Erkeklerde kasık ağrısı neden olur? Kasık Ağrısı Yapan Hastalıklar

1
12694
Erkeklerde kasık ağrısı neden olur?

Erkeklerde kasık ağrısı böbrek enfeksiyonu, idrar yolu enfeksiyonu, apandisit veya sindirim bozukluğu gibi problemlerden kaynaklanabilir. Erkeklerde kasık ağrısı karnın alt tarafında yer alan organlardan kaynaklanıp bel omurgasından midenin alt kısmına doğru yayılabilir. Bu yazımızda erkeklerde kasık ağrısının nedenleri ve erkeklerde kasık ağrısı yapan hastalıklar hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

Erkeklerde kasık ağrısı erkeklere özel bazı nedenlerden kaynaklanabilir. Testis bükülmesi, prostat iltihabı veya kasık fıtığı erkeklerde kasık ağrısı problemine yol açabilir. Ayrıca sık idrara çıkma, sırtın alt tarafında sürekli ağrı, testis torbasında aşırı keskin ağrı veya sindirim problemleri gibi iç organlardan kaynaklanan problemler de erkeklerde kasık ağrısı nedenleri arasındadır.

Erkeklerde kasık ağrısı tedavisi ağrının nedeninin ortadan kaldırılması ile ilgilidir. Sindirim problemleri, mesane enfeksiyonları ya da böbrek taşları sonucu ortaya çıkan ağrıyı azaltmak için bazı doğal yöntemlerden yararlanılabilir.

Erkeklerde Karnın Alt Tarafında Bulunan Organlar

Erkeklerde karnın alt tarafı ile kast edilen göbek deliğinin alt bölgesi, kasık ve pelvik bölgedir. Erkeklerde karnın alt tarafında mide, kalın bağırsak, apandisit ve göden bağırsağı bulunmaktadır. Ayrıca testisler, prostat ve penis de erkeklerde kasık ağrısı veya erbezleri ile anüs arasında keskin bir ağrıya neden olabilir.

Erkeklerde Kasık Ağrısı Belirtileri

Erkeklerde kasık ağrısı göbek deliğinin alt tarafı ve üreme organları çevresinde hissedilmektedir. Ancak ağrı ile birlikte ortaya çıkan diğer belirtilerin izlenmesi doktorların ağrının nedenini teşhis etmesinde yararlı olacaktır.

Erkeklerde sindirim problemleri ile bağlantılı kasık ağrısı ile birlikte şu belirtiler ortaya çıkar:

 • Midede gaz veya geğirmeye yol açan sindirim problemleri,
 • Kabızlık,
 • Ağrının göğüs bölgesine yayılması ve göğüste yanma yapması
 • Pelvik bölgede rahatsızlık,
 • Karnın alt tarafında ağrı ile birlikte ishal (huzursuz bağırsak sendromu vakasında)
 • Karnın sol tarafında ağrı (divertikülit vakalarında)

Erkeklerde kasık ağrısı mesane, gödenbağırsağı ve prostat bezi problemlerinden de kaynaklanabilir. Bu organlarla ilgili sorunlarda karnın alt tarafında ağrı ile birlikte

 • İdrar yaparken ağrı,
 • İdrar yolunda enfeksiyon ile birlikte yüksek ateş,
 • Ağrının sırta vurması,
 • Gödenbağırsağı yakınında yoğun ağrı,
 • Cinsel disfonksiyon ile birlikte kasık bölgesinde kronik ağrı ve spazm.

Erkeklerde Kasık Ağrısı Probleminin Erkeklere Özel Nedenleri

Öncelikle erkeklerde kasık ağrısı probleminin erkeklere özel nedenlerini detaylı olarak inceleyelim:

Prostat

prostat büyümesiProstat prostat bezinin iltihaplanmasıdır. Prostat iltihabı erkeklerde kasık ağrısı ya da kalçanın üst tarafında ağrı yapabilir.

Prostat iltihabı ya da enfeksiyonu erkeklerde testis ve anüs arasında keskin ağrıya neden olmaktadır. Doktorlar prostat iltihabının nedeni hakkında kesin bilgiye sahip olmasa da diyabet hastaları, prostat büyümesi ya da bağışıklık sisteminin zayıflaması prostat iltihabı riskini arttırmaktadır.

Prostat iltihabının belirtileri şunlardır:

 • Erkeklerde cinsel ilişkiden sonra kasık ağrısı
 • Boşaldıktan sonra penis ağrısı,
 • Özellikle geceleri sık idrara çıkma,
 • Kasık, pelvis veya karnın alt tarafında keskin ağrı.

Indian Journal of Urology dergisinde yayınlanan araştırmaya göre erkeklerde kronik pelvik ağrı vakalarının %90’ı prostat iltihabından kaynaklanmaktadır. Prostat iltihabı erkeklerde kasık ağrısı yapabilir ve 3 ay ya da daha fazla devam edebilir.

Doktorlar erkeklerde karın ağrısının nedenleri hakkında prostat iltihabı durumundan şüphelendiklerinde çoğunlukla idrar tahlili istemektedir.

Testis Bükülmesi

Testis Bükülmesi Torsiyonu

Testis bükülmesi erkeklerde kasık ağrısı problemi ortaya çıkarabilir ve hızlıca bir acil durum haline dönüşebilir.

Erkeklerde testis bükülmesi erbezlerinde ağrıya yol açmaktadır. Genellikle ağrı aniden başlar ve erbezlerinin şişmesine yol açar. Kasık bölgesinden karnın alt tarafına doğru yayılır. Cinsel olarak aktif erkeklerde kasık ağrısı ile birlikte ateş de görülebilir.

Doktorlar ani ve keskin bir şekilde testis ağrısı yaşayan erkeklerin hemen doktora başvurmasını tavsiye etmektedir.

Kasık Fıtığı

kasık fıtığıKasık fıtığı kadınlarda da görülebilen bir problem olsa da erkeklerde daha yaygındır ve erkeklerde kasık ağrısı problemine yol açabilir.

Erkeklerde karnın alt tarafı kasık olarak adlandırılır. Kasık fıtığı küçük bağırsağın karnın alt duvarına doğru çıkıntı yapması durumudur. Bu da erkeklerde kasık ağrısı problemine yol açabilir.

Erkeklerde kasık fıtığı belirtileri şunlardır:

 • Hapşırınca kasık ağrısı
 • Kasıklarda yanma veya ağrı hissi
 • Erkeklerde erbezlerinin şişmesi
 • Büyük abdest yapmada zorluk çekme.

Kasık fıtığı erkeklerde kasık ağrısı yapabilir. Bu ağrı bir başlayıp bir duracak şekilde kesikli kesikli olabilir. Ağır bir şey kaldırınca, öksürünce, hapşırınca veya egzersiz yaparken kasık ağrısı artabilir. Kasık ağrısı tedavisi için en yaygın yol ameliyattır. Kasık fıtığı ameliyatı, kasık fıtığından kaynaklanan kasık ağrısı problemini ortadan kaldıracaktır.

Erkeklerde Kasık Ağrısı Yapan Enfeksiyonlar

Erkeklerde kasık ağrısı iç organların enfeksiyon kapmasından kaynaklanabilir. Şimdi gelin erkeklerde kasık ağrısı problemine yol açan enfeksiyonlara detaylı olarak bakalım.

Böbrek Enfeksiyonu

böbrek enfeksiyonuBöbreklere ulaşan bakteriler enfeksiyona yol açarak erkeklerde kasık ağrısı ve böbrek ağrısı yapabilir.

Böbrekler sırtta omurganın her iki tarafında bulunur. Erkeklerde börek enfeksiyonu kasık ve karın bölgesine yayılan keskin ağrıya yol açabilir. Genital organların etrafındaki ağrılar da erkeklerde böbrek enfeksiyonu belirtileri arasındadır.

Erkeklerde böbrek enfeksiyonu belirtileri şunlardır:

 • Ateş,
 • Genel yorgunluk ve halsizlik hissi,
 • Midenin bozulması ve mide bulantısı,
 • İshal

Erkeklerde böbrek enfeksiyonu riskini azaltmak için böbreklerden toksinlerin atılması, bunun için de bol su içilmesi gerekmektedir.

Böbrek Taşları

Böbrek taşı görüntüsü

Böbrek taşları idrar yolu boyunca hareket ettiğinde erkeklerde kasık ağrısı problemi ortaya çıkarabilir. Böbrek taşı böbreklerde biriken mineral kalıntılarının oluşturduğu taşlardır.

Böbrek taşları erkeklerde kasık, karın ve sırtın alt tarafında keskin ağrılara yol açabilir. Bu ağrı aralıklıdır ve kusma ve mide bulantısına yol açacak kadar ağır bir ağrı hissedilebilir. Erkeklerde kasık ağrısı yapan böbrek taşları aynı zamanda testis ağrısına da yol açabilir.

Erkeklerde böbrek taşı belirtileri şunlardır:

 • İdrar yaparken ağrı ve rahatsızlık,
 • Ağır kokulu, bulanık idrar.
 • Sıklıkla idrara çıkma,
 • Kasık ve karnın alt tarafına yayılan ağrı.

Böbrek taşlarını tedavi etmenin doğal yollarından biri seyreltilmiş elma sirkesi içmektir. Asidik yapısı sayesinde elma sirkesi böbrek taşlarının çözülmesine yardımcı olur. Böbrek taşlarının hızlı çözülmesi için bir bardak su içerisine 2 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyip her gün 1 kere içiniz.

İdrar Yolu Enfeksiyonu

idrar yolu enfeksiyonuİdrar yolu enfeksiyonu erkeklerde kasık ağrısı, karnın sol tarafında ve sağ tarafında ağrı yapabilir. Erkeklerde idrar yolu enfeksiyonu böbrek problemlerine, prostat büyümesine veya kateter takılmasına yol açabilir.

İdrar yolu enfeksiyonu sıklıkla erkeklerde kasık ağrısı problemine yol açmaktadır. İdrar yaparken ağrı şiddetlenir. Mide bulantısı ve kusma ortaya çıkabilir. Bazı durumlarda idrar yolu enfeksiyonu yukarı doğru yayılarak böbrekleri etkileyebilir.

Genellikle şiddetli idrar yolu enfeksiyonu vakalarında enfeksiyonun temizlenmesi ve ileri komplikasyonların önlenmesi için antibiyotik kullanımına başlanır. Ancak erkeklerde idrar yolu enfeksiyonu vakaları için ilaca ek olarak başvurabileceğiniz doğal yöntemler de bulunmaktadır. Örneğin bol su içmek idrar yolu sistemini temizlemeye yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra idrarın asidik içeriğini nötralize etmek için yemek sodası ve su içmek yararlı olabilir.

Detaylı bilgi için İdrar Yolu Enfeksiyonu yazımızı okuyabilirsiniz.

Mesane İltihabı

mesane enfeksiyonuMesane enfeksiyonları ve idrar yolu enfeksiyonu genellikle kadınlarda görülse de, erkeklerde kasık ağrısı problemine de yol açabilir.

Translational Andrology and Urology dergisinde yayınlanan bir rapora göre erkeklerde mesane ağrısı genellikle prostat iltihabı ile karıştırılmaktadır. Doktorlar erkeklerde kasık ağrısı vakalarında hem prostat büyümesi hem mesane problemleri kontrolü yapılması gerektiğini belirtmektedir.

Erkeklerde mesane enfeksiyonu belirtileri şunlardır:

 • Sık idrara çıkma,
 • İdrar yaptıktan sonra yanma hissi,
 • Bulanık idrar,
 • İdrarda yabancı maddeler
 • İdrarın yavaş çıkması veya damlayarak gelmesi.

Erkeklerde Sol Kasık Ağrısı

Divertikül İltihabı

divertikül iltihabı divertikülitDivertikül iltihabı bağırsaktaki küçük ceplerin (divertiküller) iltihaplanmasıdır. Bu hastalık kadınlarda ve erkeklerde kasık ağrısı problemine yol açmaktadır.

Divertikül iltihabından kaynaklanan ağrı genellikle karnın sağ alt tarafında hissedilmektedir. Divertikül iltihabı vakalarında büyük abdestten sonra karın ağrısının artması veya dışkının yağlı olması gibi problemler ortaya çıkmaktadır.

Divertikül iltihabı belirtileri şunlardır:

Lifli beslenmek, bol su içmek, egzersiz yapmak ve aloe vera suyu divertikül iltihabının doğal ve bitkisel tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır.

Böbrek Taşları

Böbrek taşlarının sol böbrekte oluşması halinde karnın sol tarafında ağrı başlar ve bu ağrı kasıklara doğru yayılır. Erkeklerde kasık ağrısı hissinin sol tarafta olması böbrek taşlarından kaynaklanabilir.

Erkeklerde Sağ Kasık Ağrısı

Erkeklerde sağ kasık ağrısı sağ tarafta yer alan iç organlarda oluşan bir iltihaptan kaynaklanablir.

Apandisit

Kadınlarda ve erkeklerde apandisit genellikle göbek deliği hizasında ağrı ile kendini göstermektedir. Apandisit iltihaplandıkça bu ağrı karnın sağ tarafına yayılarak yoğunlaşır.

apandisitApandisit karnın sağ alt tarafında bulunur. BMJ dergisine göre apandisit vakaları kadınlara göre erkeklerde daha fazla görülmektedir. Kadınlarda ve erkeklerde apandisit belirtileri arasında en yaygın görülen belirti dayanılmaz karın ağrısıdır. Karnın alt tarafındaki ağrı genellikle göbek deliği çevresinde başlayıp karnın sağ tarafına doğru yayılır.

Apandisit belirtileri şunlardır:

 • İştah kaybı,
 • Ateş,
 • Gaz çıkaramama
 • Kasık ağrısı ile başlayıp sırta yayılan ağrı
 • Karnın alt tarafında şiddetli ağrılar

Apandisit bir acil durumdur ve bu nedenle apandisit belirtileri ortaya çıktığında derhal doktora başvurulmalıdır.

Erkeklerde Kasık Ağrısı Yapan Sindirim Problemleri

Erkeklerde kasık ağrısı problemine yol açan en yaygın sindirim problemleri şunlardır:

Gaz Sıkışması

gaz mide gazıBağırsaklarda gaz birikmesi erkeklerde kasık ağrısı problemine yol açar. Lif ve karbonhidrat yönünden zengin yiyecekler erkeklerde kasık ağrısı ve gaz birikmesine yol açabilir.

Gaz birikmesi çoğunlukla tehlikeli bir durum değildir. Ancak bu problem erkekler için sosyal yaşamda problemlere neden olabilir.

Erkeklerde kasık ağrısı ve karın ağrısı yaygın bir problemdir. Sol tarafta gaz birikmesi midenin sol alt tarafında keskin ağrı yapabilir ve bu ağrı göğsün sol tarafına yayılabilir. Sağ bağırsakta gaz birikmesi ise çoğunlukla apandisit ağrısı ile karıştırılmaktadır.

Küçük bir parça zencefili bir bardak kaynar suyun içerisine rendeleyin ve birkaç dakika demlenmesini bekleyin. Bu çay gaz probleminden kurtulmanıza yardımcı olabilir.

Kabızlık

Kabızlık sindirim sisteminin düzgün çalışmamasının nedenlerinden biridir. Kabızlık erkeklerde kasık ağrısı nedenleri arasındadır.

Kabızlık bağırsak hareketlerinin seyrekleşmesi veya dışkının sert olması nedeniyle yaşanan zorlukları ifade etmektedir. Kabızlık da genellikle erkeklerde kasık ağrısı problemini ortaya çıkarmaktadır. Büyük abdest yapmak için vücudu zorlamak bu kasık ağrısının artmasına yol açabilir.

Sindirim sistemi sağlığını korumak ve düzenli bağırsak hareketleri için başvurabileceğiniz bitkisel ve doğal yöntemler bulunmaktadır. Örneğin lifli beslenmek yiyeceklerin bağırsaklara daha hızlı ulaşmasına yardımcı olur ve kabızlık karşıtı doğal bir laksatif olarak görev görür. Ayrıca kuru kayısı, lif ve sıvı alımının arttırılması da kabızlığa karşı uygulanabilecek doğal yöntemler arasındadır.

Huzursuz Bağırsak Sendromu

Huzursuz bağırsak sendromu genellikle erkeklerde kasık ağrısına yol açabilir. Bazı erkeklerde ağrı kesiklidir ve zaman zaman ortaya çıkar. Bazı erkeklerde ise ağrı yemekten sonra keskin karın ağrısı ortaya çıkmaktadır.

huzursuz bağırsak sendromu

Büyük abdestin yapılması huzursuz bağırsak sendromu kaynaklı ağrıları hafifletmeye yardımcı olmaktadır. Erkeklerde huzursuz bağırsak sendromu belirtileri şunlardır:

 • Bağırsak hareketlerinde değişiklik, sık ishal veya sık kabız olmak,
 • Aşırı gaz,
 • Karın şişliği
 • Büyük abdest yaptıktan sonra bağırsaklarda hala şişkinlik hissetme,
 • Dışkıda mukus görülmesi.

Yaşam tarzında yapılacak değişiklikler, stresi yönetmek ve sağlıklı/dengeli beslenmek huzursuz bağırsak sendromu belirtilerini azaltmaya yardımcı olur.

Hazımsızlık

Erkeklerde kasık ağrısı hafif ise bu hazımsızlıktan kaynaklanabilir. Hazımsızlık asit reflü, mide yanması veya mide ülseri gibi sindirim sorunlarından kaynaklanabilir. Sonuçta ortaya kasık ağrısı çıkar. Ancak birçok uzman hazımsızlıktan kaynaklı ağrıların genellikle karnın üst tarafında hissedildiğini belirtmektedir.

Erkeklerde Kasık Ağrısı Yapan Kas ve Eklem Problemleri

Erkeklerde kasık ağrısı bazı durumlarda leğen kemiği ya da sırtın alt tarafı ile ilgili sorunlardan kaynaklanabilir.

Siyatik

Siyatik sinirinin sıkışması halinde erkeklerde kasık ağrısı ortaya çıkabilir. siyatik siniri kalçalardan bacaklara doğru uzanır. Siyatik genellikle sırt ağrısı ve bacaklarda karıncalanma şeklinde ortaya çıkar. Ancak bazı erkeklerde kasık ağrısı görülebilir. Siyatik genellikle hafif veya şiddetli sırt ağrısı ortaya çıkarmaktadır.

Sakroiliak Eklem Disfonksiyonu

sakroiliak eklemSakroiliak eklem sağrı kemiği ile ilium kemikleri arasında yani leğen kemiğinde yer almaktadır. Sakroiliak eklem inflamasyonu ya da bu eklemin aşırı hareket etmesi erkeklerde kasık ağrısı problemine yol açabilir.

Journal of Nippon Medical School raporuna göre sakroiliak eklem disfonksiyonu kasıklarda hassasiyet ve karnın alt tarafında ağrıya yol açmaktadır.

Leğen Kemiği Ağrısı

Leğen kemiği birçok kemiğin birleşiminden oluşur. Bunlar kasık kemiği, ilium ve sağrı kemiğidir. Leğen kemiği yaralanması, disfonksiyonu veya leğen kemiği ile ilgili diğer problemler erkeklerde kasık ağrısı problemine yol açabilir.

Leğen kemiği ağrısı ile ilgili detaylı bilgi için Leğen Kemiği Ağrısı yazımızı okuyabilirsiniz.

Erkeklerde kasık ağrısı tehlikeli midir?

Çoğunlukla erkelerde kasık ağrısı birkaç gün içerisinde kendiliğinden geçer. Ağrı semptomlarını azaltmak için doğal ve bitkisel yollara başvurabilir. Ancak bazı durumlarda tıbbi gözetim ve muayene gerekli olmaktadır.

 • Kasık ağrısının başlayıp uzun süre geçmemesi,
 • Erkeklerde kasık ağrısı ile birlikte mide bulantısı ve ateş görülmesi,
 • Karın bölgesinde dokunmaya karşı hassasiyt oluşması,
 • Apandisit belirtileri
 • Büyük abdestte kan görülmesi,
 • Kasık ağrısı ile birlikte göğüs ağrısı ve göğüste baskı hissi

Görülüyorsa mutlaka bir doktora başvurunuz.

kalp

Siz de erkeklerde kasık ağrısı konusundaki deneyimlerinizi aşağıdaki yorum alanından diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz!

Yararlanılan Kaynaklar
 1. UCSF. Prostatitis.
 2. Indian J Urol. 2016 Jan-Mar; 32(1): 34–39.
 3. Medscape. Testicular torsion in emergency medicine.
 4. NHS. Kidney infection.
 5. PatientInfo. Urine infection in men.
 6. Transl Androl Urol. 2015 Dec; 4(6): 668–676.
 7. MayoClinic. What are the symptoms of bladder infection in men?
 8. BMJ. 2006 Sep 9; 333(7567): 530–534.
 9. HopkinsMedicine. Gas in the digestive tract.
 10. eMedicineHealth. Constipation.
 11. ChoiceChiropractic. Can sciatica pain cause digestive problems?
 12. J Nippon Med Sch.2011;78(4):257-60.

Paylaş

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here