Hamilelikte sırt ağrısı nasıl geçer? Ne iyi gelir? Doğal Çözümler

0
844
hamilelikte sırt ağrısı neden olur nasıl geçer ne iyi gelir

Hamilelikte sırt ağrısı son derece normal bir durumdur. Hatta hamilelikte sırt ağrısı için 9 ay boyunca en sık yaşayacağınız ağrı diyebiliriz. Hamilelikte sırt ağrısı çoğunlukla son üç ay içerisinde bebeğin büyümesine bağlı olarak artmaktadır.

2008 yılında Current Reviews in Musculoskeletal Medicine dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre hamilelikte sırt ağrısı artış göstermektedir. Hamilelikte sırtın alt tarafında ağrı hissedilmesinin gebelik ile bağlantılı mekanik, hormonel ve vasküler değişikliklerle bağlantılı olduğu belirtilmiştir.

Hamilelikte sırt ağrısı neden olur?

Hamilelikte sırt ağrısı ile ilgili 2011 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre hamile kadınlarda muskuloskeletal şikayetler arasında en yaygın olanı alt sırt ağrısıdır. Hamilelikte sırt ağrısı birtakım faktörlere bağlıdır. Ağrının temel nedeni vücuttaki hormonel değişikliklerdir.

Hamilelik süresince salgılanan hormonlar pelvik bölgedeki bağların yumuşamasını ve eklemlerin gevşemesini sağlayarak sırtınızın desteğini azaltır.

Hamilelikte sırt ağrısının nedenleri arasında bebeğin büyümesine bağlı olarak postür değişiklikleri, kilo artışı ve stresi de sayabiliriz. Fazla kilolu kadınlar ve hamilelik öncesinde sırt ağrısı yaşayan kadınlarda hamilelikte sırt ağrısı ihtimali yükselmektedir.

Hamilelikte sırt ağrısı günlük rutininizi bozabilir, gece uykusunu olumsuz etkileyebilir. Neyse ki hamilelikte sırt ağrısı için alabileceğiniz bir çok önlem bulunmaktadır.

1. Egzersiz

Hamilelikte sırt ağrısı için en iyi çözüm düzenli egzersiz yapmaktır. Düzenli egzersiz kaslarınızı güçlendirerek ağrılarla daha iyi başa çıkmanıza yardımcı olur.

2012 yılında British Journal of Sports Medicine dergisinde yayınlanan bir araştırmada hamilelik süresince yapılan hafif egzersizin hamilelikte sırt ağrısı, leğen kemiği ağrısı ve depresyon riskini azalttığı belirtilmiştir.

2016 yılında Physiotherapy dergisinde hamilelikte sırt ağrısı ile ilgili yayınlanan bir araştırmada da bu ağrının egzersizle iyileşeceği belirtilmiştir. Ayrıca postürün doğru bir şekilde olması da önem taşımaktadır.

Hamilelikte egzersiz seçenekleri arasında ene iyi tercih yürüyüştür. Diğer iyi tercihler arasında yüzme, düşük etkili aerobik ve bisiklet aleti kullanmak yer almaktadır.

2. Doğum Öncesi Yoga

Köklerini Hindistan’dan alan zihinsel ve fiziksel bir uygulama olarak yoga hamilelikte sırt ağrısı problemini hafifletmek için bir diğer yöntemdir.

Doğum öncesi yoga postürünüzü düzelterek sırt ağrısı şikayetinizi azaltacaktır. Ayrıca daha iyi uyumanıza yardımcı olacak, zihninizi ve kaslarınızı rahatlatacaktır. Bunun yanı sıra hamilelikte yoga uygulamalarının doğumu da kolaylaştırdığı bilinmektedir.

2015 yılında Jopanese Journal of Nihon Koshu dergisinde yayınlanan bir araştırmada doğum öncesi yoga uygulamasının hamilelikte sırt ağrısı ve leğen kemiği ağrısı, stres, anksiyete, depresyon gibi olasılıkları azalttığı tespit edilmiştir.

Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine dergisinde 2012 yılında hamilelikte yoga hakkında yayınlanan bir araştırmada da yoganın hamilelikte sırt ağrısı, stres, anksiyete ve depresyonu hafiflettiği tespit edilmiştir. Hamileliğiniz süresince doğum öncesi yoga kulüplerine kaydolmanız yogayı daha doğru bir şekilde uygulamanıza da yardımcı olacaktır.

3. Doğum Öncesi Masaj

Bu alanda eğitim almış bir kişiden doğum öncesi masaj hizmeti almak hamilelikte sırt ağrısı şikayetini azaltmaya yardımcı olur. Bilhassa kas tutulması nedeniyle sinirlerin zedelenmesi ve beyine ağrı sinyalleri göndermesi durumunda doğum öncesi masaj çok etkili olmaktadır.

1999 yılında Journal of Psychosomatic Obstetrics & Gynecology dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre doğum öncesi masaj yaptıran kadınlarda hamileliğe bağlı anksiyete azalmakta, duygu durumu iyileşmekte, daha iyi uyku sağlanmakta ve sırt ağrısı almaktadır. 2008 yılında yapılan bir diğer araştırmada da doğum öncesi masaj ile hamilelikte sırt ağrısı, bacak ağrısı, depresyon, anksiyete ve öfkenin azaltıldığı tespit edilmiştir.

Hamile kadınlar doğum öncesi masaj yaptırmadan önce doktora danışmalı ve bu hizmeti mutlaka bu konuda eğitim almış uzmanlardan almalıdır.

4. Postür

Hamilelikte sırt ağrısı şikayetiyle başa çıkmak için doğru bir postür benimsemeniz önem taşır. Her şeyden önce hamilelikte gün boyu oturmak omurga üzerindeki baskıyı arttıracak ve hamilelikte sırt ağrısı şikayetini şiddetlendirecektir. Bu nedenle uzun saatler oturmanız sakıncalı olacaktır.

Otururken sırtınızı ve kollarınızı uygun bir yastıkla destekleyerek postürünüzü düzeltebilirsiniz. Bunun yanı sıra ayaklarınızı hafif bir şekilde yükseltmek için bir yükselti kullanabilirsiniz. Sırtınızı desteklemek için havluyu yuvarlayarak bel boşluğunuza koyabilirsiniz.

Uyurken yan tarafınıza dönün ve dizlerinizin arasına bir yastık koyarak uyuyun. Bu da sırtınızdaki baskıyı azaltmaya yardımcı olacaktır.

5. Buz Torbası

Buz torbası hamilelikte sırt ağrısı şikayetini azaltmaya yardımcı olacaktır. Buz torbası ile enflamasyonu azaltmaya destek olabilirsiniz.

Buz torbası hazırlamak için plastik bir torbaya ezilmiş buz parçalarını koyun. Torbayı bir havluya sarın. Buz torbasını sırt ağrısı yaşadığınız bölgeye koyun. Bir süre bekledikten sonra buz torbasını alın. En az 30 dakika ara verdikten sonra işlemi tekrarlayabilirsiniz. Eğer buzunuz yok ise dondurulmuş meyve ve sebzeleri de havluya sararak bu amaçla kullanabilirsiniz.

6. Isı Terapisi

Isı terapisi hamilelikte sırt ağrısı şikayetini hafifletmeye yardımcı olur. Isı ağrıyan bölgeye kan akışını hızlandırır, kasları gevşetir, ağrıyı ve enflamasyonu azaltır.

Isı terapisi hazırlamak için bir havluyu sıcak suya batırın ve fazla suyunu sıkarak atın. Bu nemli havluyu 10 dakika boyunca ağrıyan bölgede bekletin. Bu işlemi ihtiyaç duydukça gün içerisinde tekrarlayabilirsiniz.

7. Akupunktur

Akupunktur cildin belirli noktalarına iğneler batırmak suretiyle uygulanan bir Çin tıbbı yöntemidir. Akupunktur hamilelikte sırt ağrısı problemini hafifletmenize yardımcı lacaktır.

Acupuncture Medicine dergisinde 2004 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre akupunktur hamilelikte sırt ağrısı, leğen kemiği ağrısı gibi ağrıları hafifletmekte, fiziksel aktivite kapasitesini arttırmakta, ilaç ihtiyacını azaltmakta, sonuç olarak daha rahat bir hamilelik geçirmenize yardımcı olmaktadır.

2001 yılında Pain Medicine dergisinde yayınlanan bir araştırmada hamilelikte sırt ağrısı ve leğen kemiği şikayetlerinde hamileliğin ikinci ve üç ayında akupunkturun etkili olduğu tespit edilmiştir. International Journal of Clinical and Experimental Medicine dergisinde 2017 yılında yayınlanan bir araştırmada akupunkturun hamilelikte sırt ağrısı şikayetini azalttığı nicel deneysel verilerle ispatlanmıştır.

Akupunktur her zaman için bu konuda uzman bir kişi tarafından yapılmalıdır. Ayrıca hamilelikte akupunktur yapılmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır.

Hamilelikte Sırt Ağrısı İle İlgili İlave Öneriler

 • Hamilelikte yüksek topuklu ayakkabılar giymeyiniz. Bunun yerine düz ve rahat ayakkabıları tercih edebilirsiniz.
 • Hamilelikte ağır nesneler kaldırılmamalıdır. Gün içerisinde bir nesneyi kaldırma ihtiyacı duyarsanız öne eğilmek yerine dizlerinizi kırıp eğilin. Bu şekilde sırtınızdaki baskıyı azaltabilirsiniz.
 • Uzun süre ayakta duymayın ve uzun süre yatmayın.

 

Kaynaklar:

 1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2684210/
 2.  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3306025/
 3. http://bjsm.bmj.com/content/early/2012/08/16/bjsports-2012-091344.short. 
 4. https://www.physiotherapyjournal.com/article/S0031-9406(15)03771-2/abstract.
 5. http://www.academicjournals.org/journal/IJNM/article-full-text-pdf/40B78E759992.
 6. https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.3109/01674829909075574.
 7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26118705.
 8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3424788/
 9. http://aim.bmj.com/content/acupmed/22/2/60.full.pdf
 10. https://academic.oup.com/painmedicine/article/2/3/204/1931662
 11. http://www.ijcem.com/files/ijcem0040302.pdf

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here