Göbek Yapan Yiyecekler: Göbek Yağını Ne Arttırır?

0
1904
göbek yapan yiyecekler

Kadınlarda ve erkeklerde göbek çeşitli kronik sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu yazımızda göbek neden olur? sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız. Göbek yapan yiyecekler arasında şekerli yiyecekler, rafine karbonhidratlar, trans yağlar ve alkol de bulunmaktadır. Ayrıca hareketsiz yaşam tarzı, stres ve yetersiz uyku da göbek yapan şeyler arasında yer alır.

Göbek Yapan Yiyecekler

Göbek eritmenin yolları arasında ilk sırada aşağıdaki yiyeceklerden kaçınmak yer alacaktır. Peki göbek eritmek için hangi yiyeceklerden uzak durmalısınız/

1 Şekerli Yiyecekler

şekerli yiyeceklerYiyecek ve içecekler yoluyla çok fazla şeker tüketmek kilo alımına ve göbek büyümesine neden olur.

 • Journal of Nutrition dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre her gün şekerli içecekler tüketen kişilerde şeker tüketmeyenlere göre %10 daha fazla göbek yağı bulunmaktadır.
 • Yine araştırmalara göre şekerli yiyeceklerdeki früktoz ergenlerde göbek yapan unsurlar arasındadır.
 • Şeker tüketimini azaltmak obezite, kalp hastalığı ve diyabet riskini azaltmaya yardımcı olur.
 • Şekerli yiyecek ve içeceklerin bir diğer zararı ise çok fazla kalori içermesine rağmen tokluk hissi vermemesidir.

2 Meyve Suyu

meyve suyu fruit juiceGöbek yapan yiyecekler ve içecekler arasında meyve suyu sayılabilir. Meyve suları göbek yapacak kadar fazla şeker içerebilmektedir.

Amerikan Tarım Bakanlığı’ndan edinilen bilgilere göre 100 ml portakal suyu içerisinde yaklaşık 8.4 gram şeker bulunmaktadır. Aynı miktardaki kola ise 10.8 gram şeker içermektedir.

Meyve suyu her ne kadar yararlı vitaminler içerse de göbek yapan yiyecekler ve içecekler arasında sayılmaktadır. Neticede meyve suyu doğal veya yapay şeker içerdiğinden sınırlı miktarda tüketilmelidir. En iyi tercih ise meyveyi doğrudan yemek olacaktır.

3 Trans Yağlar

sağlıklı beslenme fast food asitli içeceklerKızarmış yiyecekler, margarin, hamur işi ve bazı dondurulmuş yiyeceklerde bulunan trans yağlar göbek yapan yiyecekler konusunda dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Amerikan Kalp Derneği trans yağların genellikle işlenmiş yiyeceklerde bulunduğunu belirtmektedir. Trans yağlar göbek yapan yiyecekler olmasının yanı sıra kalp üzerinde de olumsuz etkilere sahiptir. Genel sağlığınız için de tehlike oluşturmaktadır.

Yapılan araştırmalara göre doymuş yağlar ve trans yağlar göbek çevresinde yağlanmaya neden olmaktadır. 52 aşırı kilolu kadın üzerinde yapılan bir araştırmada hastaların trans yağ alımı yükseldikçe vücuttaki yağ miktarının arttığı görülmüştür.

Tüm yağlar birbirinin aynısı değildir. Dengeli beslenmek için az miktarda doymuş yağ gerekli olmakla beraber trans yağlardan tamamen uzak durulmalıdır. Bilimsel araştırmalara göre kilo verme sürecinde ve göbek eritmek için tamamen yağsız beslenmek yerine az miktarda zeytinyağı tüketilmelidir.

4 Aşırı Alkol Tüketimi

alkol bağımlılığı fazla alkol tüketimiGöbek yapan yiyecekler ve içecekler arasında saymamız gereken bir diğer husus aşırı alkol tüketimidir. Fazla alkol tüketimi organ hasarına ve kronik enflamasyona yol açabilir.

Alkollü içecekler genellikle kalorili içecekler arasında olduğundan göbek yapan yiyecekler ve içecekler listesinde yerini almaktadır. Dahası yapılan araştırmalara göre alkol nedeniyle alınan kilolar genellikle göbek ve çevresinde toplanmaktadır. Hatta bu durum halk arasında “bira göbeği” olarak bilinmektedir.

5 Yetersiz Protein Tüketimi

protein etKilo almaya neden olan ve göbek büyümesi yapan unsurlar arasında bir diğeri ise yetersiz protein tüketimidir.

Protein daha uzun süre tok kalmanızı sağladığından kilo verme sürecinde yardımcınız olacaktır. Verilere göre beslenmedeki protein miktarı %15 arttığında kalori alımı düşmektedir. Ayrıca protein vücut yağı ve obezite ile ilişkili olduğu bilinen hormonlar üzerinde de yararlı etkiye sahiptir.

Protein sağlığınız için faydalı birçok aminoasit bulunmaktadır. Yüksek kaliteli protein içeren yiyecekler göbek eriten yiyecekler arasında sayılmaktadır.

42.000 kadın ve erkek üzerinde yapılan ve 5 yıl süren kapsamlı bir çalışmaya göre yüksek proteinli beslenmek bel çevresinde azalma sağlamaktadır.

Protein yönünden zengin olup sağlıklı beslenildiği takdirde göbek eriten yiyecekler arasında tavuk göğsü, yulaf, brokoli ve badem yer almaktadır.

6 İşlenmiş ve Rafine Yiyecekler

sağlıklı beslenme tatlı şeker ekmek beyaz un karbonhidratGöbek yapan yiyecekler arasında sayabileceğimiz bir diğer yiyecek grubu işlenmiş ve rafine yiyeceklerdir.

Göbek çevresinden kilo almamak için sağlıksız karbonhidrat tüketimi azaltılmalıdır. Göbek yapan sağlıksız karbonhidratlar arasında beyaz ekme, makarna, hamur işi ve şeker sayılabilir.

2015 yılında yapılan bir araştırmaya göre rafine karbonhidrat tüketimi karın yağlarını arttırmaktadır. Yüksek karbonhidrat içeren yiyecekler açlık hormonlarını etkiler ve yemekten kısa süre sonra acıkmanıza yol açar. Sonuçta kilo almak ve göbek büyümesi kaçınılmaz hale gelir.

Yapılan başka araştırmalarda da çeşitli işlenmiş gıdalar, göbek yapan yiyecekler arasında sayılmıştır. Örneğin rafine karbonhidratları çokça içeren ancak besleyici özelliği düşük yiyecekler kronik enflamasyona neden olabilmektedir.

Bütün karbonhidratlar zararlı değildir. Kompleks karbonhidrat ve lif içeren, vitamin ve mineraller sunan yiyecekler sindirim ve genel sağlık için oldukça faydalıdır.

7 Düşük Lifli Yiyecekler

Göbek yapan yiyecekler arasında düşük lifli yiyecekleri de sayabiliriz.

American Journal of Clinical Nutrition dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre rafine tahılları daha az tüketerek göbek büyümesi engellenebilmektedir. Tam tahıllı gıdalara yönelmek ise mide ve çevresinde daha az yağ birikmesini sağlamaktadır.

Obesity dergisine göre beslenme yoluyla lif alımını arttırmak uzun vadede göbek yağlarının azalmasına yardımcı olmaktadır.

Göbek Yapan Diğer Etkenler

Göbek yapan yiyecekler ile birlikte aşağıdaki faktörler de göbek çevresinden kilo almanıza neden olabilir:

 • Stresli yaşam tarzı,
 • Yetersiz uyku,
 • Sigara içmek,
 • Kadınlarda menopoz,
 • Hareketsizlik,
 • Egzersiz yapmamak,
 • Genetik Faktörler

kalp

Siz de göbek yapan yiyecekler konusundaki deneyimlerinizi aşağıdaki yorum alanından diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz!


Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here