Göz Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir? Göz Enfeksiyonu Doğal Bitkisel Tedavisi

Göz enfeksiyonu oldukça rahatsızlık verici ve ağrılı bir hastalıktır. Göz enfeksiyonu tedavi edilmezse ciddi sonuçlar doğurabilir. Bu yazımızda “Göz enfeksiyonuna ne iyi gelir?” sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız. Göz enfeksiyonu doğal tedavi yöntemleri için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Göz Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir?

Dikkat: Aşağıdaki yöntemleri uygulamadan önce mutlaka doktorunuza muayene olunuz. Bazı göz enfeksiyonları ciddi olabilir ve tedavi edilmediği takdirde kalıcı hasar bırakabilir.

1. Tuzlu Su

tuzlu su
tuzlu su

Tuzlu su göz enfeksiyonuna iyi gelen doğal yöntemlerden biridir. Eczanelerden aldığınız steril tuzlu su damlaları gözün doğal yollarla kendini temizlemesine yardımcı olur. Ayrıca tuzlu su antimikrobiyel özelliklee sahiptir. Bu nedenle göz enfeksiyonu doğal tedavi yöntemleri arasında kabul edilmektedir. Steril tuzlu su için eczacınıza başvurunuz.

2. Çay Torbaları

Gözleriniz kapalıyken siyah çay poşeti koymak rahatlatıcı bir etki yapacaktır. Ayrıca bunun göz enfeksiyonuna iyi gelen doğal tedavi yöntemleri arasında olduğu da bilinmektedir.

çay poşetleri
çay poşetleri

Bazı çay türlerinde anti-enflamatuvar ve yatıştırıcı özellikler bulunur. Örneğin yapılan bilimsel araştırmalar yeşil çay, papatya çayı, rooibos çayı ve siyah çayın anti-enflamatuvar özellikleri olduğunu göstermiştir. Bu nedenle göze siyah çay poşeti koymak şişliği azaltmaya yardımcı olacaktır.

Göze çay poşeti koymak yalnızca semptomları azaltmaya yardımcı olur ve tedavi edici değildir.

3. Sıcak Kompres

Gözlerde acı, enfeksiyon veya tahriş görülüyorsa sıcak kompres yardımcı olabilir. 2014 yılında yapılan bir araştırmaya göre sıcak kompres sağlıklı gözlerde bile oldukça yararlıdır.

2012 yılında yapılan bir araştırmaya göre sıcak kompres göz kapağı enfeksiyonu hastalığında da hafifleme sağlamaktadır. Ayrıca pembe göz belirtilerini de ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktadır.

sıcak kompres
sıcak kompres

Sıcak kompres arpacığa neden olan tıkanıklıkları da açmaya yardımcı olur. Göz kuruluğunu hafifletir. Bu nedenle sıcak kompres göz enfeksiyonuna iyi gelen doğal tedavi yöntemleri arasındadır.

Göz enfeksiyonuna iyi gelen sıcak kompres hazırlamak için:

 • Temiz bir bezi hafif sıcak suya batırın (yakmayacak sıcaklıkta)
 • Hafifçe gözünüzün üzerine koyun.
 • Gözünüzün daha fazla mikrop kapmaması için bezin tamamen temiz olmasına dikkat ediniz.

4. Soğuk Kompres

Tıpkı sıcak kompreste olduğu gibi soğuk kompres de göz enfeksiyonu doğal tedavi sürecinde yardımcınız olacaktır. Hastalığı tek başına tedavi etmemekle birlikte soğuk kompres göz enfeksiyonunun verdiği rahatsızlık hissini azaltacaktır. Özellikle göz yaralanması ve göz enfeksiyonu vakalarında soğuk kompres etkili olmaktadır.

gözlere soğuk kompres
gözlere soğuk kompres

Göz enfeksiyonu doğal tedavi yöntemleri arasındaki soğuk kompresi hazırlamak için:

 • Temiz bir bezi soğuk suya batırın
 • Nazikçe gözünüze koyun.
 • Bu işlem için buz torbası da kullanabilirsiniz. (Buzu doğrudan gözünüze temas ettirmeyin).

5. Yastık Kılıfını Temiz Tutmak

Konjüktivit gibi göz enfeksiyonu vakalarında nevresim ve yastık kılıflarını her gün değiştirmek gerekmektedir. Bunlar gece boyunca göz ile temas eder. Enfeksiyonun diğer göze yayılmasına neden olabilir. Ayrıca tüm nevresim takımları kişisel olmalı ve kimseyle paylaşılmamalıdır. Nevresim ve yastık kılıfları yıkanırken tüm bakterilerin ölmesi için sıcak su ve deterjan kullanılmalıdır.

6. Makyaj Temizliği

cilt bakımı
cilt bakımı

Maskara, göz farı, eyeliner gibi makyaj malzemeleri kimseyle paylaşılmamalıdır. Bunlar göz enfeksiyonunun yayılmasına neden olabilir. Makyaj her gün temizlenmeli, makyaj fırçaları yıkanmalıdır.

7. Bal

Yapılan bazı bilimsel araştırmalarda bal içeren göz damlalarının göz enfeksiyonu doğal tedavi sürecinde destek olabileceği belirtilmiştir. Yine de bu konuda daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

bal
bal
 • Bal antibakteriyel ve antimikrobiyel özelliklere sahiptir. 2016 yılında yapılan bir araştırmaya göre bal belirli göz hastalıklarının tedavisinde yardımcı olmaktadır.
 • 2014 yılında yapılan bir araştırmaya göre bal içeren göz damlaları keratokonjüktivit doğal tedavi sürecinde etkili olmaktadır. Keratokonjüktivit göz kuruluğu nedeniyle korneanın iltihaplanması anlamına gelmektedir.

8. Gözlük Otu

Benzer şekilde gözlük otu ismi verilen bitki de göz enfeksiyonu doğal tedavi seçenekleri arasında sayılmaktadır. Yapılan bazı araştırmalar gözlük otu için olumlu sonuçlar ortaya koysa da bu bitkinin güvenilirliği ve etkinliği konusunda daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir. Bazı uzmanlar gözlük otunun göz enfeksiyonu riskini yükseltmek gibi olumsuz bir etki de yapabileceğini belirtmektedir.

 • 2014 yılında yapılan bir araştırmaya göre gözlük otu ekstresi insan korneası üzerinde anti-enflamatuvar etkiye sahiptir.
 • Bir diğer araştırmada ise konjüktivit hastalarında gözlük otu içeren gzö damlaları kullanılmıştır. 2 hafta boyunca bu damlayı kullanan 53 kişi tamamen iyileşmiş, 11 kişi ise önemli bir iyileşme kaydetmiştir.

Ancak göz enfeksiyonu doğal tedavi yöntemi olarak gözlük otu hakkında daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir. Bu nedenle doktorunuza danışmadan bu yöntemi kullanmayınız.

Göz Enfeksiyonu Tedavisi İçin Ne Zaman Doktora Gidilmeli?

Göz enfeksiyonu doğal tedavi önerileri sadece doktorunuzun önereceği tedaviye ek ve yardımcı olarak kullanılmalıdır. Aşağıdaki belirtileri gördüğünüzde mutlaka doktorunuza başvurunuz

 • Ağrı ve hassasiyet,
 • Göz akıntısı,
 • Sürekli göz kızarıklığı,
 • Işığa karşı hassasiyet.

BU YAZIYI PAYLAŞIN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER YAZILAR

Sağ Göz Seyirmesi Bunların Habercisi Olabilir!

Sağ göz seyirmesi rahatsızlık verici bir durum olabilir. Sağ gözün istemsiz olarak seyirmesi dışarıdan bile fark edilebilir. Neyse...

Arpacık Evde Doğal Yollarla Nasıl Geçer? Nedenleri ve Belirtileri

Arpacık göz kapağının iç veya dış kısmında oluşan hassas şişliktir. Arpacık çok yaygın bir durumdur. Çoğunlukla arpacık tehlikeli...