Göbek Eriten Yiyecekler, Besinler, Çaylar ve Bitkiler: Göbek nasıl erir?

0
530
göbek eriten yiyecekler

Göbeğinizi eritmek istiyorsanız göbek eriten yiyecekler bu süreçte büyük yardımcınız olacaktır. Kilo vermek için protein yönünden zengin yiyecekler, yağlı balıklar, yeşil yapraklı sebzeler, sağlıklı yağlar ve yeşil çay tüketmek önemlidir. Göbek eriten yiyecekler vücudunuzu besleyen gerekli besinleri sağlar ve metabolizmanızı hızlandırır. Bu yazımızda göbek eriten diyet yiyecekleri hakkında bilgi verilecektir.

Göbek Eriten Yiyecekler

Aşağıda sayılan yiyecekler metabolizmanızı hızlandırarak göbek yağlarının daha hızlı erimesini sağlayacaktır. Tüm bu yiyeceklerin bilimsel olarak desteklendiği bilinmektedir. Ancak bunlar tüketilirken porsiyonlara dikkat edilmelidir.

1 Tam Tahıllı Ürünler

Göbek eriten yiyecekler arasında tam tahıllı yiyecekler de yer almaktadır.

tam tahıllı ekmek

Journal of Nutrition dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre tam tahıllı yiyecekler ve diyet lifi göbek eriten yiyecekler arasında sayılmaktadır. Araştırmacılar 430 yetişkin üzerinde deney yapmış ve tam tahıllı ürünlerin özellikle göbek ve kalça yağlarını eritmeye yardımcı olduğunu tespit etmiştir.

Ayrıca araştırmalarda yetişkinlerin ortalama günlük ihtiyaç duyulan diyet lifinin sadece yarısını tükettiği tespit edilmiştir. Sebzeler, tam tahıllar ve bakliyatlar daha fazla tüketilerek kilo verme süreci desteklenebilir.

Rafine edilmiş tahıllar (hamur işi, beyaz pirinç ve beyaz ekmek) göbek yapmaktadır. Bu yüzden bu ürünleri tam tahıllı ürünlerle değiştirmek göbek eritme sürecinde yardımcınız olacaktır.

Göbek eriten yiyecekler arasındaki tam tahıllar yulaf, tam tahıllı un, esmer pirinç, kara buğday ve kinoadır.

Yapılan bir araştırmada beyaz pirinç ile esmer pirinç karşılaştırılmıştır. Sonuçlara göre esmer pirinç kan şekerini düzenlemeye yardımcı olmakta ve metabolik göstergeleri iyileştirmektedir.

Glüten hassasiyeti olan kişiler un, arpa, buğday gibi ürünlerden uzak durmalı veya glütensiz ürünleri tercih etmelidir.

2 Göbek Eriten Balıklar

Göbek eriten yiyecekler arasında somon, uskumru, ton ve sardalya gibi yağsız balıklar yer almaktadır.

Yağlı balıklar oldukça sağlıklıdır. Çünkü bunlarda bol miktarda omega-3 yağ asitleri bulunmaktadır. 300 yetişkin ile yapılan bir araştırmaya göre somon balığı kilo verme sürecinde çok önemli bir balıktır. Omega-3 yönünden zengin balıklar arasında yer alan somon diyet süresince enflamasyonu azaltmaya da yardımcı olur.

Yine bazı araştırmalar Omega-3 takviyesi kullanmanın da genel olarak vücuttaki yağ oranını düşürdüğünü ifade etmektedir.

3 Yumurta

Yumurtanın göbek eriten yiyecekler arasında sayılması size şaşırtıcı gelebilir. Ancak yumurta protein yönünden zengin olması ve daha uzun süre tok kalmayı sağlaması sayesinde göbek eritmeye yardımcı olur.

yumurtanın sarısı beyazı

Yapılan araştırmalara göre her sabah kahvaltıda 1 yumurta yemek öğleye kadar daha tok hissetmeyi sağlamaktadır. Araştırmada bir grup katılımcıya kahvaltıda yumurta, diğer gruba ise simit verilmiştir. İki ayrı grubun kahvaltıda aldığı kalori birbirine yakın olmasına rağmen yumurta yiyen kadınlar gün içerisinde daha az acıkmış, daha az kalori almış, böylece daha fazla kilo vermiştir.

Obez bireylerle yapılan bir araştırmada kahvaltıda yumurta yiyen kişilerin daha fazla kilo verdiği tespit edilmiştir.

Yapılan son araştırmalar düzenli olarak yumurta tüketmenin kötü kolesterolü yükseltmediğini ortaya koymuştur. Detaylı bilgi için Yumurta ile ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

4 Hindistan Cevizi Yağı

Göbek eriten yiyecekler arasında bir diğeri Hindistan cevizi yağıdır. Hindistan cevizi yağı orta-zincirli trigliserit adlı bir tür yağ içermektedir.

Peki Hindistan cevizi yağı gerçekten göbek eritir mi? Obesity Research dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre orta-zincirli trigliseritler enerji harcamasını arttırmakta ve kilo verimini uyarmaktadır. Fazla kilolu 20 erkek ile yapılan bir araştırmada organik Hindistan cevizi yağı bel çevresinde azalma sağlamıştır. Araştırmada katılımcılara günde 3 kere 10 ml Hindistan cevizi yağı verilmiştir.

5 Avokado

avokado

Avokado da göbek eriten yiyecekler arasındadır. Besin, mineral ve sağlıklı yağlar yönünden zengin olan avokado doymamış yağ asitleri sayesinde kalp ve damar sağlığını da korumaya yardımcı olur.

Yapılan bir araştırmada her gün avokado tüketmenin yalnızca kolesterolü düşürmekle kalmadığı, kilo vermeye de yardımcı olduğu belirtilmiştir. Avokado kalorisi yüksek bir yiyecek olmasına rağmen göbek eriten yiyecekler arasındadır.

6 Yeşil Yapraklı Sebzeler

Göbek eriten yiyecekler arasında en önemlilerinden biri yeşil yapraklı yiyeceklerdir. 120 fazla kilolu yetişkin ile yapılan bir araştırmaya göre daha fazla yeşil yapraklı sebze tüketmek göbeği eritmekte ve kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Araştırmaya katılan kişilere sebzeler iki porsiyon verilmiştir. Araştırmacılara göre sebze miktarını arttırmak 3 ay içerisinde kilo vermeye yardımcı olmaktadır.

Yeşil yapraklı sebzeler klorofil yönünden zengindir. Tokluk hissini arttırır. Açlığı bastırır ve yağları eritmeye yardımcı olur.

7 Sızma Zeytinyağı

Sızma zeytinyağı kilo verirken göbek eriten yiyecekler arasında sayılabilir. Zeytinyağının besin özellikleri ve doymamış yağ asitleri metabolizmayı hızlandırır ve öğündeki yağların parçalanmasına yardımcı olur.

Fazla kilolu erkekler ile yapılan bir araştırmada diğer yağlar yerine zeytinyağı tüketen kişilerde bel çevresindeki yağların eridiği gözlenmiştir.

8 Kuruyemişler ve Çekirdekler

kuruyemişler badem

Birçok kişi yağlı yiyecekler olması nedeniyle kilo verirken kuruyemişlerden ve çekirdeklerden uzak durmaktadır. Ancak bu yanlış bir tutumdur.

Beslenme uzmanları kuruyemişlerde bulunan besinlerin ve sağlıklı yağların obeziteyi önlemede yardımcı olduğunu belirtmektedir. Yapılan bilimsel araştırmalar da kuruyemişlerin sağlıklı bir şekilde kilo vermeye yardımcı olduğunu göstermiştir.

Göbek eriten yiyecekler arasında sayabileceğimiz kuruyemişler uygun miktarlarda tüketildiğinde kilo aldırmamakta, aksine yağları eritmeye yardımcı olmaktadır. İçeriğindeki besin maddeleri, sağlıklı yağ asitleri ve lifler kuruyemişleri kilo verme sürecinde faydalı hale getirmektedir.

  • Yapılan bir araştırmaya göre yüksek karbonhidratlı atıştırmalıklar yerine günde 42 gram badem tüketiminin göbek yağlarını erittiği gösterilmiştir.
  • Ceviz de göbek eriten yiyecekler arasında yer almaktadır. Ayrıca ceviz kalp ve damar sağlığını da korumaktadır.
  • Çiya tohumu yüksek besin özelliklerine sahip bir yiyecektir. Yapılan bir araştırmada günde 35 gram çiya unu tüketiminin kilo vermeye yardımcı olduğu belirtilmektedir.

9 Protein Tozu

Protein tozu tokluk hissini arttırması nedeniyle kilo vermeye yardımcı olur.

Yüksek proteinli besinler göbek eriten yiyecekler arasında sayılmaktadır. Bu nedenle beslenmenize bilinçli bir şekilde protein tozu dahil ettiğinizde kilo vermeye yardımcı olacaktır.

Yapılan bir araştırmaya göre protein tozu olarak kullanılabilecek peynir altı suyu tozu (whey protein) hindi, ton veya yumurta kadar fazla protein içermektedir. Whey proteini tüketen kişilerde acıkma daha az olmakta, kilo verme hızlanmaktadır.

Araştırmalar whey protein tozunun tokluk hissini arttırdığını ve metabolizmayı hızlandırdığını göstermektedir.

10 Acı Kırmızı Biber

acı kırmızı pul biber

Göbek eriten yiyecekler arasında en çok bilinenlerden biri de acı kırmızı biberdir. Acı kırmızı biberin baharatlı yapısı ve içerisindeki kapsaisin maddesi kilo vermeye yardımcı olur.

Yapılan bir araştırmaya göre yemeklere 10 gram kırmızı acı biber eklemek iştahı bastırmaktadır. Ayrıca kapsaisin takviyesi de istirahat durumunda metabolik hızınızı arttırır. Detaylı bilgi için Acı Kırmızı Biberin Faydaları başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

11 Elma Sirkesi

Daha hızlı bir şekilde göbek eriten yiyecekler içinde bir diğeri elma sirkesidir. Elma sirkesi yüksek orandaki asetik asit içeriği sayesinde kilo vermeye yardımcı olur. Asetik asit metabolizmayı hızlandırır, karaciğerdeki faydalı enzimlerin sayısını arttırır.

Peki elma sirkesi göbek eritir mi? Japonya’da yapılan bir araştırmaya göre her gün 1-2 yemek kaşığı elma sirkesi tüketmek yağ yakımını hızlandırmaktadır. Araştırmacılara göre 12 haftalık dönem sonunda katılımcılarda kilo düşüşü ve göbek yağlarında erime gözlenmiştir.

12 Yeşil Çay

Daha fazla yeşil çay içmek, içeriğindeki metabolizma hızlandıran kateşin sayesinde kilo vermeye yardımcı olur.

Yapılan bir araştırmada yeşil çay göbek eriten yiyecekler arasında vurgulanmıştır. Yeşil çay yağ oksidasyonunu hızlandırmakta ve metabolik ızı yükseltmektedir.

13 Oolong Çayı

Göbek eriten yiyecekler tüketilirken oolong çayı da bu sürece destek olur. Oolong çayı da yeşil çay ve siyah çay ile aynı bitkiden elde edilir. Ancak oolong çayında çay yaprakları kısmen oksitlenmiştir. Yeşil çayın ise yaprakları oksitlenmemiştir.

Japonya’da yapılan bir araştırmaya göre günde 6 gram oolong bitkisi içeren çay içmek yetişkinlerde obeziteyi azaltmaya yardımcı olur. Vücuttaki genel yağ oranını düşürür. Enerji metabolizmasını hızlandırır. Ayrıca yeşil veya siyah çaya göre daha az kafein içermektedir.

14 Kahve

kahve kafein coffee

Kahve de tıpkı yukarıdaki göbek eriten yiyecekler gibi bel çevresindeki yağların azalmasına yardımcı olabilir. Kahve kontrollü olarak tüketildiğinde birçok faydaya sahiptir.

2014 yılında yapılan bir araştırmaya göre düzenli olarak kahve içmek Tip 2 diyabet hastalarında kilo alımını engellemekte, kan şekeri üzerinde olumlu bir etki yapmaktadır.

Araştırmalar kahvenin metabolizmayı hızlandırdığını ve antrenmanlardan elde edilen faydayı arttırdığını göstermektedir.

kalp

Siz de göbek eriten yiyecekler konusundaki deneyimlerinizi aşağıdaki yorum alanından diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz!

Yararlanılan Kaynaklar

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here