Hamilelikte soğuk algınlığı ve öksürüğe ne iyi gelir? Nasıl geçer?

0
424
hamilelikte soğuk algınlığına ve öksürüğe ne iyi gelir?

Hamilelikte soğuk algınlığı ve öksürük yaygın bir durumdur. Soğuk algınlığı ve öksürük tedavisinde kullanılan ilaçların hamilelikte kullanılamaması nedeniyle hamilelikte soğuk algınlığı ve öksürük tedavisi zorlaşmaktadır. Peki hamilelikte soğuk algınlığına ve öksürüğe ne iyi gelir? Bu yazımızda evde uygulayabileceğiniz doğal ve bitkisel yöntemler hakkında bilgi vereceğiz.

Hamilelikte soğuk algınlığı ve öksürük neden olur?

Soğuk algınlığı ve öksürük üst solunum yollarında gerçekleşen yaygın bir viral enfeksiyondur. Sanılanın aksine soğuk algınlığı ve öksürük soğuk havalardan veya vücudu sıcak tutmamaktan kaynaklanmaz.

Amerikan Hamilelik Derneği’nden edinilen bilgilere göre hamilelikte bağışıklık sistemi değişir ve bu değişikliklere bağlı olarak 9 ay içerisinde bir veya birden fazla kere soğuk algınlığı, öksürük gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

Soğuk algınlığı ve öksürüğün ilk belirtilerinden biri boğaz ağrısıdır. Diğer belirtiler burun akıntısı, burun tıkanıklığı, sürekli hapşırma, halsizlik, kuru öksürük ve hafif ateştir.

Hamilelikte soğuk algınlığı ve öksürük belirtileri ise daha uzun sürer. Çünkü hamilelikte bağışıklık sistemi daha yavaş bir hızda çalışmaktadır.

Hamilelikte soğuk algınlığı ve öksürük vakalarında enfeksiyonun plasentayı aşıp bebeğe bulaşması mümkün değildir. Ancak hamilelikte soğuk algınlığı ve öksürük mutlaka tedavi edilmelidir. Zira grip belirtileri erken doğum ve doğum kusurları riskini yükseltebilir.

Bununla birlikte hamilelikte soğuk algınlığı ve öksürük için evde uygulanabilecek birçok doğal ve bitkisel yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler iyileşme sürecini hızlandırarak semptomları azaltacaktır.

Dikkat: Hamileliğiniz süresince doktorunuza danışmadan herhangi bir grip veya nezle ilacı kullanmayınız.

Hamilelikte Soğuk Algınlığı ve Öksürüğe İyi Gelen Yöntemler

İşte hamilelikte soğuk algınlığına ve öksürüğe iyi gelen doğal ve bitkisel yöntemler:

1 Ilık Duş

Hamilelikte soğuk algınlığı ve öksürüğe iyi gelen yöntemlerden biri ılık duştur. Ilık duş ateşi düşürmeye ve vücut ısısını ayarlamaya yardımcı olur. Ayrıca vücudu rahatlatarak uykuyu kolaylaştırır.

 • Hamilelikte soğuk algınlığı ve öksürük vakalarında günde 2-3 kere ılık duş alınız.
 • Banyo süngerini soğuk suyla ıslatın. Koltuk altlarına, ayağınıza, ellerinize ve kasıklarınıza nazikçe sürerek vücut ısısını düşürmeye çalışabilirsiniz.
 • Bir diğer seçenek ise anınıza soğuk suyla ıslatılmış bez koyup birkaç dakika bekletebilirsiniz.

Dikkat: Bu işlemler sırasında çok soğuk su kullanmayınız. Çok soğuk su vücudun iç ısısının yükselmesine yol açabilir.

2 Tuzlu Su

tuzlu suyla gargara yapmakHamilelikte soğuk algınlığı ve öksürük vakalarında burun kanallarının tıkanması sizi olumsuz etkileyecektir. Bu belirtiyi gidermek için tuzlu su etkili bir yöntemdir.

Tuzlu su doğal bir burun açıcıdır ve burun deliklerinde biriken mukusu temizlemeye yardımcı olur. Nefes almayı kolay ve rahat hale getirir.

Tuzlu su yöntemi hamilelikte soğuk algınlığı ve öksürük vakalarında kullanmak için son derece güvenli bir yöntemdir.

 • Yarım çay kaşığı tuzu bir bardak suya ekleyin. Bir damlalık kullanarak bu karışımı burun deliklerinize birkaç damla damlatın. Daha sonra burnunuzu hafifçe temizleyerek fazla mukus ve kiri atmaya çalışın. Bu işlemi günde en fazla 3 kere uygulayınız.
 • Ayrıca boğaz ağrısı için tuzlu su kullanarak günde 2-3 kere gargara yapabilirsiniz.

3 Ev Yapımı Tavuk Çorbası

tavuk çorbası chicken soup

Bir kase sıcak tavuk çorbası hamilelikte soğuk algınlığına ve öksürüğe iyi gelen yiyecekler arasındadır. Ev yapımı tavuk çorbası anti-enflamatuvar özellikler yönünden zengin olmasının yanı sıra enfeksiyonla mücadele eden besleyici öğeler ve vitaminler içerir. Ayrıca tavuk çorbası burun deliklerinden mikropların vücuda girmesini önleyen kılların daha iyi işlev görmesini sağlar.

Tavuk çorbası hafif bir çorbadır ve sindirimi de kolaydır. 2000 yılında Chest dergisinde yayınlanan bir araştırmada tavuk çorbasının üst solunum yolu enfeksiyonlarında yararlı bir yiyecek olduğu ispatlanmıştır.

Hamilelikte soğuk algınlığı ve öksürük vakalarında tavuk çorbası hazırlarken organik tavuk kullanmanız yararlı olacaktır. Ayrıca tavuğun içine soğan, sarımsak, zencefil kırmızı pul biber, havuç, kereviz, mantar, maydanoz ve deniz tuzu da ekleyiniz.

4 Zencefil

hamilelikte zencefil çayıZencefil hamilelikte soğuk algınlığına ve öksürüğe iyi gelen bitkisel yöntemlerden biridir. Zencefil vücudu yatıştırır, vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur, kan dolaşımını hızlandırır ve hamilelikte soğuk algınlığı ve öksürük problemine yol açan zararlı bakteri ve virüslerden kurtulmaya yardımcı olur. İlaveden zencefil hamilelikte mide yanması ve sabah bulantılarına da iyi gelmektedir.

 • 1 yemek kaşığı rendelenmiş zencefili 1.5 bardak suya ekleyin. Kaynatın ve 10 dakika bekletin. Süzün. İçerisine bal ve limon ekleyin. Bu çayı günde en fazla 3 fincan olacak şekilde içebilirsiniz.
 • Alternatif olarak gün içerisinde taze zencefil tüketebilirsiniz.

Dikkat: Daha önce düşük yapmış kadınlar ile hamilelikte vajinal kanama yaşayan kadınlar zencefil tüketmemelidir.

5 Zerdeçal

zerdeçal turmeric

Hamilelikte soğuk algınlığına ve öksürüğe iyi gelen bir diğer bitkisel yöntem zerdeçal tozudur. Zerdeçal iltihabı azaltan ve viral enfeksiyonların hızlıca iyileşmesini sağlayan mükemmel bir antimikrobiyel ve anti-enflamatuvar bitkidir. Ayrıca boğaz ve burun iltihabını da gidermeye yardımcı olur. Zerdeçal bağışıklığı da güçlendirir.

 • Bir bardak sütün içerisine 1 çay kaşığı zerdeçal tozu ve bir miktar karabiber ekleyin. Bu karışımı günde 2 kere için.
 • Bir bardak ılık suyun içerisine yarım çay kaşığı zerdeçal ve tuz ekleyin. İyice karıştırın. Bu karışımı kullanarak günde 2 kere gargara yapmak hamilelikte soğuk algınlığı ve öksürük vakalarında boğaz ağrısına iyi gelecektir.

6 Elma Sirkesi

elma sirkesi içmekDoğal, süzülmemiş elma sirkesi hamilelikte soğuk algınlığına ve öksürüğe iyi gelen yöntemlerden bir diğeri elma sirkesidir. Elma sirkesi vücudu alkalileştirir. Alkali ortamlarda virüsler barınamaz. Ayrıca elma sirkesi enfeksiyonlarla mücadele eden faydalı bakteriler içerir.

Diğer yandan elma sirkesi hamilelikte soğuk algınlığı ve öksürük vakalarında vücut ısısını ve ateşi düşürmeye de yardımcı olur.

 • Ateşi düşürmek içir 1 bardak süzülmemiş, organik elma sirkesini banyo suyunuza ekleyiniz. 5-10 dakika boyunca bu suyun içerisinde bekleyiniz. Ateşiniz tekrar yükselirse bu işlemi tekrarlayabilirsiniz.
 • Boğaz ağrısını geçirmek için 1 yemek kaşığı elma sirkesi ile 1 bardak suyu karıştırın. Bu karışım ile günde 2-3 kere gargara yapın.
 • Enfeksiyonu gidermek için 1 yemek kaşığı elma sirkesini bir bardak suya ekleyin ve günde 2 kere için.

7 Bol Sıvı Tüketimi

hamilelikte su içmekHamilelikte soğuk algınlığı ve öksürük vakalarında iştahın düşmesi normal bir durumdur. Ancak su içmemek sağlıklı bir durum olmayacaktır. Hamilelikte yetersiz su içmek dehidrasyona neden olur. Dehidrasyon sizin için de, bebeğiniz için de sağlıksız bir durumdur. Bu nedenle hamilelikte soğuk algınlığı ve öksürük vakalarında bol su içilmesi gerekmektedir.

 • Hamilelik boyunca günde 8-10 bardak su içmeye devam ediniz.
 • Kafeinsiz çayı içerisine bal katarak içebilirsiniz.
 • Meyve suları, sebze çorbaları ve et sulu çorbalar da vücudun gerekli suyu kazanmasıa yardımcı olacaktır.

8 C Vitamini

c vitamini vitaminHamilelikte soğuk algınlığı ve öksürük problemi yaşansa da yaşanmasa da sağlıklı beslenme son derece önemlidir. C vitamini vücudun viral enfeksiyonlara gösterdiği bağışıklık tepkisini güçlendirir. Hamilelikte soğuk algınlığına ve öksürüğe iyi gelen antioksidanlar içerir.

2014 yılında Nutrients dergisinde yayınlanan bir raporda C vitamini düşüklüğü olan kişilerde günlük C vitamini tüketiminin fiziksel aktiviteyi iyileştirdiği ve grip ve soğuk algınlığı geçirme süresini azalttığı gösterilmiştir.

Kavun, portakal, greyfurt, limon, kivi, çilek, ahududu, yaban mersini, ıspanak, brüksel lahanası ve kırmızı biber tüketerek C vitamini alımını arttırabilirsiniz. Hamilelikte tüketilmesi gereken meyveler ile ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

9 Nem Cihazı

Nem cihazı havadaki nemi arttırarak hamilelikte soğuk algınlığı ve öksürük vakalarında burun tıkanıklığı belirtilerini azaltmaya yardımcı olur.

Hamilelikte burun tıkanıklığı uykunuzu olumsuz etkileyerek sizin ve bebeğinizi sağlığına ters etki yapabilir. Uykusuzluk hamileliği gerçekten çok zorlaştırmaktadır.

 • Uyuduğunuz odada bir nem cihazı çalıştırarak havadaki nemi arttırabilirsiniz. Etkisini arttırmak için nem cihazının içerisine bitkisel yağlardan ekleyebilirsiniz.
 • Alternatif olarak bulunduğunuz odaya bir tencere kaynar su ekleyerek havadaki nemi arttırabilirsiniz.

Dikkat: Nem cihazı kullanan kişiler nem cihazını düzenli olarak temizlemelidir. Aksi takdirde mikroplar ve küf oluşabilir.

10 İstirahat

Hamilelikte soğuk algınlığına ve öksürüğe iyi gelen bir diğer yöntem bol bol istirahat etmektir. İstirahat vücudunuza enfeksiyonla mücadele edecek zamanı ve enerjiyi kazandırmanıza yardımcı olur. Ayrıca virüsün ailenin diğer üyelerine bulaşma olasılığını azaltır.

Günde 2-3 kere kısa uyku vücudun istirahat etmesi ve yenilenmesi için iyi bir fırsat olacaktır. Ayrıca akşam yemeğini erken yemek ve erken yatmak faydalı bir yöntemdir. Uyurken başınızı yükselterek nefes almayı kolaylaştırabilirsiniz.

Hamilelikte Soğuk Algınlığına ve Öksürüğe İyi Gelen Diğer Yöntemler

 • Bazı ilaçların hamileliğin 12. Haftasından itibaren kullanılması güvenlidir. Bunun için kullanabileceğiniz ilaçlar konusunda doktorunuza danışınız.
 • İbuprofen, kodein, aspirin, naproxen gibi ilaçlar doktora danışılmadan kesinlikle kullanılmamalıdır.
 • Öğünlerde çok fazla yemek yerine az ve sık beslenebilirsiniz.
 • Sabun kullanarak ellerinizi sıkça yıkayınız.
 • Ellerinizle burnunuza ve gözlerinize dokunmayınız.
 • Soğuk algınlığı ve öksürük yaşayan diğer kişilerden uzak durunuz.
 • Eşyalarınızı diğer kişilerle paylaşmayınız.
 • Doğal yoğurt gibi probiyotik yönünden zengin gıdalar bağışıklık sisteminizi güçlendirecektir.
 • Meyve, sebze, protein ve sağlıklı yağları dengeli bir şekilde tüketiniz. Şeker ve tahılları azaltınız.
 • Hamilelikte stresi azaltınız. Stres bağışıklık sisteminizi zayıflatacaktır.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here