Hamilelikte bacaklara kramp girmesi neden olur? Nasıl geçer? Ne iyi gelir?

4
894
hamilelikte bacaklara kramp girmesi

Hamilelikte bacaklara kramp girmesi yaygın görülen bir durumdur. Kadınların yaklaşık %50’si hamilelikte bacağa kramp girmesi problemiyle karşı karşıya kalmaktadır.

Bacaklara kramp girmesi arka baldır kaslarındaki istemsiz kasılmalardır. Genellikle hamileliğin ikinci ve üçüncü üç ayında ve geceleri ortaya çıkar. Hamilelikte bacaklara kramp girmesi yaygın bir durum olmakla birlikte bazı kadınlarda sırt, karın, ayak ve ellerde de kas krampları görülmektedir.

Hamilelikte bacaklara kramp neden girer?

Uzmanlar hamilelikte bacaklara kramp girmesi probleminin neden bu kadar yaygın olduğunu henüz tam olarak bilmemektedir. Bazı teoriler bunun yorgunluğa, bebeğin belirli sinirlere baskı yapmasına veya bacaklardaki kan dolaşımının azalmasına bağlı olduğunu düşünmektedir.

Diğer yandan hamilelikte bacaklara kramp girmesi kalsiyum veya magnezyum eksikliği ya da dehidrasyondan kaynaklanabilir. Kilonun artışı, bacakların ve ayakların şişmesi ve yorgunluk da buna katkı sağlamaktadır.

Hamilelikte bacaklara kramp girmesi nasıl önlenir?

Hamilelikte bacaklara kramp girmesi gece ağrı içinde uykunuzdan uyanmanıza neden olsa da tehlikeli bir durum değildir. Neyse ki bu durum doğumdan sonra büyük ölçüde ortadan kalkmaktadır. Aynı zamanda evde bazı doğal yöntemler ile hamilelikte bacaklara kramp girmesi sıklığını azaltabilirsiniz.

1 Yürüyüş ve Esneme

hamilelikte yürüyüş ve egzersiz yapmak

2012 yılında Journal of physiotherapy dergisinde yayınlanan bir araştırmada uykudan önce esneme hareketlerinin yetişkinlerde gece kramplarının sıklığını ve şiddetini azaltmaktadır.

Bu araştırma hamile kadınlar üzerinde yapılmamış olmasına rağmen sonuçlar genellenebilir niteliktedir. Kaslarınızı esnetmek hamilelikte bacaklara kramp girmesi problemine iyi gelecektir. Bacağınıza kramp girdiği anda bacağınızı esnetin ve ayağınızı hızlıca sallamaya başlayın. Bu hareketler hamilelikte bacaklara kramp girmesi sıklığını azaltmaya yardımcı olacaktır.

Ayrıca hamilelikte bacaklara kramp girdiğinde sert bir zeminde ayakta durun. Ayak parmaklarınızı yukarı doğru bükerek baldır kaslarını esnetmeye çalını. Daha sonra bu kaslara rahatlatıcı masaj uygulayın.

Baldır ve ayak kaslarını esneten hareketler yatmadan önce ve gün içinde egzersizden sonra yapılmalıdır. Sırt üstü yere uzanmanızı gerektiren hareketlerden kaçının.

Hamilelikte bacaklara kramp girmesi fiziksel egzersizle de azaltılabilir. Gün içerisinde yürüyüş yapmaya çalışın. Yürüyüş yaparken bir miktar ağrı hissedebilirsiniz. Ancak bu ağrı hafif olacaktır ve kısa süre içerisinde geçecektir.

Hamilelikte yürüyüş yapmak beyine kasların kasılması ve daha sonra rahatlaması gerektiği sinyalini gönderir. Bu da sıkışmış kasları rahatlatır.

2 Buz Torbası

bacaklara soğuk kompresHamilelikte bacaklara kramp girmesi durumunda hızlı bir rahatlama sağlamak için ağrıyan kaslar üzerine buz torbası ile soğuk kompres uygulayabilirsiniz.

Buz torbası ağrıyı uyuşturur, enflamasyonu azaltır ve kasların rahatlamasını sağlar. Kramp geçtikten sonra buz torbası kan damarlarını büzüştürerek ağrıyı azaltmaya devam eder.

 • Bir avuç buzu bir havlu içine sarın ve 10-15 dakika ağrıyan kaslar üzerinde bekletin. Bu işlemi 2 saatte bir tekrarlayabilirsiniz.
 • Hamilelikte bacaklara kramp girmesi durumunda bir diğer seçenek de rahatlatıcı bir duş almaktır. Bu yöntem de kasları gevşetecektir.

3 Sıcak Su Torbası

sıcak su torbası sıcak kompresHamilelikte bacaklara kramp girmesi durumunda sıcak su torbası uygulamak yardımcı olacaktır. Isı kasları gevşetir, ağrıyı, sıkışmayı ve krampları azaltır. Kan dolaşımını ve iyileşme sürecini hızlandırır.

 • Kramp giren kas üzerine sıcak su torbası yerleştirin ve kendinizi rahat hissedene kadar bekleyin.
 • Alternatif olarak bir havluyu sıcak suya batırın. Fazla suyunu sıkın ve soğuyana kadar bacakta ağrıyan kas üzerinde bekletin. Ağrı geçene kadar işlemi tekrarlayabilirsiniz.

4 Epsom Tuzu (İngiliz Tuzu)

ingiliz epsom tuzuEpsom tuzu ve su karışımına ayaklarınızı batırmak hem hamilelikte hem de hamilelik dışında bacaklara giren kramplar için çok eskiden beri uygulanan bir yöntemdir.

Epsom tuzundaki magnezyum kasları rahatlatır ve iyileşmeyi hızlandırır. Ayrıca hamilelikte bacaklara kramp girmesi sıklığını da azaltır.

Diğer yandan hamilelikte bacaklara kramp girmesi problemi magnezyum eksikliğinden kaynaklandığında epsom tuzu bu sorunu gidermeye de yardımcı olur. Magnezyumun doğal bir stres azaltıcı olduğu da bilinmektedir.

 1. Bir leğenin içini ılık suyla doldurun.
 2. İçerisine 2 fincan epsom tuzu ekleyin ve iyice karıştırın.
 3. Ayaklarınızı 20 dakika bu suya batırın.
 4. Bu işlemi her hafta tekrarlayabilirsiniz.

Dikkat: Kalp hastalıkları ve yüksek tansiyonu bulunanlar bu yöntemi uygulamamalıdır.

5 Masaj Yapmak

Masaj yapmak hamilelikte bacaklara kramp girmesi probleminde en çok uygulanan yöntemlerden biridir ve kramp nedeniyle ortaya çıkan ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur.

bacak masajı bacaklara masaj

Kramp giren bölgeye masaj yapmak dokulardaki dolaşımı arttırarak gergin kaslara taze sıvı akışını sağlar. Unutmayın ki masaj başlangıçta bir miktar ağrıya yol açabilir, ancak kısa süre içinde kramp iyileşecektir.

 1. Kramp giren bölgeye bir miktar zeytinyağı veya Hindistan cevizi yağı uygulayın.
 2. Kaslar rahatlayana kadar masaj yapın.
 3. Masaj yaptıktan sonra ılık bir havlu ile bacağınızı sarın ve birkaç saat bekletin.

Bu işlemi tek başınıza yapmanız tavsiye edilmez. Mümkünse bir arkadaşınızdan veya aile bireylerinden yardım isteyebilirsiniz. Ayrıca hamilelikte bacaklara kramp girmesi problemini çok sık yaşıyorsanız lisanslı bir doğum öncesi masaj terapistine gidebilirsiniz.

6 Elma Sirkesi

elma sirkesi apple cider vinegarElma sirkesi hamilelikte bacaklara kramp girmesi problemini hafifletmek için bir diğer mükemmel yöntemdir. Potasyum gibi mineraller yönünden zengin olan elma sirkesi hamilelikte bacaklara kramp girmesi sıklığını, yoğunluğunu ve ağrısını azaltır.

Ayrıca vücuttaki sıvıların dengesinin kurulmasını sağlayarak hamilelikte bacaklara kramp girmesi problemine yol açan dehidrasyonu önler. Alkali özellikleri sayesinde ağrı ve enflamasyonu azaltır.

 • Harici kullanım için 2 bardak süzülmemiş elma sirkesini duş suyunuza ekleyin. Bu suyun içerisinde 15-20 dakika oturarak bekleyin.
 • Dahili kullanım için her gün 1 bardak suyun içine 1 yemek kaşığı elma sirkesi ve biraz bal ekleyin. Bu sudan her gün 1 bardak için.

7 Magnezyum

magnezyum nelerde bulunur? Magnezyum içeren yiyecekler, besinler, gıdalar, meyveler.

Magnezyum eksikliği genellikle hamilelik dışında ve hamilelikte bacaklara kramp girmesi problemine yol açar. Uzmanlar hamilelikte bacaklara kramp girmesi problemini gidermek için magnezyum alımının arttırılmasını tavsiye etmektedir.

Magnezyum kas sağlığı için önemli bir mineraldir. Kalsiyum alımını uyararak kasların güçlü olmasına ve krampların azalmasına yardımcı olur.

2009 yılında Tehran University Medical Journal dergisinde yayınlanan bir araştırmada hamilelikte bacaklara kramp girmesi probleminin özellikle serum magnezyum eksikliği görüle kişilerde yaygın olduğu belirtilmiştir. Bu durumda magnezyum alımının arttırılmasının faydalı olacağı ifade edilmiştir.

Magnezyum düşüklüğünüz varsa doktorunuza magnezyum alımını nasıl arttırabileceğinizi danışabilirsiniz.

Magnezyum içeren yiyecekler badem, avokado, muz, fasulye, kabak çekirdeği tofu, soya sütü, kaju, pekan cevizi, ceviz, patates, yoğurt, şekerkamışı şurubu, tam tahıllar ve yeşil yapraklı sebzelerdir.

Detaylı bilgi için Magnezyum Eksikliği ve Magnezyum içeren Yiyecekler yazılarımızı okuyabilirsiniz.

8 Potasyum

potasyum içeren yiyeceklerTıpkı magnezyum gibi vücutta potasyum eksikliği de hamilelikte bacaklara kramp girmesi problemine yol açabilir. Potasyum minerali kas ve sinirlerin fonksiyonu üzerinde önemli etkilere sahiptir.

Potasyum vücuttaki elektriksel değişimlere yardımcı olan ve kasların etkin bir şekilde çalışmasını sağlayarak krampları azaltan bir elektrolittir. Ayrıca potasyum kalsiyum ve magnezyum emilimini de arttırır.

Diğer yandan vücutta potasyum eksikliği hamilelikte bacaklara kramp girmesi yanı sıra kusma, güçsüzlük, halsizlik, kabızlık ve anormal kalp ritmine de yol açabilir.

Beslenme yoluyla yeterli düzeyde potasyum alındığından emin olunmalıdır. Potasyum içeren yiyecekler muz, üzüm, kayısı, hurma, lahana, brokoli, portakal, greyfurt, balık ve dana etidir.

9 Su

hamilelikte su içmek

Hamilelikte bacaklara kramp girmesi kısmen vücuttaki sıvı artışına bağlı olsa da bol su tüketmeniz gerektiği gerçeği değişmemektedir.

Yeterli miktarda su tüketimi kan akışını iyileştirir. Ayrıca su kas sağlığı için de son derece önemlidir. Vücutta yeterli su bulunmadığında beyin vücuda sahip olduğu suyu tutması gerektiğini söyler. Bu da ödem, şişlik ve krampları arttırır.

Bu nedenle kan akışının normal olması için yeterince su içiniz. Ayrıca su içmek sindirim ve boşaltım sisteminin de daha iyi çalışmasını sağlayacaktır.

Hamilelikte bacaklara kramp girmesi ve dehidrasyonu önlemek için günde en az 8 ila 10 bardak su içiniz. Yeterince su içip içmediğinizi anlamak için idrarınızın rengine bakabilirsiniz. İdrarın renksiz olması yeterli su içtiğinizi gösterir. İdrarın sarı veya kahverengi olması ise yeterince su içmediğinizin göstergesidir.

Su içmenin yanı sıra su miktarı yüksek meyve ve sebzeleri tüketmeniz de yararlı olacaktır.

10 Şekerkamışı Şurubu

şekerkamışı şurubuŞekerkamışı şurubu besleyici öğeler yönünden zengindir ve hamilelikte bacaklara kramp girmesi problemini azaltmaya yardımcı olur.

Kalsiyum ve potasyum yönünden zengin olan şekerkamışı şurubu besin yetersizlikleri ile mücadele eder. Kas sağlığı için hem kalsiyum hem de potasyum çok önemlidir. Demir yönünden de zengin olan şekerkamışı şurubu demir eksikliğini gidermeye de yardımcı olur.

 1. Bir bardak ılık sütün içine 1-2 yemek kaşığı şekerkamışı şurubu ekleyin
 2. Birkaç hafta boyunca yatmadan önce 1 bardak için.

Hamilelikte Bacak Kramplarına İyi Gelen Ek Öneriler

 • Hamilelikte bacaklara kramp girmesi problemini çok sık yaşıyorsanız ve yukarıdaki çözümler işe yaramıyorsa doktorunuza danışınız.
 • Her gece yatmadan önce ayaklarınızı hafifçe esnetiniz.
 • Uzun saatler otuma veya ayakta durma gibi durumlardan kaçınınız.
 • Otururken ayaklarınızı yüksekte tutunuz.
 • Ergonomik ayakkabılar giyiniz.
 • Kafein vücutta su kaybına yol açtığından daha az kahve içiniz.
 • Doktorunuza danışmadan ağrı kesici veya kas gevşetici kullanmayınız

 

 


Paylaş

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here