Doğal Antibiyotik Yapımı Tarifi: Evde Doğal Antibiyotik Nasıl Yapılır?

0
294
evde doğal antibiyotik yapımı tarifi

Hepimizin bildiği gibi tarih boyunca birçok bulaşıcı hastalık, enfeksiyonlar ve virüslar insanların yaşamlarını kaybetmelerine neden olmuştur. Bugün kullandığımız antibiyotik ilaçların olmadığı bu tarihlerde insanlar evde doğal antibiyotik yapımı yöntemlerine yönelmişlerdir. Geçmişte insanlar bağışıklık sisteminin ne olduğunu bilmese de bazı bitkilerin onları hastalıklardan koruduğunu fark etmişlerdi. İşte bu yazımızda insanların çağlar boyu antibiyotik etkisi yapan bitkiler ile hazırladıkları doğal antibiyotik tarifi hakkında bilgi vereceğiz.

Aşağıdaki doğal antibiyotik yapımı tarifi grip, nezle, virüs enfeksiyonları ve diğer antibiyotik tedavisi gerektiren hastalıklarda en büyük yardımcılarınızdan biri olacaktır.

Dikkat: Bu yazıda bahsedilen doğal antibiyotik yapımı tarifi ilaç yerine geçmez. Doktorunuzun verdiği antibiyotik ilaçları kullanmaya devam ediniz. Doktorunuza danışmadan doğal antibiyotik yapımı tarifini uygulamayınız.

Evde Doğal Antibiyotik Yapımı Malzemeleri

Yazımızın bu bölümünde evde doğal antibiyotik yapımı için kullanacağınız malzemelerin faydalarını açıklamak istiyoruz.

1 Elma Sirkesi

elma sirkesi apple cider vinegarTarifte bulunan elma sirkesi yüzyıllar boyunca temizlikten parazit öldürmeye kadar birçok amaçla kullanılagelmiştir. Hatta Hipokratın kullandığı karışımlardan birçoğunda elma sirkesi veya bal mutlaka bulunuyordu. Elma sirkesi potasyum yönünden zengindir. Potasyum kemik sağlığı, diş sağlığı ve tansiyonun normal olması için çok önemlidir. Potasyum eksikliği saç dökülmesi, tırnak ve diş kırılması, burun akıntısı ve sinüzit gibi problemlere yol açmaktadır. Elma sirkesi vücudunuzda doğal detoks etkisi de yapacaktır.

2 Acı Biber

Evde doğal antibiyotik yapımı tarifinde bulunan acı biber ise doğal dolaşım uyarıcı olarak dünyanın en güçlü besinlerinden biridir. Antimikrobiyeldir ve antibiyotik etkisiyle hastalıklarla mücadele eder. Acı biber çok önemli bir doğal ağrı kesici ve burun akıntısı önleyicidir.

3 Sarımsak ve Soğan

sarımsakSarımsak uzun zamandır antibiyotik olarak kullanılmaktadır. Reçeteli antibiyotikler vücutta faydalı faydasız tüm bakterileri öldürürken, sarımsak sadece zararlı bakterileri öldürür. Sarımsak vücuttaki patojenleri öldürmeye yardımcı olur. Sarımsak soğanla birleştiğinde etkisi çok daha artmaktadır. Soğan da vücutta uyarıcı etki yapar, virüslerle savaşır ve sinüsleri açmak için etkili bir yiyecektir.

4 Zerdeçal

Zerdeçal en güçlü baharatlardan biridir. Güçlü antienflamatuvar özellikleri sayesinde çeşitli bakteriyel hastalıkların tedavisine destek olur.

5 Yaban Turpu

Yaban turpu genellikle sadece lezzet vermek için kullanılsa da yüzlerce yıldır tedavi edici özellikleriyle kullanılmıştır. Sinüsleri açmak ve ağrı kesici özellikleriyle yaban turpu çok faydalı bir bitkidir.

6 Zencefil

Zencefil sindirimi kolaylaştırır, kan dolaşımını hızlandırır. Güzel kokusuyla doğal antibiyotik yapımı tarifinin olmazsa olmazıdır.

Evde Doğal Antibiyotik Nasıl Yapılır?

Malzemeler:

  • ¼ bardak organik sarımsak, ince doğranmış,
  • ¼ bardak organik beyaz soğan, ince doğranmış,
  • ¼ bardak taze zencefil, rendelenmiş,
  • 2 yemek kaşığı yaban turpu, rendelenmiş,
  • 700 ml elma sirkesi,
  • 2 yemek kaşığı zerdeçal tozu,
  • 2 adet büyük jalapeno biber, küçük doğranmış

Yapılışı

Büyük bir kavanozun içine elma sirkesi hariç tüm malzemeleri ekleyin. Daha sonra en üste elma sirkesini ekleyin. Yukarıdan en az 4-5 cm boşluk kalmasına dikkat edin. Kavanozun kapağını kapatın ve 20 saniye boyunca çalkalayın. Kavanozu doğrudan güneş görmeyen serin ve kuru bir yere koyun (mutfak dolaplarından birine koyabilirsiniz). Kavanozu 2 hafta bekletin ve her gün 1-2 kere tekrar çalkalayın. Aşırı sıcak iklimlerde yaşamıyorsanız buzdolabına koymanız gerekmemektedir.

2 hafta sonra kavanozu temiz bir bez veya ince bir elek ile süzün. Tamamen süzdüğünüzden ve hiçbir sıvının boşa gitmediğinden emin olun.

İşte bu kadar!

Evde Doğal Antibiyotik Ne Kadar Kullanılmalı?

Boğaz ağrısı için günde 2 kere 1 yemek kaşığı bu karışım ile gargara yapabilirsiniz.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için: Her gün 1 yemek kaşığı içerek başlayabilirsiniz. Zamanla tadına alıştıkça bu miktarı günde 2-3 yemek kaşığına kadar çıkarabilirsiniz.

Grip ve nezle için: En az 3 gün boyunca her gün 1 yemek kaşığı için. Burun tıkanıklığı varsa yarım kahve fincanı kadar doğal antibiyotik karışımından ısıtıp buharını soluyabilirsiniz.

Evde doğal antibiyotik yapımı tarifi hamile kadınlar için uygundur. Ancak mutlaka öncesinde doktora danışılmalıdır.

Evde doğal antibiyotik yapımı tarifi 10 yaşın altındaki çocuklarda tedbirli olarak kullanılmalıdır.

Bu tarif acı ve keskin bir tada sahiptir ve baharat içerir. Bu nedenle reflü gibi mide problemleri yaşayan kişiler doğal antibiyotik karışımını tüketirken suyla seyrelterek kullanabilirler.

kalp

Siz de evde doğal antibiyotik yapımı konusundaki deneyimlerinizi aşağıdaki yorum alanından diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz!


Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here