Hamilelikte Sol Tarafta Ağrı Neden Olur?

2
65979
Hamilelikte sol tarafta ağrı neden olur?
Hamilelikte sol tarafta ağrı neden olur?

Hamilelikte sol tarafta ağrı birçok hamile kadının yaşadığı bir sorundur. Bebeğiniz büyüdükçe ve hormon düzeyleriniz dalgalandıkça karın ve pelvik bölgesinde bir takım değişiklikler meydana gelir. Çoğunlukla hamilelikte sol tarafta ağrı tehlikeli değildir. Ancak hamilelikte karın ağrısı kesinlikle görmezden gelinmemelidir, zira hamilelikte karın ağrısı ciddi sorunların belirtisi olabilir.

Hamilelikte sol tarafta ağrı nedenleri arasında rahmin genişlemesi veya bağ dokusunun gerilmesi yer almaktadır. Bazen hamileliğin son üç ayında doğum kasılmalarına benzer kasılmalar hissedilebilir. Ayrıca hamilelikte sindirim problemleri ve sırt ağrısı da yaygındır ve mide ağrısı ya da sol tarafta ağrı yapabilir.

Hamilelikte sol tarafta keskin şekilde ağrı hissediyorsanız kadın doğum uzmanı ile görülmelisiniz. Karnın sol tarafından gelen keskin ağrı dış gebelik, preeklampsi ve hatta düşük belirtisi olabilir. Hamilelikte keskin şekilde ortaya çıkan karın ağrısına dönüşen pelvik kramplar özellikle eş zamanlı olarak vajinal kanama, üşüme ve kusma varsa tehlikeli olabilir.

Bu yazımızda hamilelikte sol tarafta ağrı nedenleri ve bu ağrıya karşı yapılabilecekler hakkında bilgi vereceğiz. Aynı zamanda hamilelikte sol tarafta ağrı belirtisinin ne zaman tehlikeli olabileceğini de açıklamaya çalışacağız.

Hamilelikte Sol Tarafta Ağrı Nedenleri

Hamilelikte sol tarafta ağrı nedenlerini anlamak için önce hamilelikte vücudunuzda gerçekleşen değişikliklere ve ortaya çıkan ağrılara bir bakalım.

Bebeğin Büyümesi

Hamilelikte sol tarafta orta şiddette ağrının en yaygın sebeplerinden biri bebeğin büyüyor olmasıdır. Bebek rahimde büyüdükçe zaman zaman gerçekleşen kramp ve kasılmalar normaldir. Bunlar karnın hem sağ hem sol tarafında görülebilir.

Amerikan Hamilelik Derneği uzmanlarına göre bu tür hafif ağrılar hamileliğin doğal bir parçasıdır. Rahim genişledikçe onu destekleyen bağ dokuları ve kaslar da gerilir. Bu nedenle öksürme, hapşırma veya pozisyon değiştirme durumlarında kısa süreli hafif karın ağrıları ortaya çıkabilir.

Hamilelikte sol tarafta ağrı oluşması halinde öncelikle pozisyonunuzu değiştirmeyi veya karnınıza sıcak su torbası koymayı deneyebilirsiniz. Hamilelikte sol tarafta ağrı belirtilerini engellemek için gün içerisinde yeterli su içmeniz de oldukça önemlidir.

Hamilelikte Yuvarlak Bağ Ağrısı

Hamilelikte sol tarafta ağrı nedenlerinden biri de yuvarlak bağ ağrısıdır.

Yuvarlak bağ kasık bölgesinde yer alır ve hamilelik süresince büyüme sürecinde olan rahmi destekler. Hamilelikte yuvarlak bağ ağrısı genellikle sağ tarafta ağrı yapsa da bazı durumlarda sol tarafı da etkileyebilir.

Karnın bir veya iki yanındaki yuvarlak bağ ağrısı genellikle hamileliğin ikinci üç ayı boyunca hissedilir. Hamilelikte yuvarlak bağ ağrısı alt karın bölgesinden gelen kısa bir dürtme hissine benzer. Hamilelikte yapılan egzersizler, öksürme, yatakta uyku sırasında dönme veya çabuk bir şekilde ayağa kalkma birkaç saniye sürecek şekilde yuvarlak bağ ağrısına neden olabilir.

Hamilelikte Relaksin Üretimi ve Sol Taraftan Gelen Pelvik Ağrısı

Hamilelikte sol tarafta ağrı relaksin hormonunun artmasından da kaynaklanabilir.

Hamilelikte vücudunuzda gerçekleşen hormonal değişiklikler pelvik ağrıya ve alt sırt ağrısına neden olabilir. Amerikan Obstetrik ve Jinekoloji Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre hamilelik vücutta daha fazla relaksin hormonu üretilmesine yol açmaktadır. Araştırmaya göre relaksin düzeyinin artması hamile kadınlarda pelvik ağrıyı arttırmaktadır.

Relaksin hormonu pelvik bölgedeki bağ dokularının ve eklemlerinin doğuma hazırlık için gevşemesini sağlamaktadır. Bu da hamilelikte sırtın alt tarafında ağrı yapabilir. Örneğin sakroilyak eklemde gevşeklik sırtın alt kısmında sol tarafta ağrı yapabilir.

Hamilelikte sol tarafta sırt ağrısı ve pelvik ağrıyı azaltmanın yollarından biri duruşu geliştirmektir. Ayakta dururken veya otururken kambur durmayın.

Hamilelikte Braxton Hicks Kasılmaları ve Sol Karın Ağrısı

Braxton Hicks kasılmaları özellikle ikinci üç ay boyunca hamilelikte sol tarafta ağrı sebeplerinden biridir.

Birçok hamile kadın bu rahatsızlık verici kasılmaları doğumun başladığı şeklinde yorumlar. Aslında Braxton Hicks kasılmaları tehlikesizdir. Bu ağrılı kasılmalar düzensiz aralıklarla rahimde gerçekleşir ve kasıklarda sıkışma hissine neden olur.

Braxton Hicks kasılmalarının yarattığı karın ağrısı genellikle “yalancı doğum” olarak anılmaktadır.

Hamilelikte Braxton Hicks kasılmaları rahimde gerçekleşen kasılmanın türüne ve yoğunluğuna bakılarak doğum başlangıcı kasılmalarından ayrılabilir. Örneğin doğum kasılmalarının aksine Braxton Hicks kasılmaları çok ağrılı değildir ve zaman içerisinde sıklığı artmaz. Ayrıca Braxton Hicks kasılmaları düzenli aralıklarla gerçekleşmez.

Hamileliğin sonlarına doğru Braxton Hicks kasılmalarının sıklaştığını fark edebilirsiniz. Amerikan Hamilelik Derneği’nin açıklamalarına göre karna dokunmak, idrar tutmak, susuz kalmak ve fazla hareketli olmak Braxton Hicks kasılmalarını tetikleyebilmektedir. Bazen ılık bir duş almak veya birkaç bardak su içmek hamileliğin son dönemlerinde gerçekleşen bu kasılmaları azaltmaya yardımcı olabilir.

Hamilelikte Sol Tarafta Ağrı ve Kabızlık

Kabızlık da hamilelikte sol tarafta ağrı yapabilir.

Kabızlık herkesin yaşayabileceği bir problem olsa da, hamile kadınlarda karın ağrısıın yaygın sebeplerinden biridir. Yapılan araştırmalara göre hamile kadınların yaklaşık %40’ında hamilelik sürecinde en az bir kere kabızlık görülmektedir. Vücuttaki hormonal değişiklikler, boşaltım sistemindeki değişiklikler ve rahmin büyümesi kabızlığa neden olabilmektedir.

Kabızlık midenin alt kısmında da ağrı yapabilmektedir. Sertleşmiş dışkıyı çıkarmak için uygulanan ekstra baskı da karın ağrısına neden olup kasılmalara yol açabilir.

Hamilelikte yeterli miktarda su içmek ve lifli gıdalarla beslenmek dışkının yumuşamasını sağlayarak kabızlığı doğal yollarla önleyecektir. Ayrıca kuru erik ve kuru incir de hamilelik süresince tüketebileceğiniz doğal laksatifler arasındadır.

İdrar Yolları İltihabına Bağlı Olarak Sol Tarafta Ağrı

Hamilelik alt karın veya sırt bölgesinde tutulmalara neden olacak şekilde idrar yolları iltihabı riskini arttırmaktadır.

Ürolog Emilie Katherine Johnson’a göre  hamilelikte idrar yolları iltihabı en yaygın görülen bakteriyel enfeksiyondur. Hamilelikte idrar yolları iltihabı belirtileri arasında yanda ağrı, sol karın bölgesinde hassasiyet, mide bulantısı, kusma ve ateş yer almaktadır.

İdrar yolları iltihabı hem annenin hem de bebeğin sağlığını etkileyebilir. bu nedenle idrar yolları iltihabından kuşkulandığınızda derhal tıbbi yardım alınız.

Hamilelikte Mide Yanması ve Sol Tarafta Ağrı

Hamileliğin ikinci ve üçüncü üç ayı boyunca mide yanması sol tarafta ağrı ve göğüs ağrısı yapabilir.

hamilelikte mide yanmasıHamile kadınların yarısından fazlasında hamileliğin ileri dönemlerinde mide yanması görülmektedir. Hamilelikte mide yanması göğüs bölgesinde hassasiyet ve üst karın bölgesinde ağrı yapabilir. Hamilelikte mide yanması sebepleri arasında sindirim sistemini etkileyen hormonlar yer almaktadır.

Hamilelikte mide yanması kaynaklı karın ağrısından kurtulmak için gün içerisinde küçük ve sık öğünlerle beslenebilirsiniz. Ayrıca baharatlı yiyeceklerden ve asitli gıdalardan kaçınmak da özofagus ve sindirim sisteminde hassasiyeti önleyecektir.

Birçok hamile kadın, hamilelikte mide yanması şikayetlerini hafifletmek için bir antasit olarak yemek sodası kullanmaktadır (sodyum bikarbonat). Ancak sodyumun kısıtlandığı bir beslenme planınız var ise yemek sodası kullanmaktan kaçınmanız gerekmektedir.

Hamilelikte mide yanmasına iyi gelen çözümler hakkındaki yazımızı okumak için buraya tıklayınız.

Hamilelikte Sol Tarafta Ağrı Yapan Ciddi Durumlar

Hamilelikte sol tarafta ağrı yapan bazı durumlar ciddi tıbbi sorunların belirtisi olabilir ve derhal tıbbi müdahale gerektirebilir. Bunlar şöyle özetlenebilir:

Şiddetli Karın Ağrısına Neden Olan Dış Gebelik

Hamilelikte sol tarafta şiddetli keskin ağrı hissi dış gebelik belirtisi olabilir ve acil tıbbi müdahale gerektirir.

Dış gebelik döllenen yumurtanın rahmin dışına yerleşmesine denir. Hamileliğin ilk dönemlerinde şiddetli kasılmalar yanlış giden bir şeylerin belirtisidir. Eğer döllenen yumurta sol yumurta kanalına yerleşirse dış gebelik sol tarafta ağrı şeklinde kendini gösterecektir.

Bazı durumlarda dış gebelik belirtileri ortaya çıktığında kadın henüz hamile olduğunun farkında olmayabilir. Yoğun karın ağrısı kesinlikle görmezden gelinmemesi gereken bir durumdur. Dış gebelikler karın ağrısıyla birlikte göğüs ağrısı, zayıflık, halsizlik, mide bulantısı gibi başka belirtiler de ortaya çıkarır.

Sol Tarafta Ağrı ve Düşük Riski

Hamilelikte sol tarafta ağrı veya midenin her iki yanındaki ağrı hissi, şiddetli vajinal kanama ile bir araya geldiğinde düşük belirtsi olabilir.

Hamileliğin özellikle ilk üç ayında hafif vajinal kanama yaygın olarak görülür ve tehlikeli değildir. Ancak koyu kahverengi şiddetli akıntı ve/veya vajinal kanama ile birlikte karın ağrısı düşük belirtisi olabilmektedir.

Pelvik kramplar ve kanamanın düşük belirtisi olup olmadığını anlamak zor olabilir. Bu nedenle hamileliğin hangi döneminde olunursa olunsun herhangi bir tür şiddetli vajinal kanama görmeniz durumunda acilen tıbbi yardım alınız.

Preeklampsi

Hamilelikte sol tarafta ağrı yapan bir diğer durum ise preeklampsidir.

Preeklampsi hamileliğin 20 haftasından itibaren yüksek tansiyon ve idrarda protein miktarının artması ile karakterize edilir. Hamilelikteki bu tıbbi durum hem anne hem de bebek için komplikasyonlara neden olur ve hatta ölümcül olabilir.

Mayo Clinic uzmanlarına göre preeklampsinin en yaygın belirtilerinden biri üst karın ağrısıdır. Bununla birlikte idrarda aşırı proteine bağlı böbrek sorunları, idrarın azalması, yüzde ve ellerde şişme ve karaciğer fonksiyonunda bozulma da preeklampsi belirtisi olabilir.

Preeklampsinin tek çözüm yolu doğumun gerçekleşmesidir.

Plasental Abrupsiyon

Hamileliğin son üç ayı boyunca şiddetli ağrı plasental abrupsiyon belirtisi olabilir.

Plasental abrupsiyo plasentanın rahimden olması gerekenden erken ayrılması anlamına gelir. Plasental abrupsiyon kasılmalara, vajinal kanamaya ve bebekte strese neden olabilir. Hafif vakalarda doktor anne adayının istirahat etmesini tavsiye edebilir.

Bununla birlikte plasental abrupsiyon hızlı bir şekilde annenin ve bebeğin hayatını tehlikeye atan acil bir duruma dönüşebilir. Bu nedenle karın ağrısı ister olsun ister olmasın hamilelik süresince hafif kanama olması durumunda derhal uzmana başvurunuz.

Hamilelikte Sol Tarafta Ağrı Yapan Diğer Faktörler

Hamilelikte sol tarafta ağrı hissetmenizin hamilelikle ilgili olmayan başka sebepleri de olabilir.

Hamilelikte Yumurtalık Kistleri

Sol yumurtalıktaki kist hamilelikte sol tarafta ağrı yapabilir.

polikistik over sendromu yumurtalık kisti

Yapılan bir araştırmaya göre yumurtalık kistleri hamilelik süresince gelişebilmekte ve ağrıya neden olabilmektedir. Bununla birlikte yumurtalık kistleri yalnızca doğumda sıkıntı çıkaracak olması veya komplikasyonlara neden olması halinde alınır.

Hamilelikte yumurtalık kisti belirtileri arasında dışkılama sırasında ağrı, cinsel ilişki sırasında ağrı veya göğüslerde hassasiyet yer almaktadır.

Hamilelik ve Gaz Sancısı

Hamilelikte gaz birikimi de karın ağrısına ve göğüs ağrısına neden olabilmektedir.

Mayo Clinik uzmanları gaz ağrısının karın ve mide çevresinde ani ağrılara neden olabileceğini belirtmektedir.

Hamilelikte Böbrek Taşı ve Sol Tarafta Ağrı

Hamilelikte sol boşlukta ağrı böbrek taşı belirtisi olabilir. Obstetrik Tıp Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre hamileliğin böbrek taşına neden olması nadir görülen bir durumdur. Ancak hamilelik öncesinden kalan böbrek taşları hamilelikte yoğun karın ağrısına neden olabilmektedir. Aşırı ağrıya neden olması veya komplikasyonlar yaratması halinde doktorlar böbrek taşını tedavi edebilir.

Apandisit

Apandisit genellikle sağ tarafta ağrıya neden olsa da bazı durumlarda hamile kadınlarda sol tarafta ağrıya neden olabilir.

Örneğin doktorlar rahmin apandisiti ittiğini veya kendisinin apandisit tarafından itildiğini belirtmektedir.

Hamilelikte Sol Tarafta Ağrıya Ne İyi Gelir?

Hamileliğin doğal sürecinde normal olarak gerçekleşen karın ve sırt ağrılarını sıcak su torbası kullanarak kendiniz tedavi edebilirsiniz. Aynı şekilde hamilelikte sırtta veya bacaklardaki kramplar, kabızlık ve böbrek taşı ağrısı için de sıcak su torbası kullanılabilir. (bu uygulamayı gerçekleştirirken sıcak su dolu şişeyi doğrudan teninize değdirmeden, bir havlu içerisine sararak kullanabilirsiniz). Bu uygulamanın kaslarınızı rahatlatarak ağrıyı azalttığını hissedebilirsiniz.

Hamilelikte Sol Tarafta Ağrı İçin Ne Zaman Doktora Gidilmeli?

hamilelikte doktor muayenesiHamilelikte sol tarafta ağrı (keskin ve yoğun bir şekilde olduğunda) ciddi bir sağlık sorununun belirtisi olabilir. Bu nedenle ağrının şiddetli ve ani olması halinde mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Hamilelikte sol tarafta ağrı durumunda acil tıbbi yardım alınması gereken durumlar şunlardır:

  • Geçmeyen şiddetli kramp ve ağrılar
  • Alt karın ağrısı
  • Vajinal kanama, olağandışı akıntı ve sindirim sistemi semptomları
  • Omuzlara vuran kramp ağrıları.

kalp

Siz de hamilelikte sol tarafta ağrı konusundaki deneyimlerinizi aşağıdaki yorum alanından diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz!


Paylaş

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here