Hamilelikte Beyaz, Sarı, Pembe, Kahverengi, Yeşil Akıntı

0
18568
hamilelikte beyaz sari yesil gri kahverengi pembe akinti

Hamilelikte akıntı son derece normaldir ve hamilelikte gerçekleşen değişikliklerden yalnızca biridir. Hamilelikte akıntı rengi beyaz renkte olabileceği gibi, renksiz ve kokusuz da olabilir. Hamilelik ilerledikçe hamilelik akıntısı miktarı, yoğunluğu, kıvamı ve miktarı değişecektir. Bu yazımızda hamilelikte akıntı ile ilgili anormal durumların nedenleri hakkında bilgi vereceğiz. Bu sayede hamilelikte akıntı gerçekleştiğinde bunun normal mi yoksa anormal bir durum olduğunu anlayabilirsiniz. Bu nedenle yazının devamında hamilelikte beyaz, sarı, pembe, kahverengi ve yeşil akıntı hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Hamilelikte akıntı nedenini belirlemek için akıntı rengi dışında başka belirtilerden de yararlanabilirsiniz. Örneğin vajinal kaşıntı, kızarıklık, labya etrafında şişlik, idrar yaparken yanma hissi gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Bazen pembe veya kahverengi akıntı ile birlikte hafif veya şiddetli karın ağrısı görülebilir.

Hamileliğin Başında Normal Akıntı

Hamilelikte akıntı miktarının artması ve kıvamının yoğunlaşması normal bir durumdur. Normalde vajinal akıntı beyaz renklidir ve hafif bir kokusu vardır.

Hamileliğin ilk dönemlerinde, vücudunuz bebeğin doğumuna hazırlanmak için daha fazla hormon üretmeye başlar. Ayrıca hamileliğin son 3 ayı boyunca rahim boynundaki değişiklikler vücudun daha fazla akıntı üretmesine yol açar. Bu durum vücudunuzu ve bebeğinizi hamilelik süresince enfeksiyonlardan korumaya yardımcı olur.

Hamileliğin ilk Üç Ayında Akıntı

Hamilelik belirtileri arasında ilk sırada hamile kadınların yaklaşık dörtte birinde görülen yerleşme kanaması yer almaktadır. Yerleşme kanaması yumurtlamadan sonra 6-12 gün sonra görülen pembe akıntı veya lekelenmedir. Yerleşme kanaması döllenen yumurtanın rahim duvarına yerleşmesi esnasında ortaya çıkar. Bu durum açık pembe renkte akıntıya yol açar ve en fazla bir-iki gün sürer.

Hamileliğin ilk üç ayı süresince açık renkte vajinal akıntı ortaya çıkabilir. Birçok kadın için bu normal durumdur ve endişelenecek bir şey yoktur. Ancak yine de tedbir amaçlı doktora başvurulmasında fayda vardır

İlişkiden sonra vücut daha fazla vajinal sıvı üretmeye başlar. Bu vajina duvarının kalınlaşmasının sonucudur ve açık renkte beyaz akıntının miktarı hamilelik süresince artmaya devam eder.

Hamilelikte Beyaz Akıntı (İkinci 3 Ay Boyunca)

Hamileliğin ikinci üç ayı boyunca normal hamilelik akıntısı beyaz renkte devam edecektir.

İkinci üç ay boyunca hamilelikte akıntı görülmesi normaldir. Hamilelikte günlük ped kullanmak daha rahat hissetmenize yardımcı olabilir. Ancak hamilelikte tampon kullanımı uygun değildir.

İkinci 3 ay boyunca hamilelikte pembe veya kahverengi akıntı normal kabul edilmez. Bu durumda doktora başvurulması gerekmektedir.

Hamilelikte Renksiz Akıntı (Üçüncü 3 Ay Boyunca)

Son 3 ay boyunca hamilelikte akıntı görülmesi normaldir, çünkü vücudunuz doğuma hazırlanmaktadır. Ancak, hiçbir şekilde bu akıntı günlük pedi veya iç çamaşırınızı çok fazla ıslatacak kadar aşırı miktarda olmamalıdır.

Doğum zamanı yaklaştıkça akıntıda kan damlaları görmeniz normaldir. Buna genelde halk arasında hamilelikte nişan gelmesi adı verilir. Vücudunuz doğuma hazırlanmakta olan akıntı içerisinde birkaç damla kan bulunabilir.

Doğum zamanı yaklaştıkça vajinadan aniden bol miktarda su gelmesi hamilelik kasılmalarının başladığı anlamına gelmektedir.

Hamilelikte Renksiz Akıntı

Hamilelikte renksiz akıntı normal, sağlıklı bir hamilelik geçirdiğinizin göstergesidir. Hamilelikte beyaz akıntı (veya renksiz akıntı) vajina, rahim ve idrar yolunu enfeksiyonlardan korumaya yardımcı olur.

Neredeyse tüm kadınlarda hamilelikte renksiz akıntı görülmektedir. Hamilelikte beyaz akıntı hamileliğin ilk dönemlerinde başlar ve hamilelik ilerledikçe miktarı artar.

Doğum yaklaştıkça hamilelikte beyaz akıntı daha ince ve sulu hale gelir ve hatta idrarla karıştırılabilir.

Hamilelikte Kahverengi Akıntı

Rahim boynundaki değişiklikler nedeniyle ilk dönemlerde hamilelikte kahverengi akıntı görülebilir. Hamilelikte kahverengi akıntı, rahim boynundaki değişikliklerin vajinal akıntıya az miktarlarda kan bulaştırması nedeniyle gerçekleşir.

İlk dönemlerde hamilelikte kahverengi akıntı miktarı çok çok azdır. Hamilelikte cinsel ilişki veya olağan muayene sonrasında da az miktarda kahverengi lekelenme meydana gelebilir. Bu da ikinci ve üçüncü 3 ayı boyunca hamilelikte kahverengi akıntı buna bağlı olabilir.

Hamilelikte kahverengi akıntı çoğunlukla eski kandır. Bu hamileliğin başlangıcında da olabilir ve yerleşme kanaması ile bağlantılı olabilir. Yerleşmenin adet günleri yakınında gerçekleşmesi nedeniyle hamilelikte kahverengi akıntı adet başlangıcı ile karıştırılabilir.

Hamileliğin ilk veya son dönemlerinde vajinal akıntı daha ciddi bir durumun belirtisi olabilir. Vajinal belirtinin olası nedenleri şunlardır:

  • Sarı veya yeşil renkte ağır kokulu akıntı ile birlikte kanamaya neden olan bir enfeksiyon,
  • Anormal hamilelik kanaması, anormal ağrı ve sırtın alt tarafında ağrıya neden olan düşük vakaları,
  • Hafif vajinal kanama ile birlikte artan karın ağrıları görülen dış gebelik vakaları

Hamileliğin sonlarına doğru kahverengi veya içerisinde kan görülen akıntı vücudunuzun doğuma hazırlandığının belirtisi olabilir.

Hamilelikte Sarı Akıntı

Hamilelikte sarı akıntı bakteriyel enfeksiyon belirtisi olabilir ve doktora danışılmalıdır. Hamilelikte sarı renkte akıntı normal kabul edilmemektedir.

Hamilelikte sarı akıntı vücutta bir enfeksiyon bulunduğunun işareti olabilir. Hamilelikte enfeksiyon belirtileri arasında sarı akıntı ile birlikte vajina girişinde kızarıklık, acı, kaşıntı ve idrar yaparken ağrı yer almaktadır. Hamilelikte vajinal bakteriyel enfeksiyon erken doğum riskini arttırabilir.

Hamilelikte sarı akıntı nedenlerinden biri bakteriyel vajinozis enfeksiyonudur. Hamilelikte bakteriyel vajinozis enfeksiyonu vajinadaki “iyi” ve “kötü” bakterilerin dengesinin bozulması sonuccu ortaya çıkar. Bu enfeksiyon hamilelik akıntısı renginin gri-sarı arası bir renkte olmasına yol açabilir. Ayrıca bu enfeksiyon nedeniyle hamilelikte sarı akıntı oluştuğunda bu akıntının kokusu da ağırdır.

Hamile kadınların yaklaşık %30’unda hamilelikte bakteriyel vajinozis vakaları görülmektedir. Hamilelikte bakteriyel vajinozis tedavi edilmediği takdirde erken doğum, düşük ve düşük kilolu doğum riskini arttırabilir.

Hamilelikte Yeşil Akıntı

Hamilelikte yeşil akıntı da bir enfeksiyon belirtisi olabilir ve bu anormal akıntı görüldüğünde doktora gidilmelidir.

Hamilelikte yeşil akıntı genellikle enfeksiyonun daha şiddetli bir hale geldiğinin belirtisi olabilir. Hamilelikte yeşil akıntı ve bu akıntının ağır kokulu olması da yine hamilelikte bakteriyel vajinozis vakası ile ilişkilidir.

Hamilelikte yeşil akıntı ve bu akıntının ağır kokmasının bir diğer nedeni Trikomonas vajinalis adı verilen bir hastalıktır. Bu hastalıkta akıntı köpüklü, yeşilimsi-sarımsı bir renkte gelir. Bu hastalık cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Diğer bakteriyel vajinal enfeksiyonlar gibi idrar yaparken ağrı, vulva etrafında kaşıntı ve vajina enfeksiyonunun diğer belirtileri ortaya çıkar.

Hamilelikte yeşil akıntı tıbbi müdahale gerektiren bir durumdur. Bu nedenle hamilelikte yeşil akıntı görüldüğünde doktora başvurulmalıdır.

Hamilelikte Beyaz Akıntı

Hamilelikte beyaz akıntı çok çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Hamilelikte beyaz akıntı nedenini tam olarak belirlemek için eş zamanlı olarak ortaya çıkan diğer belirtilere de bakmak gerekir.

Yukarıda bahsedildiği gibi hamilelik süresince beyaz renkte, ağır kokulu olmayan, süt kıvamında akıntı son derece normaldir. Hamilelik ilerledikçe bu tür akıntının miktarının da arttığı fark edilecektir.

Ancak hamilelikte beyaz akıntı sıvısının kıvamının yoğun olması vajinal maya enfeksiyonu belirtileri arasında yer almaktadır. Hamilelikte maya enfeksiyonları son derece yaygındır ve genital bölgede rahatsızlık yaratır. Hamilelikte vajinal enfeksiyon aşağıdaki sonuçları doğurabilir:

  • Kıvamı yoğun, kalın beyaz akıntı,
  • Belirli bir maya kokusu (bazen koku olmayabilir)
  • Vajinada kaşıntı, idrar yaparken ağrı, tahriş ve vajinada şişlik
  • Hamilelikte beyaz akıntı miktarının artması.

Hamilelikte beyaz akıntı olması ve bu akıntının ağır kokmasının bir diğer nedeni ise bakteriyel vajinozis durumudur. Bakteriyel vajinozis hamilelikte beyaz veya gri renklerde akıntıya yol açabilir. Bakteriyel vajinozis vakalarında beyaz, yeşil, gri renklerde akıntı ile birlikte vajina girişi etrafında tahriş ve akıntının ağır kokulu olması yer almaktadır.

Hamilelikte Akıntı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Hamileyseniz hangi akıntının normal, hangi akıntının anormal bir durumun işareti olduğunu bilmeniz önem arz eder. Her hamilelik birbirinden farklı olduğundan her kadında farklı belirtiler ortaya çıkabilir. Bu nedenle neyin normal, neyin anormal olduğunun belirlenmesi zorlaşabilir.

Hamileliğin ilk dönemlerinde normal akıntı nasıl olur?

Hamileliğin ilk dönemlerinde normal akıntı kokusuz, rengi ise şeffaf-beyaz arasında olmalıdır. Hamilelik boyunca bu tür akıntının devam etmesi normaldir.

Normal hamilelik akıntısı anormal bir renk ve kokuya sahip değildir. Bu durumda endişelenecek bir durum yoktur.

Hamileliğin ilk dönemlerinde normal akıntı nasıl görünür?

Hamileliğin ilk dönemlerinde normal akıntı çiğ yumurta beyazı gibidir ve hatta dokunduğunuzda da aynı hissiyatı verir. Hamilelik akıntısı beyaz ila şeffaf renk arasında olmalıdır.

Yumurtlama dönemi civarında akıntı yumurta beyazı gibi görünür. Buna yumurta beyazı servik mukus adı verildiği de olur. İlişkiye girdikten sonra yerleşmenin gerçekleşmesi halinde vücudunuz hamilelik boyunca ince, beyaz, yapışkan bir akıntı üretmeye devam edecektir.

Amniyotik sıvı sızıntısı nasıl anlaşılır?

Amniyotik sıvı rahmin içerisinde büyümesi süresince bebeğinizi destekleyen koruyucu sıvıya denir. Hamileliğin sonlarına doğru amniyotik sıvı sızıntısı ile idrar birbirine karıştırılabilir.

Amniyotik sıvı sızıntısı zarların erken yırtılması sonucund ortaya çıkabilir. Hamileliğin son üç ayı içerisinde amniyotik sıvı renksiz ve orta düzeyde bulanıktır. Bu nedenle amniyotik sıvı sızıntısını anlamanın bir yolu gelen sıvının rengini incelemektir. Bunun yanı sıra idrarın rengi ise açık sarı-koyu sarı arasında değişecektir.

Gelişigüzel gerçekleşen idrar sızıntısının aksine amniyotik sıvı sızıntısı veya damlaması sürekli olacaktır. Bu durumda iç çamaşırınızda sürekli bir nemlilik hissedebilirsiniz.

Erkenden amniyotik sıvı sızıntısı yaşadığınızı düşünüyorsanız derhal acil tıbbi yardım talep ediniz.

Hamilelikte koyu kıvamlı akıntı normal midir?

Hamilelikte koyu kıvamlı akıntı normal kabul edilmemektedir. Çünkü bu bir maya enfeksiyonu belirtisi olabilir. Hamilelikte vajinal maya enfeksiyonları tehlikeli değildir, ancak hamile kadın için rahatsızlık yaratabilir.

Hamilelikte anormal olarak gördüğünüz akıntılarla ilgili doktorunuzla görüşünüz. Ayrıca hamilelikte vajinal maya enfeksiyonları ile ilgili evde bitkisel yöntemler kullanmadan önce de doktorunuza danışınız.

Hamilelikte akıntı tehlikeli midir?

Hamilelikte vajinal akıntı genellikle normal kabul edilmesine rağmen olağandan farklı bir kıvamda, renkte ya da kokuda olan akıntı fark ettiğinizde bu ciddi bir durumun belirtisi olabilir.

Bir günden uzun süren kahverengi akıntı ya da karın ağrısı ateş ve üşüme ile birlikte vajinal akıntı görülmesi durumunda derhal doktora başvurulmalıdır.

Doğuma yaklaştıkça pembemsi akıntılar normal kabul edilse de bu da yine doktora danışılmalıdır.

 


Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here