Evcil Hayvanların Çocuk Gelişimine Faydaları

Evcil hayvan beslemek hem çocuklar, hem de tüm aile için birçok fayda sağlar. İşte evcil hayvan beslemenin yararları.

Arcadia Üniversitesi’nde kişilik bilimi Profesörü Dr. Christina Brown evcil hayvanların insan sağlığına olan faydaları üzerine araştırmalar yapmaktadır. Brown’a göre evcil hayvanlar yalnızca iyi bir ev arkadaşı olmakla kalmazlar. Aynı zamanda bir eş, kardeş veya yakın arkadaş gibi sahibine sosyal destek sağlarlar. Evcil hayvan sahipleri onları ailelerinin bir üyesi olarak görürler.

Brown bunu şöyle açıklıyor: “Psikolojik araştırmalara göre sosyal destek ne kadar çeşitli olursa, ilişkilerimiz de o kadar iyi olmaktadır. Evcil hayvanlar buna katkı sağlıyorlar. Araştırmalara göre yalnızca evcil hayvanlar bile insanlarda yalnızlık hissinin azalmasına etkili oluyor.”

Evcil Hayvanların Çocuk Gelişimine Faydaları

Bir evcil hayvan ile aynı evde yaşamak çocuklarda

 • Koruma becerilerini
 • Sorumluluk duygusunu
 • Empati yeteneğini
 • İletişim becerilerini geliştirmektedir.

Ayrıca araştırmalar evcil hayvanı olan çocukların

 • Daha yüksek özgüven sahibi olduğunu
 • Sosyal becerilerinin daha iyi olduğunu
 • Fiziksel olarak daha aktif olduklarından fazla kilolu veya obez olma ihtimallerinin düştüğünü göstermektedir.

Evcil Hayvanların Aileye Katkısı

Evcil hayvan beslemek aile içi uyum üzerinde de olumlu etkilere sahiptir. Araştırmalara göre evcil hayvan besleyen ailelerin üyeleri

 • Birbiriyle daha fazla etkileşim kurmakta,
 • Birlikte daha fazla aktivite yapmaktadır.

Evcil Hayvanlar Çocukların Sağlığına İyi Geliyor

Evcil Hayvanlar
Evcil Hayvanlar

Bir evcil hayvanla aynı evde büyümek küçük çocukların gelişimine büyük katkılar sağlamaktadır. Bir evcil hayvanla büyüyen çocukların daha iyi dürtü kontrolü sağladığı, stres, depresyon ve anksiyete düzeylerinin daha düşük olduğu bilimsel olarak ispatlanmıştır. Ayrıca evcil hayvanlar çocuklukta alerji gelişimi ihtimalini de azaltmaktadır.

Dr. Brown’a göre, evcil hayvanla ilgili bazı sorumluluklar almak çocuklarda sorumluluk duygusunun gelişimine iyi gelmektedir. Evcil hayvanla birlikte büyümek çocuklarda hem fiziksel hem zihinsel sağlığı iyileştirmektedir. Özellikle köpek beslenen evlerde köpeğin gezintiye çıkarılması sorumluluğu çocuklarda dış ortamda sosyalleşmenin ve hareketliliğin düzeyini arttırmaktadır. Yapılan araştırmalara göre fiziksel aktivite çocuklarda zihinsel gelişim için son derece önemlidir. Evcil hayvanla büyüyen çocuklarda fiziksel aktivitenin daha fazla olduğu gösterilmiştir.

Evcil hayvan beslemenin stresten kurtulmaya yaptığı katkı ebeveynler için sağlık avantajlarını da beraberinde getirir. Araştırmalara göre evcil hayvan sahibi ailelerde:

 • Kardiyovasküler hastalık riski azalmakta,
 • Minör hastalıklar ve şikayetler daha az görülmekte,
 • Doktora daha az sıklıkta gidilmektedir.

Evcil Hayvan Beslemenin Çocukların Fiziksel Sağlığına Faydaları

Evcil Hayvan
Evcil Hayvan

Evcil hayvan beslemek çocuklarda motor becerileri arttırmakta, hareketlilik düzeyini yükseltmektedir.

2010 yılında İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre köpek beslenen evde büyüyen çocuklar, diğer çocuklara göre günde 11 dakika daha fazla hareket etmektedir. 11 dakika kulağa az gelebilir, ancak unutmayın; birkaç dakika daha aktif olmak bile çocuk sağlığı üzerinde çok büyük etkilere sahiptir.

Amerikan Pediatri Akademisi tarafından 2012 yılında gerçekleştirilen bir araştırmada ilk yaşlardan itibaren kedi veya köpekle birlikte büyüyen çocukların daha sağlıklı olduğu, bu çocuklarda solunum yolları enfeksiyonu ve kulak enfeksiyonunun daha az görüldüğü görülmüştür. Ayrıca evcil hayvan sahibi çocuklar, diğer çocuklara göre daha az antibiyotik kullanmaktadır.

Evcil Hayvan Beslemenin Çocukların Sosyal Becerilerine Olan Katkısı

Evcil Hayvan
Evcil Hayvan

“Köpekler insanların en iyi arkadaşıdır” sözünü mutlaka duymuşsunuzdur. Evet bu doğru, köpekler insanların en iyi arkadaşıdır. Ancak köpekler insanların yeni arkadaşlar edinmesine de büyük katkı sağlamaktadır.

Özellikle çocuklarda evcil hayvanlar sosyalleşmeyi muazzam düzeyde arttırmaktadır. Yapılan bir araştırmaya göre çocuklar, evcil hayvanları olan çocuklarla arkadaşlık etmeyi daha fazla tercih etmektedir. Dolayısıyla evcil hayvanlar çocukların sosyalleşmesinde ve oyun arkadaşlığı kurmasında bir köprü görevi görmektedir.

Batı Avustralya Üniversitesi’nden Doç. Dr. Lisa Wood’a göre evcil hayvan beslemek çocuklarda sosyal etkileşimi ve komşularla arkadaşlık kurma düzeyini arttıran çok önemli bir faktördür. Evcil hayvan sahipleri için bu yeni sosyal destek kaynakları anlamına gelmektedir.

Evcil hayvan deyince akla ilk önce kedi ve köpekler gelse de çocuklara arkadaşlık edebilecek başka evcil hayvanlar da bulunmaktadır. Dr. Lisa Wood’un çalışmasına göre tavşan gibi diğer evcil hayvanlar da çocuklarda sosyalleşme ve sosyal destek bulma düzeyini arttırmaktadır.

Evcil Hayvan Beslemenin Çocukların Duygusal Gelişimine Olan Katkısı

Evcil Hayvan Sağlığı Konseyi’ne göre evcil hayvanı olan çocukların özsaygısı daha yüksektir.

Konseyin raporuna göre özsaygısı düşük olan çocuklar evcil hayvanlarla iletişim kurduklarında özsaygısı yükselmektedir. Çünkü hayvan ile ilgili olarak aldıkları sorumluluklarda hata yapma ihtimallerinden korku duymazlar, zira evcil hayvan onların hata yapmasına tepki gösterip onları yargılayamaz. Bu da çocuklarda özgüveni yükseltmektedir. Çünkü çocuk evcil hayvanının kendisini asla yargılamayacağını bilmektedir.

Ayrıca evcil hayvan sahibi çocuklarda empati yeteneği gelişmektedir.

Evcil Hayvan Beslemenin Çocukların Bilişsel Gelişimine Olan Katkısı

Evcil hayvan beslemek çocukların okul başarısını arttırır mı? 2011 yılında yapılan bir araştırmaya göre bu sorunun cevabı evettir.

İkinci sınıf öğrencileriyle yapılan bir araştırmaya göre evcil hayvanına yüksek sesle kitap okuyan çocukların okuma becerileri, anne veya babasına yüksek sesle kitap okuyan çocuklara göre daha hızlı gelişme göstermektedir. Bunun nedeni şöyle açıklanmaktadır: Anne veya babasına kitap okuyan çocuklarda yanlış okuma ve buna bağlı olarak yargılanma korkusu gelişmekte, bu da çocukta stresi arttırmaktadır. Evcil hayvanına kitap okuyan çocuklar ise yanlış okuma korkusu yaşamadığından stres azalmakta, bu da hata yapma ihtimalini düşürmektedir.

Ayrıca evcil hayvan sahibi olmak, çocuklarda kedi veya köpeklerle ilgili kitaplar okuma veya evcil hayvanlarla ilgili araştırma yapma motivasyonunu arttırmaktadır.

Evcil Sahibi Olmadan Önce…

Evcil Hayvan
Evcil Hayvan

Bir hayvanı sahiplenmek önemli bir sorumluluktur. Bir hayvanı evinize getirmeden önce hem kendinize, hem de aile bireylerine aşağıdaki soruları sormalısınız:

 • Evcil hayvan sahiplenip uzun vadeli bir sorumluluk üstlenmeye hazır mısınız?
 • Yaşam tarzınızı değiştirmeye hazır mısınız?
 • Yaşadığınız ortama uygun olan evcil hayvan hangisidir?
 • Evinizde biraz fazla dağınıklığa razı mısınız?
 • Evcil hayvanlara karşı alerjiniz var mı?
 • Seyahate çıktığınızda evcil hayvanınıza kim bakacak?
 • Evcil hayvanınıza ne kadar zaman ayırabilir, ne kadar ilgi gösterebilir ve ne kadar enerji harcayabilirsiniz?
 • Evcil hayvana bağlı olarak ortaya çıkacak belirli maliyetleri karşılamaya hazır mısınız?

BU YAZIYI PAYLAŞIN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER YAZILAR

İki Yaş Sendromu Nedir? İki Yaş Sendromuna Ne İyi Gelir?

Çocuğunuzun 2. Yaş günü yaklaştıkça (hatta bazen daha önce) o hayran olduğunuz, tatlı çocuğunuz gidip yerine bambaşka bir...

Ağlamaktan Şişen Göz Nasıl İner? Ağlayınca Şişen Gözlere Ne İyi Gelir?

Hepimiz zaman zaman ağlarız. Bazen üzüntüden, bazen de mutluluktan… Ağlamak en insani duygusal tepkilerden biridir. Ancak çok fazla...

Evde Gül Suyu Yapımı Kolay Tarif

Gülsuyu yatıştırıcı ve dengeleyici özellikleri sayesinde her cilt tipine yönelik güzellik iksirlerinin vazgeçilmez malzemelerinden biridir. Bu yazımızda evde...

Stres nedir? Stresin Sebepleri ve Etkileri. Stres yönetimi nasıl yapılır?

Hepimiz yaşamımızda stresi tecrübe ederiz. Stresin birçok hastalığa sebep olması veya bu hastalıkları etkilemesi nedeniyle, stresin vücudumuzu nasıl...