Grip ve Nezle Belirtileri Nelerdir? Grip ve Nezle Nasıl Önlenir?

0
807
Grip ve nezle belirtileri birbirine benzerlik gösterebilir.

Hapşırma, öksürme ve hatta kaslarınızı bile oynatamama hissiyle mi uyandınız? Peki grip mi, yoksa nezle mi olduğunuzu nasıl bilebilirsiniz? Grip ve nezle belirtileri arasındaki farkı bilmek önemlidir. Nezle, gribe göre daha hafif bir solunum yolları rahatsızlığıdır. Nezle belirtileri size birkaç gün kötü hissettirebilirken, grip belirtileri birkaç gün ila birkaç hafta boyunca ağır seyredebilir. Grip aynı zamanda zatürre gibi daha ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Yaygın Nezle Belirtileri Nelerdir?

Nezle belirtileri genellikle boğaz ağrısı ile başlar ve çoğunlukla bir veya iki gün içerisinde kendiliğinden kaybolur. Burun akıntısı veya burun tıkanıklığı gibi belirtiler öksürükle birleşerek 4-5 gün devam edebilir. Ateş yükselmesi yetişkinlerde pek görülmez hafif bir ateş de ihtimaller dahilindedir. Çocuklarda nezleye bağlı ateş yükselmesi daha olasıdır.

İlk günlerde sulu burun akıntısı görülebilir. Daha sonra bu akıntı daha kalın ve koyu hale gelir. Koyu renkli burun akıntısı doğaldır ve sinüs enfeksiyonu gibi bakteriyel bir enfeksiyon geçirdiğiniz anlamına gelmez.

Nezle Belirtileri Ne Kadar Sürer?

Nezle belirtileri yaklaşık bir hafta kadar sürer. Nezle, ilk üç gün boyunca bulaşıcıdır. Yani ilk üç gün boyunca nezleyi başkalarına bulaştırabilirsiniz. Bu nedenle evde kalmanız ve mümkün olduğunca istirahat etmeniz yararınıza olacaktır.

Bir hafta geçmesine rağmen nezle belirtilerinde azalma görülmüyorsa antibiyotik kullanımını gerektiren bir bakteriyel enfeksiyon söz konusu olabilir.

Bazen nezle belirtileri alerjik rinit (saman nezlesi) veya sinüzit belirtileri ile karıştırılmaktadır. Nezle belirtileri hızla başlamış ve bir hafta içinde iyileşme göstermişse büyük ihtimalle bu bir alerji değil, sadece nezledir. Belirtiler bir hafta geçmesine rağmen azalmadıysa, alerji veya sinüzit kontrolü için doktorunuza başvurunuz.

Yaygın Grip Belirtileri Nelerdir?

Grip belirtileri, nezle belirtilerine göre daha şiddetlidir ve daha hızlı başlar. Grip belirtileri arasında boğaz ağrısı, ateş, baş ağrısı, kas ağrısı, burun tıkanıklığı ve öksürük yer almaktadır. Özellikle domuz gribinde kusma ve ishal görülür.

Grip belirtileri çoğunlukla iki ila beş gün arasında kademeli olarak iyileşme gösterir. Ancak bir hafta veya daha uzun sürmesi de muhtemeldir. Gribin yaygın komplikasyonlarından biri olan zatürre, özellikle gençlerde, yaşlılarda ve akciğer ya da kalp sorunları olan kişilerde kendini gösterir. Nefes darlığı hissediyorsanız doktorunuzla görüşünüz. Zatürrenin bir diğer yaygın belirtisi yüksek ateştir.

Nezle virüsleri gibi grip virüsleri de vücudunuza burun, göz veya ağızda bulunan mukoza zarları yoluyla girer. Elinizle burnunuza, gözünüze veya ağzınıza her dokunduğunuzda kendinize grip virüsü bulaştırıyor olma ihtimaliniz vardır. Dolayısıyla özellikle sonbahar ve kış aylarınızda ellerinizi sürekli olarak yıkamanız hastalığa yakalanma olasılığınızı düşürecektir.

Grip miyim, yoksa nezle mi?

Kendinizde gözlemlediğiniz semptomların grip mi yoksa nezle mi olduğunu nasıl bilebilirsiniz. Uzmanlar ilk yapılması gerekenin ateşi ölçmek olduğunu belirtiyor. Burun tıkanıklığı, öksürük, ağrı ve halsizlik gibi grip belirtileri genellikle nezlede de görülür. Ancak ateş yükselmesi nezlede nadiren gerçekleşir. Grip belirtileri başladığında ise muhtemelen ateşiniz yükselir ve halsiz hissedersiniz. Ayrıca gripte kas ve vücut ağrıları yaygındır. Aşağıdaki tablo semptomlarınızı ayırt etmenizde size yardımcı olacaktır.

BelirtilerNezleGrip
AteşBazen, genellikle hafifÇoğunlukla. 37.7 – 38.8 arasında ateş ölçülebilir. Özellikle küçük çocuklarda ateş daha da yükselebilir. 3 ila 4 gün devam eder.
Baş ağrısıZaman zamanÇoğunlukla
AğrılarHafifÇoğunlukla. genellikle şiddetlidir
Yorgunluk, halsizlikBazenÇoğunlukla. 2-3 hafta sürebilir
Aşırı bitkinlikAslaÇoğunlukla; hastalığın başlangıcında
Burun akıntısıÇoğunluklaBazen
HapşırmaOlağanBazen
Boğaz AğrısıYaygınBazen
Göğüs Ağrısı, öksürükHafif-orta düzeyde. Kesikli öksürük.Çoğunlukla. Şiddetli olabilir.
KomplikasyonlarSinüs tıkanıklığı; orta kulak enfeksiyonuSinüzit, bronşit, kulak enfeksiyonu, zatürre. Ölümcül olabilir.
ÖnlemEllerinizi sık yıkayınız; nezle olan kişilerle temas kurmayınız.Ellerinizi sık yıkayınız. Grip belirtileri görülen kişilerden uzak durunuz. Grip aşısı yaptırınız.
TedaviBurun açıcılar, ağrı kesiciler, ateş düşürücüler.Burun açıcılar, ağrı kesiciler, ateş düşürücüler. Öksürük ve nezle ilaçları küçük çocuklara verilmemelidir. Bazı vakalarda reçeteli antiviral ilaçlar doktor tarafından verilebilir.

Grip veya nezle için doktora gitmeli miyim?

Grip veya nezle belirtileri hissediyorsanız ve bununla birlikte aşağıdaki semptomlar da varsa muhakkak doktorunuzla görüşmelisiniz:

 • Devamlı ateş. Üç günden fazla devam eden ateş tedavi gerektiren başka bir bakteriyel enfeksiyonun habercisi olabilir.
 • Yutkunma zorluğu. Grip veya nezleden kaynaklanan boğaz ağrısı genellikle hafiftir. Şiddetli boğaz ağrısı tedavi gerektiren streptokok boğaz ağrısı belirtisi olabilir.
 • Sürekli öksürük. Öksürüğünüz iki veya üç hafta boyunca devam ediyorsa antibiyotik gerektiren bronşit habercisi olabilir. Burun arkası sızıntısı veya sinüzit de devamlı öksürüğe neden olur. Astım da devamlı öksürüğün bir diğer sebebidir.
 • Sürekli burun tıkanıklığı ve baş ağrısı. Nezle ve alerjiler burun tıkanıklığı ve sinüslerde tıkanıklığa neden olduğunda bu sinüs enfeksiyonuna yol açabilir (sinüzit). Göz ve yüz çevresinde ağrı varsa, bir haftadan fazla süren koyu burun akıntısı varsa muhtemelen bakteriyel bir enfeksiyon söz konusudur ve antibiyotik kullanımını gerektirebilir. Ancak sinüs enfeksiyonlarının birçoğunda antibiyotik kullanmak gerekmez. Doktorunuza danışmadan antibiyotik kullanmayınız.

Aşağıdaki durumlarda derhal tıbbi yardım almanız gerekir:

 • Şiddetli göğüs ağrısı
 • Şiddetli baş ağrısı
 • Nefes darlığı
 • Baş dönmesi
 • Zihin bulanıklığı
 • Devamlı kusma

Çocuklarda acil müdahale gerektiren belirtiler şunlardır:

 • Nefes almada zorluk veya hızlı nefes alma
 • Ten renginin maviye dönmesi
 • Yeterince sıvı almama
 • Uyuşukluk veya normal şekilde etkileşim kuramama
 • Aşırı huzursuzluk
 • Semptomların gittikçe kötüleşmesi
 • Ateş

Grip ve nezle nasıl önlenir?

Grip ve nezleyi önlemenin en etkili yolu elleri çok sık yıkamaktır. En az 20 saniye boyunca elleri ovalayarak yıkamak mikropların cilt yoluyla bulaşmasını önler.

El yıkamaya ek olarak mevsimsel gribi önlemek için grip aşısı yaptırabilirsiniz. Grip aşısı yaptırdıktan itibaren iki hafta içerisinde vücut içerisinde gribe karşı koruyucu antikorlar gelişir. İlk kez aşı yapılan çocuklar bir ay arayla iki kez aşı olurlar.

Nezle belirtileri görülen bir kişiyle temas kurduysanız antiviral ilaçlar da gribi önleyebilir.


Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here