Hamilelikte Faydalı Meyveler – Gebelikte Yenmesi Gereken 7 Meyve

0
928
hamilelikte faydalı meyveler

Hamilelikte bebeğiniz ihtiyacı olan gıdayı sizin aracılığınızla karşılar. Bu nedenle hamilelik süresince bol meyve ve sebze içeren sağlıklı bir beslenme düzeni benimsenmesi gerekir. Peki hamilelikte faydalı meyveler nelerdir? Bu yazımızda hamileler için faydalı 7 meyveden söz edeceğiz.

Hamilelikte Meyve Yemenin Faydaları

Hamileyken besleyici gıdalar tüketmek ve boş kaloriden uzak durmak önem taşır. Hamileliğiniz süresince sağlıksız gıdalar tüketiyorsanız, bebeğinizin de sağlıksız beslenmesine neden olabilirsiniz.

Yapılan bir araştırmada hamilelikte sağlıksız gıdalar tüketen kadınlarının bebeklerinin çocuklukta yağlı ve şekerli yiyeceklere daha düşkün olduğu tespit edilmiştir. Bir başka araştırmada ise anne karnında sağlıklı gıdalar alamayan bebeklerin daha anne karnında iken fizloyojilerinde ve metabolizmalarında kalıcı değişiklikler olduğu görülmüştür. Bu değişiklikler doğumdan sonraki hastalıkları tetikleyebilmektedir.

Meyve ve sebzeler oldukça besleyici gıdalardır. Bunları yeterli miktarda tükettiğinizde sizin ve bebeğinizi ihtiyacı olan vitamin, mineral ve liflerin büyük çoğunluğunu almış olursunuz. Ayrıca meyve ve sebze tüketmek hamilelikte kabızlık riskini de azaltacaktır.

Hamilelikte Faydalı Meyveler: Hamilelerin Yemesi Gereken 7 Meyve

Hamileyseniz tatlı krizleri geçiriyor olmanız oldukça doğaldır. Bu anlarda sağlıksız bir pastaya veya şeker içeren yiyeceklere yönelmemeye çalışın.

Hamilelikte tatlı krizleri için en iyi seçenek meyve tüketmektir. Hem ihtiyaç duyduğunuz şekeri, hem de vitamin ve mineralleri sağlayacaktır.

1 Portakal

portakal orangePortakal ihtiyaç duyduğunuz suyu sağlar. Ayrıca portakal harika bir folik asit kaynağıdır. Folik asit Bebekte beyin ve omurga bozukluklarını engelleyen bir B vitaminidir.

Portakal aynı zamanda bol C vitamini içerir. C vitamini antioksidan özellikleriyle hücre hasarını önlemeye yardımcı olur. Ayrıca demir emilimini arttırır.

2 Mango

mangoMango da C vitamini kaynağıdır. 1 bardak kadar doğranmış mango meyvesi günlük alınması gereken C vitamininin tamamını karşılar. Ayrıca mango A vitamini de içerir.

Doğumda A vitamini eksikliği bağışıklığın zayıf olmasına ve ishal ve solunum yolları enfeksiyonu gibi komplikasyon riskinin daha yüksek olmasına yol açar.

A vitamini eksikliği nadir görülen bir durum olsa da mango yoluyla bolca A vitamini alabilirsiniz. Mango hamilelikte iyi bir tercih olmakla birlikte çok aşırı tüketilmemelidir.

3 Avokado

avokadoHamilelikte faydalı meyveler arasında bir diğeri avokadodur. Avokado diğer meyvelere göre daha fazla folik asit içerir. Ayrıca bol miktarda:

 • C vitamini
 • B vitamini
 • K vitamini
 • Lif
 • Kolin,
 • Magnezum,
 • Potasyum

içerir. Ayrıca avokadoda demir bulunur. Hamilelikte faydalı meyveler arasındaki avokado meyvesinin içindeki potasyum ve magnezyum sayesinde hamilelikte mide bulantılarına da iyi geldiği bilinmektedir. Potasyum hamilelikte bacak kramplarını azaltır. Potasyum ve magnezyum eksikliğinde kramplar daha sık görülmektedir.

Kolin bebeğinizin beyin ve sinir gelişimi için önem taşır. Kolin eksikliği bebekte doğum kusurlarına ve yaşam boyu hafıza bozukluklarına yol açabilir.

4 Limon

limon suyu lemon juiceBirçok hamile kadın hamilelikte mide bulantısı problemiyle başa çıkmak için limon emmek, limonlu su içmek veya limonata tüketmek gibi yöntemlere başvurmaktadır.

Limon C vitamini yönünden zengindir. Sindirim sistemini uyararak kabızlığı azaltmaya yardımcı olur. Hamilelikte faydalı meyveler arasındaki limon diş minesinde kaldığında dişlere zarar verebileceğinden limon tüketildikten sonra ağız çalkalanmalıdır.

5 Muz

muz bananaHamilelikte faydalı meyveler arasındaki muz iyi bir potasyum kaynağıdır. B6 vitamini, C vitamini ve lif içerir. Hamile kadınların yaklaşık yarısında kabızlık sorunu görülmektedir. Hamilelikte kabızlığın nedeni:

 • Rahmin bağırsaklara baskı yapması,
 • Kaygı,
 • Anksiyete,
 • Düşük lifli beslenme,

gibi faktörlerden kaynaklanabilir. Lif yönünden zengin olan muzu tüketmek kabızlık riskini düşürür. Ayrıca yapılan araştırmalara göre B6 vitamininin hamileliğin ilk haftalarında mide bulantısı ve kusmaya iyi geldiği bilinmektedir.

6 Ahududu, Bögürtlen, Ardıç Meyvesi

ahududu böğürtlen ardıç meyvesi berriesHamilelikte faydalı meyveler arasındaki bu meyve türleri

 • Karbonhidrat,
 • C vitamini,
 • Lif,
 • Folik asit

yönünden zengindir. Ayrıca flavonoid ve antosiyanin gibi fitobesinleri de içerirler. Gebelik şekeri mevcut değilse hamile kadınların günlük aldığı kalorinin yaklaşık %50-60’ı karbonhidratlardan oluşmalıdır. Karbonhidratlar hamilelikte ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi sağlar. Ayrıca plasentadan kolaylıkla geçerek bebeğe ulaşır.

7 Elma

elma appleHamilelikte faydalı meyveler arasındaki elma harika bir lif, A vitamini, C vitamini ve potasyum kaynağıdır. Hamilelikte elma yemek bebeğiniz için de çok faydalı olacaktır.

Thorax dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre hamilelikte elma yiyen annelerin çocuklarında çocukluk döneminde astım ve alerji daha az görülmektedir.

Hamilelikte ne kadar meyve yenmeli?

Amerikan Hamilelik Derneği hamilelik süresince günde 2-4 porsiyon meyve tüketilmesini önermektedir. 1 porsiyon meyve genellikle:

 • 1 tenis topu boyutunda meyve,
 • Küçük bir kase meyve

şeklinde ölçülebilir.

kalp

Siz de hamilelikte faydalı meyveler konusundaki deneyimlerinizi aşağıdaki yorum alanından diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz!


Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here