Hamilelikte idrar yolu iltihabı nasıl geçer? İdrar yolu enfeksiyonuna ne iyi gelir?

0
12693
Hamilelikte idrar yolu iltihabı enfeksiyonu

Hamilelikte en yaygın görülen sorunlardan biri de mesane enfeksiyonu olarak bilinen idrar yolu enfeksiyonuvakalarıdır. Hamilelikte idrar yolu iltihabı bakterilerin idrar yoluna bulaşarak iltihaba neden olması sonucu ortaya çıkar. Bu yazımızda hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu tedavisi (doğal) üzerinde duracağız.

Hamilelikte idrar yolu iltihabı problemi genellikle bebeğin mesaneye yaptığı baskının artması ile birlikte hamileliğin altıncı ayı içerisinde başlamaktadır. Bebeğin yaptığı baskı mesanenin tam olarak boşaltılmasına engel olur. Bu da bakterilerin idrar yoluna bulaşmasını ve enfeksiyona nede olmasını kolaylaştırır.

Hamilelikte İdrar Yolu İltihabı Neden Olur?

Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu vücudunuzda oluşan değişikliklerin yanı sıra başka faktörlerden de kaynaklanabilir. Hamilelikte idrar yolu iltihabının nedenleri şunlardır:

 • Dışkıdan kaynaklanan bakteri
 • Cinsel ilişki sırasında bakteri bulaşması
 • Daha önce idrar yolu enfeksiyonu geçirmiş olma
 • Diyabet hastalığı,
 • Orak hücreli anemi hastalığı,
 • Böbrek hastalığı
 • Daha önce idrar yolu ameliyatı geçirmiş olma.

Hamilelikte İdrar Yolu İltihabı Belirtileri

Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu belirtileri şunlardır:

Hamilelikte idrar yolu iltihabı nasıl geçer?

Hamilelikte idrar yolu iltihabı vakaları hamilelikte kullanılabilen antibiyotikler yoluyla tedavi edilmektedir. Antibiyotikler dışında hamilelikte idrar yolu iltihabı için evde doğal tedavi yöntemleri şunlardır:

Hamilelikte idrar yolları enfeksiyonu ve hamilelikte idrar yolları iltihabı belirtileri

1 Su İçmek

hamilelikte su içmekHamilelikte idrar yolu enfeksiyonu vakalarında her gün yeterli miktarda su içilmesi son derece önemlidir. Su içmek daha fazla idrar yapmanızı sağlayacaktır. Daha çok idrar yaptıkça bakterilerin idrar yolundan ayrılması hızlanacak, iyileşme sağlanacaktır.

Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu vakalarında günde en az 8-10 bardak su içilmelidir. Çok terleyen kadınlar daha fazla su içebilirler.

Suyun dışında taze sıkılmış meyve ve sebze suları içmek ve su oranı yüksek meyve ve sebzeleri tüketmek de vücudun su ihtiyacını karşılayıp idrarı arttırmaya yardımcı olur.

2 Elma Sirkesi

elma sirkesi suHamilelikte idrar yolu iltihabı dahil birçok problemde elma sirkesi oldukça yararlıdır. Elma sirkesi hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu yapan bakterilerin çoğalmasını veya büyümesini engelleyebilen enzimleri içermektedir.

Ayrıca elma sirkesi vücudun pH dengesini korumaya yardımcı olmaktadır.

 1. Bir bardak suyun içerisine 2 yemek kaşığı ham, süzülmemiş, doğal elma sirkesi ekleyin.
 2. İsterseniz içerisine limon suyu ve tatlandırmak için bir miktar bal ekleyebilirsiniz.
 3. Bu karışımı iyice karıştırın.
 4. Birkaç gün boyunca günde 2 bardak bu karışımdan için.

3 Kızılcık Suyu

kızılcık suyu cranberries juiceHamilelikte idrar yolu iltihabı vakalarını engellemek için kızılcık suyu içebilirsiniz. Kızılcık meyvesinin içerisinde idrar yoluna bakterilerin yapışmasını ve hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu oluşmasını engelleyen çeşitli bileşenler bulunmaktadır.

 • Eşit miktarda tatlandırıcı içermeyen kızılcık suyu ve elma suyunu karıştırın ve günde 2 kere bu karışımdan için.
 • İsterseniz öncelikle doktorunuza danışmak şartıyla kızılcık takviyesi alabilirsiniz.

4 Süzme Yoğurt

Hamilelikte idrar yolu iltihabı vakalarında günde 1 veya 2 kase süzme yoğurt tüketmelisiniz.

yoğurt yogurt

Süzme yoğurt, güçlü bir probiyotik olmasının yanı sıra idrar yolunda faydalı bakterilerin büyümesini sağlar. Bağırsaklarınızda sağlıklı bir şekilde bakteri dengesinin kurulmasını sağlar.

5 Hint Üzümü

Bektaşiüzümünün Hint versiyonu olan Hint üzümü meyvesi C vitamini yönünden zengindir ve hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu vakalarına neden olabilecek zararlı bakterilerin büyümesini engeller.

Hamilelikte idrar yolları enfeksiyonu ve hamilelikte idrar yolları iltihabı belirtileri hint üzümü

 1. 1 yemek kaşığı zerdeçal tozu ile 1 yemek kaşığı Hint üzümü tozunu 1 demlik suyun içerisine karıştırın.
 2. Suyun yarısı buharlaşana kadar kaynatın.
 3. Bir süre dinlenmeye bırakın.
 4. 3-5 gün boyunca günde 3 kere bu karışımdan için.

6 Yaban Mersini

Yaban mersini meyvesi bakterileri engelleyen özelliklere sahiptir ve hamilelikte idrar yolu iltihabı tedavisi için oldukça etkilidir.

Hamilelikte idrar yolları enfeksiyonu ve hamilelikte idrar yolları iltihabı belirtileri yaban mersini

Ayrıca yaban mersini meyvesinde C vitamini, beta karoten, potasyum, folik asit ve antioksidan bulunur. Bunların hepsi bebeğin cilt hücrelerinin ve bağışıklık sisteminin gelişmesi için oldukça faydalıdır.

 • Kahvaltıda en sevdiğiniz kahvaltılık gevreğin içerisine yaban mersini ekleyin.
 • Yaban mersini meyvesinin suyunu sıkarak sabahları ve geceleri birer bardak içebilirsiniz.

7 Sıcak Su Torbası

hamilelikte sıcak kompres hot compress in pregnancyKarın bölgesine sıcak su torbası koymak mesane baskısını ve rahatsızlığı azaltmada oldukça etkilidir. Sıcak su torbası inflamasyonu azaltmaya ve iltihaba neden olan bakterilerin büyümesini engellemeye yardımcı olur.

Sıcak su torbası vücut ısısını tamamen yükseltmediğinden bebeğiniz için zararlı değildir.

 1. Sıcak su torbasının içerisine bir miktar sıcak su ekleyin.
 2. Bunu bir havluya sarın.
 3. Karın bölgesine (kıyafetin üstünden) 5 dakika boyunca koyun.
 4. 5 dakika ara verin ve tekrar deneyin. Bu işlemi 20 dakikadan fazla uygulamayınız.
 5. Bunu günde bir veya iki kere yapabilirsiniz.

8 Lavabo Alışkanlıkları

Sağlıklı lavabo alışkanlıkları hamilelikte idrar yolu iltihabı vakalarının önlenmesinde ve tedavi edilmesinde temel öneme sahiptir. Ayrıca cinsel ilişkiden önce ve sonra idrar yapılması da önemlidir.

Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu yaşıyorsanız neredeyse 5 dakikada bir tuvalete gitmeniz gerekebilir. Ne kadar rahatsız edici olursa olsun idrarın tutulmaması son derece önemlidir. İdrarınız geldiğinde hemen tuvalete gidin ve beklemeyin. İdrarın tamamını boşalttığınızdan emin olun.

Hamilelikte idrar yolları enfeksiyonu ve hamilelikte idrar yolları iltihabı belirtileri

İdrarınızı yaptıktan sonra genital bölgeyi tam olarak suyla temizleyin.

Hassas bölgede tahriş yaratma ihtimali nedeniyle kadın hijyen ürünlerini, sert sabunları veya duş jellerini kullanmamaya çalışın.

Nefes alan pamuklu kumaştan yapılan iç çamaşırları kullanarak genital bölgeyi kuru tutun. Çünkü bakteriler nemli ortamda daha hızlı gelişmektedir.

9 C Vitamini

Hamilelik süresince C vitamini yönünden zengin yiyecekler ile beslenmek hem siz hem de bebeğiniz için oldukça önemlidir. Ayrıca C vitamini hamilelikte idrar yolu iltihabı vakalarını da engellemeye yardımcı olur.

Hamilelikte idrar yolları enfeksiyonu ve hamilelikte idrar yolları iltihabı belirtileri sağlıklı beslenme

C vitamini idrarın asitliğini arttırarak enfeksiyona neden olan bakterileri yok etmeye yardımcı olur. Ayrıca C vitamini bağışıklık sisteminin güçlü olmasını sağlar.

2007 yılında yapılan bir araştırmaya göre günde 100 mg askorbik asit alımı hamilelerde sağlığa yararlı olarak idrar yolu enfeksiyonunu önlemeye yardımcı olur.

C vitamini yönünden zengin yiyecekler arasında kırmızı biber, portakal, greyfurt, guava, çilek, maydonoz, kara lahana, brokoli ve kivi yer almaktadır.

C vitamini takviyesi almadan önce mutlaka doktorunuza danışınız.

10 Sağlıklı Beslenme

lifli besinlerSağlıklı ve dengeli beslenme hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu tedavisi sürecinde son derece önemlidir. Sağlıklı beslenme bebeğinizin büyümesine yardımcı olur ve onun sağlıklı bir şekilde büyümesi için gerekli tüm besinleri içerir.

İşlenmiş gıdalar yerine doğal yiyeceklerle beslenin. Yaban mersini, portakal, ıspanak, domates, kiraz, kabak gibi antioksidan özellikleri güçlü yiyecekler ile beslenin.

Vücudunuzda yararlı bakterilerin dengesini korumak için beslenme planınızda aktif kültürler ve diğer probiyotikler içeren doğal yoğurt tüketmeye çalışın. Ayrıca, kafein ve çikolata içeren yiyeceklerden uzak durun. Bunlar mesanede iltihabını arttırabilir.

Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu: İlave Bilgiler

 • Hamilelikte idrar yolu iltihabı tedavisi sürecinde ve iltihabı önleme amaçlı olarak küveti doldurarak duş yapmaktan kaçının.
 • Çok dar olan iç çamaşırı ve pantolonlar giymeyin.
 • Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu tedavisi süresince cinsel ilişkiye girmeyin.
 • Her gün iç çamaşırlarınızı değiştirin.
 • Kahve, alkol ve asitli içeceklerden uzak durun.
 • Otururken bacak bacak üstüne atmayın.
 • Hamilelikte doktorunuza danışmadan hiçbir gıda takviyesi almayın.

kalp

Siz de hamilelikte idrar yolu iltihabı konusundaki deneyimlerinizi aşağıdaki yorum alanından diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz!


Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here