Hamilelik testi ne zaman yapılır? Doğru çıkması için kaçıncı gün yapılmalı?

4
6406
hamilelik testi ne zaman yapılır? kaçıncı gün yapılmalı?

Hamilelik testi ne zaman yapılır? Sorusunu cevaplandırmak en doğru sonuçları almanız için önem taşımaktadır. Hamilelik testinin çok erken yapılması yanlış negatif sonuç çıkmasına neden olabilir. Aslında hamilelik başlamıştır, ancak idrarda hala yeterince hCG (hamilelik hormonu) bulunmadığı için test negatif sonuç verir. Bazı nadir durumlarda ise hamile olmamanıza rağmen test yanlış pozitif sonuç verebilir. Bazen de hamilelik testinde bir çizgi belirgin iken, bir de silik çizgi görünebilir. Bütün bunlar olduğunda yapılacak en iyi şey hamilelik testini tekrar yapmaktır. Peki hamilelik testi ne zaman yapılır? Hamilelik en erken ne zaman anlaşılır? Hamilelik testinde silik çizgi neden çıkar? Silik çizgi hamilelik belirtisi mi? Hamilelik testinin yanlış pozitif çıkması ne anlama gelir? Bu soruları bu yazımızda cevaplandıracağız.

Birçok kadın hamileliğin ilk belirtilerinden olan yerleşme kanamasını fark ettiğinde hamilelik testi yapmaya yönelir. Düzenli bir adet döngünüz varsa hamilelik testi yapmak için en iyi zaman normalde adetin başlayacağı günden bir gün sonrasıdır.

Hamilelik testleri nasıl çalışır?

Evde uygulanabilen hamilelik testleri idrarınızdaki hCG olarak bilinen “insan koryonik gonadotropin” hormonunun miktarını ölçerek hamile olup olmadığınızı gösterir.

Hamile kaldıktan birkaç gün sonra vücut hCG hormonu salgılamaya başlar. Salgılanmaya başladıktan sonra hCG hormonu miktarı sürekli yükselir ve ilişkiden 8 gün sonra artık tespit edilebilir hale gelir. Ancak "hamilelik testi ne zaman yapılır?" sorusunu cevaplamak yine de zordur. Uzmanlar hCG konsantrasyonunun kadınların adet döngüsüne göre değişkenlik gösterdiğini belirtmektedir.

Clinical Chemistry dergisinde hamilelik testi üreticilerinin hamilelik testi yapma zamanını adetin başlama gününden bir gün sonrası olarak tavsiye ettiği belirtilmektedir. Bazı hamilelik testleri bu tarihten önce de hamileliği tespit edebildiklerini iddia etmektedir.

Hamilelik testi ne zaman yapılır?

En doğru sonuçları almak için hamilelik testi zamanı adet başlama gününden bir gün sonrasıdır. Ancak bazı hamilelik testleri yeterince hassas olmadığından yerleşme kanamasından hemen sonra yapıldığı takdirde yanlış negatif sonuç verebilir. Test sonucu negatif ise testi tekrar yapınız. Yine negatif sonuç alıyorsanız adet başlangıç gününden itibaren 1 hafta geçmesini bekleyiniz. Bu süreç sonunda yine negatif sonuç aldıysanız kesin olarak hamile olmadığınız söylenebilir.

hamilelik testi ne zaman yapılır? kaçıncı gün yapılmalı?

Bazı hamilelik testleri yerleşme kanamasından 3-4 gün sonra bile hCG düzeyini tespit edebilmektedir. Ancak piyasada satılan hamilelik testlerinin %98’i hamileliği döllenmeden 7-8 gün sonra tespit edebilmektedir. Genellikle adet başlangıç gününden bir hafta sonra yapılan hamilelik testi sonuçları %100 doğru olarak kabul edilmektedir (düzenli adet gören kadınlar için).

Diğer yandan hamilelik testi ne zaman yapılır? sorusunun cevabının kadından kadına değişkenlik gösterdiği de unutulmamalıdır. Hamilelik testi sonuçlarının doğruluğunu etkileyen faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Yumurtlama: Adet döngünüze bağlı olarak yumurtlama adet kanamasının 11-21. Günleri arasında gerçekleşebilir.
 • Yerleşme kanaması zamanı: Bir sperm yumurtayı döllemek için ona ulaşırsa, bu dölleme yumurtlamadan 6 ila 12 gün sonra gerçekleşir. Yerleşme gerçekleştiğinde bir miktar yerleşme kanaması görülür.
 • İdrardaki hCG miktarı: Yapılan araştırmalar hCG hormonu düzeyinin her kadında farklı olabileceğini göstermiştir.
 • Hamilelik testinin hassasiyeti: Bazı hamilelik testleri adet kanamasından bir gün sonra yapıldığında dahi %99 doğru sonuç verebilmektedir. Ancak bunun dışındaki hamilelik testleri hamileliği yalnızca yerleşmeden en az 1 hafta sonra tespit edebilmektedir. Yani döllenmeden sonra hamilelik testi çok erken yapılırsa yanlış negatif sonuç elde edilebilir.

Yumurtlama döngünüzden emin değilseniz adet kanaması gününden 1 gün sonra hamilelik testi yapabilirsiniz. Adet kanaması gününden itibaren 7 gün sonra yapılan hamilelik testi negatif çıkarsa kesin olarak hamile olmadığınız söylenebilir.

Hamilelik Testinin Yanlış Negatif Çıkması

Bazen hamilelik testindeki negatif sonuç yanlış olabilir. Aslında hamile olunmasına rağmen hamilelik testinin negatif çıkmasına “yanlış negatif sonuç” denir. Bunun nedeni genellikle hamilelik testinin çok erken yapılmasıdır.

hamilelik testinin yanlış negatif çıkması

Hamilelik testi neden yanlış negatif çıkar?

Hamilelik testinde yanlış negatif sonuç çıkmasının 5 nedeni olabilir:

1. Hamilelik Testinin Çok Erken Yapılması

Hamilelik testinin çok erken yapılması genellikle yanlış negatif sonuç çıkmasına yol açar. Hamilelik testinde iki çizgi olması için idrardaki hCG düzeyinin tespit edilebilecek kadar yükselmiş olması gerekir.

2. Hamilelik Testinin Doğruluğu

Bazı hamilelik testleri %99 doğruluk garantisi verse de içlerinde doğru olmayan hamilelik testleri de bulunmaktadır. Bazı uzmanlar hamilelik testi kitlerinin yalnızca ideal laboratuvar koşullarında doğru olacağını belirtmektedirler. Hamilelik testlerinin doğruluk oranı %99’dan çok daha düşüktür.

3. Üzüm Gebeliği (Molar Gebelik)

Molar gebelik son derece nadirdir. Üzüm gebeliği olarak da bilinen molar gebelik genetik bir hata nedeniyle rahimde anormal bir dokunun gelişmesidir. Gynecologic Oncology dergisinde molar gebeliğin hCG düzeyini yükselttiği belirtilmiştir.

Bazı durumlarda hCG düzeyi hamilelik testinin ölçebileceğinden çok daha yüksektir. Bu durumda hamilelik testi tamamen yanlış bir sonuç verebilir. Buna hook etkisi denmektedir. Hook etkisinin bir sonucu olarak, idrarda oldukça yüksek miktarda hCG hormonu bulunmasına rağmen hamilelik testi yanlış sonuç verir.

4. İdrarın Seyrelmiş Olması

Çoğu hamilelik testi üreticisi hamilelik testinin sabah ilk idrar ile yapılmasını tavsiye etmektedir. Bunun nedeni bu idrarda hCG konsantrasyonunun en yüksek düzeyde olmasıdır. Bazı hamilelik testlerinin gün içindeki diğer idrarla yapılan testlerde yanlış sonuç verdiği bilinmektedir.

5. Test Sonucunun Yanlış Okunması

Bazı durumlarda hamilelik testlerinde ikinci çizgi çok silik olabilir. Bu durumda genellikle kişi hamile olmadığı kanısına varabilir. Aslında doğru sonuç yalnızca idrarda yeterince hCG bulunduğunda alınabilmektedir. Yazımızın ileriki bölümlerinde bu ikinci silik çizgi hakkında daha detaylı bilgi verilecektir.

Hamilelik testinde yanlış negatif sonuç nasıl önlenir?

Uzmanlar hamilelik testinin doğru çıkması için aşağıdaki hususlara dikkat edilmesini tavsiye etmektedir:

 • En doğru sonuçlar için hamilelik testi adet kanamasının başlangıç gününden 1 hafta sonra yapılmalıdır. Çünkü adet kanamasının başlangıç gününden 1 hafta sonra idrardaki hCG düzeyi tespit edilebilir hale gelmektedir.
 • Test uygulandıktan sonra sonuçların belirmesi için yeterli süre beklenmelidir. Test sonuçları çok erken veya çok geç kontrol edilmemelidir.
 • Hamilelik testi sabah ilk idrar ile yapılmalıdır.
 • Hamilelik testinin kullanım talimatlarına uyulmalıdır.

Hamilelik Testinin Yanlış Pozitif Çıkması

Hamilelik testinin yanlış pozitif çıkması nadir görülen bir durum olsa da mümkündür. Hamilelik testinin yanlış pozitif çıkması aslında hamilelik söz konusu olmadığı halde testin pozitif sonuç vermesidir.

hamilelik testinin yanlış pozitif çıkması

Hamilelik testinin yanlış pozitif çıkması durumu neden olur?

Hamilelik testinin yanlış pozitif çıkması 4 nedenden kaynaklanabilir:

1. Kimyasal Hamilelik

Kimyasal hamilelikte başarılı bir döllenme gerçekleştikten sonra hamilelik kendiliğinden sona erer. Buna kimyasal hamilelik adı verilir. Hamilelik testinin yanlış pozitif çıkması kadının hamileliğinin sadece birkaç gün sürdüğü anlamına gelebilir. Genellikle herhangi bir belirti ortaya çıkmadan hamilelik sona erer ve adet döngüsü normal şekilde devam eder.

Kimyasal hamilelikte hamilelik testinin yanlış pozitif sonuç çıkması  hamileliğin sona ermiş olmasına rağmen idrardaki hCG düzeyinin hala yüksek olmasından ileri gelir. Bazı hamilelik testlerinde hCG düzeyinin düşük olması nedeniyle ikinci bir silik çizgi de çıkabilir.

2. Beyaz Kan Hücresi Fazlalığı

Hamile olunmamasına rağmen hamilelik testinin yanlış pozitif sonuç çıkması beyaz kan hücresi (lökosit) fazlalığı durumundan kaynaklanabilir. Annals of Laboratory Medicine dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre idrarda lökosit bulunması halinde hamilelik testinde yanlış pozitif sonuç çıkabilir. İdrarda lökosit bulunması genellikle idrar yolları iltihabı belirtisidir.

3. İlaçların Yan Etkileri

Sakinleştiriciler, hipnotikler veya antikonvülsan ilaçlar çeşitli yan etkileri nedeniyle hamilelik testinin yanlış pozitif çıkması durumuna yol açabilir.

4. Dış Gebelik

Dış gebelik söz konusu olduğunda hCG düzeyi yükselir ve hamilelik testi yanlış sonuç verir. Dış gebelik döllenen yumurtanın rahim dışında büyümesidir. Dış gebelik kadınlarda hayati risk oluşturduğundan büyümekte olan fetusun derhal alınması gerekir.

Hamilelik testinin yanlış pozitif çıkması nasıl önlenir?

Yanlış pozitif sonuç çıkmasını önlemek için öncelikle hamilelik testinin kullanım talimatlarına uyulması gerekir. Bununla birlikte hamilelik testinin yanlış pozitif çıkması çoğunlukla testin yapılışı ile ilgili faktörlerden kaynaklanmaz.

Hamilelik Testinde İkinci Çizginin Silik Çıkması

Hamilelik testinde silik çizgi olması ne anlama gelir? Genellikle hamilelik testinde silik çizgi çıkmasının yanlış pozitif sonuç olduğu düşünülmektedir. Ancak bu silik çizgi görünümünün anlamı konusunda çeşitli tartışmalar mevcuttur.

hamilelik testinde silik çizgi çıkması
Birinci sonuç hamilelik göstergesidir. İkinci ve üçüncü sonuçlarda silik çizgi gözlenmektedir.

Bazı kişiler ikinci bir silik çizgi çıkmasının test çubuğunda kuruyan idrarla ilgili bir kimyasal reaksiyon olduğunu düşünmektedir. Diğer yandan uzmanlar bu görüşün doğru olmadığını belirtmektedir. Çünkü hamilelik testleri idrara değil, yalnızca hCG hormonuna reaksiyon gösterecek şekilde tasarlanmaktadır. İdrarda bulunan çeşitli kimyasallar nedeniyle çizginin renginin değişmesi ya da silik çıkması mümkün değildir.

Hamilelik testinde silik çizgi çıkması durumunda yapılabilecek en iyi şey birkaç gün sonra testi tekrarlamaktır. Ayrıca diğer hamilelik belirtilerini gözlemeniz de faydalı olacaktır.

hamilelik belirtileri

Hamilelik testinde silik çizgi hamile olduğum anlamına gelir mi?

Hamilelik testi yaptıysanız ve ikinci çizgi silik çıktıysa, büyük olasılıkla hamilelik söz konusudur. Çizginin silik çıkması sık görülen bir durum değildir. Ancak eğer idrarınızdaki hCG hormonu yeterli düzeyde değilse silik çizgi çıkabilir.

İkinci çizginin silik olması bir miktar hCG hormonu tespit edildiği anlamına gelir. Yani hamilelik testinde silik çizgi çıkması vakalarının büyük çoğunluğunda hamilelik söz konusudur.

 

Yararlanılan Kaynaklar
 1. Geburtshilfe Frauenheilkd. 2014 Jul; 74(7): 661–669.
 2. Clin Chem.2001 Dec;47(12):2131-6.
 3. Hum Reprod.1992 May;7(5):701-10.
 4. WebMD. Pregnancy tests.
 5. Henry Ford Hosp Med J.1982;30(4):207-13.
 6. J Am Pharm Assoc (2003).2005 Sep-Oct;45(5):608-15.
 7. Gynecol Oncol Rep. 2017 Aug; 21: 34–36.
 8. Br J Obstet Gynaecol.1998 Apr;105(4):462-5.
 9. J Clin Med Res. 2013 Aug; 5(4): 269–274.
 10. Ann Lab Med. 2012 Mar; 32(2): 167–168.
 11. J Fam Plann Reprod Health Care. 2011 Oct; 37(4): 231–240.

Paylaş

4 YORUMLAR

 1. Hamilelik testleri yanlış çıkabiliyor, Ben evde test yaptım negatif çıktı çok üzülmüştüm, ertesi gün umutsuzca hastanede kan tahlili yaptırdım potizifdi

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here