Geceleri Dizlerin Ağrıması Neden Olur? Gece Diz Ağrısı İçin Ne İyi Gelir?

0
9555

Gece diz ağrısı çeşitli artrit sorunları yaşayan kişileri etkileyebilir veya bacaktaki sinirlerden kaynaklanabilir. Gece diz ağrısı hafif, sürekli ağrı şeklinde seyredip sabaha kadar uyuyamamanıza neden olabilir. Diğer yandan geceleri dizlerin ağrıması gece uyanmanıza neden olacak kadar şiddetli olabilir. Bu yazımızda geceleri veya gece boyunca dizlerin ağrıması konusunda detaylı bilgi verecek, bu ağrıdan kurtulmak için başvurabileceğiniz yollardan söz edebiliriz.

Gece diz ağrısı iyi uyuyamamanıza ve sonraki gün yorgun ve halsiz hissetmenize neden olabilir. Geceleri dizlerin ağrıması nedeniyle yeterince uyuyamamak vücudun ağrıyla baş etme kapasitesini de azaltarak ağrının daha fazla hissedilmesine neden olabilir.

Diz Bağları, ön çapraz, arka çapraz, iç ve dış bağlar

Gece diz ağrısı durumunu azaltmak için başvurabileceğiniz doğal çözüm yöntemleri bulunmaktadır. Sıcak kompres veya sıcak su torbası kan dolaşımını hızlandırarak gece diz ağrısı problemini azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca zerdeçal dahil bazı doğal malzemeler ağrı kesici özelliklere saliptir ve diz ve eklemlerdeki artrit ağrılarını azaltmaya yardımcı olacaktır.

Gece Diz Ağrısı Neden Olur?

Diz ağrısı da dahil tüm eklem ağrıları genellikle geceleri artma eğilimindedir. Gün içerisinde yürüyüş yapmak ve hareket etmek eklemlerin kayganlaşmasını sağlayacaktır. Gece diz ağrısı eklemlerin hareketsiz iken şişme eğiliminde olması nedeniyle kaynaklanır.

Gece diz ağrısı probleminin bir diğer nedeni uyku pozisyonu ve vücudun duruşudur. Uyku pozisyonu ve vücudun duruşu genellikle gece diz ağrısı ve omuz ağrısı yapabilmektedir. Uyurken diz ağrısının artmasının nedenlerinden biri de budur.

Şimdi gelin geceleri dizlerin ağrıması ve uyurken diz ağrısının artmasının nedenlerine detaylı olarak bakalım.

Osteoartrit

kireçlenme osteoartritOsteoartrit gece yatarken ani saplanan diz ağrısına neden olmaktadır. Gece diz ağrısı probleminin sıklığı ve yoğunluğu büyük oranda osteoartrit hastalığının şiddetine bağlıdır.

Gece diz ağrısı problemini şiddetlendirebilecek birtakım mekanizmalar bulunmaktadır. Örneğin diz eklemindeki küçük yaralanmalar, sinir liflerinin hasar görmesi, doku hasarına bağlı iltihap gibi sorunlar gece diz ağrısı problemine neden olabilir. Orteoartrit hastaları gece diz ağrısı problemini hafif veya şiddetli ancak bıçak gibi saplanan bir ağrı şeklinde tanımlamaktadır.

Osteoartrit hastalığında gece diz ve kalça ağrısının sıklığı üzerine yapılan bir araştırmada, osteoartrit hastalarının yaklaşık %81’inin gece diz ağrısı problemi yaşadığı tespit edilmiştir. Gece diz ağrısı ve kalça ağrısı kesikli kesikli ve değişkendir. Çoğu osteoartrit hastaları hastalığın ilerleme durumundan bağımsız olarak gece diz ağrısı ve kalça ağrısı çekmektedir. Ayrıca hastalık ilerledikçe gece diz ağrısı daha şiddetli hale gelmektedir.

Osteoartrit belirtileri arasında şunlar da yer alır:

 • Etkilenen eklemlerde dokunmaya karşı hassasiyet,
 • Eklemlerde sertlik ve serbest hareket ettirememe
 • Eklem iltihabı
 • Esneklik kaybı ve eklemleri hareket ettirirken ağrı ve zorluk çekme

Romatoid Artrit (Eklem İltihabı)

Romatoid artrit gece diz ağrısı ve diğer eklemlerde ağrıya neden olan bir otoimmun hastalığıdır.

romatoid artrit

Annals of Rheumatic Disease dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre romatoid artrit hastalarının birçoğunda gece diz ağrısı yaşanmaktadır. Araştırmaya göre romatoid artrit hastalarının yaklaşık %30’unda gece uykudan uyandıran eklem ağrıları yaşanmaktadır. Ayrıca eklemlerin geceleri şişmesi ve hassaslaşması durumu ortaya çıkmaktadır.

Gut

Gut hastalığı zonklama yapacak şekilde gece diz ağrısı yapabilir. Gut genellikle ayak baş parmağını etkilese de vücuttaki herhangi bir eklemi de etkilemesi mümkündür.

Gut dizlerde, bileklerde, dirseklerde ve ellerde ağrı yapabilir. Gut hastalığından kaynaklanan ağrı çok şiddetli olabilir ve aniden gelebilir. Zaman içerisinde eklemler sertleşir ve hareketler kısıtlanır.

Gut hastalığında ağrı geceleri artmaktadır. Ağrılı gut ataklarının yaklaşık yarısı gece yarısı ile sabah 08:00 arasında gerçekleşmektedir. Araştırmacılar gut hastalığının gece diz ağrısı ve diğer eklemlerde ağrı yapabileceğinin farkında olmak, bu ağrıya karşı engelleyici önlemler almaya yardımcı olabilir.

Gut belirtileri şunlardır:

 • Etkilenen eklemlerde şişme ve kızarıklık,
 • Eklemlerde aşırı hassasiyet nedeniyle şiddetli ağrı,
 • Aşırı durumlarda üşüme ve ateş

Gut atakları gece diz ağrısı yapıyorsa bazı doğal bitkisel tedavi yöntemlerinden yararlanabilirsiniz. Örneğin gut hastalığından kaynaklanan eklem iltihaplarında ekşi vişne suyu kullanılmaktadır.

Yıpranma ve Aşınma

Diz eklemlerinin yıpranması ve aşınması da uyurken gece diz ağrısı yapabilir. Archives of Gerontology and Geriatrics dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre gece diz ağrısı yaşla birlikte artmaktadır. Ancak geceleri dizlerin ağrıması problemini kabullenmek yerine aşınmaya bağlı diz ağrısı tedavisi için doktora başvurulmalıdır.

Fibromiyalji

fibromiyalji ağrısıFibromiyalji vücutta kaslarda, eklemlerde ve dokularda ağrı yapan yaygın bir ağrı türüdür. Fibromiyalji halsizlik ve konsantrasyon zorluğuna neden olmaktadır.

Peki fibromiyalji kişiyi uyandıracak şekilde gece diz ağrısı problemine yol açar mı? Tulane Tıp Merkezi’nden Dr. Joseph Biundo fibromiyaljinin romatoid artrit ile benzer ağrı belirtilerine yol açtığını söylemektedir. Bu da eklemlerde ve/veya kaslarda ağrıya neden olmaktadır.

Fibromiyalji araştırmalarına göre fibromiyalji hastalığından kaynaklanan ağrılarda geceleri artış görülmektedir. Fibromiyalji hastaları genellikle ağrı nedeniyle uyku sorunları yaşamaktadırlar. Bu da ağrı toleransını azaltmakta ve uykusuzluk nedeniyle depresyonu tetiklemektedir.

Amerikan Ulusal Sağlık Servisi uzmanları fibromiyalji belirtileri hakkında şu bilgileri vermektedir:

 • Yanma hissi veren, keskin, bıçak saplanıyormuş gibi hissettiren yaygın ağrılar,
 • Eklemlerde sertleşme,
 • Aşırı halsizlik ve enerji azlığı,
 • Sıkça baş ağrıları
 • Uyku bozuklukları
 • Huzursuz bağırsık sendromu.

Fibromiyalji hastası iseniz D-riboz takviyesi kullanarak fibromiyalji enerji düzeylerini yönetmeye yardımcı olabilirsiniz.

Tendonit

Diz tendonlarındaki iltihap dizin üst ve alt kısmında ağrı yapan tendonit hastalığına neden olmaktadır. Tendonit genellikle aşırı kilolu kişileri, zaman zaman yüksek yoğunluklu sporlar yapan kişileri ve yaşlıları etkilemektedir.

Tendonit dizin üst kısmında ağrı yapabilmektedir. Egzersiz sırasında ağrı şiddetlenmekte, istirahat durumunda azalmaktadır. Bazı durumlarda tendonit gece uykudan uyandıran diz ağrısı yapmaktadır.

Tendonit kaynaklı olarak geceleri dizlerin ağrıması dizlerdeki tendonlarda yıpranma belirtisidir.

Yetişkinlerde Gece Diz Ağrısı

Birçok ergen ve yetişkin dizin ön kısmında ağrı yaşamaktadır. Bu ağrı dizin ön kemiğinde veya merkez kısmında hissedilmekte ve geceleri kötüleşmektedir.

Bu diz ağrısı yavaş yavaş başlar ve hareket ettikçe diz ağrısı kötüleşir. Ergenlerde ön diz ağrısı belirtileri şunlardır:

 • Merdiven çıkarken dizlerde çıtırdama sesi
 • Gece diz ağrısı
 • Diz bükülünce ağrı
 • Yoğun fiziksel aktivite sırasında diz ağrısı

Gece Diz Ağrısı İçin Doğal Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Uyurken gece diz ağrısı yaşıyorsanız ağrı kesici kullanmadan diz ağrısından kurtulmak için ne yapılabilir?

Düzenli Egzersiz

Artrik hastalıklardan kaynaklanan diz ağrısı egzersiz ve kilo verme yoluyla azaltılabilir. Düzenli fiziksel egzersiz diz eklemini güçlendiren diz etrafındaki kasları güçlendirmeye yardımcı olmaktadır. Ayrıca esneme egzersizleri dizin esnekliğini arttırır ve kronik gece diz ağrısını önlemeye yardımcı olur.

hamilelikte sırt ağrısı neden olur nasıl geçer ne iyi gelir

Geceleri dizlerin ağrıması problemini azaltan egzersizleri ve hareketleri öğrenmek istiyorsanız bir fizik terapi uzmanına danışabilirsiniz. Fizik tedavi uzmanları geceleri dizlerin ağrıması ile bağlantılı bunları azaltacak egzersizleri azaltma sürecini size anlatacaktır.

Sıcak Kompres

Gece diz ağrısı problemini hafifletmek için en etkin ve ucuz yollardan biri sıcak kompres uygulamaktır. Bir sıcak su torbası hazırlayarak ağrıyan dizinize uygulayarak ağrıyı doğal yollarla azaltabilir ve daha iyi uyumayı sağlayabilirsiniz.

Sıcak su torbası

“Fighting Arthritis Pain Without Pills” (İlaç Kullanmadan Artrit İle Mücadele) başlıklı bilimsel bir makalede araştırmacılar eklem ağrılarına sıcak kompres uygulanması gerektiğini belirtmişlerdir. Buna göre ısı kan dolaşımını hızlandırarak diz kaslarını rahatlatmaktadır.

Gece diz ağrısı için sıcak su torbası nasıl kullanılır?

 1. Bir adet sıcak su torbasını sıcak su ile doldurun (kaynamış su kullanmayın)
 2. Sıcak su torbasını ince bir havluya sarın ve gece diz ağrısı problemini azaltmak için yatmadan önce 15 dakika boyunca ağrıyan bölgede bekletin.
 3. Kronik şiddetli ağrı yaşıyorsanız sıcak su torbasını daha uzun süre bekletebilirsiniz.
 4. Gece diz ağrısı nedeniyle uyanıyorsanız sıcak su torbasını tekrar kullanabilirsiniz.

Zerdeçal Özü (kurkumin)

zerdeçal turmericZerdeçal ağrı kesici özellikleri sayesinde artrit, tendonit veya gut kaynaklı olarak gerçekleşen geceleri dizlerin ağrıması problemini hafifletmeye yardımcı olabilir.

Journal of Medical Food dergisine göre zerdeçal özü eklem artriti belirtilerini hafifletebilir. Yapılan bir çok araştırma zerdeçalın eklem iltihabını azalttığını ve ağrı semptomlarını hafiflettiğini belirtmektedir. Zerdeçal eklem artriti için doğal bir alternatif bitkisel tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır.

Clinical Interventions in Aging dergisine göre zerdeçal takviyeleri diz osteoartrit hastalarını tedavi etmeye yardımcı olabilir. Ayrıca yapılan bu çalışmada zerdeçalın diz ağrısını azaltmada daha az yan etki ile birlikte en az ibuprofen kadar etkili olduğu gösterilmiştir.

Yapılan deneyde günlük 2 gram zerdeçal kullanmak artrik hastalıklardan kaynaklanan diz ağrısı belirtilerini azaltmada etkili olmaktadır.

Ayrıca evde kendiniz zencefil-zerdeçal çayı hazırlayıp geceleri dizlerin ağrıması problemini hafifletmek için içebilirsiniz.

Osteoartrit Diz Ağrısı için Diğer Doğal Tedavi Yöntemleri

Jelatin

Dizde osteoartrit problemi yaşayan 175 kişi ile yapılan bir araştırmada belirli bir hasta grubuna her gün jelatin takviyesi verilmiştir. Günde 10 gram jelatin ile birlikte kalsiyum ve C vitamini alan hasta grubunda ağrı, sertleşme ve hareketlilik konularında diğer gruba göre iyileşme görülmütür.

Susam

2 ay boyunca 50 diz osteoartrit hastası üzerinde yapılan bir araştırmada susamın diz osteoartriti için sürdürülebilir bir yardımcı terapi olabileceği belirtilmiştir. Araştırmada standart ilaç tedavisi ile birlikte günlük 40 gram susam tüketiminin hastalarda diz ağrısında, günde iki kere 500 mg Tylenol ve günde bir kere 500 mg glukosamin şeklinde standart tedavi alan hastalardan daha fazla ağrı azalması görülmüştür.

Zencefil

Artrit ve Romatizma Dergisi’nde 2001 yılında yayınlanan 6 haftalık bir araştırmaya göre günde iki kere zencefil özü alan hastalarda ayakta ve yürüyüş sonrasında diz ağrısı, zencefil almayan hastalara göre daha azalmıştır.

zencefil ginger

Gece Diz Ağrısı Nasıl Azalır?

Kronik gece diz ağrısı gece uyanmanıza neden oluyorsa ağrıyı azaltmak için atabileceğiniz bazı adımlar vardır. Bazı önleyici tedbirler alarak geceleri dizlerin ağrıması probleminin sizi uyandırmasını engelleyebilirsiniz.

 • Yatak, yastık ve battaniyelerinizin uygun ve rahat olduğundan emin olun.
 • Yatağınızın uygun bir uyku pozisyonu sağlamanıza izin verecek bir şekilde olduğundan emin olun.
 • Eklemleri ve kasları yumuşatmak için yatmadan önce ılık bir duş alın.
 • Daha iyi uyumak için yatmadan önce alkol veya kahve gibi uyarıcı içeceklerden uzak durun.
 • Uyurken geceleri dizlerin ağrıması problemini azaltmak için bacaklarınızı destekleyin.
 • Yatmadan önceki 3 saat içinde egzersiz yapmayın. Ancak düzenli egzersizin zaman içinde geceleri dizlerin ağrıması problemini azaltacağını da unutmayın.

Gece diz ağrısı tehlikeli mi?

Geceleri dizlerin ağrıması probleminin günlük faaliyetlerinizi aksatabileceğini unutmamalısınız. Yeterince uyuyamamak halsizlik, depresyon riskini arttırır, çeşitli hastalıklara neden olabilir ve kronik ağrıyı şiddetlendirebilir.

Şiddetli ve bıçak saplanıyor gibi ağrılar için geceleri sürekli uyanıyorsanız doktora başvurunuz. Aşağıdaki durumlarda bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır:

 • Diz kapağında şişme, kızarıklık.
 • Gün içerisinde ve gece şiddetli diz ağrısı,
 • Diz eklemi üzerine bir şey koyunca ağrı,
 • Geceleri dizlerin ağrıması nedeniyle uyku problemleri.

Diz arkası ağrısı hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

kalp

Siz de geceleri dizlerin ağrıması konusundaki deneyimlerinizi aşağıdaki yorum alanından diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz!

 


Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here