Hamilelikte Sağ Tarafta Ağrı Neden Olur?

0
82337
Hamilelikte Sağ Tarafta Ağrı
Hamilelikte Sağ Tarafta Ağrı Nedenleri

Hamilelikte sağ tarafta ağrı birçok hamile kadının yaşadığı bir problemdir. Hormon düzeylerindeki değişimler, rahimdeki değişiklikler ve kas tutulmaları hamilelikte sağ tarafta ağrı sebebi olabilmektedir. Hamileliğin ilk dönemlerinde sağ tarafta ağrı normal olabilir ancak hamileliğin sonraki aşamalarında şiddetli karın ağrısı ciddi bir sorunun belirtisi olabilir. (Bazı kadınlar hamilelikte sol tarafta da ağrı yaşamaktadır. Bununla ilgili makalemizin linki sayfanın en sonuna eklenmiştir).

Hamileliğin ikinci ve üçüncü üç ayında sağ tarafta ağrı sağ tarafta ağrının yaygın sebepleri arasında bağ ağrısı, Braxton Hicks kasılmaları ve hormonal değişiklikler yer almaktadır. Hamile kadınlarda aynı zamanda kabızlık ve mide yanması gibi sorunlar alt karın ağrısı ve alt sırt ağrısına neden olmaktadır.

Hamilelikte sağ tarafta ağrı yaşadığınızda bunun önemli olmadığını düşünüyor olsanız bile bu ağrıdan her zaman doktorunuza bahsetmelisiniz. Bu makalede hamilelikte sağ tarafta ağrı nedenleri arasında en yaygın olanları incelemeye, bu ağrıların ne zaman tehlikesiz ve ne zaman tehlikeli olabileceğini açıklamaya çalışacağız.

Hamilelikte Sağ Tarafta Ağrı Nedenleri

Öncelikle hamilelikte sağ tarafta ağrı nedenleri arasında tehlikesiz olanları açıklayalım.

Bebeğiniz Büyürken Sağ Tarafta Hafif Karın Ağrısı

Bebeğiniz rahminizde büyürken sağ tarafta hafif karın ağrısı hissedebilirsiniz.

Bebeğinizin büyümesi süresince ona yer açmak için pelvik bölgesinde ve karnınızda birçok değişiklik meydana gelir. Rahim genişledikçe kaslar ve bağlar gerilir ve rahmi desteklemek için genişler.

Hamileliğin ilk dönemlerinde hafif düzeyde rahim kasılmaları normaldir. Özellikle hapşırdığınızda, öksürdüğünüzde veya pozisyon değiştirdiğinizde hafif düzeyde ağrı ve rahatsızlık hissedebilirsiniz. Esasen zaman zaman hissettiğiniz bu hafif ağrılar zararsızdır ve hamileliğin her döneminde sıklıkla karşınıza çıkabilir.

Hamileliğin ilk haftalarında bir miktar akıntı gerçekleşse de şiddetli karın ağrısı ile birlikte gerçekleşen anormal vajinal kanama ve akıntılar hakkında mutlaka doktora bilgi verilmelidir.

Hamilelik kasılmalarını ve bu tür hafif rahatsızlıkları yatıştırmak için pozisyonunuzu değiştirebilir ya da karnınıza bir sıcak su torbası koyabilirsiniz. Ayrıca uzmanlar hamilelikteki karın ağrılarını hafifletmek için bol su içilmesini önermektedir.

Rahimde Sağ Tarafta Yuvarlak Bağdan Kaynaklanan Karın Ağrısı

Hamilelikte sağ tarafta ağrı, özellikle kısa ve ani ağrılar, hamileliğin ikinci ve üçüncü üç ayında rahmin esnemesini destekleyen yuvarlak bağlardan kaynaklanabilir.

Bağlar (ligamentler) hamilelik boyunca rahmi yerinde tutar ve onu destekler. Rahim genişleyip büyüdükçe yuvarlak bağlar pelvisteki sinir liflerini çeker.

Yuvarlak bağlardan kaynaklanan hamilelik karın ağrıları genelde sağ tarafta gerçekleşir. Yani hamilelikte sağ tarafta ağrı nedenleri arasında en yaygın olanın yuvarlak bağ ağrısı olduğunu söyleyebiliriz. Yuvarlak bağ ağrıları karnın sağ tarafında kas çekilmesi gibi ani ve keskin ağrılar neden olabilir. Rahmin sağ tarafındaki ağrı kasıklara da sıçrayabilir. Yataktan kalkmak, bir sandalyeden kalkmak ve hamilelikte çok fazla egzersiz yapmak hamilelik süresince sağ tarafta şiddetli ağrılara neden olabilmektedir.

Hamilelikte rahatsızlık yaratan yuvarlak bağ ağrısını önlemenin yollarından biri daha yavaş hareket etmek ve ani hareketlerden kaçınmaktır. Sıcak bir duş almak da rahimdeki bağ ve kasların rahatlamasını sağlar.

Birkaç dakika içerisinde geçmeyen şiddetli ağrı ve eş zamanlı olarak vajinal kanama, ateş, idrar yaparken ağrı hissi gözlemlendiğinde derhal tıbbi yardım alınmalıdır.

Hamilelikte Sağ Tarafta Ağrı Yapan Hormonal Değişiklikler

Hamilelik süresince belirli hormonlarda görülen artış hamilelikte sağ tarafta ağrı ve pelvik alanda ağrı nedeni olabilmektedir.

Hamilelik süresince vücudunuz relaksin isimli bir hormon üretir. Relaksin hormonu pelvik bölgeyi etkiler ve hamile kadınlarda pelvik bölgede ve sırtın alt bölümünde ağrıya neden olabilmektedir.

Relaksin hormonunun hamilelik süresince sırtta ağrı yapmasının nedenlerinden biri relaksin hormonunun pelvik eklemleri etkilemesidir. Relaksin hormonu omurganın alt kısmındaki eklemlerin gevşemesine neden olur. Sağ sakroiliak eklemde yaşanan ağrı da hamilelikte sağ tarafta ağrı nedenlerinden biridir.

Hamilelikte sırt ağrısını önlemenin yollarından biri duruşunuzu iyileştirmek, düzenli olarak egzersiz yapmak ve rahatsızlığı azaltmak için ısı tedavileri kullanmaktır.

Hamilelikte Sağ Tarafta Ağrı Yapan Braxton Hicks Kasılmaları

Hamileliğin son üç ayında Brixton Hicks kasılmalarına bağlı olarak sağ tarafta ağrı yaşanabilir.

Braxton Hicks kasılmaları doğum sancısı demek değildir. Ancak doğum sancısına çok benzemektedir. Bu nedenle Braxton Hicks kasılmalarına yalancı doğum dendiği de olmaktadır. Doğuma yakın gerçekleşen Braxton Hicks kasılmaları kadınlar tarafından doğumun başladığı şeklindeki yanlış anlaşılmalara sebep olabilmektedir.

Braxton Hicks kasılmaları hamilelikte oldukça normaldir. Braxton Hicks kasılmaları karında sıkışma ve rahatsızlık hissine neden olur. Bu rahim kasılmaları düzensiz aralıklarla gerçekleşir ve endişelenecek bir şey değildir.

Braxton Hicks kasılmalarını doğum sancılarından ayırmanın bir takım yolları bulunmaktadır. Braxton Hicks kasılmaları düzensizdir ve birbirine yakın aralıklarla gerçekleşmez. Pozisyon değiştirdiğinizde durabilir ve gittikçe şiddetlenmez. Aksine gittikçe hafifler.

Karnınıza dokunmak, fiziksel aktiviteyi arttırmak ve yetersiz su tüketimi Braxton Hicks kasılmalarına neden olabilmektedir. O anki pozisyonunuzu değiştirerek, kısa bir yürüyüş yaparak, ılık bir duş alarak ve birkaç bardak su içerek Braxton Hicks kasılmalarını durdurabilirsiniz.

Hamilelikte Mide Yanması ve Sağ Tarafta Ağrı

hamilelikte mide yanmasıHamilelikte sağ tarafta ağrı yapan faktörlerden biri de mide yanmasıdır. Hamile kadınların yaklaşık %50’si hamileliğin ikinci ve üçüncü üç ayında mide yanması yaşamaktadır. Hamilelik hormonlarının özofagus ve mide arasında yer alan kapakçığı gevşetip mide asidinin çıkışına neden olmaktadır. Sonuçta bu mide yanması, sağ tarafta ağrı ve göğüs ağrısına neden olmaktadır.

Hamilelikte mide yanması nedeniyle gerçekleşen sağ tarafta ağrıyı engellemek için gün içerisinde aşırı yemekten kaçınınız. Asitli ve baharatlı yiyecekler tüketmeyiniz.

Mide yanmasını önlemenin yolları arasında yemek sodası ve su yer almaktadır. Yemek sodası özofagustaki asidi nötralize eder ve hamilelikte mide yanması kaynaklı ağrıyı azaltır.

Hamilelikte mide yanmasına iyi gelen çözümler hakkındaki yazımız için buraya tıklayabilirsiniz.

Hamilelikte Kabızlık Kaynaklı Sağ Tarafta Ağrı

Kabızlık hamilelikte sağ tarafta ağrı nedenlerinden bir diğeridir. Hormonal değişiklikler, rahmin bağırsaklara baskı yapması ve bağırsaklarda gerçekleşen değişiklikler kabızlık ve benzeri semptomlara yol açabilmektedir. Araştırmalara göre hamile kadınların yaklaşık %40’ı hamilelik süresince kabızlık şikayeti yaşamaktadır.

Kabızlığın en bilinen belirtilerinden biri karnın alt bölgesinde ağrı yapmasıdır. Bu ağrılar karnın her iki tarafında hissedilebilir. Genellikle rahim hangi tarafa baskı yapıyorsa ağrı o kısımda hissedilmektedir.

Kabızlık nedeniyle hamilelikte sağ tarafta ağrıyı azaltmanın yollarından biri bol su tüketmek ve lif yönünden zengin gıdalarla beslenmektir. Lifli yiyecekler dışkıyı yumuşatır ve doğal bir laksatif görevi görür. Ayrıca kabızlığı azaltan diğer yiyecekler arasında kuru erik ve kuru incir yer almaktadır. Bunlar hamilelikte sert dışkıyı yumuşatmanın doğal ve güvenli yollarıdır.

Hamilelikte İdrar Yolları İltihabı Nedeniyle Sağ Tarafta Ağrı

Hamilelikte sağ tarafta ağrı ve idrar yaparken yanma hissi yaşıyorsanız idrar yolları enfeksiyonu geçiriyor olabilirsiniz.

Hamilelikte rahimdeki değişiklikler kadınlarda idrar yolları enfeksiyonu riskini arttırmaktadır. İdrar yolunda gerçekleşen bakteriyel enfeksiyon alt karında veya bel bölgesinde ağrıya, idrarda renk ve koku değişimine ve idrar yaparken yanma hissine neden olmaktadır. Hamilelik komplikasyonlarını engellemek için idrar yolları enfeksiyonu derhal tedavi edilmelidir.

Hamilelikte Sağ Tarafta Ağrıya Neden Olan Ciddi Sorunlar

Hamileliğin herhangi bir aşamasında şiddetli karın ağrısı ciddi başka sorunların belirtisi olabilmektedir. Bu bölümde hamilelikte sağ tarafta ağrı yapan ciddi sorunlardan söz edeceğiz.

Dış Gebelik ve Hamilelikte Sağ Tarafta Ağrı

Hamilelikte sağ tarafta ağrı şiddetli ise bu dış gebelik belirtisi olabilir. Dış gebelik iç kanamaya neden olan ciddi bir hamilelik komplikasyonudur.

Dış gebelik döllenen yumurtanın rahmin iç kısmı yerine yumurta kanalına yapışması durumudur. Bu yumurtanın rahmin dışında büyümesi ise imkansızdır.

Dış gebeliğin ilk belirtileri arasında pelvik ağrı ve vajinal kanama yer almaktadır. Genellikle dış gebelikte karın ağrısı tek bir tarafta hissedilir. Yumurta sağ tüpe yapışırsa sağ tarafta, sol tüpe yapışırsa sol tarafta ağrı hissedilir. Dış gebeliğin belirtileri arasında mide bulantısı, kusma, halsizlik ve omuzda ağrı hissi yer almaktadır.

Preeklampsi Kaynaklı Sağ Taraf Ağrısı

Preeklampsi hamileliğin ikinci veya üçüncü üç ayında ortaya çıkan sağ yandaki ağrının nedenlerinden biri olabilir.

Preeklampsi yüksek tansiyon ve karaciğer ya da böbrek hasarı nedeniyle gerçekleşen ciddi bir tıbbi sorundur. Preeklampsi genellikle sağ tarafta üst karında ağrıya neden olur. Preeklampsinin diğer belirtileri arasında idrarda aşırı protein bulunması, kandaki pıhtı yuvar düzeyinin düşmesi, şiddetli baş ağrısı, mide bulantısı ve kusma yer almaktadır.

Preeklampsi bebeğin hayatını tehlikeye atabileceğinden derhal tıbbi yardım alınmalıdır. Yüksek tansiyon, şiddetli karın ağrısı ve bulanık görme gibi belirtilerde derhal bir sağlık kuruluşuna başvurunuz. El ve yüzde şişme de preeklampsi belirtileri arasındadır.

Düşük Belirtisi Olarak Rahim Ağrıları

Düşük hamilelikte sağ tarafta ağrı ya da vajinal akıntı veya kanama ile birlikte midenin her iki yanında şiddetli kasılmalara neden olabilir.

Hamileliğin ilk üç ayı boyunca açık renkli vajinal kanama veya akıntı yaygın görülen bir durumdur ve genellikle endişelenecek bir durum yoktur. Uzmanlar vajinal kanama ile eş zamanlı olarak karnın alt bölgesinde görülen şiddetli ağrının düşük belirtisi olabileceğini belirtmektedir.

Hamilelikte zararsız ağrılar ile düşük belirtisi olan ağrıların birbirinden ayrılması zor olmaktadır. Ağrılı düşük belirtileri arasında pelvik ağrı, midenin alt kısmında ağrı ve sırtın alt kısmında sürekli ağrı yer almaktadır. Ayrıca ağır vajinal kanama da görülebilir. Düşük belirtileri görüldüğünde hiç vakit kaybetmeden sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Plesenta Ayrılması

Plesenta ayrılması son üç ay boyunca hamilelikte sağ tarafta ağrı nedenlerinden biridir.

Plasenta rahimden erken ayrıldığında rahim kasılmaları ve ağrı ortaya çıkar. rahim ağrısına ek olarak plasenta ayrılması vajinal kanamaya neden olabilir. Yalnızca hafif kanama varsa ancak bebekte bir rahatsızlık hissedilmiyorsa doktorunuz istirahat etmenizi önerebilir.

Bununla birlikte şiddetli plasenta ayrılması ölümcül sonuçları olabilen tıbbi bir acil durumdur. Bu nedenle karın ağrısına eşlik eden vajinal kanamanız varsa derhal doktorunuza başvurunuz.

Hamilelikte Sağ Tarafta Ağrının Diğer Nedenleri

Hamilelikte sağ tarafta ağrı sebepleri arasında hamilelikle ilgili olmayan nedenler de bulunmaktadır.

Sindirim Sorunları

Belirli sindirim sorunları hamilelikte sağ tarafta ağrı yapabilmektedir.

Örneğin kolonda sağ taraflı divertikül iltihabı hamilelikte sağ tarafta akut ve sık ağrılara neden olabilmektedir.

Hamilelikte Böbrek Taşı Kaynaklı Sağ Tarafta Ağrı

Böbrek taşları hamilelikte de hamile olmayan kadınlarda da karnın sağ tarafında ağrıya neden olabilmektedir.

Obstetrik Tıp Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre hamilelik böbrek taşına neden olmamaktadır. Ancak halihazırda böbrek taşlarınız varsa bunlar hamilelik süresince boşaltım sisteminde hareket etmeye başlayarak karın ağrısına yol açabilmektedir.

Böbrek taşlarını doğal yollarla tedavi etmenin birçok yolu bulunmaktadır. Bunlardan biri mineral birikimini çözmek için elma sirkesi içmektir. Ancak hamilelikte bu tür ev tedavilerini kullanmadan önce doktora danışılmalıdır.

Hamilelikte Sağ Tarafta Ağrı Yapan Yumurtalık Kistleri

Hamilelikte üreme sistemiyle ilişkili sağ pelvik ağrıların bir diğer nedeni yumurtalık kistleridir.

Fransa’da yapılan bir araştırmaya göre hamilelikte yumurtalık kistleri oluşabilmektedir. Bu kistler çeşitli şiddet düzeylerinde pelvik ağrıya neden olabilmektedir. Doktorlar her hamile kadını ayrı ayrı inceleyerek hamilelikte yumurtalık kistlerini tedavi etmenin en iyi yollarını tespit edecektir.

Dışkılama sırasında ağrı, cinsel ilişki sırasında ağrı, sırtın alt tarafında ve kasıklarda ağrı ve göğüs hassasiyeti yumurtalık kistlerinin belirtileri arasındadır.

Apantisit

Apandisit hamilelikte sağ tarafta dayanılmaz ağrılara neden olabilmektedir. Apandisit semptomları genellikle göbek deliğinin çevresinde başlayarak karnın sağ tarafına doğru yayılır. Ancak bazen rahmin konumu apandisitin konumunu etkileyebilmekte ve karnın diğer bölgelerinde ağrı yapmaktadır.

Hamilelikte Sağ Tarafta Ağrı Nasıl Tedavi Edilir?

Hamilelikte sağ tarafta veya sol tarafta ağrı çoğunlukla sıcak su torbası ile tedavi edilebilecek tehlikesiz ağrılardır. Sıcak su torbaları hamilelikte karında, sırtın alt tarafında ve dizde oluşan ağrılara iyi gelmektedir.

  1. Bir şişeye sıcak su doldurun (kaynar su değil) ve ağzını sıkıca kapatın.
  2. Bu şişeyi bir havluya sarın ve 20 dakika boyunca karnınızda bekletin.
  3. Bu sıcak su torbasını günde 3-4 kere hazırlayıp uygulayın.

Hamilelikte Sağ Tarafta Ağrı Tehlikeli mi?

Hamilelikte çeşitli zamanlarda gerçekleşen hafif düzeyde karın ağrısı tehlikeli değildir. Ancak bunun dışında sık gerçekleşen şiddetli karın ağrıları ciddi bir sorunun belirtisi olabilir. Hamilelik komplikasyonları genellikle karnın sağ tarafında ani, keskin ve yoğun ağrılara neden olmaktadır.

Özellikle aşağıdaki belirtileri fark ettiğinizde derhal bir sağlık kuruluşuna başvurunuz.

  • Görme problemleri ile birlikte şiddetli baş ağrısı, el, yüz ve ayaklarda aşırı şişme
  • Vajinal kanama ile birlikte karın ağrısı veya kramp
  • Vajinal akıntıda artış veya tuhaf renklerde gerçekleşen kanamalar
  • Geçmek bilmeyen pelvik ağrı.
  • Üşüme veya ateş ile birlikte gelen şiddetli mide bulantısı ve kusma.

 

Hamilelikte sol tarafta ağrı hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayınız.

 

Kaynaklar:


Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here