Göz Çevresi Kırışıklıkları Neden Olur? Nasıl Geçer? Doğal Çözümler

0
55061
göz çevresi kırışıklıkları için doğal çözümler

Aynaya baktığınızda göz çevresinde kırışıklıklar görmek oldukça can sıkıcı olabilir. Göz altı kırışıklıkları ilk yaşlanma belirtileri arasında yer almaktadır. Göz çevresi kırışıklıkları gülünce,  kaşları çatınca veya kahkaha atınca ortaya çıkabilir. Göz çevresindeki ince kırışıklıklar kadınların olduğundan daha yaşlı görünmesine neden olabilmektedir. Bu yazımızda göz çevresi kırışıklıkları neden olur? Nasıl geçer? Göz çevresi kırışıklıkları için doğal çözümler nelerdir?

Göz çevresindeki deri oldukça ince ve hassastır. Yani göz çevresi kırışıklıkları ve yaşlanma lekeleri aslında yaşlı olmasanız bile kolaylıkla oluşabilir. Göz çevresi kırışıklıkları derinin nemi yeterince hapsedememesi ve kırışıklıkların kolaylıkla görünür hale gelmesi sonucu oluşmaktadır. Güneş hasarı, cildin esnekliğini kaybetmesi ve kolajen kaybı göz çevresi kırışıklıkları oluşumuna neden olmaktadır.

Göz çevresi kırışıklıkları için uygulayabileceğiniz doğal çözümler bulunmaktadır. Bu doğal çözümler çoğunlukla göz çevresi bölgesinin dolgunlaşmasına ve göz çevresindeki hassas derinin nemlenmesine yardımcı olmaktadır. Göz altı kırışıklıkları için uygulayabileceğiniz doğal yöntemler arasında Hindistan cevizi yağı, aloe-vera jeli ve kakao yağı bulunmaktadır.

Göz Altı Kırışıklıkları Neden Olur?

Çoğu kişi yaşlandıkça göz çevresi kırışıklıkları oluşacağının farkındadır. Peki bu göz çevresi kırışıklıkları neden olur? Cilt yaşlandıkça ve daha fazla kolajen ve elastin kaybı oldukça göz altı kırışıklıkları daha derin hale gelmekte ve sayıca fazlalaşmaktadır.

Kadınlarda ve erkeklerde göz çevresi kırışıklıklarının bir diğer nedeni UV güneş ışınlarının verdiği hasardır. Uzmanlara göre göz çevresi kırışıklıkları yaşlanma belirtileri arasında olsa da yüzdeki ince kırışıklık ve çizgilerin asıl nedeni güneş hasarıdır.

Ayrıca araştırmalara göre kasların çok sıkılması (örneğin gülerken) göz çevresindeki derinin kırışmasına neden olmakta bu da elastin liflerini parçalayarak “göz çevresinde kaz ayağı görünümü” oluşmasına yol açmaktadır.

Göz Çevresi Kırışıklıkları İçin Doğal Çözümler

Göz çevresi kırışıklıkları için uygulayabileceğiniz birtakım çözümler bulunmaktadır. Örneğin göz çevresini düzenli olarak nemlendirmek göz altı kırışıklıkları görünümünün azalmasına yardımcı olacaktır. Araştırmalara göre iyi bir nemlendirici kullanmak göz çevresi kırışıklıkları görünümünü %20 azaltmaktadır.

Peki göz çevresi kırışıklıkları için doğal çözümler nelerdir? Aşağıda göz çevresindeki deriyi nemlendirip göz çevresi kırışıklıkları görünümünün azalmasına yardımcı olacak en doğal çözümleri sunuyoruz.

Hindistan Cevizi Yağı

hindistan cevizi yağı coconut oilGöz çevrenize bir miktar Hindistan cevizi yağını her gün uygulayarak göz çevresi kırışıklıklarının azalmasına yardımcı olabilirsiniz. Hindistan cevizi yağının günlük kullanımlarından en önemlisi göz çevresi kırışıklıkları üzerindeki etkisidir.

Yapılan araştırmalar Hindistan cevizi yağının bileşenlerinin ciltteki kolajen üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu göstermektedir. Cilt Farmakolojisi ve Fizyolojisi dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre Hindistan cevizi yağı ciltteki kolajeni arttırmaya yardımcı olmaktadır. Hindistan cevizi yağı içerisindeki antioksidan özellikler ciltte yaşlanmayı arttıran serbest radikalleri yok etmeye yardımcı olmaktadır.

Göz Çevresi Kırışıklıkları İçin Hindistan Cevizi Yağı Nasıl Kullanılır?

Hindistan cevizi yağını göz altı kırışıklıkları için göz çevresine doğrudan uygulayabilirsiniz.

 1. Bir miktar Hindistan cevizi yağı alın ve cilt tarafından emilinceye kadar göz çevresi bölgesine masaj yaparak uygulayın.
 2. Hindistan cevizi yağını göz çevresine günde iki kere uygulayabilirsiniz.
Hindistan cevizi yağı zengin bir E vitamini kaynağıdır.

Hindistan cevizi yağı göz çevresindeki derinin kurumasını da doğal yollarla engelleyecek ve egzama veya cilt kuruluğu nedeniyle oluşan kaşıntı ve dökülmeyi giderecektir.

Aloe Vera

Göz çevresindeki ince çizgilerden kurtulmak istiyorsanız göz çevresinde kaz ayağı çizgileri oluşan bölgeye bir miktar aloe-vera jeli uygulayabilirsiniz.

Aloe Vera

Aloe vera jeli göz altı kırışıklıkları ve göz çevresindeki ince çizgilerin görünümünü azaltmaya yardımcı olur ve cildin esnekliğini geri kazanmasını sağlar. Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre aloe vera jeli cildin esnekliğini arttırmakta ve cildi nemlendirmektedir. Aloe vera jeli antioksidan özellikleri sayesinde iltihabı da azaltmaktadır.

2008 yılında yapılan bir araştırmaya göre de aloe vera jeli kırışıklıkların görünümünü azaltmaktadır. Aloe veranın yaşlanma karşıtı etkileri kolajeni arttırma ve cildin esnekliğini geri kazandırma özelliklerinden kaynaklanmaktadır.

Göz Çevresi Kırışıklıkları İçin Aloe Vera Jeli Nasıl Kullanılır?

Göz çevresi kırışıklıkları için aloe-vera jelini kullanırken yüksek kalitede bir aloe vera jeli kullanılması önemlidir. İçeriğindeki ek maddelerin az olduğu aloe vera jellerini eczanelerden temin edebilirsiniz.

Aloe Vera Bitkisinin Kesilmesi
Aloe Vera Bitkisinin Kesilmesi
 1. Bir miktar aloe vera jelini kullanarak göz çevresindeki deriye masaj yapın.
 2. Göz çevresinin nemini geri kazanması için bu işlemi günde 2-3 kere tekrarlayabilirsiniz.
 3. Aloe vera jeli her gün düzenli olarak kullanıldığında kırışıklıkların derinleşmesini engeller ve görünümünü azaltır.

Aloe vera jeli göz çevresindeki derinin yorgunluğunu almada ve göz altı morlukları görünümünü azaltmada da oldukça etkilidir. Aloe vera jelinin cilde faydaları hakkında detaylı yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Avokado Yağı

Göz çevresi kırışıklıkları ve ince çizgilerin görünümünü avokado yağı ve diğer temel yağları karıştırarak azaltabilirsiniz. Avokado yağı ciltteki kolajen metabolizması üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Avokado yağı cildin kolajen yapısını güçlendiren enzimler içermektedir.

Göz çevresi kırışıklıkları ve ince çizgiler için avokado yağı

Göz altı kırışıklıkları görünümünü azalttığı bilimsel olarak ispatlanan başka yağlar da bulunmaktadır. Bunlar limon yağı, ardıç yağı ve greyfurt yağıdır.

Uyarı: Adı geçen temel yağları kullanırken bunları gözün içerisine temas ettirmemeye azami gayret gösteriniz.

Göz Çevresi Kırışıklıkları İçin Avokado Yağı Nasıl Kullanılır?

Cilt sağlığınız için temel yağları kullanırken bunları her zaman başka bir taşıyıcı yağın içerisinde seyreltmeniz önem taşımaktadır.

İşte temel yağlar ve avokado yağını karıştırarak göz altı kırışıklıkları için hazırlayabileceğiniz doğal bir karışım:

 1. Birer damla limon yağı, ardıç yağı ve greyfurt yağını bir yemek kaşığı avokado yağının içerisine ekleyin ve karıştırın.
 2. Parmak uçlarınıza karışımdan bir miktar alarak göz çevrenize masaj yaparak uygulayın.
 3. Bu karışımı günde 2 kere düzenli olarak uyguladığınızda göz altı kırışıklıkları dikkate değer ölçüde azalacaktır.

Kakao Yağı

Göz çevrenize gerçek bir tedavi uygulamak ve göz altı kırışıklıkları görünümünü azaltmak istiyorsanız düzenli olarak kakao yağı kullanınız.

 

Göz çevresi kırışıklıkları ve ince çizgiler için kakao yağı
Kakao yağı, cilt dokusunun yenilenmesini hızlandırır.

Nutrients dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre kakao yağındaki antioksidan özellikle cildin yaşlanmasıyla mücadele etmektedir. Kakao yağının cilde faydaları arasında cildin yaşlanmasını, UV güneş ışınlarının zararını engellemesi ve cilt sağlığını güçlendirmesi de yer almaktadır. Kakao yağı cilt hastalıklarını iyileştirmede ve erken yaşlanmaya karşı korumada etkilidir.

Ciltteki kuruluk veya kırışıklıkları tedavi etmek için kakao yağı kullanırken kakao yağını Hindistan cevizi yağı, hint yağı, jojoba ayğı veya tatlı badem yağı gibi diğer yararlı ürünlerle karıştırmayı deneyin. Tek yapmanız gereken kakao yağın ile hazırladığınız bu karışımı günde 2 veya 3 kere göz çevresine uygulayarak cildi nemlendirmek.

Salatalık

Salatalık göz çevresindeki kırışıklıklar ile doğal yollarla savaşan ve ince çizgilerin görünümünü azaltan yararlı özelliklere sahiptir.

Gözlerine salatalık dilimleri koyan kadınları hepimiz görmüşüzdür. Salatalık şiş gözlere iyi gelmenin yanı sıra cilt yaşlanmasını da önemli ölçüde geciktirmektedir.

Göz çevresi kırışıklıkları ve ince çizgiler için salatalık

Bilimsel araştırmalara göre salatalık özleri ciltteki elastini arttırmaya yardımcı olur ve antioksidan etki yapar. Dermatolojik Araştırmalar Dergisi’nin yayınladığı rapora göre salatalıktaki C vitamini ve serbest radikalleri engelleme kapasitesi salatalığı göz altı kırışıklıkları için yararlı hale getirmektedir.

Göz Çevresi Kırışıklıkları İçin Salatalık Nasıl Kullanılır?

Salatalığı göz çevresi kırışıklıkları ve ince çizgiler için kullanmak son derece kolay:

 1. Salatalığı dilimler halinde kesin ve gözlerinize birer dilim salatalık koyun.
 2. 10-15 dakika bu şekilde bekleyin.
 3. Salatalıkları alın ve temiz bir havlu ile yüzünüzü silin.
 4. Ekstra nemlendirme ve daha hızlı etki için salatalıktan sonra göz çevrenize Hindistan cevizi yağı uygulayabilirsiniz.

Göz Çevresi Kırışıklıklarının İçten Tedavisi

Balık Yağı

Balık yağı yüksek düzeyde omega-3 içermektedir. Omega-3 yağ asitlerinin göz çevresi kırışıklıkları ve cilt yaşlanması üzerinde olumlu bir etkisi bulunmaktadır.

Göz çevresi kırışıklıkları için balık yağı

Düzenli olarak balık yağı tüketmek kardiyovasküler faydalarının yanı sıra inflamasyonu azaltarak eklemleri de güçlendirir. Bununla birlikte EPA ve DHA içeriği ile balık yağı cildi yumuşatır ve yaşlanma belirtileri ile mücadele eder.

Düzenli olarak balık yağı takviyesi kullanmak hücre zarlarının yapısını iyileştirmeye yardımcı olur. Balık yağı cilt sağlığını güçlendiren bileşenler içermektedir.

Çuha Çiçeği Yağı

Göz çevresi kırışıklıkları görünümünü azaltmak için bir diğer yararlı takviye ise çuha çiçeği yağıdır. Yapılan bir araştırmaya göre çuha çiçeği yağı kadınlarda yaşlanma belirtilerini azaltmaktadır. Araştırmada deney grubuna 12 hafta boyunca günde 3 kere 500 mg. çuha çiçeği yağı verilmiştir. Sonrasında cildin esnekliğinin, sıkılığının ve neminin arttığı gözlenmiştir.

Göz çevresi kırışıklıkları için çuha çiçeği yağı

Göz Çevresi Kırışıklıkları Nasıl Önlenir?

Elbette, göz çevresi kırışıklıkları ile mücadele etmenin en iyi yolu göz çevresine düzenli olarak bakım yapmak ve göz çevresinin nemlendirilmesini sağlamaktır.

Peki göz çevresi kırışıklıkları için başka ne yapabilirsiniz?

Güneş Koruması Kullanmak

Bilimsel araştırmalar UV güneş hasarının göz çevresi kırışıklıkları nedenleri arasında önemli bir yere sahip olduğunu göstermiştir. Japonya’da yapılan bir araştırmaya göre düzenli olarak yüksek faktörlü güneş koruması kullanmak cilt tonunu düzgünleştirmekte, kırışıklıkları önlemekte ve cilt kanseri riskini azaltmaktadır.

Güneş Gözlüğü Kullanmak

Güneşli günlerde güneş gözlüğü kullanmak göz altı kırışıklıkları görünümünün azalmasına ve derinleşmesinin önlenmesine yardımcı olur.

UV koruması içeren güneş gözlükleri göz çevresinde kırışıklık yapan güneş ışınlarının hassas cilde ulaşmasını engelleyecektir.

Bol Su İçmek

Her gün düzenli olarak bol su içmek göz çevresi kırışıklıklarını azaltır mı? Suyun cilt üzerindeki etkileri bilimsel olarak kanıtlanmıştır ve uzmanlar cildin yapısının korunması ve kırışıklıkların azalması için her gün 8-10 bardak su içilmesini önermektedir.

su için bol su içmek drink water

Yaşlanma süreci yalnızca cildimizi etkilemez. Yaşlanma vücudun genelini ve organların tamamını da etkilemektedir. Vücudumuzdaki tüm organların vücut ısısını korumak, toksinleri atmak, sindirime yardımcı olmak ve besin öğelerini hücrelere taşımak için suya ihtiyacı vardır. Cildimizdeki hücreler de çalışmak ve cilt hasarını onarmak için suya ihtiyaç duymaktadır.

 

Kaynaklar:

 1. Dermatoendocrinol24
 2. MayoClinic
 3. Br J Dermatol
 4. Indian J Dermatol
 5. Connect Tissue Res.
 6. Nutrients
 7. Arch Dermatol Res.
 8. Int J Cosmet Sci

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here