Göbek Deliği Çevresinde Ağrı Neden Olur?

0
119567
Göbek Deliği Çevresinde Ağrı

Göbek deliğinin üstünde, altında, sağ veya sol tarafında ya da arkasında ağrı mı hissediyorsunuz? Göbek deliği çevresinde ağrı sizin için kaygı verici bir durum olabilir. Göbek deliği çevresinde ağrı nedenlerinden bazıları gerçekten zararsızdır ve kendiliğinden iyileşir. Ancak, göbek deliği çevresinde ani, geçmeyen ağrı daha ciddi bir tıbbi durumun göstergesi olabilmektedir. Bu yazımızda göbek deliği çevresinde ağrı nedenlerinden bazılarını açıklayacağız.

Göbek deliği çevresinde ağrı bazı durumlarda sindirim sisteminden kaynaklanmaktadır. Örneğin gaz birikmesi, huzursuz bağırsak sendromu ya da Crohn hastalığı göbek deliği çevresinde ağrı yapan faktörler arasındadır. Bununla birlikte göbek deliği çevresinde ağrı yapan faktörlerden bazıları ciddi olabilir. Örneğin apandisit ağrısı genellikle göbek deliği çevresinde başlayıp karnın sağ tarafına yayılır.

Göbek deliği çevresinde birçok organ bulunduğundan ağrının kaynağını tam olarak bilmek ilk aşamada mümkün olmayabilir. Bu nedenle semptomların iyi gözlenmesi gerekmektedir. Örneğin ağrı sabit mi? Hareket edince ağrı artıyor mu? Veya yemek yedikten sonra ağrı artıyor yada azalıyor mu?

Bu yazımızda göbek deliği çevresinde ağrı nedenlerinden bazılarını inceleyeceğiz. Ayrıca göbek deliği çevresinde ağrıya iyi gelen şeylerden söz edeceğiz. Önce göbek deliği çevresinde bulunan organlara bir bakalım.

Göbek deliği çevresinde hangi organlar bulunur?

Alt karın bölgesinde, vücut için oldukça önemli olan ancak enfeksiyon veya enflamasyon durumunda ağrıya neden olabilecek birçok organ bulunur. İnsanlarda tüm sindirim sistemi organları karın bölgesinde yer alır.

Karındaki Organlar

Göbek deliğinin arka kısmını gösteren bir fotoğrafa baktığınızda sindirim sisteminizin büyük çoğunlukla burada yer aldığını görürsünüz. Göbek deliğinin sağ arka kısmında küçük bağırsak ve büyük bağırsağım bir kısmı bulunur. Göbek deliğinin altında karnın sağ tarafına doğru apandisit yer alır. Göbek deliğinin üst kısmında pankreas, safra kesesi ve mide yer almaktadır.

Göbek deliğinin çevresinde bulunan bu organlardan herhangi birinde enflamasyon ya da enfeksiyon görülmesi halinde çeşitli düzeylerde ağrı meydana gelir.

Göbek Deliği Çevresinde Ağrı Belirtileri

Göbek deliği ağrısının tıbbi adı umbilikal ağrıdır. Göbek deliği çevresinde ağrı yapan faktörün ne olduğuna bağlı olarak çeşitli belirtiler ortaya çıkar.

Göbek deliği çevresinde oluşan ağrı çoğunlukla göbek deliğinin kendisiyle ilgili değil, göbek deliği bölgesinde yer alan organlarla ilgilidir.

Örneğin göbek deliği çevresinde ağrı yapan unsurlar karın bölgenize dokunduğunuzda hassasiyede neden olabilir. Ayrıca şişkin bir görüntü ortaya çıkarabilir.

Göbek Deliği Çevresinde Ağrı Nedenleri

Şimdi gelin göbek deliği çevresinde ağrı yapan faktörlere yakından bakalım.

Fazla Gaz Birikmesi

hazımsızlık, şişkinlik, gazFazla gaz özellikle yemek yedikten sonra göbek deliği çevresinde ağrı yapabilir.

Bağırsakların göbek deliğinin hemen arkasında olması nedeniyle gaz ağrıları göbek deliğinin arkasında veya yakınında hissedilir. Gaz bağırsakları genişleterek karında ağrılara neden olmaktadır. Bağırsaklar genişleyip daralırken göbek deliği çevresinde ağrı hissedilir. Genellikle göbek deliği çevresinde ağrı yapan gaz birikmesi kısa süre sonra düzelir.

Kabızlık

kabızlık constipationGöbek deliği çevresinde ağrı yapan bir diğer faktör kabızlıktır. Yapılan bir araştırmaya göre alt karın ağrısı şikayetiyle acil servise başvuran hastaların yaklaşık %25’inde alt karın ağrısı kabızlıktan kaynaklanmaktadır. Kabızlık göbek çevresinde orta veya şiddetli ağrıya neden olabilmektedir. Kabızlığı giderici önlemler almak göbek deliği çevresinde ağrıyı ortadan kaldırır.

Kabızlık sindirim sisteminin doğru bir şekilde çalışmasına engel olur. Laksatif etki yaratması amacıyla kuru erik veya kuru incir tüketebilirsiniz. Ayrıca hint yağı, lifli besinler ve bol su içmek de kabızlığı önlemeye yardımcı olur.

Apandisit

Apandisit göbek deliği çevresinde ya da arkasında başlayıp alt karına doğru yayılan, “bıçak gibi” diye tabir edilen sert ağrının nedeni olabilmektedir.

apandisit

Apandisit alt karnın sağ tarafında bulunur. Apandisitin neden olduğu ağrı genellikle göbek deliğinin üstünde veya altında başlar. Apandisit enflamasyonu kötüleştikçe ağrı alt karına doğru yayılır. Apandisit ağrısı alt veya üst karında ani ve sert bir şekilde ağrı hissedilmesine neden olur. Bununla birlikte bağırsakta da ağrı hissedilebilir.

Apandisitin diğer belirtileri arasında kabızlık veya ishal, karın şişliği ve gaz çıkarmada zorluk yaşanması yer alır.

Midenin sağ tarafında şiddetli ağrı yaşanması durumunda derhal tıbbi yardım alınması önemlidir. Apandisit daha ciddi bir hal almadan önce ameliyat edilmelidir.

Karın Fıtığı

Göbek deliği çevresinde bir şişlik ile midede ağrı var ise karın fıtığı söz konusu olabilir. Karın fıtığı genellikle göbek deliği çevresinde ağrı (üstünde, altında, sağında veya solunda) yaratmaktadır. Karın fıtığı, karın bölgesindeki bir organın veya yağlı dokunun karın duvarındaki zayıf bir noktaya baskı yapması durumunda ortaya çıkar. Karın fıtığı göbek deliği çevresinde şişlik ile fıtık bölgesinde şiddetli ağrıya neden olur.

Göbek Fıtığı

Göbek fıtığı genellikle bebeklerde görülür ve göbek deliğinde şişmeye neden olur. Bazı durumlarda göbek deliği etrafındaki şişlik yalnızca bebeğin öksürmesi veya ağlamasıyla ortaya çıkar. Bununla birlikte göbek fıtığı yetişkinlerde de görülebilir. Aynı şekilde yetişkinlerde de göbek deliğinde şişlik yaparak ağrıya neden olur. Sizin veya çocuğunuzun göbek deliğinde veya göbek deliği çevresinde şişlik olması halinde bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekir.

İdrar Yolları Enfeksiyonu

idrar yolu enfeksiyonuİdrar yaparken göbek deliği çevresinde ağrı ve yanma hissi idrar yolları enfeksiyonu belirtisi olabilir.

İdrar yolları enfeksiyonu kadınlarda daha sık görülmekte ve göbek deliğinin alt kısmında ağrıya neden olmaktadır. İdrar yaparken göbek deliği çevresinde ağrı, idrarın renk ve koku değiştirmesi idrar yolları enfeksiyonu belirtileri arasındadır.

İdrar yolları enfeksiyonu bazı kadınlarda alt karın bölgesinde de şiddetli ağrıya neden olmaktadır.

İlk aşamada yemek sodası ve su idrar yolları enfeksiyonunu hafifletebilir. Yemek sodası idrardaki asidi nötralize eder ve idrar yaparken yanma hissini azaltır. Detaylı bilgi için İdrar Yolu Enfeksiyonu başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Crohn Hastalığı

crohn hastalığı kronCrohn hastalığı göbek deliğinin üstünde, altında, sağında veya solunda, özellikle midenin sağ tarafında ağrıya neden olabilmektedir.

Crohn hastalığı sindirim sisteminde rahatsızlığa neden olan iltihaplı bir bağırsak hastalığıdır.

Crohn hastalığı çoğunlukla göbek deliğinin sağında ağrı yapar. Bununla birlikte iltihaplı kronik ishal ya da kabızlık görülebilir. Crohn hastalığının diğer yaygın semptomları arasında dışkı yaparken kan görülmesi ya da yemek sonrası şişlik yer alır.

Crohn hastalığı belirtilerini yönetmek zor olabilir. Bu nedenle hastaların hangi yiyeceklerin bu belirtileri ortaya çıkardığını öğrenmek üzere bir beslenme günlüğü ortaya çıkarması önerilir.

Crohn hastalığı hakkında detaylı bilgi edinmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Huzursuz Bağırsak Sendromu

Göbek deliğinin arka kısmında keskin ağrılara neden olan bir diğer sindirim problemi huzursuz bağırsak sendromudur. Huzursuz bağırsak sendromunun ağrılı semptomları arasında genellikle göbek deliğinin altında ağrı görülmesi yer alır. Çoğunlukla huzursuz bağırsak sendromu ağrısı sola doğru hissedilir, ancak yine de karnın herhangi bir bölgesinde ortaya çıkabilir.

huzursuz bağırsak sendromu

Huzursuz bağırsak sendromu belirtilerini yönetmenin çeşitli doğal yolları bulunmaktadır. Örneğin nane yağı içeren enterik kaplamalı kapsüller huzursuz bağırsak sendromunu tedavi etmenin doğal yolları arasındadır.

Hamilelik ve Göbek Deliği Çevresinde Ağrı

hamilelik gebelik pregnancyGöbek deliği çevresinde ağrı hamilelik süresince yaygın olarak görülür. Hamilelikte karın ağrısı çok şiddetli olmadığı sürece genellikle endişe verici bir durum değildir.

Hamilelikte göbek çevresinde ağrı genellikle ikinci üç ay içerisinde başlayabilir. Bazı durumlarda göbek deliği çevresine dokunulduğunda hassasiyet oluşabilir. Göbek deliği çevresinde ağrı faktörlerinden biri de hamilelikte göbek fıtığı durumudur.

Hamileyseniz ve göbek deliği çevresinde keskin bir ağrı hissediyorsanız, bununla birlikte mide bulantısı ve kusma var ise doktorunuza başvurunuz. Bunlar idrar yolları enfeksiyonu belirtisi de olabilir.

Hamilelikte mide yanması yaşıyorsanız bununla ilgili doğal çözümler için buraya tıklayabilirsiniz.

Piercing Deliğinin İltihaplanması

Piercing kullanan kişilerde göbek deliği enfeksiyonlara karşı daha hassastır. Bu nedenle bu kişilerin göbek deliği enfeksiyonlarını engellemek için önlem almaları gerekir. Göbek deliği çevresinde ağrı, kızarıklık, yaradan iltihap akması gibi durumlarda bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Hamilelikte göbek piercingi kullanılması zararlı değildir. Ancak hamilelikte yeni piercing deliklerinin açılmaması gerekir. Bu süreçte göbek bölgesi esnediğinden göbek deliği enfeksiyonları daha fazla görülebilir.

Göbek Deliği Çevresinde Ağrı Yapan Diğer Unsurlar

Göbek deliği çevresinde ağrı, mide ağrısı gibi sorunlara yol açan diğer faktörler arasında gastrointestinal nedenler de yer almaktadır. Asit reflü, mide yanması, bağırsak enfeksiyonları ve gıda alerjileri de karın bölgesinde ağrıya neden olabilmektedir.

Göbek Deliği Çevresinde Ağrı Tehlikeli mi?

Göbek deliği çevresinde ağrı görülmesi ve bu ağrının geçmemesi veya şiddetlenmesi durumunda bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Göbek deliği çevresinde ağrı ile birlikte

  • Aniden, keskin bir şekilde gelen şiddetli ağrı,
  • Birkaç gün süren ağrı,
  • Karın bölgesinde dokunmaya karşı hassasiyet,
  • Açıklanamayan karın şişliği veya kilo kaybı,
  • Mide bulantısı ve kusma

Durumlarında da doktorunuza başvurunuz.

kalp

Siz de göbek deliği çevresinde ağrı konusundaki deneyimlerinizi aşağıdaki yorum alanından diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz!


Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here