Göz altı torbalarına ne iyi gelir? Göz Altı Torbaları İçin Evde doğal ve bitkisel çözümler

Göz altı torbalarınız var ve sizi yaşlı mı gösteriyor? Yalnız değilsiniz. Göz altı torbaları birçok kişinin yaşadığı problemlerden biridir. Göz altı torbaları göz çevresindeki cildin sarkması veya gevşemesi nedeniyle oluşur ve genellikle koyu renklidir. Bu yazımızda göz altı torbaları nasıl geçer? Sorusunu cevaplandıracak ve göz altı torbalarına iyi gelen doğal ve bitkisel çözümlerden söz edeceğiz.

Göz altı torbalarını yok etmek için öncelikle buna neyin neden olduğu tespit edilmelidir. Yorgunluk ve uykusuzluk göz altı torbalarının nedenleri arasında ilk sırada yer almaktadır. Göz altı torbalarının diğer nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Stres,
 • Vücudun su tutması,
 • Çok fazla seyahat etmek,
 • Ağlamak,
 • Alerji,
 • Egzama,
 • Pigmentasyon sorunları
 • Güneş,
 • Yaşlanma
 • Aşırı sigara veya alkol tüketimi,
 • Belirli ilaçlar,
 • Aşırı tuz tüketimi,
 • Besin yetersizlikleri,
 • Diğer sağlık sorunları.

Göz altı torbalarını yok etmek için piyasada onlarca kozmetik ürün satılmaktadır. Ancak bunlara yüzlerce lira ayırmanıza gerek yok. Evde doğal ve bitkisel yöntemlerle göz altı torbalarından kurtulabilirsiniz.

Göz altı torbaları genelde estetik kaygılar oluşturur ve belirli bir tedavi veya ilaç kullanımı gerektirmez. Göz altı torbalarını yok etmek için evde doğal ve bitkisel yöntemlerden yararlanılabilir. Çeşitli doğal yöntemler ve basit yaşam tarzı değişiklikleri hızlı sonuç almanızı sağlayacaktır.

Soğuk Kompres

Göz altı torbalarını yok etmek için başvurabileceğiniz ilk yöntem soğuk kompres yöntemidir. Soğuk kompres kan damarlarını rahatlatır ve göz altı torbalarını azaltır.

gözlere soğuk kompres
gözlere soğuk kompres
 • Temiz bir bezi soğuk suyla ıslatın. 10 dakika boyunca gözlerinizin üzerinde bekletin. Bu işlemi günde birkaç kere tekrarlayın.
 • Bir adet metal kaşığı 30 dakika boyunca buzlukta bekletin. Daha sonra kaşığın tümsekli kısmını gözlerinizin üzerine koyun. Bu şekilde 10 dakika bekleyin. Kaşık ısındığında tekrar soğutarak bu işlemi tekrarlayabilirsiniz.
gözlere soğuk kompres
gözlere soğuk kompres
 • Göz altı torbalarını yok etmek için mümkün olduğunca yüzünüzü soğuk suyla yıkamaya çalışın.

Çay Poşetleri

Siyah çay göz çevresindeki deriyi yenileyen ve göz altı torbalarını azaltan doğal antioksidanlar içerir. Cildi ultraviyole ışınlarına karşı korur ve potansiyel olarak yaşlanma sürecini yavaşlatır.

çay poşetleri
çay poşetleri

Göz altı torbaları için siyah çay veya yeşil çay kullanabilirsiniz. Journal of Advanced Pharmaceutical Technology & Research dergisinde yayınlanan bir araştırmada yeşil çayın siyah çaya göre daha aktif olduğu belirtilmiştir. Bunun nedeni yeşil çayda flavonoid oranının daha yüksek olmasıdır.

 1. 2 adet yeşil çay poşetini 3-5 dakika boyunca sıcak suda bekletin.
 2. Daha sonra 20 dakika boyunca buzdolabında bekletin.
 3. Fazla suyunu sıkın ve göz altlarınıza yerleştirin.
 4. 15-30 dakika bekleyin.
 5. Her gün tekrarlayın.

Salatalık

Salatalık da göz altı torbalarını yok etmek için etkili bir bitkisel ve doğal yöntemdir. Salatalığın astringent ve anti-enflamatuvar özellikleri göz altı torbaları ve göz altında şişlik için etkili bir çözümdür.

gözlere salatalık
gözlere salatalık

International Journal of Chemistry and Pharmaceutical Sciences dergisinde 2014 yılında yayınlanan bir araştırmada salatalık nemlendirici, besleyici ve toparlayıcı bir sebze olarak vurgulanmış, cilde faydaları belitilmiştir.

 1. Salatalığı iri dilimler halirde doğrayın.
 2. 10-15 dakika buzdolabında bekletin.
 3. Gözlerinizi kapatın ve göz altı bölgesine salatalık dilimlerini yerleştirin.
 4. 10-15 dakika bekleyin.
 5. Her gün tekrarlayın.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı da göz altı torbaları için etkili bir bitkisel yöntemdir. Besleyici vitamin ve mineraller yönünden zengin olan Hindistan cevizi yağı göz altı bölgesindeki cildi besler ve yeniler.

hindistan cevizi yağı
hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı içerisindeki laurik asit ve diğer bileşenler anti-enflamatuvar özelliklere sahiptir. Pharmaceutical Biology dergisinde 2010 yılında yayınlanan bir araştırmada organik Hindistan cevizi yağındaki analjezik ve antipiretik özellikler vurgulanmıştır.

 1. Birkaç damla organik Hindistan cevizi yağı ile göz altı bölgesine masaj yapın.
 2. 30 dakika bekleyin.
 3. Soğuk suyla yıkayın.
 4. Her gün tekrarlayın.

Dilerseniz göz çevresine Hindistan cevizi yağı ile masaj yapıp ertesi sabah yıkayabilirsiniz.

Aloe Vera

Aloe vera cildi besleyen, vitamin ve mineral kazandıran ve kolajen üretimini arttıran doğal ve bitkisel bir çözümdür. Astringent ve anti-enflamatuvar özellikleri sayesinde enflamasyonu azaltır. Ayrıca aloe vera yaşlanma belirtilerini geciktiren bir etkiye sahiptir.

Aloe Vera
Aloe Vera
 1. Bir adet aloe vera yaprağının içindeki jeli keserek çıkardın.
 2. Göz çevresine masaj yaparak uygulayın.
 3. 10 dakika bekleyin.
 4. Soğuk suyla yıkayın.
 5. Günde 2-3 kere tekrarlayın.
 6. Aloe vera jelini uygularken gözlerinize temas ettirmeyin.

Yumurta Beyazı

Göz altı torbalarını yok etmek için bir diğer doğal yöntem yumurta beyazı kullanmaktır. Yumurta beyazı göz çevresindeki cildi sıkılaştıran özelliklere sahiptir.

yumurta beyazı
yumurta beyazı
 1. 1 adet yumurtanın beyazı ile sarısını birbirinden ayırın.
 2. Yumurta beyazını köpürtene kadar çırpın.
 3. İsterseniz içine cadı fındığı yağı ekleyin ve karıştırın.
 4. Temiz bir makyaj fırçası ile bu karışımı göz altlarınıza sürün.
 5. Kurumasını bekleyin.
 6. Soğuk suyla yıkayın.
 7. Her gün tekrarlayın.

Cadı Fındığı Yağı

Cadı fındığı yağı doğal bir astringenttir ve cildi sıkılaştırıcı özelliklere sahiptir. Bu özellikleri sayesinde göz altı torbalarını yok etmeye yardımcı olur. Cadı fındığı yağının içerisindeki polifenoller kan damarlarını güçlendirerek ciltteki şişliği azaltır.

cadı fındığı yağı
cadı fındığı yağı
 1. 10-15 damla cadı fındığı yağını 1 bardak ılık suya ekleyin.
 2. Bu karışıma temiz bir bez batırın ve fazla suyunu sıkın.
 3. 10-15 dakika gözlerinizin üzerinde bekletin.
 4. Her gün tekrarlayın.

Tuzlu Su

Tuzlu su göz altlarındaki enflamasyonu azaltıp göz altı torbalarını yok eden bir diğer yöntemdir. Tuz göz çevresindeki sıvının emilmesi için ozmoz sürecini başlatır ve göz çevresindeki su birikimini azaltarak şişliği indirir.w

tuzlu su
tuzlu su
 1. Göz altı torbaları görünümünü azaltmak için 1 bardak ılık suyun içine yarım çay kaşığı tuz ekleyin ve tamamen çözülene kadar karıştırın.
 2. Bu karışıma 2 adet pamuk batırın.
 3. Başınızı yükselterek yere uzanın.
 4. Bu pamukları gözlerinizin üzerine koyun.
 5. 5 dakika bekleyin ve yüzünüzü soğuk suyla yıkayın.

Düzenli Uyku

Uyku düzeninin bozuk olması göz altı torbaları oluşumuna yol açar. Göz altı torbalarını yok etmek için günde 7-8 saat uyumanız gerekmektedir.

uyku uyumak
uyku uyumak

Uyku pozisyonu da göz altı torbaları açısından önem taşımaktadır. Uyurken başınızın kalp hizasından yukarıda olması başı bölgesinde şişlik oluşumunu engeller. Ayrıca kanın tüm vücudunuzda serbestçe dolaşmasına olanak tanır. Yüz üstü yatmak kan dolaşımını sınırlandırmaktadır.

Makyaj ürünleri gözlerinizi tahriş ederek göz altı torbaları oluşumuna yol açabilir. Bu nedenle her gece yatmadan önce mutlaka tüm makyajınızı çıkarınız.

Bol Sıvı Tüketimi

Göz altı torbalarını yok etmek için gün boyunca yeterince sıvı tüketilmelidir. Bol sıvı tüketimi cildi besler. Vücut susuz kaldığında sahip olduğu suyu tutar. Bu da vücutta ödem yapar ve göz altı torbaları görünümüne yol açar.

su içmek
su içmek

Ayrıca bol su içmek vücuttan fazla tuzun atılmasına da yardımcı olur. Vücudun yeterli suyu kazanması için günde en az 8-10 bardak su içiniz. Suyun tadından hoşlanmıyorsanız içine çeşitli meyveler atabilirsiniz. Sıcak veya soğuk bitki ve meyve çayları da iyi birer tercih olacaktır.

Göz Altı Torbalarını Yok Etmek İçin İlave Öneriler

 • Sabahları şiş gözlerle uyanıyorsanız bir fırça kullanarak göz çevresine nazikçe masaj yapın. Böylece göz çevresinde biriken su dağılacaktır.
 • Zararlı UV ışınları cildin doğal kolajen ve elastin yapısına zarar vererek cildin gevşemesine ve göz altı torbaları görünümünün belirginleşmesine yol açar. Bu nedenle güneşli havalarda dışarı çıkmadan önce mutlaka güneş kremi kullanın.
 • Göz altı torbaları alerjiden kaynaklanıyorsa reçetesiz alerji ilaçları kullanabilirsiniz. Ancak her zaman önce doktorunuza danışınız.
 • Cildin sarkması yaşlanmanın doğal bir sonucudur. Bu nedenle göz altı torbaları yaşlanma ile birlikte ortaya çıkabilir. C vitamini tüketiminin arttırılması kolajen üretimini uyararak cildin sıkılığını korumasını sağlar.
 • Cildi düzenli olarak nemlendirmek ve göz çevresinin yeterince nemli olmasını sağlamak cildin esnekliğini korumasını sağlar.
 • Göz altı torbaları için bir diğer doğal yöntem gül suyudur. 2 parça pamuğu gül suyuna batırarak göz çevresine uygulayın.
 • Demir eksikliği anemisi de göz altı torbaları oluşumuna yol açabilir. Anemik kişilerin demir yönünden zengin besinleri daha fazla tüketmesi önerilir.
 • Çok tuz tüketen kişilerde göz altı torbaları daha sık görülür. Tuz ödeme neden olur. Bu nedenle tuz tüketimini azaltınız.
 • K vitamini eksikliği de göz çevresinin şişmesine ve göz altı torbaları oluşumuna yol açabilir. Bu nedenle yeşil yapraklı sebzeler, brokoli, lahana, havuç, çilek ve karaciğer gibi K vitamini yönünden zengin yiyecekler tüketilmelidir.

 

BU YAZIYI PAYLAŞIN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER YAZILAR

Eldeki Kırışıklıklar İçin Doğal ve Bitkisel Çözümler Nelerdir?

Ellerdeki kırışıklıklar genellikle yaşlanma sürecine bağlı olarak cildin esnekliğini kaybetmesi sonucu oluşur. Yaş ilerledikçe kırışıklıklar yüz ve boyun...

Dudak üstü kararması neden olur? Dudak Üstü Kararmasına Ne İyi Gelir?

Dudak üstü kararması özellikle kadınlar olmak üzere birçok kişinin yaşadığı yaygın bir kozmetik problemdir. Dudak üstü kararması dudağın...

BB Krem Nedir? BB Krem Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Makyaj çekmecenizde fazla yer kaplamadan ve paranızı çarçur etmeden güzellik rutininizi tamamlamak mı istiyorsunuz? Kim istemez ki? İşte...

Boyunda Sivilce Neden Olur? Boyundaki Sivilcelere Doğal Bitkisel Çözümler

Boyunda sivilce küçük kırmızı sivilceler ya da içi iltihap dolu büyük sivilce şeklinde boyun bölgesinde ortaya çıkan ağrılı...