Göğüs Ağrısı: Göğsün Sol veya Sağ Tarafında Ağrı Yapan 27 Hastalık

3
121136
Göğüs ağrısı: göğsün sol tarafında ağrı ve göğsün sağ tarafında ağrı

Göğüs ağrıları kesinlikle görmezden gelinmemelidir. Özellikle göğsün sol tarafında ağrı asla ihmal edilmemelidir. Neyse ki göğüs ağrısı çoğunlukla tehlikeli bir durum değildir ve doğal bitkisel yöntemlerle tedavi edilmektedir. Ancak göğüste sıkışma ve baskı hissi veya aniden gelen göğüs ağrısı ciddi sağlık sorunlarının belirtisi olabilir. Kalple ilişkili olduğunu düşündüğünüz göğüs ağrısı aslında akciğerlerle, stresle, sindirim sistemiyle ortaya çıkabilir ya da enfeksiyondan kaynaklanabilir

göğüs ağrısı mide yanmasıGöğüs ağrısı ciddi veya ciddi olmayan çeşitli faktörlerden kaynaklanabileceğinden, belirtileri bilmeniz oldukça önemlidir. Örnek vermek gerekirse kalpten kaynaklanan göğüs ağrısı genellikle göğsün sol tarafında ağrı yaparken, kardiyak bağlantılı göğüs ağrısı göğsün sağ tarafında ağrı yapabilir. Bazı göğüs ağrısı türleri de vücudun diğer kısımlarına yayılabilir.

Genel Göğüs Ağrısı Belirtileri

Kalpten kaynaklanan göğüs ağrısı genellikle kol, çene veya yüzde hissedilir. Kalpten kaynaklanan göğüs ağrısında eş zamanlı olarak nefes darlığı, baş dönmesi veya kaburganın altında ağrı görülür. Bununla birlikte anksiyete bağlantılı bazı sorunlarda ve ciddi akciğer problemlerinde de benzer belirtiler ortaya çıkmakta, ek olarak el ve bacaklarda karıncalanma yaşanmaktadır.

Gastrointestinal sistemle bağlantılı sağlık sorunlarında da göğüs ağrısı ile birlikte mide ve sırta yayılan ağrılar görülebilir. Bazı sindirim sorunları göğüs ağrısı ile birlikte boğazda bir şey takılmış hissine yol açmaktadır.

Göğsün Sol veya Sağ Tarafında Ağrı

Özellikle kalbin bulunduğu göğsün sol tarafında ağrı hissedilmesi oldukça stres verici bir durumdur. Çoğu kişi göğsün sağ tarafında ağrı hissini kalp krizine bağlamaz. Ancak göğsün sol tarafında ağrı çoğunlukla kalp ile ilişkilendirilir. Bu durumda ağrının göğsün sağında mı, solunda mı, ortasında mı olduğunu tam olarak belirlemek kişinin hayatını kurtarabilir.

Göğüs ağrısı: göğsün sol tarafında ağrı ve göğsün sağ tarafında ağrı

Göğsün sol tarafında ağrı hissi kalp ile bağlantılı olabilir, ancak bu her zaman böyle olduğu anlamına gelmez. Göğsün sol tarafında ağrı kalp ile ilgili olmayan başka sebeplerden de kaynaklanabilir. Göğsün sağ tarafında ağrı hissi genellikle kalp ile ilgili olmasa da nadir durumlarda kalp krizi sırasında göğsün sağ tarafında ağrı yaşanabilmektedir.

Uzmanlara göre kalpten kaynaklanan göğüs ağrıları sanki göğse bir şey oturmuş gibi bir sıkışma ve baskı hissine yol açmaktadır. Kalpten kaynaklanan göğüs ağrıları genellikle kol ağrısı, çene ağrısı, boyun ağrısı ve sırt ağrısına neden olmaktadır.

Göğsün sol tarafında ağrı kalple ilişkili olmayan sorunlardan da kaynaklanabilir. Örneğin çeşitli enfeksiyonlar, stres, yaralanma veya sinir hasarı göğsün sol tarafında ağrı yapabilir. Genellikle kardiyak olmayan göğüs ağrıları nefes alıp verme veya öksürme sırasında ağrıya neden olur.

Göğsün sağ tarafında ağrı hissine neden olan faktörler arasında akciğer enfeksiyonları, safra kesesi hastalıkları, pankreatit, kaburga kırığı ya da zona hastalığı yer almaktadır. Bu hastalıklar göğüste rahatsızlığa neden olan ani ve keskin ağrılara yol açabilir. Göğüs ağrısının sık aralıklarla tekrarlaması halinde doktora başvurulmalıdır.

Göğsün Sağ veya Sol Tarafında Ağrı Yapan Ciddi Hastalıklar ve Faktörler

Şimdi gelin en bilinen sebeplerden başlayarak göğsün sol veya sağ kısmında ağrı yapan faktörlere detaylı olarak bakalım.

1 Kalp Krizi

kalp krizi heart attackKeskin, sıkıştırma yapan göğüs ağrısı yaygın bir kalp krizi belirtisi olarak bilinir. Yaklaşan bir kalp krizi öncesinde ortaya çıkan göğüs ağrısı birkaç dakika sürebilir veya birkaç gün boyunca gelip gidebilir. Genellikle kalp krizi nedeniyle oluşan göğüs ağrısı ile birlikte mide bulantısı, nefes darlığı, terleme, sol kolda ağrı veya çene ağrısı görülmektedir.

Kalp krizi göğüs ağrısı kalbe giden damarların yeterince oksijenli kan taşıyamaması halinde ortaya çıkar. Kalp göğsün sol tarafında bulunduğundan kalp krizi göğüs ağrısı genellikle göğsün sol tarafında ağrı olarak hissedilir.

Amerikan Kalp Derneği kalp krizine bağlı göğüs ağrısının genellikle göğüste kontrol edilemeyen baskı hissine yol açtığını belirtmektedir. Bu ağrı sıkışma hissine benzemekte ve göğüste ağır bir nesne varmış hissine yol açmaktadır. İlginç bir şekilde kalp krizi vakalarının büyük çoğunluğu hafif göğüs ağrısı ile başlamaktadır.

kalp krizi heart attackKalp krizi göğsün orta kısmında bir baskı ile başlamaktadır. Göğsün orta kısmındaki ağrı genellikle göğsün sol tarafına, sol kola ve çeneye yayılmaktadır. Eş zamanlı olarak nefes darlığı, mide bulantısı, kusma ve hazımsızlık da kalp krizi belirtisi olarak anlaşılabilir.

Kadınlarda kalp krizi belirtileri erkeklerden farklı olabilir. Kadınlarda kalp krizi durumunda her zaman göğüs ağrısı ortaya çıkmayabilir. Ağrı tek bir kolda veya iki kolda ya da sırtın alt kısmında başlayabilir. Ayrıca kadınlar genellikle nefes darlığı, halsizlik, sırt ağrısı veya çene ağrısı gibi belirtiler göstermektedir.

Yaşam tarzınızda belirli değişiklikler yaparak kalp krizi riskini önemli ölçüde azaltabilirsiniz.

2 Anjin

Göğsün sol tarafında ağrı ya da sol kaburga bölgesinde hissedilen ağrının bir diğer yaygın nedeni de anjindir. Bu göğüs ağrısı ile birlikte genellikle mide bulantısı, terleme, göğüs sıkışması, sol kolda ağrı ya da çene ağrısı görülür. Anjin göğüs ağrısı ile birlikte göğüste ağırlık hissine de yol açar.

Göğüste sıkışma ve rahatsızlık hissi kalbe yeterince oksijenli kan taşınmamasının bir sonucudur. Bunun nedeni genellikle arterlerin daralması veya tıkanması nedeniyle oluşan koroner arter hastalığı yani miyokardiyal iskemidir.

Uzmanlara göre anjin belirtileri kalp krizi belirtileri ile benzerlik göstermektedir. Örneğin göğüs ağrısı veya rahatsızlık hissi, kollara, sırta, omuzlara veya çeneye yayılan ağrı ve nefes darlığı klasik anjin belirtileri arasında yer almaktadır.

Tüm anjin kaynaklı göğüs ağrıları mutlaka doktor tarafından kontrol edilmelidir. Stabil anjin ilaçlarla kontrol edilebilmektedir ve yalnızca egzersiz ya da merdiven çıkma durumlarında göğüs ağrısı yapmaktadır. Stabil olmayan anjin ise ölümcül olabilir ve bu durumda göğüs ağrısı dinlenme halindeyken bile aniden ortaya çıkabilir.

3 Koroner Arter Hastalığı

Arterlerde plak birikmesi göğüste ağrı, nefes darlığı, kalp atışının hızlanması, uyku problemleri ve muhtemelen mide bulantısı yapan koroner arter hastalığına yol açabilir.

Koroner arter hastalığı bazı durumlarda kalp krizi, anjin ve düzensiz kalp atışlarına yol açabilir. Göğüste ezici ağrı ya da sıkışma hissi ile birlikte nefes darlığı, kalbin hızlanması, uyku problemleri, kan dolaşımının zayıflaması ve/veya mide bulantısı hissedilebilir.

Damar Tıkanıklığı Görüntüsü

Koroner arter hastalığı riskini azaltmak için uzmanlar sağlıklı bir kiloda kalınmasını, stresin belirli bir düzeyde tutulmasını ve düzenli fiziksel aktivite yapılmasını önermektedir. Ayrıca kalp hastalığının gözlerden nasıl anlaşılacağı konusunda da bilgi edilebilir.

4 Aortik Diseksiyon

Aortik diseksiyon kalpten çıkan aort isimli geniş kan damarının duvarında gerçekleşen bir aşınmadır. Aortik diseksiyon ölümcül sonuçları olabilecek şekilde göğüste keskin ağrı yapabilen bir diğer kardiyak sebeptir.

Aortik diseksiyon aort duvarının iç ve orta tabakasının birbirinden ayrılması durumunda gerçekleşir. Aortik diseksiyon göğüste ve omuzların arasında dayanılmaz ağrılara neden olur. Aortik diseksiyon ile birlikte felç, kalp krizi veya böbrek yetmezliği ortaya çıkabilir.

Aortik diseksiyon riskini düşürmenin yollarından biri tansiyonu düşük tutmaktır. Kalbi güçlendirecek egzersizler yapmak, sağlıklı beslenmek, düzenli olarak elma sirkesi tüketmek ve kan basıncını kontrol etmektir.

5 Atrium Kasılması

Atrium kasılması kalbin anormal bir hızda artmasıdır. Atrium kasılması hastalarında kalp çok hızlı, çok yavaş veya düzensiz hızlarda atabilir. Atrium kasılması göğüs ağrısı ve kaburganın alt tarafında ağrı yapan kalp hastalıklarından biridir.

Uzmanlara göre Atrium kasılması belirtileri diğer göğüs ağrısı türlerinden zorlukla ayrılabilmektedir. Atrium kasılması kalp krizine yol açmasa da felç, kalp yetmezliği ve kan pıhtılaşması riskini yükseltebilir.

6 Hipertrofik Kardiyomiyopati

Hipertrofik kardiyomiyopati kalp kası duvarının kalınlaşmasıdır. Hipertrofik kardiyomiyopati özellikle zorlu faaliyetler sırasında göğüs ağrısı ve nefes darlığı yapabilir.

Hipertrofik kardiyomiyopati kalıtsal bir hastalıktır. Kalp kasının kalınlaşması kalbin çalışmasını zorlaştırır. Bu da nefes darlığı ve göğüs ağrısı yapar.

Hipertrofik kardiyomiyopati hastalarında anormal kalp ritimleri görülür. Hastalığın kapsamına bağlı olarak Hipertrofik kardiyomiyopati egzersiz veya fiziksel aktivite yapmayı tamamen imkansız hale getirebilir.

7 Pulmoner hipertansiyon

Göğüs ağrısı, akciğer damarlarını ve göğsün sağ tarafını etkileyen bir yüksek tansiyon türü olan pulmoner hipertansiyon belirtisi olabilir.

pulmoner hipertansiyon Göğüs ağrısı: göğsün sol tarafında ağrı ve göğsün sağ tarafında ağrı

Bazı durumlarda pulmoner hipertansiyon şiddetli ve hatta ölümcül sonuçlar doğurabilir. Pulmoner hipertansiyon ile ilgili diğer belirtiler arasında hırıltılı öksürük, göğüs ağrısı, kanlı öksürük ve derin nefes alma sırasında göğüs ağrısı hissetmek yer almaktadır.

Pulmoner hipertansiyon tedavi edilebilir bir hastalık değildir ancak semptomları azaltmak ve hastalığın ilerlemesini önlemek için belirli ilaçlar kullanılmaktadır.

8 Pulmoner Emboli

Akciğerlere giden kan damarlarından biri göğsün sol tarafında ağrı (ya da sağ tarafında) yapacak şekilde kan pıhtısı içerdiğinde pulmoner emboli ortaya çıkar.

pulmoner emboli Göğüs ağrısı: göğsün sol tarafında ağrı ve göğsün sağ tarafında ağrı

Kan pıhtısının akciğerlere ulaşması halinde sonuçları şiddetli olabilir. Pulmoner emboli nefes darlığı ve muhtemel karın ağrısı ile birlikte ani, akut göğüs ağrısı yapabilmektedir.

Uzmanlara göre pulmoner emboli nedeni olan faktörler arasında derin ven trombozu, kanda hava baloncukları veya bir tümör yer almaktadır. Pulmoner emboli tedavi edilmediği halde kalbi zayıflatabilir, tansiyonu yükseltebilir ve hatta ölüme neden olabilir.

9 Zatürre

Çeşitli düzeylerde göğüs ağrısı yapan bir diğer ciddi akciğer hastalığı zatürredir.

Zatürre genellikle bir üst solunum yolları enfeksiyonu komplikasyonu olan ciddi bir akciğer enfeksiyonudur. Zatürre kaburgaların altında ağrı ile birlikte bıçak gibi saplanan göğüs ağrısı yapabilir. Enfeksiyon kuru öksürük, üşüme ve ateş, kas ağrıları ve hızlı nefes almaya yol açabilir.

zatürre

Kanlı öksürük, yüksek ateş, nefes almada zorluk ve bilinç kaybı durumunda mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Zatürre hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

10 Pnömotoraks (Akciğer Sönmesi)

Pnömotoraks göğsün sol tarafında veya sağ tarafında güçten düşüren keskin bir ağrıya yol açabilir.

akciğer sönmesi pnömotoraks

Pnömotoraks hastalığının en yaygın sebeplerinden biri göğüs yaralanması, akciğer hastalığı veya akciğerlerin çevresine hava girmesidir. Pnömotoraks ani göğüs ağrısı ve nefes darlığına yol açabilir. pönomotoraks ölümcül olabileceğinden tıbbi yardım alınmalıdır.

11 Miyokardit

kalp kası iltihabı miyokarditMiyokardit omuzlara yayılan keskin, bıçak gibi saplanan göğüs ağrısı ortaya çıkaracak şekilde kalp kasının iltihaplanmasıdır.

Miyokardit nedenleri arasında en yaygın olanı viral enfeksiyonlardır. Kalbin etkilenmesi nedeniyle miyokardi kalbin olduğu yerde keskin ağrı yapar. Miyokardit belirtileri arasında enfeksiyon, halsizlik, eklemlerin ağrıması ve eklemlerde şişme yer almaktadır.

Miyokardit birçok sonuca yol açabildiğinden en iyi tedavinin uygulanması için bir uzmana danışılmalıdır.

12 Akciğer Zarı İltihabı

akciğer zarı iltihabıNefes alınca, öksürünce veya hapşırınca ortaya çıkan göğüs ağrısı bir enfeksiyon belirtisi olabilir.

Akciğer zarı iltihabı akciğerlerle kaburga kemiği arasındaki dokunun iltihaplanmasıdır. Uzmanlara göre akciğer zarı iltihabı belirtileri arasında en yaygın olanı şiddetli ve keskin göğüs ağrısıdır. Öksürünce veya hapşırınca bu göğüs ağrısı artabilir.

Akciğer zarı iltihabının nedenini belirlemek için uzmanlar genellikle kan tahlili veya göğüs röntgeni istemektedir.

13 Akciğer Kanseri

akciğer kanseriAkciğer kanseri geçmek bilmeyen ve derin nefes alırken iyice kötüleşen göğüs ağrılarına yol açan nadir bir kanser türüdür.

Akciğer kanserinin erken teşhisi son derece önemlidir. Akciğer kanserinin belirtileri arasında geçmek bilmeyen öksürük, kanlı öksürük, göğüs ağrısı ve tekrarlayan göğüs enfeksiyonları yer almaktadır.

Akciğer kanseri riskini azaltmak için kansere yol açan toksik kimyasallar içeren sigarayı bırakmalısınız.

Göğüs Ağrısı Yapan Orta ve Düşük Tehlike Taşıyan Sebepler

Göğüs ağrısının nedenleri çoğunlukla kolayca yönetilebilmekte ve ölümcül sonuçlar doğurmamaktadır. Şimdi gelin göğüs ağrısının hayati tehlike arz etmeyen ve evde tedavi edilebilecek sebeplerine bakalım.

14 Anksiyete veya Panik Atak

panik atakPanik atak veya anksiyete bozukluğu kişilerde kalp krizi geçiriyormuş hissine yol açan ve sıkıştıran göğüs ağrılarına yol açabilir.

Uzmanlara göre göğüs ağrısı şikayetiyle doktora giden hastaların yaklaşık %25’inde göğüs ağrısı panik bozukluk kaynaklı olmaktadır. Panik atak vakalarının %70’inde çeşitli düzeylerde göğüs ağrısı görülmektedir. Araştırmacılar stresin göğüs kaslarında gerilme ve baskıya yol açarak göğüs ağrısı yaptığını belirtmektedir.

Ancak bazı durumlarda panik atak ile ilgili göğüs ağrıları kalple bağlantılı olabilir. Bunun nedeni panik atak esnasında kan basıncının ve kalp hızının yükselmesidir.

Panik atak orta şiddette göğüs ağrılarına yol açmanın yanı sıra kontrolsüz bir şekilde titremeye de yol açabilir.

15 Stres

Stres göğüs kaslarının sıkışmasına yol açarak göğüs ve mide bölgelerindeki kasların ağrımasına yol açabilir.

Yapılan araştırmalara göre stres açıklanamayan göğüs ağrısı hissine yol açmaktadır. Duygusal veya psikolojik şiddet altındaki kişilerin sebebini bilmeksizin yıllarca göğüs ağrısı yaşadığı tespit edilmiştir.

Stres yönetimi

Stresin vücuttaki etkileri üzerindeki bir diğer araştırmada stresin sağ taraftan ziyade göğsün sol tarafında ağrı yapıldığı tespit edilmiştir.

Göğüs ağrısı stresin vücudumuza verdiği zararlardan yalnızca biridir. Araştırmalara göre hastalıkların %60’ı stresle bir şekilde bağlantılıdır. Stresle nasıl başa çıkabileceğinizi öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

16 Göğüs Kaslarının Zorlanması veya İncinmesi

göğüs kaslarıFiziksel zorlama nedeniyle göğüs kaslarının herhangi bir şekilde zorlanması veya incinmesi göğüs ağrısı yapabilir.

Ağır nesneler kaldırmak, vücudun üst kısmının ani hareket ettirilmesi ve uzun süre öksürmek göğüs ağrısı yapabilmektedir. Bu faaliyetler kaburga etrafındaki kasları gerebilir ve yıpratabilir. Böylece nefes alıp verme ve hareket etme esnasında göğüs ağrısı kötüleşebilir.

Göğüs kaslarının zorlanması ve incinmesi durumunda yapılabilecek en iyi çözümlerden biri buz torbası kullanmak, doğal bir ağrı kesici olan zencefilden yararlanmak ve kaslara iyi gelen yağları kullanmaktır.

17 Kaburgada Çatlak veya Kırık

Göğüs ağrısının belirgin nedenlerinden biri de kaburga kemiğinde çatlak veya kırık oluşturan üst vücut yaralanmalarıdır. Kaburga kemiğinin çatlaması veya kırılması durumunda ortaya çıkan belirtiler arasında yaralanan kaburga yakınında ağrı ve hassasiyet yer almaktadır. Göğüs ağrısı hapşırma veya öksürme sırasında kötüleşir.

kırık kaburga kemiği

Maalesef kaburga kemiğinin kırılması nedeniyle ortaya çıkan göğüs ağrısı haftalarca, hatta aylarca sürebilir. Kaburga kemiği çatlaklarının iyileşmesinin yaklaşık 6-8 hafta aldığı düşünülmektedir. Kırılan veya çatlayan kaburga kemiği iyileşse bile buna bağlı olarak ortaya çıkan göğüs ağrısının iyileşmesi daha uzun sürebilir.

18 Astım

astım hastalığıAstım, akciğerlerin ve hava yollarının şişmesine yol açan kronik veya akut bir doku iltihabıdır. Astım hastalarında muhtelif zamanlarda göğüs ağrısı yaşanabilir. Diğer astım belirtileri arasında öksürük, hırıltı, nefes almada zorluk ve nefes darlığı yer almaktadır.

Akut astım vakalarının yaklaşık %70’inde göğüs ağrısı görülmektedir. Göğüs ağrısı kaburga bölgesinde hafif veya keskin ağrı, göğüste bıçak saplanması hissi şeklinde kendini gösterebilir. Kişi öksürdüğünde veya derin nefes aldığında ağrı kötüleşebilir.

Astım tedavisinde kullanılabilecek birçok doğal yöntem bulunmaktadır. Zerdeçal, sarımsak, maydonoz ve Ginkgo Biloba gibi malzemeler iltihabı azaltmaya ve astım belirtilerini hafifletmeye yardımcı olur. Ayrıca astım tedavisinde çeşitli yağlar da kullanılmaktadır. Astım nedeniyle ortaya çıkan kuru öksürük için bal kullanılabilir.

19 Mide Yanması / GERD

mide yanması heartburn

Mide yanması veya GERD nedeniyle oluşan göğüs ağrısı genellikle kalp krizi belirtileri ile karıştırılmaktadır. Mide yanması göğüste ve göğüs kemiğinin arkasında yanma hissine neden olur. Bunun nedeni mide asidinin özofagustan yukarı çıkmasıdır. Kronik mide yanmasına gastroözofageal reflü hastalı veya kısaca GERD denir.

Uzmanlara göre kalp krizi göğüs ağrısı ile mide yanması göğüs ağrısı birbirine benzemektedir. Ancak mide yanması nedeniyle oluşan göğüs ağrısı sol kola veya omuzlara yayılmaz.

20 Bronşit

Akciğerlerdeki tahriş ve iltihap göğüs ağrısına yol açan bronşit ve kronik öksürüğe yol açabilir. bronşitin diğer semptomları arasında kuru öksürük ve öksürürken beyaz, sarı veya yeşil balgam gelmesi yer almaktadır.

Akciğerlerdeki viral veya bakteriyel enfeksiyonlar bronşite yol açabilir. bronşitin en yaygın belirtileri balgam ile birlikte göğüsten gelen kuru öksürüktür. Ağrılı öksürük birkaç hafta sürebilir. Hatta enfeksiyon tamamen temizlendikten sonra da devam edebilir.

21 Zona ve Göğsün Sağ veya Sol tarafında ağrı

zona hastalığı shingles

Göğsün sol tarafında ağrı ya da göğsün sağ tarafında ağrı ile birlikte acı veren kızarıklık bulunması büyük ihtimalle zona belirtisidir. Zona kuşpalazı ile aynı virüsün neden olduğu viral bir enfeksiyondur. Zona göğüs derisindeki sinirleri etkilediğinde göğüs ağrısı ve cilt hassasiyeti yapabilir. Genellikle hafif bir göğüs ağrısı başladıktan birkaç gün sonra su toplayan kabarcıklara dönüşen kaşıntılı kızarıklık ortaya çıkar.

Doğal yollarla zona tedavisi kapsamında en bilinen yöntem zona bölgesine düzenli olarak Manuka balı sürmektir. Manuka balının antiviral özellikleri iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

22 Hiatus Hernisi

Hiatus hernisi midenin bir bölümünün diyaframa yükselmesi anlamına gelir. Hiatus hernisi göğüs ağrısı yapabilir.

Hiatus hernisi mide yanmasındaki gibi mide asidinin özofagustan yukarı çıkmasına neden olarak göğüs ağrısına neden olabilir.

Hiatus hernisi belirtilerini engellemek için yaşam tarzında belirli değişiklikler yapılmalıdır. Örneğin kilo vermek, egzersiz yapmak, duruşu düzeltmek hiatus hernisi bağlantılı göğüs ağrısı için etkili olacaktır.

23 Pankreatit

Pankreas iltihabı kaburganın altında, göğsün sağ tarafında ağrı yapar ve bu ağrı sırta doğru yayılır.

Pankreas sindirim sisteminde önemli bir rol oynamakta ve sindirime yardımcı olmaktadır. Pankreasın doğru bir şekilde çalışmaması nedeniyle pankreasta enzimlerin birikmesi durumu oluşur ve bu karın ağrısına yol açar. Ayrıca yapılan araştırmalara göre pankreatit yanlara veya sırta yayılan ağrıya neden olabilir. Ayrıca mide bulantısı, kusma ve iştah kaybı görülebilir.

24 Safra Kesesi İltihabı

Keskin ve bıçak saplanıyormuş hissi verecek şekilde göğsün sağ tarafında ağrı görülmesi safra kesesi iltihabı veya safra kesesi taşı nedeniyle oluşabilir.

safra kesesi taşı

Safra kesesi hastalıklarında safra kesesi ağrısı, göğüs ağrısı ve karın ağrısı görülmektedir. Örneğin kalp krizinde olduğu gibi sıkıştırma hissi veren bir göğüs ağrısı ortaya çıkabilir.

25 Perikardit (Kalp zarı iltihabı)

Keskin ve bıçak saplanıyormuş hissi verecek şekilde göğsün ortasında ağrı görülmesi perikardit hastalığından kaynaklanabilir. Perikardit kalbin etrafındaki keselerdeki sıvının iltihaplanmasıdır.

perikardit kalp zarı iltihabı

Perikardit kardiyak göğüs ağrısı yapsa da genelde ciddi komplikasyonlar ortaya çıkarmaz. Bazı durumlarda göğüs ağrısı şiddetlenebilir  ve gittikçe kötüleşebilir. Özellikle kişi yatarken göğüs ağrısı artabilir.

Perikardit tedavisi kapsamında hastanın bolca istirahat etmesi tavsiye edilir.

26 Mide Ülseri

peptik ülser mide ülseriMide ülseri yemekten sonra midenin altında ağrı yapmanın yanı sıra göğüs kemiğinin arkasında, göğsün orta kısmında ağrı hissine yol açabilir. ülserden kaynaklanan göğüs ağrısı genellikle kalp ağrısı veya mide yanması ağrısı ile benzerlik göstermektedir.

Mide ülserinin nedenleri arasında uzun süreli olarak steroit olmayan iltihap önleyici ilaçlar kullanılması yer almaktadır. Mide ülseri hakkında detaylı bilgi için tıklayınız. Mide ülseri doğal ve bitkisel tedavi yöntemleri hakkında detaylı bilgi için "Mide Ülseri nasıl geçer? Mide Ülserine ne iyi gelir? " başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

27 Kostokondrit

Kostokondrit  göğüs kemiği iltihabı için kullanılan tıbbi isimdir. Kostokondrit göğsün genelinde veya göğsün orta kısmında ağrı yapabilir.

Kostokondrit ağrısı

Kostokondrit göğsün ön kısmında ve kaburganın dördüncü, beşinci ve altınca kemiklerinde ağrıya neden olur. Göğüs ağrısı sırta ve üst karın bölgesine yayılabilir. Genellikle yaralanma, egzersiz veya anksiyete kostokondrit iltihabını kötüleştirmekte ve göğüs ağrısını arttırmaktadır.

Göğsün Sol Tarafında veya Sağ Tarafında Ağrı Tehlikeli midir?

Uzmanlara göre tekrarlayan göğüs ağrıları kişilerin asla görmezden gelmemesi gereken ağrıların başında gelmektedir. Göğüs ağrısına yol açan faktörlerin birçoğu zararsız ve tehlikesiz olsa da, bazı durumlarda göğüs ağrısı ölümcül durumların belirtisi olabilir.

Aşağıdaki durumlarda göğüs ağrısı yaşayan kişiler mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmalıdır:

 • Göğsün üst kısmında bir ağırlık varmış gibi sıkışma ve baskı hissi,
 • Göğsün tek bir tarafında başlayıp kollara, sırta veya çeneye yayılan göğüs ağrısı
 • Göğüs ağrısı ile birlikte baş dönmesi ve nefes darlığı,
 • Kalbin hızlı artması, nefesi tutmada zorluk çekme,
 • Öksürürken sarı veya yeşil balgam gelmesi,
 • Göğüs ağrısının başlaması ancak sona ermemesi

kalp

Siz de göğüs ağrısı konusundaki deneyimlerinizi aşağıdaki yorum alanından diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz!

Yararlanılan Kaynaklar
 1. HeartOrg. Warning signs of a heart attack.
 2. MayoClinic. Angina.
 3. NHLBI. Coronary heart disease.
 4. MSDManuals. Aortic dissection.
 5. MayoClinic. Pulmonary embolism.
 6. LungOrg. Pneumonia symptoms, causes, and risk factors.
 7. NHS. Pleurisy.
 8. ScienceDaily. Unexplained chest pain can be due to stress.
 9. PatientInfo. Chest pain.
 10. MayoClinic. Atrial fibrillation.
 11. BHF. Hypertrophic cardiomyopathy.

Paylaş

3 YORUMLAR

 1. İki göğsümün arası üst kısımda sağa yönelik daha çok hareket iki omuzu öne doğru eğdiğim kendini göstermeye bir ağrı var
  Sebebi ne olabilir

 2. Merhaba
  38 yaşındayım ve avrupa da yaşıyorum
  Bu bir ay boyunca sol üst göğüs bölgesinde ağrılar oluşmaya başladı. ( baskı, gerilme , sancı gibi)
  Kalp doktoru ve çeşitli doktorlara gıdip testler yaptırdım fakat herşeyin iyi olduğunu ve endişelenme mi söylediler. Fakat ağrı devam ediyor.Bana bu konu hakkında yardımcı olurmusunuz.Tesekkurler
  Email adresini witamina80@hotamail.com

  • Gaz sıkışmasından olabilir. Gazlı yiyeceklerden kaçın. Yemeği azalt. Çok sıcak yeme. Yemek yedikten sonra en az 2 saate kadar birşey içme 2 saat sonra su iç. Yine yemek yedikten sonra daha 5 saate kadar kesinlikle yemek yeme yani atıştırma yapma. Meyveyi yemekten en az 2 saat önce veya sonra tüket. Zeytin yağını muhakkak tüket. Gögüs egzersizlerini ihmal etme. Bir de mutlu ol herşey daha iyi olacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here