Göz Kanlanması ve Göz Kızarmasına İyi Gelen Öneriler

Sabahları kıpkırmızı gözlerle uyanmak güne başlamak için iyi bir an değildir. Ne var ki bu sorunu birçok kişi yaşamaktadır. Peki göz kızarıklığı nasıl geçer? Göz kanlanması problemine ne iyi gelir? Bu yazımızda bu sorulara cevap bulabileceksiniz.

Göz kanlanması ve kızarıklığı zaman zaman oluyorsa bu genellikle endişe verici bir durum değildir. Ancak bu çok sık gerçekleşiyorsa ihmal edilmemelidir. Peki göz kanlanması neden olur? Göz kanlanması:

 • Göz enfeksiyonu (örn. Konjuktivit)
 • Göz alerjisi,
 • Göze yabancı cisim kaçması,
 • Blefarit
 • Arpacık,
 • Şalazyon,
 • Göz kuruluğu

Gibi nedenlerden kaynaklanabilir. Ayrıca uzun süre ağlamak da göz kanlanması yapabilir.

Polen veya duman gibi alerjenlere sürekli olarak maruz kalan kişilerde de göz kanlanması görülebilir. Kuru hava, nem, rüzgar ve güneş ışığı da bunda etkili olur. Çok fazla öksürmek, grip, nezle gibi hastalıklar da göz kanlanması yapabilir. Ancak bu faktörlerden kaynaklanan göz kızarıklığı geçicidir ve kendiliğinden iyileşir.

Uzun saatler bilgisayar kullanmak, gün boyu lens takmak, çok fazla alkol tüketmek ve gözleri sertçe ovalamak da göz kanlanması yapmaktadır.

Göz Kanlanması Tehlikeli Midir?

Çoğunlukla göz kızarıklığı ciddi bir durum değildir ve herhangi bir tıbbi müdahale olmadan bir süre sonra kendiliğinden iyileşir. Diğer yandan göz kızarıklığına iyi gelen doğal yöntemler de vardır. Bu yazımızda göz kanlanması nasıl geçer? Sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız.

İşte göz kanlanmasına iyi gelen çözümler:

Yüzü Yıkamak

Toz, güneş ışınları, polenler veya herhangi bir kimyasal nedeniyle göz kızarıklığı oluşması durumunda gözlerinizi ovalamayın. Bu gibi durumlarda gözlerinizi ovalarsanız enflamasyonu ve kızarıklığı arttırırsınız.

yüzü yıkamak
yüzü yıkamak

Bunun yerine rahatsızlık hissini azaltmak için günde birkaç kere yüzünüzü yıkayınız. Gözlerinize soğuk su çarpmak gözlerinizi rahatlatacak ve göz kızarıklığı yapan unsurlardan kurtulmanızı sağlayacaktır.

Sıcak Kompres

Göz kızarıklığını geçirmek için göz kanlanmasına iyi gelen şeyler arasında bir diğeri sıcak kompres uygulamaktır. Sıcak kompresten gelen ısı gözlere kan akışını arttırır, gözyaşı üretimini tetikler ve göz kuruluğunu önlemeye yardımcı olur. Ayrıca sıcak kompres gözdeki tahrişi de hafifletir.

 1. Temiz bir bezi sıcak suya batırın ve fazla suyunu sıkın.
 2. Bir yere uzanın. Gözlerinizi kapatın. Suyunu sıktığınız bezi gözlerinizin üzerinde birkaç dakika bekletin.
 3. Tekrar suya batırıp sıkın. Aynı işlemleri 3-4 kere tekrarlayın.
 4. Son olarak yüzünüzü ılık suyla yıkayın.
 5. Bu yöntemi günde 1-2 kere tekrarlayabilirsiniz.

Dikkat: Gözler oldukça hassas olduğundan suyun sıcaklığını kontrol ediniz.

Soğuk Kompres

Soğuk kompres de göz kızarıklığı yapan enflamasyon ve gözdeki şişliği azaltmada oldukça etkili bir yöntemdir. Özellikle ağlamaktan şişen gözler ve göz kanlanması problemlerinde etkili olmaktadır.

Soğuk kompres göz çevresindeki cildi sıkılaştırır ve kan damarlarını gevşetir. Bu da göz kızarıklığı semptomunu azaltmaya yardımcı olur.

gözlere soğuk kompres
gözlere soğuk kompres
 • Temiz bir bezi soğuk suya batırın ve fazla suyunu sıkın. Gözlerinizi kapatın ve bezi gözlerinizin üzerinde 10-15 dakika bekletin. İhtiyaç duydukça tekrarlayabilirsiniz
 • Alternatif olarak birkaç buz küpünü temiz bir beze sarın. 1 dakika boyunca gözlerinizin üzerinde bekletin. Sonra çekin ve 5 dakika dinlenerek işlemi tekrarlayın. Bu işlemi günde 2-3 kere yineleyebilirsiniz.

Gül Suyu

Gül suyu gözler üzerinde rahatlatıcı ve yatıştırıcı bir etkiye sahiptir. Göz kızarıklığı ve göz kanlanması problemlerini azaltmaya yardımcı olur. Enflamasyonu azaltır.

2010 yılında Ophthalmology and Eye Diseases dergisinde yayınlanan bir araştırmada göz damlası olarak kullanıldığında gül suyunun antiseptik ve analjezik özellikleri sayesinde konjüktivit tedavisinde kullanılabileceği belirtilmiştir.

yağı yağ göze damlatmak göz damlası
yağı yağ göze damlatmak göz damlası
 • 2 adet pamuğu gül suyuna batırın. Gözlerinizi kapatın ve pamukları gözlerinizin üzerine koyun. Bu işlemi günde 1-2 kez tekrarlayabilirsiniz.
 • Alternatif olarak bir damlalık içerisine gül suyu doldurun ve günde 2 kere gözlerinize damlatın. Gül suyunun saf olması ve başka bir kimyasal içermemesi son derece önemlidir. Dilerseniz Evde Gül Suyu Yapımı başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Çay Poşeti

Kullandığınız çay poşetlerini atmayın. Bu çay poşetleri göz kızarıklığı ve göz kanlanması semptomlarını azaltmak için yardımcınız olacaktır.

Tanin ve bioflavonoid yönünden zengin olan çay poşetleri göz kızarıklığına iyi gelen doğal yöntemler arasındadır.

siyah çay poşeti
siyah çay poşeti

2012 yılında Journal of Pharmacognosy and Phytochemistry dergisinde yayınlanan bir araştırmada siyah çayda bulunan tanin maddesinin astringent özellikleri vurgulanmıştır.

 1. 2 adet kullanılmış siyah çay poşetini 30 dakika boyunca buzdolabında bekletin.
 2. Bir yere uzanın, gözlerinizi kapatın.
 3. Siyah çay poşetlerini gözlerinizin üzerine koyun.
 4. Göz kızarıklığı ve göz kanlanması geçene kadar bu işlemi günde birkaç kere tekrarlayabilirsiniz.

Salatalık

Salatalık da göz kızarıklığı ve göz kanlanması için mükemmel bir çözümdür. Gözlerdeki kan damarlarını toparlar ve göz kanlanmasına iyi gelir. Salatalığın yatıştırıcı özellikleri gergin gözleri rahatlatır.

2014 yılında yapılan bir araştırmada salatalığın nemlendirici, besleyici ve astringent özellikleri vurgulanmıştır. Göz kanlanması problemini azaltmak için:

gözlere salatalık
gözlere salatalık
 1. Buzdolabında bekletilmiş bir salatalığı dilimleyin.
 2. Gözlerinizin üzerine birer salatalık dilimi koyun.
 3. Yaklaşık 30 dakika bekleyin.
 4. Göz kızarıklığı ve göz kanlanması sorununu azaltmak için bu işlemi günde 2-3 kere tekrarlayabilirsiniz.

Aloe Vera

Aloe vera anti-enflamatuvar ve antioksidan özellikleri sayesinde kızarmış, tahriş olmuş ve kanlanmış gözlere iyi gelir. Aloe vera içindeki etanol ve etil asetat özleri genellikle göz damlası üretiminde kullanılmaktadır. Bu açıdan aloe vera göz kanlanması ve göz kızarıklığına iyi gelen doğal çözümler arasındadır.

2012 yılında Pharmaceutical Biology dergisinde yayınlanan bir araştırmada aloe vera jelinin hücresel fenotipleri ve fonksiyonları iyileştirme özelliğine sahip farmakolojik olarak aktif maddeler içerdiği belirtilmiştir. Aloe vera jelindeki etanol ve etil asetat özleri göz enfeksiyonu vb. tedavilerde kullanılan göz damlalarının üretiminde kullanılmaktadır.

Aloe Vera
Aloe Vera

Göz kızarıklığı ve göz kanlanması problemini azaltmak için:

 1. Eşit miktarda aloe vera jeli ve suyu karıştırın.
 2. Karışımı 1 saat boyunca buzdolabında bekletin.
 3. 2 adet pamuğu karışıma batırın ve gözlerinizin üzerine koyun.
 4. 20-30 dakika bekleyin.
 5. Bu işlemi günde 2-3 kere tekrarlayabilirsiniz.

Göz Kırpmak

Gözlerinizi düzenli olarak kırpmak gözleri nemlendirmeye yardımcı olur. Ayrıca göz kanlanması ve göz kızarıklığı yapan tahriş edicileri gözden uzaklaştırmaya destek olur.

göz kırpmak
göz kırpmak
 1. Gözlerinizi kapatın ve 2 saniye bekleyin.
 2. Gözlerinizi iyice sıkarak kapatın ve 2 saniye daha bekleyin.
 3. Gözlerinizi açın ve 2 saniye daha bekleyin.
 4. Bu işlemi 5-6 kere tekrarlayın.
 5. Bu göz kırpma egzersizini günde birkaç kere tekrarlayın.

Bol Su İçmek

Ağlama veya çok fazla alkol tüketimine bağlı olarak ortaya çıkan göz kızarıklığı ve göz kanlanması problemlerinde bol su içmek etkili bir yöntemdir. Ağlamak ve fazla alkol tüketimi vücuttaki suyu azaltır. Su içmek vücudun suyu geri kazanmasına yardımcı olur.4

su içmek
su içmek

Vücutta yeterli su bulunduğunda gözlerin dışını kaplayan zarı besleyen kan damarları daha iyi işlev görür. Ayrıca su vücuttan toksinlerin atılmasına da yardımcı olur.

 • Düzenli aralıklarla su için. Su içmeyi sevmiyorsanız içerisine meyve ve limon dilimleri ekleyebilirsiniz.
 • Kahve, alkol ve sodadan uzak durun. Bunlar vücuttaki suyun azalmasına yol açmaktadır.

Papatya

Güçlü anti-allerjen özellikleri sayesinde papatya çayı göz kızarıklığı ve göz kanlanması problemini azaltmak için soğuk kompres veya göz yıkama suyu olarak kullanılabilir. Papatya çayı antihistamin özelliklere sahiptir. Böylece göz kızarıklığı yapan alerjik reaksiyonları önlemeye yardımcı olur. Ayrıca papatya çayı göz kuruluğuna da iyi gelir.

papatya çayı
papatya çayı
 • Bir bardak papatya çayını 5 dakika boyunca demleyin. Papatya çayı poşetini alın ve soğumasını bekleyin. Bu çayı günde 2-3 kere yüzünüzü yıkamak için kullanabilirsiniz.
 • Alternatif olarak kullanılmış papatya çayı poşetini buzdolabında bekletin. 10 dakika boyunca gözünüzün üzerine koyun. Günde 3-4 kere tekrarlayın.

Göz Kızarıklığına İyi Gelen Ek Öneriler

 • Göz enfeksiyonu geçiren biriyle temas ettikten sonra mutlaka ellerinizi yıkayın.
 • Göz makyajınızı temizlemeden uyumayın.
 • Kontakt lensleri uzun saatler takmayın.
 • Uzun saatler bilgisayar kullanmayın. Bilgisayar kullanırken düzenli olarak gözlerinizi dinlendirin.
 • Gözünüze bir şey kaçarsa hemen yüzünüzü yıkayın.
 • Alkol ve sigara tüketimi de göz kızarıklığına yol açacağından bunları sınırlayın.

BU YAZIYI PAYLAŞIN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER YAZILAR

Yüzde Karıncalanma (Parestezi) Hissi Neden Olur? Tehlikeli midir?

Yüzde karıncalanma yaygın karşılaşılan bir şikayettir. Ellerin, ayakların veya yüzün karıncalanması sadece uzun süre uyumanızdan veya uzun saatler...

Koronavirüsün Beyine Etkileri: Covid Beynimizi Nasıl Etkiliyor?

11 Kasım 2022 itibariyle koronavirüs dünya çapında 643 milyon kişiyi etkiledi, 6.6 milyon kişi ise bu hastalık nedeniyle...

Kan Sulandırıcı Yiyecekler, Bitkiler ve Besinler Hangileridir?

Kan sulandırıcı ilaçlar doktorlar tarafından birçok sebeple verilebilir. Örneğin kalp hastaları veya kardiyovasküler hastalığı bulunanlar, atriyal fibrilasyon denilen...

Nöropati Belirtileri Nelerdir? Nöropati Nasıl Anlaşılır?

Vücutta onbinlerce sinir bulunur. Bunlar vücudun her tarafında çok önemli bir rol oynarlar. Sinirlerin görevi beyin ile vücudun...