Evinizde Doğal Sinek Kovucu ve Böcek İlacı Hazırlayın

0
3766

Yılın belirli dönemlerinde çoğumuz sinek kovucu kullanır ama yine de sivrisineklerden dolayı zor günler yaşarız. Sivrisinekler küçük ancak oldukça rahatsız edici ve hatta taşıdıkları patojenler nedeniyle tehlikeli olabilecek canlılardır.

Sivrisinekler sıtma, sarıhumma, dang humması, ensefalit ve Batı Nil Virüsü gibi çeşitli hastalıkları yayabilir veya bulaştırabilir. Son zamanlarda sivrisineklerden bulaşan Zika hastalığı da sivrisineklere karşı insanları tedirgin etmiştir.

İnsanlar koku, ışık, ısı ve nem gibi faktörlerin etkisiyle sivrisinek ısırıklarına karşı savunmasız hale gelirler. Bu küçük canavarlar cildimizde kaşıntı ve şişliklere neden olur.

Sivrisinek ısırığı ve sivrisineklerin bulaştırdığı hastalıklardan korunmak için marketlerde birçok ticari sinek ilacı satılmaktadır. Ancak son yıllarda bu sinek ilaçlarının özellikle N, N-dietil-3-metilbenzamid (DEET) içeren ürünlerin sağlık üzerinde olumsuz etkileri tartışa yaratmıştır.

Bu risklerden korunmak için hem sağlığınız hem de çevre için güvenli olan daha doğal sinek ilacı ürünlerini kullanabilirsiniz.

Bu yazımızda 10 doğal sinek kovucu hazırlama yöntemi üzerinde duracağız.

Not: Çoğunlukla temel yağlar etkili birer sinek kovucudur. Ancak bunlardan bazıları hamile ve emziren kadınlar için uygun değildir.

1. Limon Okaliptüs Yağından Sinek Kovucu

Limon okaliptüs yağı en etkili doğal sinek kovucu yöntemlerinden biridir. Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi de limon okaliptüs yağını ticari sinek kovuculara alternatif olarak onaylamıştır.

2014 yılında Sivrisinek Kontrol Derneği tarafından yayınlanan bir rapora göre %32 limon okaliptüs yağı içeren bir karışım üç saat boyunca sivrisineklere karşı ticari sinek kovucu ürünlerden %95 daha fazla etkili olmaktadır.

 1. Bir parça limon okaliptüs yağı ile bunun 10 katı kadar cadı fındığı yağını karıştırın.
 2. Sprey şişeye doldurun.
 3. Sivrisineklerin konma ihtimali olan bölgelere sıkın
 4. Saat başı tekrarlayın.

2. Lavanta

lavanta yağı levander oilGüzel kokulu bu bitki gerek sivrisineklere gerekse de diğer böceklere karşı doğal sinek kovucu olarak işlev görmektedir.

2002 yılında yapılan bir araştırmaya göre lavanta yağı yetişkin sivrisineklere karşı etkindir. Bu araştırma tüysüz fareler üzerinde yapılmıştır.

Ayrıca lavanta analjezik, böcek öldürücü, antiseptik ve yatıştırıcı etkilere sahip bir bitkidir. Sivrisinek ısırıklarını önler ve hafifletir.

 • Birkaç damla lavanta yağını cildinize sürün. Ancak lavanta yağını cildinize sürmeden önce küçük bir bölgede alerji testi yapın.
 • Ayrıca birkaç damla lavanta yağını pamuk topunun üzerine dökerek evin farklı bölgelerine yerleştirirseniz böcek ve sinek kovucu etkisini fark edeceksiniz.
 • Bunun yanı sıra bahçenizde lavanta bitkisi yetiştirerek böcekleri ve sivrisinekleri uzak tutabilirsiniz.

3. Tarçın Yağı

Tarçın yağı da bir diğer etkin ve çevre dostu sinek kovucu yağdır. Tarçın yağı sivrisinek yumurtalarını da öldürür.

2004 yılında yapılan bir araştırmaya göre tarçın yağı mükemmel bir kokuya sahip, çevre dostu bir sinek kovucudur. Araştırmaya göre tarçın yağı sivrisinek larvalarını ticari ürünlere göre çok daha etkili bir şekilde öldürmektedir.

 • 24 damla tarçın yağını 1 bardak suya ekleyin. Karıştırın ve sprey şişesine doldurun. Bu karışımı cildinize veya giysilerinize, evinizin çeşitli bölgelerine sıkarak sivrisinekleri uzak tutabilirsiniz.
 • Alternatif olarak bir parça tarçın yağını ¼ oranında herhangi bir taşıyıcı yağın içerisine ekleyin. Sivrisinek ısırığı olan bölgeye ovalayarak sürün.
 • Tarçın yağını başka yağlarla veya suyla karıştırmadan cildinize sürmeyin. Bu cildi tahriş edebilir.

4. İdris Otu Yağı

İdris otu sivrisineklere karşı bir diğer etkili koruyucudur. İdris otu marketlerde satılan ticari sinek kovucu ürünlerin içerisinde de kullanılmaktadır.

Sivrisinekler idris otunun kokusundan nefret eder ve idris otu olan yerlerden uzak dururlar. İdris otu insanlar ve evcil hayvanlar için güvenli ve toksik olmayan bir yağdır.

2011 yılında yapılan bir araştırmaya göre idris otu iki saat boyunca sivrisineklere karşı %50 daha fazla koruma sağlamaktadır.

 • Sprey şişenin yarısını su ile doldurun. Üzerine 10-15 damla idris otu yağı ekleyin. Çalkalayın ve cildinize ya da etrafa sıkarak kullanın.

5. Kedi Otu

Sivrisinekleri kovmaya yarayan bir diğer bitki kedi otudur. Kedi otundaki nepetalactone maddesi doğal sinek kovucu özellik taşır. Ayrıca bu bitki insanlar ve evcil hayvanlar için toksik değildir (kediler hariç).

2001 yılında Amerikan Kimya Derneği tarafından yapılan bir araştırmaya göre kedi otunun temel yağı olan nepetalactone bitkiye karakteristik kokusunu verir. Bu koku sivrisineklere karşı ticari ürünlere göre 10 kat daha etkilidir.

2009 yılında Medikal ve Veteriner Entomoloji dergisi tarafından yapılan araştırmaya göre kedi otu yağı görece güvenli bir sinek kovucudur.

 • Az bir miktar taze kedi otu yaprağını evin bir köşesine koyun. 2-3 günde bir yaprakları değiştirin.
 • Alternatif olarak 1 yemek kaşığı kedi otu yaprağını 2 bardak suyun içerisinde 5 dakika boyunca kaynatın. Süzün ve soğumasını bekleyin. Bu karışımı evinizin çeşitli bölgelerine sıkın.

6. Nane

Nane yağı da sivrisineklere karşı etkili bir doğal sinek kovucudur. Ayrıca böceklere karşı da etkilidir. Böcekler nane yağının bu keskin ve güçlü kokusundan hoşlanmaz.

2011 yılında Asya Pasifik Tropik Biyotıp Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre nane yağı etkili bir larvasit ve sinek kovucudur.

 • Dışarı çıkmadan önce bir miktar nane yağını doğrudan cildinize sürün.
 • İkinci bir seçenek olarak küçük bir sprey şişesinin içine dörtte bir oranında saf su koyun. 2 çay kaşığı cadı fındığı yağı ve 20-25 damla nane yağı ekleyin ve karıştırın. Bu karışımı evin çeşitli bölgelerine sıkabilirsiniz.

7. Kekik

Bir diğer sinek kovucu bitki kekiktir. Bu aromatik bitki sivrinekleri uzaklaştıran fitokimyasallar içerir.

2012 yılında yapılan bir araştırmada tüysüz fareler üzerinde deney yapılmış ve yüzde 5 oranında kekik yağının %91 oranında koruma sağladığı tespit edilmiştir.

 • Bir miktar kekik yaprağını avuçlarınızın içerisinde ovalayın. Daha sonra bu yaprakları cildinize sürün.
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı veya jojoba yağının içerisine birkaç damla kekik yağı damlatın.

8. Nim Ağacı

Hint leylağı olarak da bilinen nim ağacı da doğal bir sivrisinek koruyucudur. Böcek kovucu olarak görev gören yüksek düzeyde uçucu bileşenler içerir.

2015 yılında yapılan bir araştırmada nim ağacı yağının etkin bir sinek kovucu olduğu tespit edilmiştir. Nim ağacı yağı üç saat boyunca %70 daha fazla sivrisinek koruması sağlamaktadır.

 • Nim ağacı yağını herhangi başka bir temel yağ içerisinde ¼ oranında karıştırın. Dışarı çıkmadan önce cildinize sürün.
 • 1 yemek kaşığı nim ağacı yağını sprey şişesine ekleyin ve içerisine su koyun. Bu karışımı böceklerde kullanabilirsiniz.
 • Bir diğer seçenek ise nim ağacı yapraklarını yakmaktır. Bu şekilde ortaya çıkan koku sivrisinekleri bir süre uzak tutar.

9. Limon Otu (Yalancı Melisa)

Limon otu da etkili bir sivrisinek kovucudur.

limon otu yağı

 • Bir sprey şişenin içerisine 1 yemek kaşığı cadı fındığı yağı, 1 çay kaşığı okaliptüs yağı ve 1 çay kaşığı limon otu yağı ekleyin. Sertçe çalkalayın ve cildinize birkaç saatte bir sıkın.

10. Çay Ağacı Yağı

çay ağacı yağı tea tree oilÇay ağacı yağı bir diğer doğal böcek kovucudur. Kokusu kafur ağacına benzer ve bu kokudan böcekler hiç hoşlanmaz. Marketlerde satılan böcek ilaçlarının içinde de çay ağacı yağı bulunmaktadır (Çay ağacı yağının diğer faydaları için buraya tıklayabilirsiniz)

 • Çay ağacı yağını 1/4 oranında bir başka yağ ile karıştırıp kullanabilirsiniz.

 


Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here