Euthyrox (Levotiroksin) Kullanımı ve Yan Etkileri

0
30720
Tiroit Bezi

Euthyrox (Levotiroksin) vücudun enerji ve metabolizmasını düzenlemek için tiroit bezi tarafından normal olarak üretilen bir hormonun yerine geçen bir maddedir. Bu ilaç tiroid bezinin bu hormonu kendi başına yeteri kadar üretmemesi durumunda verilir. Bu yazımızda Euthyrox yan etkileri hakkında da bilgi vereceğiz.

Levotiroksin hipotiroid tedavisinde kullanılır (tiroit hormonu düşüklüğü). Aynı zamanda hormon bozuklukları, ışın tedavisi, ameliyat veya kanser kaynaklı olarak ortaya çıkan guatr (tiroit bezinin büyümesi) tedavisinde de verilmektedir.

Bu ilaç obezite veya kilo problemleri tedavisinde kullanılmamalıdır.

Levotiroksin bu yazıda belirtilmeyen başka amaçlarla da kullanılabilir.

Euthyrox (Levotiroksin) Hakkında Önemli Bilgiler

Tiroid hormonu vücutta doğal olarak bulunduğundan levotiroksini herhangi bir kişi alabilir. Ancak kalp krizi geçirdiyseniz, tiroitoksikosis adı verilen bir tiroit bozukluğunuz varsa veya böbreküstü bezi hastalıkları varsa bu ilacı kullanmayınız.

Euthyrox (Levotiroksin) Kullanmadan Önce

İlacı kullanmadan önce kalp hastalığınız, koroner arter hastalığınız, anemi, diyabet hastalığınız, hipofiz bezi veya böbrek üstü bezi ile ilgili sorunlarınız veya kan pıhtılaşması problemleriniz varsa mutlaka doktorunuza bilgi veriniz.

Farklı levotiroksin ilaçlarının çalışma şekilleri aynı olmayabilir. Levotiroksin olarak bir öncekinden farklı bir ilaçla karşı karşıya iseniz önce eczacınızla veya doktorunuzla konuşunuz.

Vücudun bu ilaca tepki vermesi birkaç hafta alabilir. Bu nedenle ilacı aniden bırakmayınız. Kendinizi iyi hissetseniz bile hayatınızın geri kalanı boyunca bu ilacı almanız ve vücudunuzun üretmediği tiroit hormonunu takviye etmeniz gerekmektedir.

Bu ilaç başka ilaçlardan etkilenebilir. Kullanmakta olduğunuz tüm reçeteli ve reçetesiz ilaçlar hakkında doktorunuza bilgi veriniz. Vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ve diğer doktorlar tarafından yazılan ilaçlar buna dahildir. Doktorunuza danışmadan herhangi bir ilaca başlamayınız.

İnsülin kullanıyorsanız veya ağız yoluyla diyabet ilaçları alıyorsanız, ilacı kullanmaya başlamadan önce bunların dozunun ayarlanması için doktorunuzla görüşünüz.

Hamilelikte Euthyrox (Levotiroksin)

Euthyrox (Levotiroksin) FDA hamilelik kategorisi A içerisinde yer almaktadır. Yani hamilelikte Euthyrox kullanımı güvenlidir. Ayrıca emzirme döneminde de Euthyrox (Levotiroksin) kullanılabilir. İlaç anne sütü yoluyla bebeğe geçebilir, ancak ilacın emzirilen bebeğe zarar vermesi beklenmemektedir.

İlaç tedavisi süresince hamile kalırsanız doktorunuza bilgi veriniz. Hamilelikte Euthyrox kullanımı ile ilgili doz ayarlaması yapılabilir.

Çoğu durumda bu hayat boyu kullanılan bir ilaçtır. Uzun süreli olarak kullanımı kemik kaybına, yani osteoporoza yol açabilir. İlacın bu etkileri hakkında doktorunuzla görüşünüz.

Euthyrox (Levotiroksin) Nasıl Kullanılır?

İlaç tam olarak doktorun belirttiği şekilde ve miktarda kullanılmalıdır. Tavsiye edilenden fazla ilaç almayınız. Doktorunuzun belirttiğinden uzun bir süreyle ilacı kullanmayınız.

Doktorunuz ilaçtan en iyi sonuçları almak için muhtelif zamanlarda doz ayarlaması yapabilir.

Euthyrox (Levotiroksin) ilacının tam 1 bardak suyla alınması çok önemlidir. Tablet kolaylıkla çözülür ve yutulur. İlacı yemekten 30 dakika önce boş mideye alınız. Genellikle sabahları kullanılır. Doz ayarlaması ile ilgili doktorunuzla görüşünüz ve ilacı her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.

Vücudunuzun ilaca cevap vermesi birkaç hafta alabilir. Bu süreçte ilacı kullanmayı bırakmayınız. Kendinizi iyi hissetseniz dahi ilacı almaya devam etmeniz gerektiğini unutmayınız.

İlacın iyi geldiğini görmek için düzenli aralıklarla kan tahlili yapılması gerekecektir. Ayrıca böbrek ve karaciğer fonksiyonu da test edilecektir. Bu tahlilleri zamanında yaptırınız ve doktorunuzun talimatlarına uyunuz.

Başka hastalıklar nedeniyle hastaneye veya diş hekimine gittiğinizde sağlık uzmanına Euthyrox (Levotiroksin) kullandığınızı söyleyiniz.

İlacı nem ve ısıdan uzak bir şekilde oda sıcaklığında saklayınız.

Euthyrox (Levotiroksin) Zamanında Alınmazsa Ne Olur?

İlacı alamadıysanız mümkün olan ilk fırsatta ilacı alınız. Ancak bir sonraki ilaç saatiniz yaklaştıysa artık kaçırdığınız ilacı almayınız. Bir sonraki ilaç saatinde iki doz ilaç alınmayacaktır.

Euthyrox fazla alınırsa göğüs ağrısı, kalpte zonklama, nefes darlığı, titreme, bacaklarda kramp, zihin bulanıklığı, kusma veya ishale yol açabilir.

Euthyrox (Levotiroksin) Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doktorunuza danışmadan levotiroksin ilaç markasında değişiklik yapmayınız. Farklı levotiroksin ilaçları aynı şekilde çalışmayabilir.

Levotiroksin kullandığınız dönemde soyalı bebek maması, ceviz ve yüksek oranda lif içeren ürünler ilacın emilimini azaltabilir. Bu konuda doktorunuza danışınız.

Euthyrox (Levotiroksin) Yan Etkileri

İlacı kullandığınız süre içerisinde kabarcıklar, nefes darlığı, yüzde, dudaklarda, dilde veya boğazda alerjik reaksiyon görülmesi halinde derhal ambulansı arayınız.

Aşağıdaki Euthyrox yan etkileri görüldüğünde bunlardan doktorunuza bahsediniz:

 • Baş ağrısı
 • Uygu problemleri,
 • Asabiyet, huzursuzluk,
 • Ateş, sıcak basması, terleme,
 • Adet düzeninde değişiklikler,
 • İştah değişiklikleri, kilo değişiklikleri.

Ayrıca ilaca bağlı olarak hafif düzeyde saç dökülmesi gerçekleşebilir.

Bu ilaç burada listelenmeyen başka yan etkilere sahip olabilir.

Euthyrox (Levotiroksin) İle Birlikte Kullanılan Diğer İlaçlar

Antidepresanlar, lityum ilaçları veya amiodaron ilaçlar levotiroksin ile birlikte kullanıldığında tıbbi sorunlara yol açabilir. yakın zamanda iyotlu radyasyon tedavisi gördüyseniz bu konuda doktorunuza bilgi veriniz.

Levotiroksin ilacı başka ilaçlarla da etkileşime girebilir. Bu nedenle kullandığınız vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ve ilaçlar hakkında doktorunuza bilgi veriniz. İlacı kullandığınız dönemde doktorunuza danışmadan başka bir ilaca başlamayınız.

Aşağıda listelenen ilaçlar levotiroksinin etkilerini azaltabilir. Bu nedenle aşağıdaki ilaçlardan birini kullanıyorsanız bunu Euthyrox (Levotiroksin)’den en az 4 saat önce veya sonra kullanınız.

 • kalsiyum karbonat (Caltrate, Citracal, Oystercal ve diğerleri);
 • Ferröz sülfat demir takviyesi;
 • sukralfat (Carafate);
 • sodyum polistiren sülfonat (Kayexalate, Kionex ve diğerleri);
 • alüminyum içeren antasitler (Amphojel, Gaviscon, Maalox, Mylanta, Riopan, Rulox, Tums ve diğerleri); ve
 • kolesterol düşürücü ilaçlar kolestiramin (Questran) ve kolestipol (Colestid).

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here