Göz Altı Torbaları ve Şişlikleri İçin En Doğal ve Bitkisel 21 Çözüm

0
8259
Göz altı torbaları ve şişlikleri için

Kozmetik marketlerde göz altı torbaları için çözüm sunduğunu iddia eden onlarca ürün bulunsa da bunlar her zaman işe yaramaz. Daha fazla su içmek, soğuk kompres uygulamak gibi yöntemler göz altı torbaları için çözüm olabilir ancak göz altı torbalarını azaltmanın en kesin yolu yaşam tarzınızda bazı değişiklikler yapmaktır. Özellikle göz altı torbaları ve göz altı morlukları genlerden gelen bir durum ise bu geçerlidir. Göz altı torbaları için doğal ve bitkisel çözümler uygulayabilirsiniz. Bu yazımızda “Göz altı torbaları nasıl geçer” sorusuna cevap olabilecek denenmiş yöntemleri sunacağız.

Göz altı torbaları neden olur?

Göz altı torbalarının nedenleri şunlar olabilir:

 • aşırı ağlama,
 • aşırı fiziksel stres,
 • genetik,
 • dermatit sorunları,
 • vücuttaki hormonel değişiklikler,
 • hava durumundaki değişiklikler,
 • sinüs problemleri,
 • bir gün öncesinde fazla alkol tüketimi,
 • yetersiz veya sağlıksız beslenme,
 • yetersiz uyku,
 • bazı alerjik reaksiyonlar,
 • egzama
 • kronik yorgunluk,
 • pigmentasyon sorunları,
 • güneşe maruz kalma
 • olağan yaşlanma süreci.

Göz altı torbalarına ne iyi gelir?

Göz altı torbaları nasıl geçer sorusuna cevap arıyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

1 Göz Altı Torbaları İçin Poşet Çay

gözlere çay poşeti koymakÇay sadece içmek için değildir. Kafeinli çay torbalarını göz altı torbaları ve göz altı morluklarını gidermek için de kullanabilirsiniz.

Çaydaki kafein güçlü antioksidanlar içerir ve cildinize yönelik kan akışını hızlandırabilir. Ayrıca UV ışınlarına karşı korur ve yaşlanma sürecini potansiyel olarak yavaşlatır.

Özellikle yapılan bir araştırmada yeşil çayın güçlü iltihap önleyici özellikleri olduğu tespit edilmiştir.

 1. Kullanılmış 2 adet yeşil çay poşetini 30 dakika boyunca buzdolabında bekletin.
 2. Bir yere uzanın ve çay poşetlerini gözlerinizin üzerine koyun.
 3. 15 ila-30 dakika bekletin.
 4. Bu işlemi her gün tekrarlayabilirsiniz.

2 Soğuk Kompres Uygulamak

göz gözlere soğuk kompres kaşıkGöz altı torbalarını yok etmek evde bulabileceğiniz malzemelerle hazırlayabileceğiniz soğuk kompres uygulaması ile başarılabilir. Göz altı torbaları olan bölgeye soğuk uygulamak kan damarlarının hızlıca sıkışmasını sağlayarak biraz rahatlama sağlar.

Soğuk kompres uygulayabileceğiniz malzemeleri eczanelerde de bulabilirsiniz. Ayrıca evde kendiniz de bu malzemeleri hazırlayabilirsiniz.

göz gözlere soğuk kompres Gözaltlarına soğuk kompres yapmak için evde kullanabileceğiniz malzemeler:

 • Buzlukta bekletilmiş yemek kaşığı
 • Soğutulmuş salatalık
 • Islak bez,
 • Dondurulmuş sebzeler

Dondurulmuş nesneler doğrudan cilde değdirilmemeli, ince bir beze sarılmalıdır. En hızlı sonuçları almak için bu soğuk uygulamasını birkaç dakika boyunca sürdürmelisiniz.

göz gözlere soğuk kompresAyrıca uykusuzluk nedeniyle ertesi sabah şiş gözlekle uyandıysanız göz altı torbalarını yok etmek için ihtiyacınız olan tek şey bir bardak soğuk sudur. Soğuk su da aynı şekilde göz altı damarlarının sıkışmasını sağlayarak şişliği azaltır.

 • Yüzünüze birkaç kez soğuk su çarpın. Gün içerisinde bunu istediğiniz kadar tekrarlayabilirsiniz.
 • Biraz buzu ince bir beze sararak göz altı torbaları üzerinde bekletebilirsiniz.

3 Neti Pot Kullanarak Sinüsleri Temizlemek

Neti pot içerisine normal tuzlu su konularak sinüslerdeki mukus ve diğer kalıntıları temizleyen oldukça işlevsel bir alettir. Birçok kişi neti pot kullanımının göz altı torbalarını yok etmek ve göz altı morluklarını gidermek için iyi geldiğini belirtmektedir.

 1. neti pot burun sinüs temizliğiNeti pot tuzlu su ile doldurulmalıdır. Bununu için yarım çay kaşığı tuzu 1 bardak suya karıştırabilirsiniz. Tuzu suyun içerisinde tamamen eritin ve suyu vücut ısısına getirin. En iyi uygulama ılık su ile yapılmaktadır.
 2. Başınızı bir yana yatırın. Yukarıda kalan burun deliğinize neti pot ucunu yerleştirin.
 3. Ağız yoluyla nefes alın ve tuzlu su karışımını yavaşça burnunuzun içerisine dökün. Döktüğünüz su diğer burun deliğinden akacaktır.
 4. Başınızı diğer yana çevirerek işlemi tekrarlayın.
 5. Kullanımdan sonra neti pot temiz suyla sterilize edilmelidir.
 6. Neti pot saklanmadan önce tamamen kurutulmalıdır.

Neti pot birçok eczanede ya da online mağazalarda satılmaktadır. Evde bu yöntemi kullanacaksanız kendi tuzlu su karışımınızı hazırlamak için sterilize su kullanın. Ayrıca musluk suyunu kaynatıp oda sıcaklığına getirerek kullanabilirsiniz.

4 Bol Su İçin

su için bol su içmek drink waterVücudunuzun yaklaşık %60’ı sudan oluşur. Bu göz önüne alındığında yeterince su içmemenin göz altı torbaları oluşumuna yol açacağı şaşırtıcı değildir. Su tüketimini arttırmak göz altı torbalarını yok etmek için oldukça etkili olacaktır.

Peki ne kadar su içilmelidir? Uzmanlar sağlıklı bireylerin günde yaklaşık 2 litre su içmesini önermektedir.

su kahve kafeinSu içmeyi sevmiyor musunuz? Neyse ki gün boyunca tükettiğiniz tüm sıvılar tam olarak suyun yerine geçmese de sıvı tüketiminize katkı yapmaktadır. Yine de su en düşük kalorili seçenektir. Diğer seçenekler arasında aromalı sular, içerisinde meyve bekletilmiş sular, sıcak veya soğuk çaylar iyi birer seçenek olacaktır.

5 Yumurtanın Beyazı

yumurtanın sarısı beyazıYumurtanın beyazında göz altı torbalarını yok etmek için etkili olan cilt sıkılaştırıcı özellikler bulunmaktadır.

 1. 2 yumurtanın beyazını ayırın ve bir kaseye koyun.
 2. Homojen bir karışım elde edene kadar karıştırın.
 3. İçerisine birkaç damla cadı fındığı yağı ekleyin.
 4. Bir bez veya fırça kullanarak karışımı göz altı torbaları üzerinde bekletin.
 5. Yaklaşık 15 dakika bekleyin.
 6. Bu işlemi birkaç gün boyunca uygulayabilirsiniz.

6 Antihistamin Kullanmak

Alerjiler göz altı torbaları ve göz altı morluklarına yol açabilir. Ayrıca gözlerde kızarıklık veya sulanma yapabilir. Bu reaksiyon bağışıklık sisteminin rahatsız edici herhangi bir şeye veya alerjenlere verdiği tepkidir.

antihistamin ilaçlar

Göz altı torbaları sorununuzun alerji kaynaklı olabileceğini düşünüyorsanız reçetesiz alerji ilaçları kullanmak üzere doktorunuzla görüşebilirsiniz. Örneğin:

Ayrıca mümkünse olası alerjen maddelerden uzak durulmalıdır.

Bazı sabunlar, makyaj ürünleri veya saç boyaları gibi ürünler alerji yapabilir. Neye alerjik olduğunuzu belirleyemiyorsanız, kullandığınız ürünlerin ve tükettiğiniz yiyeceklerin bir günlüğünü tutabilirsiniz. Bu kronik bir problem ise alerji testi yaptırmak için doktorunuzla görüşebilirsiniz.

7 Düzenli Olarak Retinol Krem Kullanmak

Geçmişte krem kullanmış olabilirsiniz ancak belirli içeriklere odaklanmanız önemlidir. Retinol kremleri

 • Sivilce,
 • Sedef
 • Yaşlanma
 • Belirli kanser türleri

Gibi cilt sorunlarını tedavi etmede kullanılmaktadır. Retinol A vitamini ile ilgili bir malzemedir ve krem, jel veya sıvı yapıda bulunabilir.

göz kremi eye creamPeki retinol göz altı torbalarını yok etmek için ne işe yarar? Retinol kremi cilde uygulandığında kolajen eksikliğini gidecektir. Çeşitli kremlerin içerisinde farklı düzeylerde retinol bulunmaktadır, ancak daha güçlü kremlerin doktor kontrolünde kullanılması gerekmektedir.

Retinol kremi genellikle günde bir kere, yüzü yıkamadan yarım saat önce kullanılmaktadır. Hamilelikte retinol krem veya ektra A vitamini kullanılmamaktadır.

8 Cilt Rengini Açan Ürünler

Cilt rengini açan kremler hidrokinon isimli bir madde içerirler. Bu madde ciltteki melanin üretimini etkiler. Bu şekilde göz altı torbalarını yok etmek ve göz altı morluklarını gidermek için etkili olabilir.

Reçetesiz olarak saçın alabileceğiniz birçok krem, jel ve losyonda yüzde 2 oranında hidrokinon bulunmaktadır. Daha yüksek oranlarda hidrokinon içeren kremler için dermatolog ile görüşülmesi gerekmektedir. Sonuç alınması için bu kremlerin düzenli olarak kullanılması gerekmektedir.

Güneşe karşı hassas olan ciltlerde hidrokinon maddesi ters etki yapabileceğinden hassas cildi olan kişiler bu kremleri sadece geceleri kullanmaktadır. Ayrıca cilt rengini açan kremler bazı kişilerde kuruluk, tahriş veya başka hafif cilt problemlerine yol açabilmektedir. Bu tür bir reaksiyon durumunda kremi kullanmayı bırakınız.

9 Her Gün Güneş Koruyucu Kullanmak

Cildinizi güneş ışınlarına karşı korumak

 • Erken yaşlanma,
 • Cilt kanseri,
 • Renk değişiklikleri

Gibi dermatolojik problemlerle başa çıkmaya yardımcı olur. Sonuç olarak güneş koruması kullanmak göz altı torbalarını yok etmek ve göz altı morluklarını gidermek için yardımcı olacaktır.

gunes kremiAmerikan Dermatoloji Akademisi herkesin güneş koruma kremi kullanmasını önermektedir.

UVA ve UVB ışınlarına karşı geniş spektrumlu koruma önemlidir. Bu nedenle en az 30 SPF faktörlü ve suya dayanıklı bir krem seçilmelidir. Kremi ambalaj üzerinde belirtildiği şekilde uygulayın ve gerektikçe yenileyin. Ayrıca günlük olarak kullandığınız nemlendiricinin de güneş koruma özelliği olmasına dikkat edin.

10 Salatalık

gözlere salatalık koymakDondurulmuş salatalık göz altı torbalarını yok etmek için etkili bir tedavi yöntemidir. Salatalıktaki enzimler ciltteki inflamasyonu azaltmaya ve cildi sıkılaştırmaya yardımcı olur. Bu yöntem ince çizgileri ve göz çevresindeki koyu renk halkaları gidermek için de etkili olacaktır.

 1. Salatalığı kalın dilimler halinde kesin.
 2. 10 dakika boyunca buzlukta bekletin.
 3. Soğutulmuş salatalık dilimlerini en az 10 dakika göz altında bekletin.
 4. Bu işlemi her gün tekrarlayabilirsiniz.

11 Microneedling Tedavisi

microneedling tedavisiMicroneedling kolajen terapisi olarak da anılmaktadır. Bu tedaviyi uygulayanlar microneedling tedavisinin ince kırışıklıkları, yara izlerini ve hatta göz altı morlukları ve göz altı torbaları gibi pigment problemlerini ortadan kaldırdığını savunmaktadırlar.

Microneedling hemen sonuç almak isteyenler için değildir. Microneedling genellikle birer ay arayla yapılan 6 seans ile tamamlanmaktadır. Microneedling uygulaması geleneksel lazer uygulamalarından daha ucuz bir yöntemdir.

Microneedling sonrasında iyileşme hızlı olsa da bazı riskleri bulunmaktadır. Kanama, çürüme, enfeksiyon ve yara izleri gibi komplikasyonlar gerçekleşebilir.

Dermatologlar bu işlemin profesyonel kuruluşlarda yapılmasını ve evde yapılmamasını önermektedir. Microneedling iğneleri başka kişilerle paylaşılmamalıdır.

12 Yatmadan Önce Makyajı Çıkarmak

Gecelik cilt bakımı rutinini düzenli bir şekilde uygulamak göz altı torbalarını yok etmek için etkili bir yöntemdir. Özellikle her gece yatmadan önce yüzünüzü muhakkak yıkamalısınız.

makyajı çıkarmak temizlemekGeceleri makyajla uyumanın birçok zararı bulunmaktadır. Öncelikle maskara ve diğer göz makyajı ürünleriyle uyumak gözlerde tahrişe, alerjik reaksiyona, kızarıklığa, şişliğe ve diğer semptomlara yol açabilir.

Ayrıca geceleri makyajla uyumak kırışıklık ve diğer cilt hasarı olasılıklarını arttırmaktadır. Makyajla uyuduğunuzda cildiniz serbest radikallere karşı daha savunmasız hale gelir. Bu da cildin erken yaşlanmasına sebep olacak şekilde oksidatif stres denilen durumu ortaya çıkarır.

13 Patates

Tıpkı salatalık gibi patates de göz altı torbalarını yok etmek için son derece etkilidir. Patatesteki nişasta iltihap önleyici özelliklere sahiptir. Ayrıca patates göz altı morluklarını da gidermeye yardımcı olur.

patates potatoes

 1. Orta boy bir patatesi soyun, yıkayın ve kurulayın.
 2. Patatesi rendeleyin. Temiz bir bezin içine koyun ve sıkıca bağlayın.
 3. Bu bezi birkaç dakika boyunca göz altlarınızda bekletin.
 4. Bu işlemi gerekirse her gün tekrarlayabilirsiniz.

14 Uyurken Başınızı Yüksekte Tutun

başı yükseltmek yüksek yastıkUyurken mümkünse yüksek yastıklar kullanmaya çalışın. Hatta özel bir eğimli yastık bile alabilirsiniz. Peki yüksek yastık göz altı torbalarını yok etmek için etkili midir? Uyurken başınızı yükseltmek yüzdeki sıvıların göz altında birikmesini önleyerek göz altı torbası oluşumunu engelleyecektir.

Yüksek yastık ile rahat edemiyor veya boyun ağrıları yaşıyorsanız yatağın baş bölümünü komple yükseltmeyi de deneyebilirsiniz.

15 En Az 8 Saat Uyku

günde 8 saat uykuNasıl uyuduğunuzun yanında ne kadar uyuduğunuz da önemli bir faktördür. Yetersiz uyku doğrudan göz altı torbaları oluşumuna neden olmasa da cildinizin daha solgun görünmesine yol açacaktır. Bu nedenle cildinizin herhangi bir yerindeki şişlik, morluk veya kızarıklık daha belirgin hale gelecektir.

Yetişkinlerde geceleri en az 7-8 saat uyku gereklidir. Mayo Clinic’e göre yattığınızda uykuya dalmakta zorluk çekiyorsanız şunları deneyebilirsiniz:

 • Bir uyku düzeni oluşturmaya çalışın. Belirli saatlerde yatın ve belirli saatlerde uyanın.
 • Yatmadan önceki 6-12 saat içerisinde kafeinli içecekler tüketmekten kaçının.
 • Yatma zamanına yakın alkollü içecekler tüketmeyin.
 • Yatmadan önce yemek yemeyin.
 • Yatmadan önceki saatlerde egzersiz yapmayın.
 • Yatmadan önceki 1 saat içerisinde televizyon, cep telefonu ve diğer elektronik cihazları kullanmayı bırakın.

16 Kolajen Yönünden Zengin Yiyecekler

Yaşınız ilerledikçe göz kapaklarını destekleyen kaslar ve dokular zayıflar. Bu da cildi sarkmaya karşı eğilimli hale getirir.

c vitamini içeren yiyeceklerC vitamini alımını arttırarak vücudunuzun daha fazla hiyaluronik asit kullanmasını sağlayabilirsiniz. Bu temel asit vücutta doğal olarak bulunur, ancak bu miktar yaşla beraber düşer.

C vitamini ve aminoasit yönünden zengin yiyecekler hiyaluronik asit düzeyini yükselterek kolajen üretimine de yardımcı olur.

C vitamini yönünden zengin yiyecekler şunlardır:

17 Demir Yönünden Zengin Yiyecekler

demir takviyesi iron supplement

Demir eksikliği anemisi vücutta yeterince kırmızı kan hücresi bulunmaması anlamına gelir. Bu hücreler oksijenin vücut dokularına taşınmasından sorumludur. Demir eksikliği göz altı torbaları oluşumuna ve cilt renginin solmasına yol açar. Diğer demir eksikliği belirtileri şunlardır:

 • Aşırı yorgunluk
 • Ellerde ve ayaklarda soğukluk
 • Tırnakların kırılgan olması

demir içeren gıdalar iron foods

Demir eksikliği anemisi yaşadığınızdan şüpheleniyorsanız doktora başvurmalısınız. Doktorunuz basit bir kan tahlili ile süreci başlatacaktır.

Demir düzeyini normale çekmek için demir takviyesi kullanılabilir. Hafif vakalarda demir sadece beslenme yoluyla da arttırılabilir.

Demir yönünden zengin yiyecekler şunlardır:

 • Kırmızı et, tavuk eti,
 • Deniz ürünleri,
 • Fasulye
 • Yeşil yapraklı sebzeler (ıspanak, lahana gibi)
 • Kuru üzüm, kayısı ve diğer kurutulmuş meyveler,
 • Bezelye

18 Tuzlu Yiyecekleri Azaltmak

tuz saltAşırı tuz tüketimi de göz altı torbaları oluşumuna yol açabilir. Tuz vücutta su tutulmasına neden olur ve genel olarak vücutta şişkinlik yapar. Ayrıca tuz tüketimi kalp hastalığı ve felç riskini de arttırır.

Amerikan Kalp Derneği günde en fazla 2300 mg tuz tüketilmesini önermektedir. İdeal olan ise yetişkinlerde günlük tuz tüketiminin en fazla 1500 mg olmasıdır.

Bu miktarı belirlemek için aşağıdaki listeden yararlanabilirsiniz:

 • ¼ yemek kaşığı tuz = 575 mg sodyum
 • ½ yemek kaşığı tuz = 1150 mg sodyum
 • ¾ yemek kaşığı tuz = 1725 mg sodyum
 • 1 yemek kaşığı tuz = 2300 mg sodyum

tuzu azaltmakTükettiğiniz yiyeceklerde ne kadar tuz bulunduğunu öğrenmek için etiketlerini kontrol edin. Beslenme düzenindeki tuzu azaltmanın yollarından biri paketlenmiş, işlenmiş gıdalardan uzak durmaktır. Bunun yerine tuz içeriğini kontrol edebileceğiniz meyve ve sebze gibi doğal yiyeceklerle beslenmeye çalışın.

19 Alkolü Azaltın

alkolü bırakmakAlkol tüketimini azaltmak veya alkolü tamamen bırakmak göz altı torbalarını yok etmek için etkili olacaktır.

Peki neden? Aslında bunun mantığı su içmek ile aynıdır. Alkol dehidrasyona neden olur ve bu şekilde vücudun susuz kalması göz altı torbaları oluşmasına ve göz altı morluklarına yol açabilir.

20 Sigarayı Bırakın

Sigara ciltte kolajen üretiminden sorumlu olan C vitamini stoğunu azaltır. Sigara içiyorsanız kırışıklık, renk bozuklukları, göz altı torbaları ve göz altı morlukları yaşama ihtimaliniz daha yüksek olacaktır.

Sigarayı bırakmanın sağlığa birçok faydası vardır. Sigara bırakmak ömrü uzatır, dişlerin sararmasını engeller, diyabete yatkınlığı azaltır, kalp hastalığı ve belirli kanser hastalıklarının riskini düşürür.

Sigarayı bıraktıktan sonraki ilk 10-14 gün içerisinde nikotin azalması semptomları yaşanabilir. Ancak bunlar geçicidir.

21 Aloe Vera

aloe vera jeli kremiAloe vera jelinin içerdiği antioksidanlar ve E vitamini göz altı torbalarını yok etmek için etkilidir. Ayrıca göz çevresi kırışıklıklarına da iyi gelir.

Aloe vera jelini göz altına ve göz çevresine uygulamak göz çevresinde kan dolaşımını hızlandırarak göz altında biriken sıvının dağılmasına, böylece göz altında şişlik görünümünün yok olmasına yardımcı olur.

Aloe vera jeli uygulanırken göz içine temas ettirilmemelidir. Saf aloe vera jeli bulamazsanız aloe vera jeli içeren ürünler satın alabilirsiniz.


Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here