Gaza İyi Gelen Bu Yiyecekler İle Gaz Sancısına Veda Edebilirsiniz

Sindirim sisteminde gaz birikmesi hemen hemen herkesin zaman zaman yaşadığı bir problemdir. Gaz sindirim sisteminde parçalanan ve sindirilen yiyeceklerin bir parçasıdır. Genellikle geğirme ve midede gaz birikmesine yol açar. Bu yazımızda “Gaza ne iyi gelir?” sorusunu cevaplandırmak için mide gazına iyi gelen doğal ve bitkisel yöntemlerden bahsedeceğiz. Gaza iyi gelen yiyecekler ve bitkiler hakkında bilgi edinmek için yazımızı okumaya devam edin.

Gaz ağrısı oldukça yaygın bir problemdir ve zaman zaman hepimizin yaşadığı bir sorundur. Gaz ağrısı ile birlikte bağırsak yolundan garip sesler de duyulur. Mide gazı genellikle tek başına tehlikeli bir durum değildir. Ancak yolunda gitmeyen başka şeylerin belirtisi olabilir.

Mide gazı nasıl geçer? Gaza İyi Gelen Yiyecekler ve Bitkiler

Sıcak Su

Ilık veya sıcak su içmek gaza iyi gelen doğal yöntemlerden ilkidir. Ilık su içtiğinizde vücudunuz yiyecekleri parçalamak için daha az enerji harcar. Bu da sindirimi iyileştirir ve daha az gaz problemi yaşamanıza yardımcı olur.

Yoğurt

Yoğurt gaza iyi gelen yiyecekler arasındadır. Yoğurtta bulunan probiyotikler bağırsak sağlığını korur. Diğer yandan laktoz intoleransı olan kişiler için yoğurt etkili bir çözüm olacaktır.

Zencefil

Gaza iyi gelen bitkiler arasında ilk sırada zencefil yer almaktadır. Bir bardak zencefil çayı hazımsızlık ve mide gazı şikayetlerinizi azaltabilir. Zencefil doğal gaz giderici bileşenler içermektedir.

Limon Suyu

Limon suyu içmek gaz sancısından derhal kurtulmak için iyi bir tercih olacaktır. Limonda bulunan sitrik asit gaz yapan yiyeceklerin parçalanmasına yardımcı olur.

Gaza iyi gelen yiyecekler arasındaki limonun suyunu sıkarak içine biraz su ekleyin. Ayrıca gazı azaltmak için karışımın içine çok az yemek sodası da ekleyebilirsiniz. Bu karışım yiyeceklerin parçalanmasını kolaylaştıracak ve sindirim sisteminin daha etkin çalışmasını sağlayacaktır.

Derin Nefes Almak

Gaza iyi gelen doğal yöntemler arasında derin nefes almayı sayabiliriz. Derin nefes almak kan dolaşımını hızlandırarak sindirim sistemine kan akışını iyileştirir. Gaz ve şişkinlik şikayetlerinin giderilmesi için kan dolaşımının düzenli olması gerekmektedir.

Derin Nefes Almak
Derin Nefes Almak

Nane

Gaza iyi gelen yiyecekler arasında bir diğeri nanedir. Nane bitkisinin mideyi yatıştırdığı ve gazı hızlıca giderdiği bilinmektedir. Nane sindirim sistemi organlarındaki spazm ve krampları da önlemeye yardımcı olur. Safra kesesinin daha fazla safra sıvısı salgılamasını sağlayarak sindirimi iyileştirir.

Antibiyotikler

Antibiyotik ilaçlar her zaman doktor kontrolünde kullanılması gereken ilaçlardır. Antibiyotikler özellikle bağırsaktaki bakterilerden kaynaklanan gaz şikayetlerinde etkilidir. Bununla birlikte antibiyotikler bağırsakların sağlığı için gerekli olan faydalı bakterileri de yok edebilir. Bu nedenle gaz şikayetlerinde antibiyotikler doktor kontrolünde kullanılmalı, doktora danışılmadan antibiyotik alınmamalıdır.

Gaz Çıkarmak

Gaz ağrısını hafifletmek için en hızlı çözümlerden biri gaz çıkarmaktır. Gaz çıkarmak vücudun doğal süreçlerinden biri olmakla beraber sosyal yaşam içerisinde uygulanabilir bir çözüm değildir. Bu nedenle yalnız kalabileceğiniz bir yer bulup burada gaz çıkarmak mide gazı şikayetinizin azalmasına yardımcı olacaktır.

Gaz Çıkarmak
Gaz Çıkarmak

Hareket Etmek

Düzenli egzersiz yapmak karın kaslarını çalıştırarak mide-bağırsak yolundaki kasların daha etkin çalışmasını sağlar. Egzersiz yapmak hızlı bir şekilde gaz çıkarmanın etkili yollarından biridir. Bu nedenle gaz sancısı yaşıyorsanız biraz yürümek ve hareket etmek gazın giderilmesine yardımcı olacaktır.

Simetikon İçeren İlaçlar

Genellikle reçetesiz olarak satılan simetikon ilaçları aşırı gaz şikayetlerinde gazın atılması için kullanılmaktadır. Simetikon midedeki gaz baloncuklarını birleştirerek daha kolay atılmasını sağlar. Sürekli olarak gaz şikayeti yaşayan kişilerde simetikon tedavisi doktor kontrolünde uygulanmalıdır.

Simetikon İçeren İlaçlar
Simetikon İçeren İlaçlar

Aktif Kömür

Aktif kömür kimyasalları çeker ve bunların sindirilmesini önleyerek gaz ve şişkinliği hafifletmeye yardımcı olur. Aktif kömür kömürün ısıtılarak kimyasalları çekecek gözenekler oluşturulması suretiyle üretilir. Aktif kömür kolesterolü düşürmek, alkol nedeniyle sarhoş olma oranını azaltmak ve safra sıvısı problemlerini tedavi etmek için kullanılmaktadır.

Karabiber

Kara biber doğal bir gaz gidericidir. Gastrik rahatsızlıkları etkin bir şekilde tedavi etmek için toz haline getirilmiş karabiberi yoğurt ile karıştırarak sindirimi kolaylaştırabilirsiniz.

Karaman Kimyonu

Karaman kimyonu çekirdekleri hazımsızlık ve gazı azaltır, sağlıklı sindirimi teşvik eder. 1-2 çay kaşığı ezilmiş karaman tohumunu bir bardak sıcak suya ekleyin ve 10-15 dakika demlenmesini bekleyin. Bu içeceği her gün tüketerek sindirim sürecini kolaylaştırabilirsiniz.

Karaman Kimyonu
Karaman Kimyonu

Elma Sirkesi

Bir bardak suyun içerisine birkaç çay kaşığı elma sirkesi ekleyip içmek gaza iyi gelen bitkisel yöntemler arasındadır. Ayrıca elma sirkesi içmek mide yanmasına da iyi gelir.

Kakule

Kakule sindirim sürecini hızlandırarak gazı azaltır. Gaza iyi gelen yiyecekler arasındaki kakuleyi en sevdiğiniz yemeklere ekleyebilir veya doğrudan çiğneyerek tüketebilirsiniz.

Tarçın

Çayınıza tarçın ekleyerek içmek gaza iyi gelir. Ayrıca çok miktarda tarçın tüketmek laksatif etki yapmaktadır.

tarçın
tarçın

Hindistan Cevizi Suyu

Protein dahil olmak üzere harika bir elektrolit kaynağı olan Hindistan cevizi suyu gaza iyi gelen yiyecekler arasındadır ve gaz ağrısını da azaltır. Hindistan cevizi suyunu düzenli olarak tükettiğinizde sindirim sistemi üzerindeki olumlu etkilerini fark edeceksiniz.

Hindistan Cevizi Suyu
Hindistan Cevizi Suyu

Kereviz Yaprağı

Kereviz yağı mide ağrısı ve tahrişine iyi gelir. Kerevizde bulunan kimyasallar vücutta su birikmesi nedeniyle oluşan şişkinliğe iyi gelir. Kereviz bağırsakları düzenleyerek gazı kontrol altına almaya yardımcı olduğundan gaza iyi gelen yiyecekler arasındadır.

Kereviz Yaprağı
Kereviz Yaprağı

Soğan

Yüksek lif içeriği ile soğan bağırsak hareketlerini düzenler, gaz ve şişkinliği önler. Soğanda bulunan lifler bağırsaklardaki faydalı bakterileri arttırır. Soğanın suyunu sıkarak içmek de mide problemlerine iyi gelmektedir.

Papaya

Papaya midede gaza iyi gelen yiyecekler arasındadır. Lif oranı yüksek olan papaya hazımsızlığı azaltır, bağırsakları düzenler.

Yoga ve Uyku Pozisyonları

Yoga mideyi ve sindirim yolunu esneterek sıkışan gazın atılmasına ve hazımsızlığın azaltılmasına yardımcı olur. Gaza iyi gelen yoga hareketleri yerde twist pozu, kedi-inek pozu ve mutlu bebek pozudur.

Gaza iyi gelen uyku pozisyonlarında sola dönerek ve başı yükselterek uyumak önerilmektedir.

Gazı Önlemek İçin tavsiyeler

Gaz ağrısı geçici bir şikayet olabileceği gibi çölyak hastalığı ya da huzursuz bağırsak sendromu gibi hastalıkların habercisi olabilir. Bu tür hastalıklar tıbbi tedavi gerektirir. Ancak genel olarak bakıldığında mide gazı şikayetlerinin yaşam tarzı ve beslenme faktörlerinden kaynaklandığı görülmektedir. Aşağıdaki ipuçlarını izleyerek gaz şikayetlerini azaltabilirsiniz:

  • Sakız çiğnemeyin. Sakız çiğnemek mideye fazladan hava girişine yol açmaktadır.
  • Sigarayı bırakın.
  • Yemek yerken ağzınızı kapalı tutun.
  • Gaz yapan yiyecekleri yemeyin,
  • Gaza iyi gelen yiyecekler ve bitkileri daha fazla tüketin,
  • Daha fazla egzersiz yapın.
  • Asitli yiyeceklerden ve içeceklerden uzak durun.
  • Yağlı yiyecekleri azaltın.
  • Lifli yiyecekleri daha fazla tüketin.

Kaynaklar

Bu yazı uluslararası hakemli dergilerde yayınlanan bilimsel araştırmalara dayanmaktadır.

[/su_note]

BU YAZIYI PAYLAŞIN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER YAZILAR

Kıl Kurdu Dökmenin En Doğal 10 Yolu

Vücudunuzda bir yerlerde bir kurt dolaştığı düşüncesi oldukça korkutucu değil mi? Ancak insanlarda kıl kurdu, bağırsak kurdu ve...

Mide Yanması Canınızı Sıkmasın: Evde Doğal Bitkisel Çözümler Burada

Doğal antasitler mide yanması ve asit reflü belirtilerini çabucak ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Ev yapımı antasitler mide yanması,...

Dışkının Açık Renk Olması Hangi Hastalığın Belirtisidir? Bu yazımızda

Dışkının açık renk olması veya açık renk dışkılama biliyer sistem ile ilgili bir problemin göstergesi olabilir. Biliyer sistem...

Zencefil İshale İyi Gelir mi?

Zencefil iyileştirici özellikleri sayesinde bitkisel ishal tedavisi karışımlarının vazgeçilmez unsurlarından biridir. Hatta zencefilin binlerce yıldır ishal tedavisinde kullanıldığı...