Hamilelikte saç boyanır mı? Emzirirken ve Hamilelikte Saç Boyama

0
578
hamilelikte saç boyama

Saç boyamak günümüzde çoğu kadının rutin bakımlarından biri haline gelmiştir. Gebelik döneminde hamilelikte saç boyatmak tereddüt yaratmaktadır. Peki hamilelikte saç boyanır mı? Bu yazımızda hamilelikte saç boyama bilgi vermeye çalışacağız.

Hamilelikte Saç Boyama

saç boyamaBu konuda yapılan araştırmalar az olmasına rağmen çoğunlukla yarı-kalıcı ve kalıcı saç boyalarının yüksek toksik olmadığı ve hamilelikte saç boyama gibi işlemlerin güvenli olduğu belirtilmiştir. Hamilelikte saç boyama esnasında saç derisi tarafından emilen boya miktarı son derece azdır. Bu miktarın bebeğe ulaşma olasılığı çok düşüktür.

Buna göre, saç derisi tarafından emilen az miktarda boya bebeğinize zarar vermeyecektir. Emzirme dönemi için de aynısı geçerlidir. Emzirirken saç boyama konusunda yapılmış çok fazla araştırma bulunmamasına rağmen, bu kimyasalların kana karışma düzeyi çok düşüktür. Bu nedenle bu kimyasalların süte karışması ve bebek için tehlike oluşturması düşük bir ihtimaldir.

Ancak hamilelikte saç boyamak için her zaman kullandığınız boyaları kullanmakta tereddüt yaşıyorsanız, bazı daha sağlıklı alternatifler kullanabilirsiniz. Örneğin hamilelikte saç boyamak yerine uçlarına ışıltı atabilirsiniz. Ayrıca saçı boyarken saç derisine değdirmeyerek de kendinizce önlem alabilirsiniz.

Bir diğer alternatif ise hamilelikte kına gibi bitkisel alternatifler kullanmaktır. Bu bilgilerin yanı sıra hamilelikte saç boyama ile ilgili tereddütleriniz varsa doktorunuza danışabilirsiniz. Bazı hekimler hamilelikte saç boyama için en azından ilk 3 ayın geçmesini beklemeyi önermektedir.

Hamilelikte saç boyarken neye dikkat edilmeli?

saç boyama

  • Hamilelikte saç boyamak için ilk üç ayın geçmesini bekleyiniz.
  • Saçınızı havadar bir yerde, örneğin balkonda veya bahçenizde boyayabilirsiniz.
  • Saç boyasının üstünde belirtiler süreden daha uzun boyayı saçınızda bekletmeyiniz.
  • Saçınızı bol suyla durulayın.
  • Saçınızı boyatırken hem siz, hem boyayan kişinin eldiven kullanmasını sağlayınız.
  • Saç boyasındaki talimatlara uyunuz.
  • Saçınızı boyamadan önce küçük bir bölgede alerji testi uygulayınız.
  • Hamilelikte kaş veya kirpiklerinizi boyamayınız. Bu göz çevresinde enfeksiyon riskini arttırır.

Emzirme Döneminde Saç Boyamak

Hamilelikte saç boyama ile ilgili bilgiler sınırlı olmasına rağmen, aynı durumun emzirme dönemi için de geçerli olduğu düşünülmektedir.

Emzirme döneminde saç boyama esnasında kullanılan kimyasal boyaların çok az bir miktarı kana karışmaktadır. Ancak bu miktar çok az olduğundan anne sütüne karışma ihtimali çok düşüktür.

kalp

Siz de hamilelikte saç boyama konusundaki deneyimlerinizi aşağıdaki yorum alanından diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz!


Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here