Hamilelikte Alerji İlacı ve Alerji İğnesi Kullanımı

0
5175
Hamilelikte Alerji İlacı ve İğnesi Kullanımı
Hamilelikte alerji ilacı dahil herhangi bir ilaç kullanmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır.

Çocuk sahibi olmayı düşünüyorsanız veya hamileyseniz, reçetesiz olanlar da dahil olmak üzere herhangi bir ilacı almadan önce mutlaka doktorunuzla görüşmelisiniz. Birçok alerji ilacı hamilelikte alınabilir niteliktedir. Ancak tedbirli olmak adına hamilelikte alerji ilacı kullanmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır. Bu yazımızda hamilelikte alerji ilacı ve alerji iğnesi kullanımı hakkıda detaylı bilgi bulabileceksiniz.

Hamilelikte alerji ilacı olarak Setirizin (Zyrtec), klorfeniramin (Chlor- Trimeton), difenhidramin (Benadryl), feksofenadin (Allegra) ve loratadin (Claritin) gibi ağız yoluyla alınan ilaçların uygun olduğu bilinmektedir. Kromolin sodyum (Nazalcrom), burun spreyleri ve steroid burun spreyi Rhinocort'un da hamilelikte alınmasının uygun olduğu bilinmekle birlikte, kullanmadan önce doktora danışılmalıdır. Spreylerin avantajı içerikteki maddenin yalnızca buruna odaklanması, tüm vücuda yayılmamasıdır.

Dekonjestanlar, hamileliğin ilk üç ayı süresince ağız yoluyla alınmamalıdır. Bunlar doğum kusurlarının riskini arttırmaktadır. dekonjestanlarla birleştirilmiş antihistaminler konusunda da dikkatli olunuz. Çünkü bunların hamilelikte güvenli olduğuna dair yeterli kanıt bulunmamaktadır. Hamilelikte antihistamin burun spreylerinden kaçınınız.

Hamilelikte Alerji İlacı Kullanmamalı mıyım?

Alerji belirtileri rahatsız edici düzeyde değilse, doktorunuz alternatif bir tedavi yöntemi önerebilir. Örneğin evinizi alerjen maddelerden temizleyebilir veya yalnızca tuzdan yapılmış burun spreylerini kullanabilirsiniz.

Fakat alerji belirtileri büyük bir sorun haline geldiyse, örneğin uykunuzu engelliyorsa, ilaç kullanımı hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için gereklidir.

Alerjik astım hastası hamileler ilaçları verilen talimatlara göre kullanmalıdır. Astım hastalığında ilaç kullanılmaması hamilelik süresince ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Hamilelikte Alerji İğnesi Yaptırılabilir mi?

Evet, hamilelikten önce alerji iğnesi kullanımına başlandıysa, hamilelikte alerji iğnesi yaptırmaya devam edebilirsiniz. Ancak, hamilelikte alerji iğnesi yaptırmaya başlanmamalıdır. Alerji iğnesine başlamak için doğumun gerçekleşmesi beklenmelidir.

 

İlgili Makaleler:


Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here