Hamilelikte ayak şişmesine ne iyi gelir? Gebelikte ayak şişmesi

0
989
hamilelikte ayak şişmesine ne iyi gelir? gebelikte ayak şişmesi neden olur?

Hamilelikte ayak şişmesi özellikle ellerde ve ayaklarda fazla sıvı birikmesi nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Ayak şişmesi aslında herkeste görülebilecek bir sorun iken özellikle hamilelikte ayak şişmesi çok yaygın bir durumdur.

Hamilelikte ayak şişmesi neden olur?

Hamilelikte ayak şişmesi olağan bir durumdur. Hamileyken kan hacmi ve vücut sıvıları yaklaşık %50 oranında artış gösterir. Bu fazla sıvı bebeğe ihtiyaç duyduğu şeyleri temin etmeye yardımcı olur. Bu sıvının elbette bir yerde depolanması gerekir. bu fazla sıvı ise çoğunlukla ayaklarda birikir. Ayakların yanı sıra ayak bileklerinde, ellerde ve yüzde de görülebilir.

Vücuttaki sıvılar böbrek tarafından düzenlenir. Özellikle sıcak havalarda ve yeterli sıvı tüketilmemesi durumunda böbrekler vücuda ihtiyaç duyduğu depolaması sinyalini verir. Ayrıca böbrekler bu sıvıyı vücudun ihtiyaç duyulan kısımlarına gönderme işini de üstlenir.

Rahim ağırlığının yaptığı baskı alt vücuttaki sıvının tekrar yukarı çıkmasını zorlaştırabilir. Bunun sonucunda hamilelikte ayak şişmesi problemi ortaya çıkar.

Hamilelikte ayak şişmesine ne iyi gelir?

Hamilelikte ayak şişmesine iyi gelen bir takım doğal ve bitkisel çözümler bulunmaktadır. Bu çözümleri şu şekilde sıralayabiliriz:

1 Uzun Saatler Hareketsiz Kalmayın

Özellikle çalışan hamile kadınlar gün içerisinde uzun saatler hareketsiz kalabilmektedir. Hamilelikte ayak şişmesi problemini azaltmak için düzenli olarak hareket edilmelidir. Bunun için gün içerisinde en azından saatte bir yerinizden kalkıp evde veya ofiste bir tur atmalısınız. Aynı şekilde uzun saatler ayakta kalmak da hamilelikte ayak şişmesi problemine yol açabilir.

2 Ayaklarınızı Yükseltin

Hamilelikte ayak şişmesi problemi yaşıyorsanız sıklıkla ayaklarınızı yükseltmeniz işe yarayacaktır. Özellikle evde istirahat ederken mutlaka bacaklarınızın altına 1-2 adet yastık koyunuz.

ayakları yükseltmek

3 Bol Su İçin

su için bol su içmek drink waterVücuttaki fazla suyu atmak için daha fazla su içmek mantıksız görünüyor olabilir. Ancak unutmayın ki ne kadar az su içerseniz vücudunuzda o kadar fazla su birikecektir. Vücutta yeterli su bulunmaması halinde vücudunuz mümkün olduğunca daha fazla su biriktirme eğiliminde olacaktır. Yeterli su içmeniz halinde vücudunuz fazla suya ihtiyacınız olduğunu düşünmeyecektir.

4 Kafein Tüketimini Azaltın

Kafein diüretik bir maddedir. Diüretikler idrar yoluyla vücuttan atılan su miktarını arttırır. Vücudun susuz kalmasına neden olarak vücudun su tutmasına yol açabilir. Gün içerisinde tükettiğiniz kafein miktarını azaltın. Zaten genel olarak hamilelikte kafein tüketiminin sınırlanması gerekmektedir. Eğer hamilelikte günde 2-3 bardak kahve içiyorsanız bol su içmeyi ihmal etmeyiniz.

5 Elektrolitleri Dengelemek

Tuz vücutta yeterli suyun bulunması için çok önemlidir. Beslenmenizde yeterli miktarda deniz tuzu bulunmalıdır. Diğer yandan sofra tuzundan ve çok fazla tuz içeren işlenmiş yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

Tuza (sodyum) ek olarak vücutta yeterli su bulunması için gereken 3 diğer temel elektrolit potasyum, magnezyum ve kalsiyumdur. Bu elektrolitlerin de doğru miktarlarda tüketilmesi gerekir.

Örneğin yeterli potasyum tüketmeden çok fazla tuz tüketmek kalp sorunlarına yol açabilir. Tüm bu elektrolitleri dengeli bir şekilde tüketmek tek başına tuz tüketmekten daha önemlidir. Bu elektrolitler sıvı takviye veya toz takviye şeklinde alınabileceği gibi yiyeceklerden de alınabilir.

Potasyum vücuttaki tuzun suya dönüştürülmesi açısından önem taşır. Potasyum içeren yiyecekler fasulye, avokado, kuru erik, taze soğan, su teresi, kereviz, papaya, maydanoz, enginar, kivi, ıspanak, kurutulmuş domates ve lahana yer almaktadır.

6 Düzenli Egzersiz

Egzersiz bazen ödeme yol açsa da faydaları çok daha fazladır. Düzenli egzersiz sağlıklı bir kan dolaşımına sahip olmanızı sağlar. Böylece vücuttaki fazla sıvı ayaklarda ve ellerde birikmez ve hamilelikte ayak şişmesi problemi azalır.

7 Sağlıklı Beslenme

Hamilelikte sağlıklı beslenme başlı başına bir zorunluluktur. Özellikle protein yönünden zengin bir beslenme hamilelikte ayak şişmesi problemini azaltmaya yardımcı olur. Kandaki protein suyu kanda tutmak için çeken bir sünger gibidir.

Vücutta yeterince protein bulunmazsa kan damarlarından çevredeki dokulara sıvı sızıntısı gerçekleşir. Ayrıca vücudun su ihtiyacını gıdalardan da karşılayabilirsiniz. Salatalık gibi su yönünden zengin besinler vücuda yeterince su alınmasına yardımcı olur.

8 Elma Sirkesi

Bir veya iki bardak su içerisine 1 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyerek karıştırın ve günde iki kere için. Organik elma sirkesi potasyum yönünden zengindir ve vücuttaki elektrolit dengesini kurmaya yardımcı olur.

elma sirkesi su

9 Cilt Fırçalama

Cilt fırçalama kan dolaşımını hızlandırarak hamilelikte ayak şişmesi problemiyle başa çıkmaya yardımcı olur. Fırçalamaya ayaklardan başlayın ve yukarı kalbe doğru fırçalayın. Daha sonra ellerinizi ve kollarınızı kalbe doğru fırçalayabilirsiniz. Böylece fazla sıvı lenf sistemi boyunca hareket edecek ve kan dolaşımı desteklenecektir. Cilt fırçalama yöntemini günde 2 kere yapabilirsiniz.

10 Yüzme

Su nasıl ki doğumu kolaylaştırıcı bir etki yapıyorsa yerçekiminin de yardımıyla vücuttan fazla suyun atılmasına yardımcı olur. Sıvının dokulardan damarlara aktarılmasını sağlayarak hamilelikte ayak şişmesi sorununu azaltır.

Hamilelikte yüzme kilo alımını da kontrol altında tutacağından fazla kilolarla birlikte gelen ödemi engellemeye yardımcı olur. Hamilelikte yüzme bebek için zararlı değildir.

11 İngiliz Tuzu Banyosu

Bir leğen içerisine sıcak su doldurun. İçerisine yarım bardak İngiliz tuzu ekleyin. Ayaklarınızı bu suya daldırın ve bir süre bekleyin. Bu işlem hamilelikte ayak şişmesi problemine karşı sizi rahatlatacaktır. İsterseniz suyun içerisine bir miktar lavanta yağı veya biberiye yağı ekleyebilirsiniz.

12 Arnika Yağı İle Ayak Masajı

Arnika yağı ağrıyan kasları ve eklemleri rahatlatmaya yardımcı olur. Arnika yağı kullanarak ayak masajı yapmak hamilelikte ayak şişmesi problemini hafifletmeye yardımcı olacaktır. Masajı yapan kişinin çok sert hareketlerde bulunmaması gerekmektedir. Nazik bir masaj ile ayaktaki sıvı dağıtılabilecektir.


Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here