Hamileyken X Ray Cihazı: Hamileler havaalanında x ray cihazından geçebilir mi?

0
391
hamileler havaalaninda x ray cihazından geçebilir mi?

Hamileler havaalanında x ray cihazından geçebilir. Bu tamamen güvenlidir. Metal dedektör cihazları metal nesneleri tespit etmek için oldukça düşük bir elektromanyetik alan kullanır. Elektrik üreten veya elektrikle çalışan her türlü nesne ve eşya bu cihazlar tarafından kolaylıkla tespit edilebilir. Bu nedenle hamileyken x ray cihazından geçmek tehlikeli değildir.

Metal dedektörler düşük yoğunluklu elektromanyetik alan ile çalıştığından hamileler havaalanında x ray cihazından geçebilir. Aynı şey güvenlik görevlilerinin kullandığı el detektörleri için de geçerlidir. Bu cihazlar hamile kadınlar dahil herkes için güvenlidir.

Alışveriş merkezlerinde ve havaalanında x ray cihazından geçerken hastanelerde kullanılan röntgen ışınlarına benzer bir radyasyon alındığı inancı yaygın bir düşüncedir. Ancak bu doğru değildir.

Bazı alışveriş merkezi ve havaalanlarında metal detektörlerden farklı olarak tüm vücudu tarayan ve metal olmayan nesneleri tespit edebilen cihazlar kullanılmaktadır. Bu sistemler giysilerin içini görmek ve bazı metalleri yakalamak için çok düşük yoğunluklu bir iyonlaştırıcı radyasyon kullanılmaktadır. Bu kullanılan radyasyon deriden içeri girmez. Dolayısıyla hamileyken x ray cihazından geçmek anneye ve bebeğe zarar vermez.

Bu cihazların adı x-ray cihazı olmasına rağmen hamileler havaalanında x ray cihazından geçtiğinde bu bir tehlike oluşturmayacaktır. Oldukça sık uçağa binen veya alışveriş merkezlerine giden kadınlarda bile maruz kalınan risk son derece düşüktür.

Yine de hamileyken x ray cihazından geçmek konusunda tereddütleriniz varsa bu cihazlardan geçmeyi reddedebilirsiniz. Bu durumda güvenlik görevlileri el detektörleriyle tarama gerçekleştireceklerdir.

Hamileler havaalaninda x ray cihazından geçtiğinde bebeğe zararı var mı?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi hamileler havaalanında x ray cihazından geçtiğinde bu durum bebeğe herhangi bir zarar vermeyecektir. Şimdiye kadar hamileyken x ray cihazından geçmek sonucu zarar göre bir bebek bildirilmemiştir.

kalp

Siz de hamileyken X Ray cihazından geçmek konusundaki deneyimlerinizi aşağıdaki yorum alanından diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz!


Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here