilir. Bu da onun gelişimini olumsuz etkiler.

Bebeğinizle birlikte emzirme düzeninizi tam olarak oturttuktan sonra uyku zamanlarında ona bir emzik verebilirsiniz. Emziğin ani bebek ölümü riskini azalttığı bilinmektedir.

7. Göğüs Uçlarınızın Bakımına Özen Gösterin

Her emzirmeden sonra göğüs ucunda bir miktar süt kalır ve kurur. Anne sütünde göğüs uçlarındaki acı veya çatlamayı önlemeye yardımcı olan antibakteriyel ve iyileştirici özellikler bulunmaktadır.

Emzirmeden sonra göğüs uçlarınızdan sızıntı gerçekleşiyorsa, ekstra göğüs petleri kullanabilirsiniz.

Emziren Anneler için Doğru Emzirme Tavsiyeleri

Göğüs uçlarınız kuru ve çatlak ise her emzirmeden sonra Hindistan cevizi yağı veya zeytinyağı sürebilirsiniz. Ancak bu durumda bir sonraki emzirmeden önce göğüs uçlarınızı nemli bir bezle siliniz.

Duş alırken göğüs uçlarınızda sabun artığı kalmaması için tamamen durulayınız.

İlave Emzirme Tavsiyeleri

 • İdeal olarak emzirmeyi kolaylaştırmak için bebek ilk altı ay boyunca annesiyle aynı odada uyumalıdır.
 • Mümkün olduğunca dinlenmeye çalışın, çünkü yeni doğan bebek bakımı sizi yoracaktır.
 • Emzirme tavsiyeleri içinde kuşkusuz en önemlilerinden biri de tütün ürünlerinin kullanılmamasıdır. Sigara içmeyin. Hamilelikte ve emzirme döneminde sigara içmek sigaradaki nikotinin bebeğinize geçmesine neden olur ve bebeğin uykusunu bozar. Ayrıca bebekte astım, zatürre, bronşit, kulak enfeksiyonu ve göz iritasyonu riskini azaltır.
 • Pasif içicilikten uzak durun ve sigara içilen ortamda bulunmayın.
 • Emzirmeye uygun olarak üretilen iç çamaşırlarından edinin.
 • Emziren anneler herhangi bir ilaç almadan önce mutlaka doktora danışmalıdır.
 • Emziren annelerin stresten uzak durması oldukça önemlidir.
 • Bebeğiniz için D vitamini takviyesi kullanmayı doktorunuza danışın. Anne sütü bebeğin D vitamini ihtiyacını karşılamak için yeterli gelmeyebilir.

 

Kaynaklar:

 1. http://www.who.int/nutrition/topics/infantfeeding_recommendation/en/
 2. https://med.stanford.edu/newborns/professional-education/breastfeeding/abcs-of-breastfeeding/getting-started—position-and-latch.html
 3. http://www.who.int/nutrition/publications/infantfeeding/cf_dev_countries_chap2.pdf
 4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24916640
 5. https://www.sciencedaily.com/releases/2014/06/140606184845.htm

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here