Günlük alınması gereken Omega 3 miktarı kaç olmalıdır?

0
366
günlük alınması gereken omega 3 miktarı

Omega 3 faydaları sayılamayacak kadar çoktur. Omega 3 alımının en iyi yolu haftada 2 kere balık yemektir. Ancak yağlı balıkları çok fazla tüketmiyorsanız veya balık sevmiyorsanız Omega-3 takviyesi kullanabilirsiniz. Omega 3 takviyesi kullanırken EPA ve DHA içeren takviyeler kullanılmalıdır. EPA ve DHA en önemli Omega-3 türleridir ve yağlı balıklarda bulunur. Bu yazımızda sağlığınız için günlük alınması gereken Omega 3 miktarı hakkında bilgi verilecektir.

Omega 3 Dozajı İle İlgili Bilimsel Açıklamalar

omega 3Günlük alınması gereken Omega 3 miktarı hakkında belirlenmiş kesin bir kriter yoktur. çeşitli sağlık örgütleri bu konuda kendi görüşlerini beyan etmektedir.

Genel olarak uluslararası sağlık kuruluşlarının çoğu sağlıklı yetişkinler için günlük alınması gereken Omega 3 miktarı için 250-500 mg EPA ve DHA önermektedir.

Bununla birlikte bazı hastalıklar ve tedavilerde günlük alınması gereken Omega 3 miktarı değişkenlik gösterebilir.

Hastalıklarda Günlük Alınması Gereken Omega 3 Miktarı

Aşağıdaki sağlık sorunlarında günlük alınması gereken Omega 3 miktarı değişkenlik gösterebilmektedir.

1 Kalp Sağlığı

omega 3 takviyesi epaGünde 850 mg EPA-DHA takviyesi kullanan 11.000 yetişkin üzerinde 3.5 yıl boyunca bir çalışma yürütülmüştür. Bu çalışmaya göre günde 850 mg Omega 3 takviyesi kalp krizinde %25 azalma ve ani ölümlerde %45 azalma sağlamıştır.

Amerikan Kalp Derneği dahil bazı organizasyonlar koroner kalp hastalığı bulunan kişilerin günlük 1.000 mg Omega 3 almasını önermektedir. Aynı kuruluşlar trigliserit yüksekliği bulunan kişilerde günlük alınması gereken Omega 3 miktarı için 2.000-4.000 mg arasını önermektedir.

2 Depresyon ve Anksiyete

Yapılan araştırmalarda depresyon ve anksiyete belirtilerinin azaltılması için günlük alınması gereken Omega 3 miktarı 200-2.200 mg olarak belirtilmiştir. Duygusal ve mental bozukluklarda EPA miktarı DHA’dan yüksek olan Omega 3 takviyelerinin kullanılması önerilmektedir.

3 Kanser

Yağlı balık ve Omega 3 yağ asitlerinin tüketilmesiyle meme kanseri, prostat kanseri ve kalın bağırsak kanseri riski azalmaktadır. Bununla birlikte kanser riskini azaltmak için günlük alınması gereken Omega 3 miktarı hakkında kesin bir bilgi bulunmamaktadır.

4 Diğer Hastalıklar

Omega 3 yağ asitleri başka sağlık sorunlarında da yardımcı olabilir. Bu hususlarda günlük alınması gereken Omega 3 miktarı değişkenlik gösterebilir.

Hamilelikte ve Çocuklarda Omega 3 Miktarı

omega 3 takviyesi dhaYapılan araştırmalar özellikle DHA Omega 3 yağ asitlerinin hamilelik öncesinde, süresince ve hamilelik sonrasında çok önemli olduğunu belirtmektedir.

Neredeyse tüm araştırmalarda hamilelikte ve emzirme döneminde ilaveten 200 mg DHA alınması gerektiği belirtilmiştir.

Çeşitli uluslararası sağlık kuruluşları bebeklerde ve çocuklarda günlük alınması gereken Omega 3 miktarını EPA ve DHA için 50-100 mg olarak belirtilmektedir.

Fazla Omega 3 Tüketmek Zararlı Olabilir

omega 3 takviyesi dha epaAmerika Gıda ve İlaç İdaresi günlük alınması gereken Omega 3 miktarı ve dozajının en fazla 3.000 mg olması gerektiğini belirtmektedir.

Diğer yandan Avrupa Gıda Güvenliği Kurumu günlük Omega 3 tüketiminin 5.000 mg’a kadar çıkabileceğini belirtmektedir.

Bu önerilere uyulması önem taşımaktadır. Bazı kişilerde Omega 3 takviyesi kan sulandırıcı veya aşırı kanama etkisine neden olabilir.

Bu nedenle bazı sağlık kuruluşlarında ameliyat olacak kişilerin Omega-3 takviyesi kullanımına 1-2 hafta öncesinden ara verilmektedir.

Diğer yandan günlük 5.000 mg’dan fazla Omega 3 tüketiminin herhangi bir faydası bilinmemektedir. Bu nedenle bu azami miktarlara özen gösterilmelidir.

Omega 3 Takviyesi Ne Kadar Kullanılmalı?

omega 3 takviyesi dha epaOmega 3 takviyesi kullanırken içinde ne kadar EPA ve DHA bulunduğunu kontrol etmek günlük alınması gereken Omega 3 miktarı ve dozajı ayarlamak için önem taşır. Örneğin bir takviye ürününün etiketinde 1,000 mg balık yağı bulunduğu yazarken, aslında içinde çok daha az olabilir.

Omega 3 takviyesinde bulunan EPA ve DHA konsantrasyonuna bağlı olarak günlük alınması gereken Omega 3 miktarı seviyesine ulaşmak için günde 8 kapsüle kadar alınması gerekebilir.

Doktorunuz tarafından başka bir tavsiye verilmediği sürece sağlıklı kişilerin günlük en az 250 mg, en fazla 3,000 mg Omega 3 tüketmesi önerilmektedir.

kalp

Siz de günlük alınması gereken Omega 3 miktarı konusundaki deneyimlerinizi aşağıdaki yorum alanından diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz!

Yararlanılan Kaynaklar

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here