Göbek Deliği Kaşıntısı Neden Olur? Nasıl Geçer?

0
29183
Göbek Deliği Kaşıntısı

Göbek deliğinde kaşıntı mı yaşıyorsunuz? Göbek deliği kaşıntısı günlük faaliyetlerinizi olumsuz etkileyen can sıkıcı bir problem haline gelebilir. Göbek deliğinin enfeksiyon kapması oldukça kolay olduğundan göbek deliğinin kaşınması buna bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Göbek deliği etrafında ortaya çıkan bir enfeksiyon ciltte kızarıklık ve kaşıntıya, hatta bazen akıntıya yol açabilir.

Kaşınma hissinden kurtulmak için göbek deliğini kaşımak, göbek deliği kaşıntısı için yalnızca daha da şiddetlendirici bir etki yapacaktır. Hatta bu şekilde göbek deliğini kaşımak tedavisi zor ikinci bir enfeksiyona bile neden olabilir.

Göbek deliği kaşıntısı için evde uygulayabileceğiniz tedaviler öncelikle kaşıntılı cildi yatıştıracak doğal çözümleri içermektedir. Örneğin cadı fındığı, aloe vera, ve hatta soğuk kompres göbek deliği etrafında kaşıntı hissini azaltmaya yardımcı olabilir.

Bununla birlikte göbek deliğinde kaşıntı yapan faktörün ne olduğunu bulup bunu tedavi etmek de önemlidir. Bu nedenle, özellikle göbek deliği kaşıntısı bir maya enfeksiyonu veya bakteriyel enfeksiyondan kaynaklanıyorsa çay ağacı yağı, elma sirkesi ve yemek sodası gibi doğal çözümleri uygulayarak hem kaşıntıyı azaltabilir, hem de mikropları öldürebilirsiniz.

Bu yazımızda nelerin veya hangi hastalıkların göbek deliğinde kaşıntı yaptığını açıklamaya çalışacağız. Bununla birlikte göbek deliği kaşıntısı hissine bağlı olarak yaşadığınız tahriş ve huzursuzluğu azaltan çözüm yollarını sunacağız.

Göbek Deliği Kaşıntısı Belirtileri

Göbek deliğinde kaşıntı yapan faktörler genellikle bununla birlikte başka belirtiler de ortaya çıkarır. Örneğin cilt tahrişine bağlı olarak göbek deliği etrafında kızarıklık ve şişme ortaya çıkabilir. Tahriş olan bölgede sıcaklık ve çatlaklık hissedilebilir. Hatta kaşınan bölgede beyazlı pul pul dökülmeler görülebilir.

Bazı durumlarda maya enfeksiyonları kaşıntı hissi veren sivilce benzeri şişliklere yol açabilir ve cildin zarar gören bölgesinden akıntı veya sızma meydana gelebilir.

Göbek deliği kaşıntısı için altında yatan faktör her ne olursa olsun, hemen rahatlamanızı sağlayacak birçok doğal tedavi bulunmaktadır.

Göbek Deliğinde Kaşıntı Nasıl Geçer?

göbek deliği ve etrafındaki kaşıntıyı genel olarak hafifletecek birçok doğal tedavi bulunmaktadır. Aşağıda tahriş edici semptomlar ortaya çıkaran göbek deliği kaşıntısı için başvurabileceğiniz doğal tedavi yöntemlerini anlatacağız.

Soğuk Kompres

Göbek deliğinde kaşıntı için başvurabileceğiniz ilk yöntemlerden biri soğuk kompres uygulamaktadır. Soğuk uygulaması sinir uçlarını uyuşturarak göbek deliğindeki rahatsızlık ve kaşıntı hissini azaltmaya yardımcı olur.

Soğuk Kompres

Mayo Clinik doktorları kaşınan bölgeler için soğuk, ıslak kompres uygulanmasını önermektedir. Göbek deliği etrafında ağrı, hassasiyet ve kaşıntı için uygulayabileceğiniz ilk yöntemlerden biri budur:

 1. Plastik bir torbanın içerisine buz parçaları koyun. Ağzını sıkıca kapatın ve etrafına bir havlu sarın.
 2. Bunu yaklaşık 10 dakika boyunca göbek deliği üzerinde bekletin.
 3. Gün içerisinde göbek deliği kaşıntısı ortadan kalkana kadar bu işlemi tekrarlayabilirsiniz.
 4. Uygulamayı bitirdikten sonra daha fazla kaşıntıya yol açmaması için göbek deliğinizi tam olarak kurutmayı unutmayınız.

Soğuk Çay Poşeti

Göbek deliği kaşıntısı için doğal tedavi yöntemlerinden bir diğeri ise etkilenen bölgeye soğuk çay poşeti koymaktır. Soğuk çay poşeti göbek deliği kaşıntısı için 2 şekilde işe yaramaktadır. Soğuk çay poşeti öncelikle bir soğuk kompres görevi görmektedir. İkincisi ise bilimsel araştırmalar soğuk çay poşetinin doğal tanin içerdiğini ve kaşıntıyı azalttığını tespit etmiştir.

Siyah çay poşeti

Göbek deliği kaşıntısı için soğuk çay poşetini aşağıdaki şekilde hazırlayabilirsiniz.

 1. Bir adet siyah çay poşetini bir bardak kaynar suya ekleyin ve demlenmesini bekleyin.
 2. Daha sonra çay poşetini çıkararak soğumasını bekleyin veya buzdolabına koyun.
 3. Soğuduktan sonra kaşıntıyı azaltması için siyah çay poşetini göbek deliği üzerine koyun.
 4. Alternatif olarak bu işlemi papatya çayı poşeti ile de yapabilirsiniz.

Cadı Fındığı Yağı

Cadı fındığı göbek deliği kaşıntısı için bir diğer iyileştiricidir. Uzmanlara göre cadı fındığı yağı kaşıntıyı ve şişliği azalttığı gibi, antiseptik özelliklere de sahiptir.

Cadı Fındığı Yağı

Cadı fındığı yağını kaşıntı ve kızarıklığa karşı kullanmanın en kolay yolu göbek deliği etrafına bir miktar cadı fındığı yağını pamuk yardımıyla uygulamaktır. Göbek deliği kaşıntısı için iyileştirici etki yapmak üzere bu işlemi gün içerisinde 2-3 kere tekrarlayabilirsiniz.

Aloe Vera

Aloe vera göbek deliği kaşıntısı da dahil olmak üzere birçok cilt sorunu için mükemmel çözümler sunmaktadır (Aloe vera bitkisinin cilde faydaları hakkındaki yazımıza sayfanın sonundaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz).Aloe Vera

Aloe vera antibakteriyel özellikleri sayesinde yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlamakta, bakteri enfeksiyonlarının gelişimini engellemekte ve cildin kendisini hızlı bir şekilde yenilemesini sağlamaktadır.

Tüm yapmanız gereken küçük bir miktar aloe vera jelini göbek deliği kaşıntısı görülen bölgeye sürmektir. Göbek deliğinde kaşıntının geçmesi için bu işlemi gün içerisine 2-3 kere tekrarlayabilirsiniz.

Göbek Deliğinin Kaşınması Neden Olur?

Gelin şimdi göbek deliği kaşıntısı yapan sağlık sorunlarına ve hastalıklara yakından bakalım.

Kontakt Dermatit

Kontakt dermatit göbek deliği kaşıntısı yapan en yaygın sağlık sorunlarından biridir. Mide üzerinde kontakt dermatit cildinizin alerjik reaksiyona yol açan bir alerjen ile temas etmesi halinde ortaya çıkar.

Ciltte alerjik reaksiyona en yaygın şekilde neden olan ürünler çoğunlukla sabunlar, koku ürünleri, antibiyotik kremler ve takılardır. Ayrıca bazı güneş kremleri de güneşe çıkıldığında fotoalerjik reaksiyona neden olur. Bu da ciltte şiddetli kaşıntı, kızarıklık ve kabarcıklara neden olmaktadır.

Göbek deliği kaşıntısı yapabilen kontakt dermatitin bir diğer yaygın nedeni ise nikeldir. Örneğin göbek deliğine takılan takılar nikel maddesinden yapılmaktadır. Nikel maddesine yönelik alerjik reaksiyon, öncelikle nikel takının takıldığı (piercing) göbek deliğinden başlayacak ve göbek deliği kaşıntısı yapacaktır.

Doğal Kontakt Dermatit Tedavisi

hindistan cevizi yağı coconut oilOrganik Hindistan cevizi yağının antienflamatuvar ve antibakteriyel özellikleri onu kontakt dermatit kaynaklı kaşıntılı cilt sorunları için harika bir çözüm haline getirmektedir.

Yapılan bilimsel araştırmalar Hindistan cevizi yağının kontakt dermatit kaynaklı cilt hasarları için doğal bir nemlendirici olduğunu göstermektedir. Hindistan cevizi yağının antimikrobiyel özellikleri cilt enfeksiyonlarının da gelişmesine engel olur.

Göbek deliğinde kaşıntı hissini azaltmak için bir miktar organik Hindistan cevizi yağını günde 2-3 kere göbek deliği etrafına sürebilirsiniz. Ciltteki kızarıklık ve kaşıntı ortadan kalkana kadar bunu uygulamaya devam edin.

Kontakt dermatit durumunda alerjiye neden olan maddeden uzak durmak son derece önemlidir. Göbek deliği etrafındaki alerjik reaksiyonun tekrarlamasını önlemenin en önemli ilkelerinden biri budur. Uzmanlar göbek deliğine takılacak takıların en azından 14 ayar altın olmasını ya da paslanmaz çelik ya da platin olmasını önermektedir.

Göbek Deliği Dermatiti

Göbek deliği dermatiti hijyene dikkat etmeyen kişilerde veya göbek deliği oldukça derin olan kişilerde görülen kaşıntılı bir durumdur.

Göbek deliğinde dermatit çok çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir. Örneğin vücuttaki kıllar, hijyene özen göstermemek, göbek deliğinin derin olması kişilerde göbek deliğinde dermatit riskini arttırmaktadır. Göbek deliğinde dermatit belirtilerinden biri göbek deliğinden akıntı gelmesi, göbek deliği çevresinde ağrı, göbek deliğinden kötü koku ve hatta kan gelmesi şeklinde özetlenebilir.

Göbek deliğinde dermatit kaynaklı göbek deliği kaşıntısı için yukarıdaki kontakt dermatit ile aynı tedavi yöntemini izleyebilirsiniz. Göbek deliğinde enfeksiyon belirtileri varsa Hindistan cevizi yağı içerisine bir miktar çay ağacı yağı ekleyebilirsiniz.

Mantar ve Maya Enfeksiyonları

Göbek deliğinin karanlık ve nemli koşulları maya ve mantar enfeksiyonları için uygun bir ortam yaratmaktadır. Maya enfeksiyonunun en önemli belirtisi göbek deliği kaşıntısı olarak kendini gösterir. Mantar enfeksiyonunda ise göbek deliği kaşıntısı ile birlikte göbek deliğinde yanma hissi de görülmektedir.

En yaygın maya enfeksiyonu kandidiyaz adı verilen enfeksiyondur. Candida mantarları ciltte doğal olarak bulunmaktadır ancak bu mantarlar mide hizasındaki katlanma bölgelerinde ve ciltteki diğer nemli bölgelerde kolaylıkla mantar enfeksiyonu yaratabilmektedir. Bununla birlikte sıcak hava, dar giysiler ve hijyene özen gösterilmemesi de göbek deliği etrafında enfeksiyon sebebidir.

Doğal Yollarla Maya ve Mantar Enfeksiyonu Tedavisi

çay ağacı yağı tea tree oilGöbek deliğinde kaşıntı yapan maya veya mantar enfeksiyonunu doğal yollardan tedavi etmek için çay ağacı yağı ve Hindistan cevizi yağını karıştırarak kullanabilirsiniz.

Yapılan araştırmalara göre hem Hindistan cevizi yağı hem de çay ağacı yağı maya enfeksiyonlarında mantar önleyici özelliklere sahiptir. Örneğin 2007 yılında yapılan bir araştırmaya göre Hindistan cevizi maya enfeksiyonlarında oldukça etkilidir. Bu araştırmada çay ağacı yağının da candida mantarları da dahil olmak üzere çeşitli mantar enfeksiyonlarının tedavisinde oldukça etkili olduğunu göstermektedir.

Göbek deliğinde kaşıntı için kendi doğal tedavi yönteminizi uygulamak için aşağıdaki adımları uygulayınız:

 1. Bir yemek kaşığı organik Hindistan cevizi yağının içerisine 3 damla çay ağacı yağı ekleyerek karıştırın.
 2. Göbek deliğine, etrafına ve kaşınan bölgelere bu karışımı masaj yaparak uygulayın.
 3. Bu doğal maya önleyici karışımı maya veya mantar enfeksiyonu geçene kadar günde 2 kere uygulayabilirsiniz. Bu şekilde göbek deliğinde kaşıntı geçecektir.

Bakteriyel Enfeksiyon

Göbek deliğinin kaşınması bakteriyel enfeksiyon kaynaklı olabilir. Göbek deliğinde kaşıntı bakteriyel enfeksiyon kaynaklı ise eş zamanlı olarak göbek deliğinden akıntı da görülebilir. Yukarıda mantar enfeksiyonu için saydığımız nemli ortamlar aynı zamanda göbek deliğinde bakteriyel enfeksiyon için de sebep oluşturmaktadır.

Göbek deliğinde kaşıntı yapabilen yaygın cilt sorunlarından biri pişik olarak bildiğimiz intertrigo cilt sorunudur. Pişik genellikle nemli, katlanmış veya birbirine sürten cilt bölgelerinde görülür. Göbek deliğinde bakteriyel enfeksiyon kaynaklı pişik belirtileri arasında göbek deliğinden sızıntı olması, kötü koku gelmesi ve yoğun bir şekilde göbek deliğinin kaşınması durumudur.

Doğal Bakteriyel Enfeksiyon Tedavisi

Tüm enfeksiyon türlerinde enfeksiyona neden olan mikropların, bakterilerin yok edilmesi önemlidir. Elma sirkesinin antiseptik özellikleri göbek deliğindeki bakteriyel enfeksiyonu iyileştirmeye yardımcı olur.

Elma sirkesinin mikrop öldürücü özellikleri asetik asit bir antiseptik olarak kullanılabilir, çünkü antimikrobiyel özellikleri bulunmaktadır. Esasında düşük yoğunlukta bile olsa asetik asit bakterileri etkin bir şekilde öldürmektedir. Elma sirkesinin pH değerinin düşük olması da kaşıntıyı azaltmaya yardımcı olur.

Göbek deliğinde kaşıntı ve akıntı yapan bakteriyel enfeksiyonu elma sirkesi ile tedavi etmek için yapmanız gerekenler:

 1. Bir miktar elma sirkesini aynı miktarda su ile inceltin.
 2. Pamuklu bir bezi bu karışıma daldırın ve mikropları ve bakterileri öldürmek için göbek deliği etrafına sürün.
 3. Göbek deliğinde kaşıntı yok olana kadar bu tedaviyi gün içerisinde 2-3 kez uygulayabilirsiniz.

Göbek Piercinginin Enfeksiyon Kapması

Göbek deliğinde kaşıntı yapan bir diğer yaygın faktör ise göbek deliğine takılan piercingin enfeksiyon kapmasıdır. Güzellik merkezleri ve piercing uygulamasını yapan kişiler piercing takıldıktan sonra göbek deliğinde enfeksiyon oluşmasının nasıl önleneceğini genellikle anlatmaktadırlar. Ancak göbek deliğine temiz olmayan ellerle dokunmak veya başka bir şekilde göbek deliğine mikropların bulaşması ihtimali her zaman sözkonusudur.

Piercing kullanımına bağlı göbek deliği enfeksiyonu için doğal tedavi yöntemlerinden biri tuz solüsyonudur.

Piercing takılıysa ve göbek deliği kaşınıyorsa aşağıdakileri uygulayınız:

 1. Yarım çay kaşığı deniz tuzu ile bir bardak ılık suyu karıştırın (suyu öncelikle kaynatmalısınız)
 2. Su soğuduktan sonra temiz bir bezi solüsyona daldırın ve piercing bölgesine uygulayın.
 3. Bu karışımı göbek deliğinizde 10 dakika süreyle bekletin.
 4. Kuru bir bezle göbek deliğinizi silin.
 5. Enfeksiyon geçene kadar günde 2 kere tekrarlayabilirsiniz.

Göbek Deliğinde Sedef Hastalığı

Sedef hastalığı göbek deliğinin iç kısmının şiddetli bir şekilde kaşınmasına yol açan bir cilt sorunudur. Sedef hastalığında kaşıntı, kızarıklık görülür.

Fleksural sedef hastalığı göbek deliğini etkilemektedir. Fleksural sedef hastalığı göbek deliğinde kaşıntı yapacak şekilde göbek deliği etrafında kızarıklığa yol açmaktadır. Sedef hastalığının diğer belirtilerinin aksine göbek deliğinde sedef hastalığı kırmızı, pul pul dökülen bir cilt şeklinde ortaya çıkmaz. Daha ziyade ciltte çatlaklar ve kaşıntı oluşur.

Göbek deliğinde sedef hastalığı çeşitli şekillerde doğal yollardan tedavi edilebilir ve semptomları azaltılabilir. Bu tedavi yöntemlerinden biri de yemek sodasıdır. Yemek sodası sedefe bağlı kızarıklığı, cilt tahişini ve göbek deliği kaşıntısı hissini azaltır.

Göbek deliğinde kaşıntı önleyici yemek sodası macununuzu kolaylıkla hazırlayabilirsiniz. Bir çay kaşığı yemek sodası ve su kullanarak yoğun bir macun elde etmeye çalışın. Bu macunu günde iki kere 10 dakika süreyle göbek deliğinde kaşınan bölge üzerinde bekletin.

Hamilelikte Göbek Deliğinin Kaşınması

Hamilelikte karın bölgesi gerildikçe göbek deliğinde kaşıntı oluşabilir. Hamilelikte cilt kaşıntıları oldukça yaygındır. Bu vücuttaki hormonal ve fiziksel değişikliklerden kaynaklanmaktadır.

Karın ve göbek bölgesindeki kaşıntı da hamilelikte yaygındır. Hafif düzeydeki kaşıntıların bebeğe bir zararı yoktur. Ancak tüm gün ve gece süren şiddetli göbek deliği kaşıntısı gebeliğin intrahepatik kolestazı adı verilen bir karaciğer bozukluğunun belirtisi olabilir. Bu nedenle şiddetli göbek deliği kaşıntısı varsa doktora danışılmalıdır.

Tahtakurusu Isırığı

Göbek deliğinde kaşıntı ve aynı zamanda karın bölgesinde görülen kaşıntılar tahtakurusu ısırıklarından kaynaklanabilir. Tahtakuruları kanla beslenir ve ısırdıklarında ciltte kaşıntılı bir kabarıklık bırakır. Ayrıca tahtakuruları ısırdıkları bölgede alerjik reaksiyona yol açacak şekilde kalıntı veya yumurta bırakabilir.

Göbek deliği çevresinde tahtakurusu ısırığı fark ettiyseniz bunu iyileştirmek için çay ağacı yağı kullanabilirsiniz.

Göbek Deliği Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Göbek deliği kaşıntısı sıklıkla yaşandığında veya hafif-orta düzeyde devam ettiğinde cilt tahrişini önlemek için aşağıdaki önlemleri alabilirsiniz:

 • Göbek deliğini nemlendirmek. Göbek deliğinizi Hindistan cevizi yağı, E vitamini yağı veya kakao yağı gibi doğal yağlarla nemlendirerek cilt kurumasını engelleyebilirsiniz.
 • Hijyene dikkat etmek. Göbek deliğini mikroplardan, bakterilerden ve kirden koruyunuz. Tahriş edici sabun ve temizlik ürünleri kullanmayınız.
 • Göbek deliğini kurulamak. Duştan sonra ve özellikle yaz aylarında göbek deliğinizi kurulayınız ve terlediğiniz zaman teri siliniz.
 • Kaşımayın. Göbek deliğini kaşımamaya çalışın. Kaşıntı enfeksiyona yol açabilir.

Göbek Deliğinin Kaşınması Tehlikeli mi?

Göbek deliği kaşıntısı genellikle zararsızdır ve ciddi sonuçlara yol açmaz. Ancak, bakteriyel enfeksiyonun kötüleşmesi ve tıbbi müdahale gerektirmesi riski her zaman söz konusudur.

Cilt enfeksiyonları doğru bir şekilde tedavi edilmediğinde oldukça ciddi boyutlara ulaşabilir. Bu nedenle göbek deliği kaşıntısı ile birlikte:

 • Göbek deliğinin etrafına doğru yayılan kızarıklık,
 • Kaşınan bölgede sıcaklık hissi
 • Göbek deliğinden sıvı gelmesi
 • Mide bulantısı ve kusma görüldüğünde mutlaka doktora başvurunuz.

 

İlgili Makaleler:

 

Kaynaklar:

 1. MSDManuals. Candidiasis (maya enfeksiyonu).
 2. MayoClinic. Kontakt Dermatit
 3. MayoClinic. Cilt kaşıntısı
 4. Phytojournal. Tanin
 5. J Med Food.2007 Jun;10(2):384-7.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here