Hamileliğin son üç ayında yaşanan problemler ve ağrılar

0
1012
hamileliğin son üç ayında

Hamileliğin 28. Haftasına ulaştığınızda artık son üç ay içerisine girmişsiniz ve yakında bebeğinizi kucağınıza alacaksınız demektir. 28 ile 40 hafta arasında bebeğin büyümesi devam eder. Bebeğiniz bu dönemde gözlerini açar ve daha fazla kilo alır. Doğum yaklaştıkça bebek yaklaşık 50-52 cm boy ve yaklaşık 2500-3000 gram ağırlığa ulaşır. Bu yazımızda hamileliğin son üç ayında yaşamanız muhtemel olan ağrılar, kasılmalar ve diğer durumlardan söz edeceğiz.

Hamileliğin son üç ayında vücudunuzda bazı değişiklikler meydana gelir. Hamileliğin son üç ayı gerek fiziksel gerekse de duygusal olarak zor geçebilir. Bu dönemde hamile kadın birçok sorun yaşayabilir. İşte hamileliğin son üç ayında yaşamanız muhtemel sorunlar:

1. Sırt ağrısı

Sırt ağrısı hamile kadınlarda özellikle de hamileliğin son üç ayında yaşanan yaygın bir problemdir.

Hamilelikte vücutta gerçekleşen hormonel değişiklikler özellikle leğen kemiği bölgesinde kemikleri yerinde tutan bağlayıcı dokuların gevşemesini sağlar. Bu değişimler sırtınızda baskının artmasına ve hamileliğin son üç ayında sırt ağrısı yaşamanıza yol açar.

Ayrıca doğal olarak aldığınız kilolar da sırtınızdaki baskıyı arttırır. Leğen kemiği ağrısı, kalça ağrısı gibi ağrılar aslında vücudunuzun doğuma hazırlandığının bir belirtisidir.

Brazilian Journal of Anesthesiology dergisinde 2017 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre hamilelikte sırtın alt tarafında ağrı genellikle hamileliğin ikinci üç ayında gözlenmektedir. Ancak ilk ve son üç ay içerisinde de oldukça yaygındır.

Sırtınızdaki baskıyı azaltmak için doğru bir oturuş ve duruş benimsemelisiniz. Dik oturun ve oturduğunuz yerde sırtınızı destekleyin. Bacaklarınızın arasına yastık koyup yana dönerek uyumak da ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur.

2. Hamilelikte Vücuttaki Şişmeler

Hamilelikte özellikle yüzde, ayak bileklerinde ve bacaklarda şişme özellikle hamileliğin son üç ayında yaygındır.

Hamilelik süresince vücut daha fazla kan üretir. Aynı zamanda büyüyen bebeğiniz de kanı kalbinize taşıyan damarlara baskı yapmaya başlar. Bu da bacaklarınızda ve ayaklarınızda fazla sıvının birikmesine ve ayak şişmesine yol açar. Bu şişlikler ödem olarak da bilinir.

Hamilelikte bacaklarda ve ayaklarda ödem problemini gidermek için otururken ayaklarınızı kaldırın ve uyurken ayaklarınızı yukarıda tutun.

IOSR Journal of Nursing and Health Science dergisinde 2016 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre bacakları uzatmak ve suya sokmak hamilelikte ödem problemini gidermekte etkili olmaktadır.

Ödemi engellemek için günde 15-20 dakika boyunca ayaklarınızı ılık suya sokabilirsiniz.

Bacaklarda ve ayaklarda ani bir şişme fark ederseniz derhal doktorunuza başvurunuz. Bu tehlikeli bir hamilelik komplikasyonu olan preeklampsi belirtisi olabilir.

3. Sık İdrara Çıkma

Hamileliğin son üç ayında yaygın görülen durumlardan biri de sıklıkla idrara çıkma ihtiyacıdır. Normalden fazla tuvalete gitme ihtiyacı hissedebilirsiniz.

Bebeğin büyümesi mesaneye baskı yaptığından sık idrara çıkma durumu ortaya çıkar. Ayrıca hamilelikte vücuttaki kan miktarının artması da böbreklerin fazla sıvıyı mesaneye göndermesine yol açar.

Ayrıca hamileliğin son döneminde sık idrara gitme nedeniyle mesanenin tam olarak boşaltılamaması gibi durumlar ortaya çıkabilir. Ne yazık ki hamileliğin son üç ayında sık idrara gitme konusunda yapabileceğiniz pek bir şey yoktur. Bu sürede sıvı tüketiminizi azaltmayın. Zira susuz kalmak kasılma, baş dönmesi gibi başka sorunlara yol açabilir.

4. Uykusuzluk

Hamileliğin son üç ayında büyük ihtimalle uykusuzluk ve uzun süre uyuma konusunda da sorun yaşayabilirsiniz. Bunun nedeni büyüyen karnınızın sizi daha fazla rahatsız etmesidir. Ayrıca WC ihtiyacı nedeniyle gece uykusundan sıklıkla uyanabilirsiniz. Ayrıca gece idrar için uyanmak uyku kalitesini de etkileyecektir.

European Journal of Obstetrics & Gynecology and Reproductive Biology dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre hamile kadınların %64’ünde hamileliğin sonlarına doğru uykusuzluk ve uyuyamama gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır.

Hamilelikte uykusuzluk ciddiye alınması gereken bir problemdir. Medical Science Monitor dergisinde 2014 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre hamileliğin son üç ayında yeterince uyumamak doğum sonrası depresyon riskini arttırmaktadır.

Daha iyi uyumak için uyurken en rahat pozisyonu almaya çalışın. Ayrıca çeşitli yastıklarla uyku kalitenizi de arttırabilirsiniz.

5. Braxton Hicks Kasılmaları

Hamileliğin son üç ayında Braxton Hicks kasılmaları adı verilen hafif kasılmalar yaşayabilirsiniz. Braxton Hicks kasılmaları tehlikeli değildir. Bu hafif kasılmalar rahminizin doğuma hazırlanmasının bir sonucudur.

Bu hafif kasılmalar doğum sancısı kadar yoğun değildir. Braxton Hicks kasılmaları düzensizdir ve yaklaşık 15-20 saniye sürmektedir. Genellikle pozisyon değiştirildiğinde kasılma sona erer.

Bu kasılmaları doğuma hazırlık için nefes egzersizleri yapmak üzere bir fırsat haline getirebilirsiniz.

Braxton Hicks kasılmaları normal şartlarda çok fazla sancıya neden olmaz. Çok fazla sancı hissetmeniz halinde doktorunuza danışınız.

6. Mide Yanması

Hamilelik süresince bazı kadınlar mide yanması yaşayabilir. Hamilelikte mide yanması çoğunlukla son üç ayda daha sık yaşanmaktadır.

hamilelikte mide yanmasıHamilelikte mide yanması hamile kadınların yaklaşık %80’inde görülmektedir. Hamilelikte mide yanması probleminin artmasının nedeni tam olarak bilinmese de hamilelik hormonlarının alt özofageal sfinkter üzerindeki etkisinin buna neden olduğu düşünülmektedir.

Hamilelikte mide yanması ilacı kullanılmamalıdır. Bu ilaçlar bebeğinize zarar verebilir.

Bunun yerine bir bardak suyun içerisine 2 çay kaşığı doğal elma sirkesi ekleyerek günde 1 veya 2 kere içebilirsiniz. Ayrıca küçük ve sık öğünlerle beslenmeli ve yiyecekleri iyi çiğnemelisiniz. Geceleri vücudunuzun üst kısmını bir miktar yükseltmek de hamilelikte mide yanması problemini gidermeye yardımcı olabilir.

Hamilelikte mide yanmasına iyi gelen doğal çözümler hakkında detaylı yazımız için buraya tıklayabilirsiniz.

7. Nefes Darlığı

Hamileliğin son üç ayında kolay yorulma ve nefes darlığı gibi problemler ortaya çıkabilir.

Yükselen hormonlar, özellikle de progesteron hormonu hamilelikte akciğerleri etkiler ve beyindeki solunum merkezini uyarır. Bu da akciğerlere ekstra baskı yaparak nefes almayı zorlaştırabilir.

Hamilelikte zaman zaman yaşadığınız nefes darlığı tehlikeli değildir. Ancak nefes darlığı çok sık oluyorsa doktora danışılmalıdır.

Doğru postür akciğerlerinizin daha rahat olmasını sağlar. Ayrıca hafif egzersizler de nefes darlığı problemine iyi gelecektir. Hamilelikte nefes darlığı çok sık oluyorsa ve iyileşmiyorsa doktorunuza danışınz.

8. Göğüslerin Büyümesi

Hamilelikte ilerledikçe göğüslerin büyümesi oldukça normaldir. Vücuttaki hormonel değişiklikler ile vücudunuz emzirme dönemine hazırlanır. Anne sütü bebeğiniz için en iyi gıdadır.

Göğüslerdeki büyüme ile birlikte doğum yaklaştıkça göğüs uçlarından sarımsı bir sızıntı başlar. Buna kolostrum adı verilir.

Hamilelikte göğüs ağrısı ve göğüslerin büyümesi sürecini kolaylaştırmak için doğru bedende sütyen tercih ediniz. Sıkı sütyen giymeyiniz. Sıkı sütyen giymek sütünüz azaltabilir.

9. Yorgunluk

Hamileliğin ikinci üç ayına kadar sahip olduğunuz enerji muhtemelen hamileliğin son üç ayında azalacaktır.

Artan progesteron düzeyi çabuk yorulmanıza yol açar. Ayrıca ekstra ağırlık taşıyor olmanız, geceleri sık idrara uyanma, uykusuzluk ve doğumun yaklaşmasının verdiği stres de enerjinizin düşmesine neden olacaktır.

Sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz enerjinizi korumanıza yardımcı olur. Gün içinde kısa süreli uykular da rahatlamanızı sağlayacaktır.

10. Hamilelikte Örümcek Damar ve Varisli Damarlar

Hamilelik süresince vücutta kan dolaşımı artar. Bu örümcek damar adı verilen bir duruma yol açar. Örümcek damar çoğunlukla yüzde, boyunda ve kollarda belirmektedir.

Ayrıca bacaklarınızda genişleyen damarlar nedeniyle varis ortaya çıkabilir. Bazı hamile kadınlarda rektal bölgede ağrılı, kaşıntılı damarlar yani hemoroid ortaya çıkabilir.

varis örümcek damar

Ağrılı varis durumunda egzersiz ve bacakları yükseltmek ağrıyı azaltmaya yardımcı olur. Hemoroiti önlemek için lifli beslenilmeli ve bol su içilmelidir. Hemoroit ağrısını hafifletmek için ağrılı bölgeye cadı fındığı yağı uygulayabilirsiniz.

Örümcek damar ve varisli damar görünümü bebeğinizin doğumundan sonra birkaç ay içerisinde iyileşecektir.


Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here