Hamilelikte Mide Yanması İçin En Etkili Çözümler Sadece Bu Yazıda

Hamilelik birçok kadında çeşitli problemlere yol açar. Mide yanması bu problemlerin başında gelir. Hamilelikte mide yanması bazen öyle boyutlara ulaşır ki hissettiğiniz ağrı ve yanma hissi hamileliğinizin tadını çıkarmanıza bile engel olur. Bu yazımızda en sık sorulan sorulardan biri olan “hamilelikte mide yanmasına ne iyi gelir?” sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız.

Hamilelikte mide yanmasının nedenleri başlıca 2 tanedir:

 • Vücuttaki hormonel değişiklikler,
 • Bebeğin büyümesiyle birlikte mideye daha fazla baskı gerçekleşmesi

Vücuttaki hormonal değişiklikler özofagustaki kasların daha sık gevşemesine yol açar. Bu durum özellikle yatarken veya öğünlerden sonra mide asidinin özofagusa çıkmasına neden olur.

Hamilelikte her geçen gün rahminiz bebeğinize uyum sağlamak için genişler. Bunun sonucu olarak mide daha fazla baskı altına girer. Bu da yemeklerin ve mide asidinin özofagusa doğru yukarı çıkmasına yol açar.

Hamilelikte mide yanması özellikle birinci ve üçüncü üç ay içerisinde oldukça yaygındır. Gebelikte mide yanması için ilaç kullanılması tavsiye edilmemektedir. Bu ilaçlar bebeğinize zarar verebilir. Ancak bu yazımızda vereceğimiz tavsiyelerle hamilelikte mide yanması problemiyle başa çıkabilirsiniz.

Hamilelikte Mide Yanması
Hamilelikte Mide Yanması

Az ve sık yemek yiyin

Gebelikte beslenmenize daha fazla dikkat etmeye başlarsınız. Böylece bebeğiniz de sağlıklı bir gelişim sağlar. Ancak beslenmenize dikkat etmek demek “iki kişilik yemek” anlamına gelmemektedir. Toplumdaki yaygın inanış hamile kadınların “iki canlı” olduğu gerekçesiyle daha fazla yemesi gerektiği şeklindedir. Ancak bu tamamen bir efsanedir ve doğru değildir. Hamilelikte fazla yemek kesinlikle kaçınmanız gereken bir durumdur ve mide yanmasının da temel sebeplerinden biridir.

yemek

Az ve sık yemek yemek hamilelikte mide yanmasına ne iyi gelir sorusuna verebileceğimiz ilk cevap olsa da, bunu hamilelikten sonra da uygulamalısınız. Fazla yemek yemek mide yanması olasılığını arttırır. Günde üç ana öğünde çok fazla yemektense 5-6 öğünde daha az miktarda yemek iyi bir tercih olabilir.

Yemeğinizi yavaş yavaş yiyin ve lokmaları fazlaca çiğneyin. Ayrıca yatmadan 3-4 saat önce yemek yemeyi bırakın. Yemek yedikten hemen sonra yatmayın. Bunlar mide yanması semptomlarını arttırmaktadır.

Hamilelikte Sol Tarafa Dönerek Yatın

Uzmanlar hamilelikte sol tarafa dönerek yatılmasını önermektedir.

Hamilelikte sol tarafa dönerek yatmak mide asidinin özofagusa çıkmasını zorlaştırdığından asit reflü ve mide yanması ihtimalini azaltmaktadır.

Hamilelikte sol tarafa dönerek yatmak karaciğerin rahime baskı yapmasını da engelleyerek bebeğe daha fazla kan akışı gerçekleşmesini sağlar.

Hamilelikte Sol Tarafa Yatmak
Hamilelikte Sol Tarafa Yatmak

Ayrıca hamilelikte sol tarafa dönerek yatmak sırt ağrısını azaltır ve daha rahat uyumanızı sağlar.

2000 yılında Amerikan Gastroenteroloji Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre hamilelikte sağa dönerek yatmak özofagusa daha fazla mide asidinin çıkmasına yol açmaktadır.

Sakız Çiğnemek

Yemek yedikten sonra sakız çiğnemek gebelikte mide yanması problemini önlemeye yardımcı olacaktır. Sakız çiğnemek tükürük salgılamasını arttırır ve bu tükürük mide asidini dengeleyerek özofagusa çıkmasını engeller.

Yapılan bazı çalışmalar sakız çiğnemenin özofagusa çıkan mide asidini azalttığını göstermiştir. 2001 yılında Sindirim Farmakolojisi dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre yemekten sonra sakız çiğnemek yemek sonrası özofageal asit çıkışını azaltmaktadır.

Sakız Çiğnemek
Sakız Çiğnemek

Benzer şekilde 2005 yılında yapılan bir araştırmaya göre yemekten sonra 30 dakika boyunca sakız çiğnemek yemek sonrası mide yanmasını azaltmaktadır.

Çiğnediğiniz sakızın şekersiz olmasına dikkat ediniz ve sakızı yemekten sonra 30 dakika boyunca çiğneyiniz.

Yatarken Başınızı Yükseltin

Hamilelikte uyurken mide yanması problemini önlemek için yatarken başınızı yükseltmeyi deneyebilirsiniz. Yatarken başınızı yüksekte tutmak asitin özofagusa çıkmasını engelleyecektir. Ayrıca yatarken başınızı yükseltmek hamilelikte bacakların şişmesi problemini de azaltmaktadır.

Başınızı Yükseltin
Başınızı Yükseltin

2006 yılında yapılan bir araştırmaya göre yüksek yastık kullanmak asit reflü semptomları ve hamilelikte uyurken mide yanması problemini azaltmak için etkili bir stratejidir.

Eğimli yastık kullanarak üst gövdenizi de yükseltmek yararlı olacaktır. Yalnızca üst gövdenizi yükselten yastıklardan kaçının. Üst gövdeyle birlikte başınızı da yükseltmeye dikkat edin. Yalnızca üst gövdeyi yükselterek başı alçakta bırakmak mideye daha fazla baskı olmasını sağlayarak semptomları arttırabilir.

Yudum Yudum Su İçin

Gün boyunca yudum yudum su içmek gebelikte mide yanması problemini azaltmanın bir diğer basit ve etkili yoludur.

Sürekli su içmek sindirim borusunu temizler, vücudun yeterli su kazanmasını sağlar. Bunlar da mide yanmasını azaltır.

su içmek
su içmek

Ancak tek seferde çok fazla su içmekten kaçının. Tek seferde çok fazla su içmek hamilelikte mide yanması problemini arttıracaktır.

Suyun dışında beslenmenizde daha fazla sıvı temelli beslenmeye çalışın. Sıvı yönünden zengin yiyecekler mideden daha kolay geçer. Örneğin çorbalar, sebze ve meyve suları, yoğurt, protein karışımları, sulu yemekler midenizden daha kolay geçerek hamilelikte mide yanması ihtimalini azaltacaktır.

Elma Sirkesi Tüketin

Elma sirkesi hamilelikte mide yanması problemini kontrol altına almak için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir.

Elma sirkesi asidik bir gıda olsa da midede asit üretimini dengelemeye ve asit aktivitesini  korumaya yardımcı olur.

Hamilelikte Elma Sirkesi
Hamilelikte Elma Sirkesi

Elma sirkesi hem sizin genel sağlığınız hem de rahminizde büyümekte olan bebeğinizin sağlığı için de son derece faydalıdır.

 1. Bir bardak suyun içerisine 2 yemek kaşığı ham elma sirkesi ekleyin.
 2. Yemekten 30 dakika önce bu karışımı için.
 3. Bunu düzenli olarak her gün yapın.

Hindistan Cevizi Suyu İçin

Hindistan cevizi suyu doğal bir mide asidi dengeleyicidir. Hindistan cevizi suyu büyük süpermarketlerden temin edilebilir. Hindistan cevizi suyu hamilelikte mide yanması problemini azaltmaya yardımcı olacaktır.

Hamilelikte Hindistan Cevizi Suyu
Hamilelikte Hindistan Cevizi Suyu

Hindistan cevizi hamilelikte hazımsızlık problemini de engeller. Ayrıca bu doğal, besleyici izotonik içecek elektrolit yönünden zengin olması nedeniyle vücudun susuz kalmasını da engeller.

Bu nedenle hamilelik süresince evde Hindistan cevizi suyu bulundurmanız yararlı olacaktır.

Zencefil Çayı İçin

Zencefil hamilelikte mide yanması problemini kontrol altına almaya yardımcı olur. Eş zamanlı olarak hamilelikte mide yanması ile birlikte gerçekleşen mide bulantısı ve kusma sorunlarıyla da mücadele etmede etkilidir.

Zencefil Çayı
Zencefil Çayı

Zencefildeki uçucu yağlar ve fenol bileşenler gibi aktif maddeler mide ve bağırsaklar için oldukça yararlıdır. Bunlar da hamilelikte mide yanması, mide bulantısı ve kusma sorunlarını azaltır.

 • Yemekten sonra sıcak zencefil çayı için. Zencefil çayı hazırlamak için bir bardak sıcak suyun içerisine 1 çay kaşığı zencefil ekleyin. 10 dakika boyunca bekletin, süzün ve için. Hamilelikte zencefil çayı günde en fazla 1 bardak içilmelidir.

Narenciye Meyvelerinden Kaçının

C vitamini yönünden zengin olan narenciye meyveleri özellikle hamile kadınlar için tavsiye edilmektedir. Ancak hamilelikte mide yanması problemi çok sık yaşanıyorsa portakal, limon ve greyfurt gibi meyvelerden uzak durmak yararlı olacaktır.

Hamilelikte Asitli Yiyeceklerden Kaçının
Hamilelikte Asitli Yiyeceklerden Kaçının

Narenciye meyvelerinin asit oranı yüksektir ve sindirim sistemini rahatsız edebilir. Özellikle mide boşken narenciye meyvesi yendiğinde hamilelikte mide yanması problemleri kötüleşmektedir.

Hamilelikte mide yanması problemini çok sık yaşayan kadınlar gerek meyve halinde gerekse de meyve suyu halinde narenciye meyvelerinden uzak durmalıdır. Elma, armut, muz, kavun gibi alkali yönünden zengin meyveler daha iyi bir tercih olacaktır.

Çiğ Soğandan Uzak Durun

Bazı hamile kadınlarda çiğ soğan tüketimi hamilelikte mide yanması semptomlarını arttırmaktadır. Çiğ soğan midenin asit içeriğini arttırmanın yanı sıra midenin boşalmasını da yavaşlatacaktır.

Çiğ soğan tüketimi sindirim asitlerinin özofagusa doğru çıkmasına yol açmaktadır.

Hamilelikte Çiğ Soğan
Hamilelikte Çiğ Soğan

1990 yılında Amerikan Gastroenteroloji Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre çiğ soğan yiyen asit reflü hastalarında mide yanması problemi ciddi artış göstermektedir.

Hamilelikte çiğ soğan yediğinizde mide yanması probleminin arttığını fark ederseniz bu konuda dikkatli olmalısınız. Soğanın yanı sıra sarımsak da bazı kişilerde reflü semptomlarını arttırabilir.

Hamilelikte Mide Yanmasına Ne İyi Gelir: İlave Bilgiler

 • Mide yanması sorununu tetiklediği bilinen baharatlı ve yağlı yiyeceklerden uzak durun.
 • Yoğurt yemek veya soğuk süt içmek hamilelikte mide yanması belirtilerini azaltmaya yardımcı olacaktır.
 • Yemekleri yavaş yiyin. Hızlı yemek yemek hamilelikte mide yanması problemine yol açabilir.
 • Yemek yedikten sonra çok fazla sıvı tüketmeyin.
 • Hamilelikte kahve, kola ve alkollü içeceklerden uzak durun.
 • Kabızlığı önlemek için lif yönünden zengin gıdalarla beslenin.
 • Yemek yedikten sonra kısa bir yürüyüş yapın.
 • Öne doğru eğilmenizi gerektiren işlerden uzak durun.
 • Mide ve karın bölgesinde baskı olmasını engellemek için bel ve karın bölgesi dar olmayan, bol giyecekler giyin.
 • Hamilelikte sigara içmeyin.
 • Hamilelikte herhangi bir ilaç kullanmadan önce doktorunuza danışın.

 

BU YAZIYI PAYLAŞIN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER YAZILAR

Yerleşme Kanaması ve Adet Arasındaki Farklar

Yerleşme kanaması veya implantasyon kanaması olarak bilinen kanama hamileliğin ilk belirtileri arasındadır. Ancak kanama olması hamile olmadığınız ve...

Hamilelikte Sivilce İçin Doğal ve Bitkisel Çözümler

Hamilelikte sivilce yaygın bir cilt problemidir. Hamilelikte sivilce sorunu hafif, orta veya şiddetli olabilir ve hamileliğin herhangi bir...

Hamilelikte Çatlak Oluşumunu Önlemenin 7 Yolu

Hamilelikle ilgili kadınlara en çok kaygı veren konulardan birisi hamilelikte çatlak oluşumudur. Maalesef, kadınların %75 ila %90’ı hamilelikte...

Süt Yapan Tam 25 Yiyecek Listesi Bu Yazımızda

Emzirme dönemindesiniz ve süt yapan yiyecekler hakkında bilgi arıyorsunuz. O halde bu yazımız tam size göre. Emziren bir...