Hamilelikte yeşil çay içilir mi? Hamilelikte yeşil çay kaç bardak içilmeli? Faydaları

1
661
hamilelikte yeşil çay içilir mi?

yeşil çay green teaYeşil çay dünya çapında sağlıklı bir içecek olarak kabul edilmektedir. Camellia Sinensis bitksinin yapraklarından elde edilen yeşil çay yüksek oranda antioksidan içermektedir. Siyah çay, beyaz çay gibi diğer çay türleri de aynı bitkiden elde edilmesine rağmen yeşil çay minimum oksidasyonla, farklı bir şekilde üretilmektedir. Peki hamilelikte yeşil çay içilir mi? Bu yazımızda hamilelikte yeşil çayın faydaları ve yan etkileri hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Hamilelikte yeşil çay içilir mi?

günde kaç bardak yeşil çay içilebilir?

Evet, hamilelikte yeşil çay aşırıya kaçmamak şartıyla içilebilir. Şimdiye kadar hamilelikte yeşil çay içmenin zararlı olduğuna dair bilimsel bir kanıt bulunmamaktadır. Yeşil çay besleyici bir çaydır. Bu nedenle her gün 1-2 kupa ya da 2-3 küçük fincan yeşil çay içilmesinde sakınca yoktur. Bununla birlikte epigallokateşin ve kafein içeriği nedeniyle hamilelikte yeşil çay tüketiminde aşırıya kaçılmamalıdır.

Epigallokaşetin yeşil çayda bulunan aktif etken maddedir ve güçlü bir antioksidandır. Ancak yararlı olduğu kadar vücuttaki folik asit mekanizmasını etkileme potansiyeline de sahiptir. Bilindiği gibi hamilelikte folik asit oldukça önemlidir.

Hamilelikte folik asit fetusta nöral tüp kusurlarını önlemek için son derece önemlidir. Yeşil çay tüm çay türleri arasında en az işlenmiş çay türü olduğundan, yeşil çayın içerisindeki bu bileşen yüksek konsantrasyonda bulunmaktadır. Bu da potansiyel olarak tehlike oluşturabilir.

Yeşil çaydaki kafein miktarı nedir?

250 ml (yaklaşık 1 kupa) yeşil çayda 25-45 mg kafein bulunur. Ancak yeşil çaydaki kafein miktarı demleme süresi ve seçtiğiniz yeşil çay markasına göre değişebilir. Aynı kupada içtiğiniz kahvede ise yaklaşık 100 mg. Kafein bulunmaktadır. Yani bir kupa yeşil çay bir kupa kahvenin yarısından daha az kafein miktarına sahiptir.

Ayrıca piyasada kafeinsiz yeşil çay ürünleri bulmak mümkündür. Bunlarda yaklaşık 12 mg kafein bulunmaktadır.

Hamilelikte yeşil çay ne kadar içilmeli?

hamilelikte yeşil çay günde kaç bardak içilebilir?Hamilelikte günde yaklaşık 200 mg kafein uzmanlar tarafından normal kabul edilmektedir. Dolayısıyla hamilelikte yeşil çay günde yaklaşık 3-4 fincana tekabül etmektedir. Bununla birlikte gün içerisinde tükettiğiniz diğer kahve, kola, çikolata, enerji içeceği gibi içeceklerdeki kafein miktarını dikkate alınız. Bunları tüketen kişilerin hamilelikte yeşil çay miktarını daha da azaltması uygun olacaktır. Sonuç olarak hamilelikte yeşil çay tüketiminin en fazla günde 2 fincanla sınırlandırılması tavsiye edilmektedir.

Hamilelikte Yeşil Çayın Faydaları

Hamilelikte yeşil çay standart siyah çaya ve diğer kafeinli içeceklere göre daha faydalı bir tercihtir.

1 Kan Basıncını Düzenler

tansiyon ölçümü kadınHamilelikte yüksek tansiyon preeklampsi adı verilen bir komplikasyona yol açabilir. Yeşil çay hamilelikte hücre hasarını engellemeye yardımcı olan ve polifenol adı verilen antioksidan yönünden zengindir. Bu nedenle hamilelikte yeşil çay düzenli olarak tüketildiğinde kan basıncını düzenlemeye yardımcı olabilir.

2 Kan Şekerini Kontrol Altında Tutar

Yeşil çay vücuttaki şeker düzeyini kontrol altında tutarak glukoz düzeyini takip eder. Ayrıca yeşil çay gebelik şekeri bulunan kişiler için de faydalı olacaktır.

kan şekeri şeker ölçümü

3 Dişleri Korur

Hamilelikte çürük, jinjivit gibi diş hastalıkları riski daha yükselmektedir. Kateşin adı verilen ve yeşil çayda bulunan antioksidan madde bu diş hastalıklarına yol açan bakterileri ve virüsleri öldürmeye yardımcı olur.

ağız ve diş sağlığı

4 Cilt Problemlerini Giderir

Hamilelikte hormonel değişikliklerden ötürü sivilce gibi cilt problemleri daha fazla görülmektedir. Hamilelikte yeşil çay içmek, içeriğindeki antioksidan ve anti-enflamatuvar özellikler sayesinde bu cilt problemlerini azaltmaya yardımcı olacaktır.

cilt bakımı

5 Duygu Durum Değişikliklerini Hafifletir

Yeşil çaydaki antioksidanlar metabolizmayı hızlandırarak hamilelikteki duygu durum değişikliklerini hafifletmeye yardımcı olur. Ayrıca yeşil çaydaki tanin adı verilen amino asit rahatlatıcı özelliklere sahiptir. Böylelikle hamilelikte yeşil çay tüketerek duygu durum değişiklikleri en aza indirilebilir.

duygu durum değişiklikleri mood swings

6 Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Yeşil çay bağışıklığın güçlenmesinde ve hafif hastalıkların atlatılmasında önemli bir rol oynayan “T hücrelerini” uyarır. Hamilelikte yeşil çay tüketimi bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olacaktır.

Hamilelikte Yeşil Çay İçmek Zararlı mı?

soru işaretiHamilelikte yeşil çay tüketimi, yukarıda belirttiğimiz gibi, normal miktarlarda kaldığı sürece zararlı değildir. Bununla birlikte hamilelikte yeşil çay çok fazla tüketildiği takdirde aşağıdaki yan etkilerin ortaya çıkması mümkündür:

 • Hamilelikte yeşil çay aşırı tüketildiği takdirde kırmızı kan hücrelerindeki demir emilimini etkileyebilir. Bu da bebeğe ulaşan oksijen ve besin miktarını azaltarak gebelik anemisine yol açabilir.
 • Ayrıca hamilelikte yeşil çay anne ve bebek için çok önemli olan folik asit emilimini etkileyebilir. Folik asit hamileliğin özellikle ilk 12 haftasında bebekte doğum kusurlarının önlenmesi için önem taşımaktadır.
 • Hamileliğin sonlarına yaklaştıkça vücudun kafeini parçalama kapasitesinde azalma gerçekleşir. Bu nedenle doğuma yaklaştıkça yeşil çay tüketimi uyku düzeninizi olumsuz etkileyebilir.

Hamilelikte hangi yeşil çay içilmeli?

yeşil çayPiyasada satılan organik yeşil çay, kafeinsiz yeşil çay veya matcha ürünlerinin hepsi hamilelikte tüketilebilir. Hamilelikte yeşil çay tüketilirken günlük kafein miktarının 200 mg üzerine çıkmamasına çok dikkat edilmelidir.

 • Organik yeşil çay doğal çiftçilik yöntemleri kullanılarak, sentetik böcek ilacı ve gübre kullanılmadan üretilen sertifikalı yeşil çay ürünleridir.
 • Kafeinsiz yeşil çay normal yeşil çaya göre daha az kafein içerecek şekilde üretilmektedir.
 • Matcha, son yıllarda ülkemizde de kullanılmaya başlanan, antioksidan yönünden zengin yeşil çay yapraklarından elde edilmektedir. Yeşil çay yapraklarının damarları ayrılarak toz haline getirilir. Matcha normal yeşil çaya göre besin öğeleri çok daha yüksek bir içecektir. Dolayısıyla hamilelikte matcha günde en fazla 1 bardak içilmelidir.

Hamilelikte Yeşil Çay Tüketirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Hamilelikte yeşil çay hazırlarken, hangi ürün kullanılırsa kullanılsın çok demli olmamasına dikkat edilmelidir. Çok demli yeşil çayın kafein miktarı da artacaktır.
 • Hamilelikte yeşil çay aç karnına içilmemelidir. Yeşil çaydaki tanin maddesi mide asitlenmesine yol açarak mide bulantısı, kabızlık ve mide ağrısı yapabilir.
 • yemeklerle birlikte yeşil çay ne zaman içilmeliYeşil çayı yemeklerle birlikte veya yemekten hemen sonra tüketmeyiniz. Bu durum yiyeceklerden aldığınız demir miktarını azaltabilir.
 • Öğünler ile yeşil çay içme zamanı arasında en az 2 saat olmalıdır.
 • Günde en fazla 2 bardak yeşil çay içilmelidir.
 • Uykudan önce yeşil çay içilmemelidir. Kafein nedeniyle uyku düzensizliği oluşabilir.
 • Hamilelikte yeşil çay alınırken markası bilinen, kapalı ambalajlı ürünler tercih edilmelidir.

Hamilelikte yeşil çay ekstresi alınabilir mi?

hamilelikte yeşil çay ekstresiHayır. Hamilelikte yeşil çay ekstresi alınması yüksek besin konsantrasyonu nedeniyle güvenli değildir. Bu ürünler yüksek miktarda kafein içerebilir.

Hamilelikte yeşil çay tüketimi genel olarak sağlıklıdır. Ancak her şeyde olduğu gibi bunda da aşırıya kaçılmamalı ve günlük yeşil çay miktarına dikkat edilmelidir. Düşük tehlikesi, preeklampsi gibi durumlar söz konusu ise yeşil çay tüketmede önce mutlaka doktorunuza danışınız.

kalpSiz de hamilelikte yeşil çay tüketimi konusundaki deneyimlerinizi aşağıdaki yorum alanından diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz!


Paylaş

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here