Hamilelikte gaz ve şişkinlik problemine ne iyi gelir? Nasıl geçer?

0
9069
Hamilelikte gaz ve şişkinlik neden olur? Doğal ve bitkisel tedavisi

Kuşkusuz hamilelik mükemmel bir deneyimdir. Bununla birlikte hamilelik bir takım problemleri de birlikte getirir. Bunlardan biri hamilelikte gaz ve şişkinlik problemidir. Hamilelikte şişkinlik ve gaz birçok kadında görülebilen bir sorundur. Bu yazımızda hamilelikte gaza iyi gelen doğal ve bitkisel yöntemler hakkında bilgi vereceğiz.

Hamilelikte gaz ve şişkinlik neden olur?

Amerikan Hamilelik Derneği’ne göre hamilelikte gazın nedeni hamilelikte progesteron hormonunun artmasıdır. Hamilelikte progesteron hormonu bütün vücudunuzdaki kasların gevşemesine neden olur. Bağırsak kasları gevşediğinde sindirim yavaşlar. Bu nedenle gaz birikimi daha kolaylaşır. Bu da şişkinlik, geğirme ve midede gaz birikimine yol açar.

Hamilelikte gazın nedenleri arasında şunlar da sayılabilir:

 • Obezite,
 • Hareketsizlik,
 • Gebelik şekeri,
 • Yetersiz beslenme.
 • Kabızlık,
 • Hazımsızlık

Hamilelikte gaz ve şişkinlik oldukça can sıkıcı ve rahatsızlık verici bir problem olabilir. Bu yazımızda hamilelikte gaza iyi gelen doğal yöntemler şunlardır:

1. Gaz Yapan Yiyecekler Yenmemelidir

İster hamile olun ister olmayın, yediğiniz yiyeceklerin vücutta biriken gaz miktarı üzerinde doğrudan bir etkisi vardır. Hamilelikte dengeli ve yeterli beslenmeli, mide ve bağırsaklarda gaz yapan yiyecekler tüketmemelisiniz.

Gaz yapan yiyecekler şunlardır:

 • Lahana,
 • Fasulye
 • Karnabahar
 • Brokoli
 • Kuşkonmaz,
 • Brüksel lahanası,
 • Makarna,
 • Ekmek
 • Beyaz pirinç
 • Patates,
 • Yulaf kepeği
 • Ahududu,
 • Armut

Laktoz intoleransı ve süt alerjisi olan kişilerin süt ürünlerinden uzak durması ve soya sütü ya da pirinç sütü gibi alternatiflere yönelmesi önerilmektedir.

Aynı zamanda yağlı veya kızartılmış yiyeceklerden de uzak durulmalıdır. Bu yiyeceklerin sindirimi uzun zaman almaktadır. Ayrıca asitli içecekler de boş kalori ile doludur ve gaz yapan içecekler arasında yer almaktadır.

2. Bol Su İçin

Sindirim sağlığı ve hamilelikte gaz ve şişkinlik probleminin önlenmesi söz konusu olunca en iyi çözümlerden biri bol bol su içmektir. Vücuda yeterli miktarda sıvı alındığında sindirim sistemi daha iyi çalışır. Ayrıca böylece mevcut gaz daha kolay atılır ve kabızlık önlenmiş olur.

Hamilelikte yeterli su içmek bebeğinizin sağlığı için de çok önemlidir. Journal of Ultrasound in Medicine dergisinde 2012 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre oligohidramniyoz problemi (amniyotik sıvı eksikliği) yaşanan hamileliklerde hidrasyon terapisi yoluyla amniyotik sıvı miktarı önemli ölçüde arttırılabilmektedir.

Her gün 8-10 bardak su içmeyi ihmal etmeyiniz. Suyunuzu tatlandırmak için içine nane, salatalık veya sevdiğiniz meyvelerden koyabilirsiniz. Ayrıca soda gibi gazlı içecekler de hamilelikte gaz ve şişkinlik problemini arttırabileceğinden bunlardan uzak durulmalıdır.

3. Lifli Beslenin

lifli besinlerLifli yiyecekler vücudun daha fazla gaz üretmesine neden olabilir, ancak lifli beslenmek bağırsak hareketlerinizin de düzenli olmasını sağlayacaktır. Böylece kabızlık önlenecek ve hamilelikte gaz ve şişkinlik problemi hafifletilmiş olacaktır.

Lif bağırsaklara su iletilmesini sağlar, dışkıyı yumuşatır ve daha kolay atılmasını sağlar. Günlük beslenmenizde 25-30 gram lif olması hamilelikte gaz ve şişkinlik problemini hafifletmeye yardımcı olur. Kuru erik, muz, yulaf ve keten tohumu lifli yiyecekler arasındadır.

Lifli yiyeceklerden hoşlanmıyorsanız lif takviyesi alıp almama hususunda doktorunuzla görüşebilirsiniz.

4. Düzenli Egzersiz

Hamilelik 9 ay boyunca yatarak dinleneceğiniz anlamına gelmez. Aslına bakılırsa hamilelikte hareketsizlik gaz problemini daha da arttırmaktadır.

hamilelikte yürüyüş ve egzersiz yapmak

Hamilelikte düzenli egzersiz gaz ve şişkinlik problemini hafifletmeye yardımcı olur. Hafif egzersiz sindirimi kolaylaştırır. Böylece yiyecekler bağırsakta daha kolay ilerler ve daha az gaz üretir.

Hamilelikte yürüyüş her kadının hamilelikte gaz ve şişkinlik problemini hafifletmesine yardımcı olacak iyi bir egzersiz tercihidir.

Egzersiz hamilelikte sağlıksız bir şekilde kilo almanızı da engelleyecek, glukoz metabolizmasını iyileştirecek ve insülin direncini azaltacaktır.

5. Yoga Yapın

Hamilelikte yoga yapmak gaz ve şişkinlik problemini hafifletmeye yardımcı olacaktır. Hamilelikte gaz ve şişkinlik problemini gidermek için en iyi yoga pozu Cow pozudur.

Bu yoga pozu göğüs kafesini açar ve omurganın esnekliğini arttırır. Hatta omurgaya ve beldeki organlara hafif bir masaj etkisi yapar.

 1. Yerde elleriniz ve dizlerinizin üzerinde durun.
 2. Ellerinizi omuz hizanızda tutun. Kollarınız omuzdan aşağı düz bir şekilde inmelidir.
 3. Belinizi düşürün ve bu sırada nefes alarak başınızı kaldırıp önünüzdeki duvarın üst kısmına bakın. Başınızı, boynunuzu ve göğsünüzü esnetin.
 4. Bu hareketi 5-10 kere tekrarlayın.

Not: Bu yoga pozu ile birlikte genellikle kedi pozu da yapılmaktadır. Ancak hamilelikte gaz ve şişkinlik problemi için yalnızca Cow pozu yapılmalıdır.

Hamilelikte yoga yapmadan önce mutlaka doktorunuza danışınız.

6. Yayık Ayranı

Yayık ayranı hamilelikte gaz ve şişkinlik için harika bir doğal yöntemdir. Ancak laktoz intoleransı olanlar ayran içmemelidir.

Probiyotik bakteriler yönünden zengin olan yayık ayranı sindirimi kolaylaştırır. Böylece hazımsızlığı ve hamilelikte gaz ve şişkinlik problemini önler.

Yayık ayranının içerisine bir tutam tuz atıp günde 1 veya 2 bardak içebilirsiniz.

7. Papatya Çayı

hamilelikte papatya çayıPapatya çayı da hamilelikte gaz ve şişkinlik sorununa iyi gelmektedir. Papatya çayı mide duvarından salgılanan gastrik asit ve pepsin miktarını azaltarak gaz birikmesini önler. Papatya çayı gaz problemlerinde anlık çözüm sağlamaktadır.

Ayrıca papatya çayı açlık şekerini ve insülin direncini düşürmeye de yardımcı olmaktadır.

 1. Bir adet papatya çayı poşetini bir bardak sıcak suyun içine bırakın.
 2. Birkaç dakika bekledikten sonra çay poşetini çıkarın.
 3. Papatya çayını günde 1 bardak içebilirsiniz.

8. Çemen Otlu Su

çemen otu fenugreek seedsÇemen otu bağırsaklarda suyun emilmesini sağlayan ve dışkıyı yumuşatan çok miktarda çözünebilir lif içermektedir. Bu kabızlığı azaltmakta, böylece hamilelikte gaz ve şişkinlik problemini hafifletmektedir.

 1. Bir bardak suyun içerisine 2 yemek kaşığı çemen otu koyun.
 2. Bir gece bekletin.
 3. Ertesi sabah bu suyu aç karnına için.

9. Bol Giysiler Giymek

Giysileriniz hamilelikte gaz ve şişkinlik problemini hafifletmede önemli bir rol oynamaktadır.

Örneğin bel çevresini sıkan giysiler zaten büyüyen bebeğiniz nedeniyle genişleyen karnınızı iyice sıkılaştırır. Bu vücutta kan dolaşımını azaltarak hamilelikte gaz ve şişkinlik problemini kötüleştirebilir.

Bu nedenle pantolon ve etekleriniz bel bölgesini fazla sıkıyorsa bunları değiştirin ve geniş giysiler giyin.

Bol giysiler giymek karındaki baskıyı azaltacak ve gazın vücutta daha rahat hareket etmesini sağlayacaktır.

10. Küçük Öğünler Yemek

Hamilelikte gaz ve şişkinlik problemini azaltmanın bir diğer yolu daha küçük öğünler yemektir. Üç ağır öğün yemek yerine öğünlerinizi gün içinde 4-5 küçük öğüne bölebilirsiniz.

Yemek yeme biçiminiz vücutta üretilen gaz miktarını etkiler. Yemekleri iyice çiğneyin ve bütün halde yutmayın. Ayrıca yemek lokmalarının büyük olması ve hızlı yemek de midede gaz birikimine yol açmaktadır.

Ayrıca yatarak veya uzanarak yemek yemekten kaçının. Her zaman oturarak yemek yiyin. Ayrıca yemek yedikten hemen sonra yatmayın.

Hamilelikte Gaza İyi Gelen Diğer Öneriler

 • Kabızlık problemi hamilelikte gaz ve şişkinliği arttıracağından kabızlığı azaltan çözüm yollarına başvurun.
 • Aşırı gerginlik ve stres de gaz üretimi arttırır. Bu nedenle stresli durumlardan mümkün olduğunca uzak durun.
 • Yemek günlüğü tutarak hangi durumlarda gaz problemi yaşadığınızı daha iyi fark edebilirsiniz.
 • Su veya meyve suyu içerken yudum yudum için. Birden çok miktarda su veya meyve suyu içmeyin.

Kaynaklar:


Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here