Hemanjiomlar ve Kırmızı Doğum Lekeleri

0
3076
Kırmızı Doğum Lekeleri ve Hemanjiomlar çoğunlukla doğuştandır.

Doğum lekeleri doğuştan gelen veya doğumdan hemen sonra oluşan renkli cilt lekeleridir. Doğum lekeleri kahverengi, ten kengi, siyah, açık mavi, pembe, beyaz, kırmızı veya mor gibi farklı renklerde olabilir. Bazı doğum lekeleri yalnızca cilt yüzeyindeki renk değişimlerinden ibaretken, bazıları cilt yüzeyinden yükselir veya cilt altındaki dokulara yayılır. Bu yazımızda hemanjiomlar ve kırmızı doğum lekeleri hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Doğum lekesi neden olur?

Doğum lekelerinin nedeni henüz bilinmemektedir. Doğum lekelerinin birçoğu kalıtsal değildir. Halk arasında doğum lekelerinin nedenleriyle ilgili çeşitli hikayeler anlatılsa da, bunların herhangi birisinin doğum lekesinin nedenini açıkladığı henüz kanıtlanmamıştır.

Doğum Lekeleri tedavi edilebilir mi?

Doğum lekelerinde tedavi gerekli değildir. Doğum lekeleri genellikle çocuk büyüdükçe stabil kalır. Ancak kan damarı tümörlerini (hemanjiom) işaret edebilecek bazı bölgelerin, konumları nedeniyle tedavisi gerekebilir. Örneğin bir çocuğun göz çevresinde oluşan bir hemanjiom çocuğun görme becerisini etkileyebilir. Nadir durumlarda doğum lekeleri karaciğer, akciğer, mide veya bağırsaklardaki büyümelerle birlikte görülür.

Doğum Lekelerinin Türleri

Doğum lekeleri temel olarak ikiye ayrılır: vasküler doğum lekeleri (kan damarlarıyla ilişkili) ve pigmentli doğum lekeleri. Vasküler doğum lekeleri doğumdan önce veya hemen sonra gelişen, genellikle pembe veya kırmızı renkli lekelerdir. Pigmentli doğum lekeleri doğumda kendini gösteren cilt işaretleridir. Bu işaretler kahverengi, siyah, lacivert veya füme renginde olabilir.

Kırmızı Doğum Lekeleri nasıl teşhis edilir?

Çoğu vakada hekim kırmızı doğum lekesini cildin görünüşüne göre teşhis eder. Daha derin doğum lekeleri MRI, ultrason, CT taramaları ve biyopsi gibi testlerle doğrulanır.

Hemanjiomlar

Hemanjiom gençlik döneminde ortaya çıkan ve doğum lekesi gibi görünen vasküler bir tümör türüdür ve oldukça yaygındır. Genellikle ağrısız ve zararsızdır. Nedeni henüz bilinmemektedir. Lekenin rengi bölgedeki kan damarlarının aşırı gelişmesinden kaynaklanır.

Hemanjiom ve doğum lekesi türleri arasında şunlar yer alır:

 • Çilek hemanjiomu (çilek lekesi, nevus vaskülaris, kapiller hemanjiom, hemanjioma simplex) vücudun herhangi bir yerinde görülebilse de genellikle ciltte, saç derisinde, sırtta ve göğüste yaygındır. Küçük, sıkışık kan damarlarından oluşurlar. Doğumda görülebileceği gibi doğumdan sonraki birkaç hafta içerisinde de gelişebilir. Genellikle hızlı bir şekilde gelişir, sabit boyutta kalır ve yerleşir. Çoğu durumda çilek hemanjiomları çocuk 10 yaşına gelene kadar ortadan kaybolur. Sonrasında hemanjiom bölgesinde bazı hafif renk değişiklikleri kalabilir.
 • Kavernöz Hemanjiom (angioma cevarnosum veya cavernoma) çilek hemanjiomlarına benzer ancak daha derindir. Kavernöz Hemanjiom kanla dolu kırmızı-mavi renkte gözenekli bir yapıdadır. Kavernöz Hemanjiomların bazıları genellikle okul çağından önce kendiliğinden geçer.
 • Şarap lekesi: Açılmış kılcal kan damarlarından oluşan kırmızı-mor renkte doğum lekeleridir. Bu doğum lekeleri en çok yüzde görülür ve boyutu değişebilir. Şarap lekeleri genellikle kalıcıdır (tedavi edilmediği sürece).
 • Somon Lekesi (Leylek ısırığı): Yeni doğan bebeklerde görülen oldukça yaygın bir doğum lekesidir. Bu lekeler cilt üzerinden görülebilen küçük kan damarlarından oluşur. Genellikle alın, göz kapağı, kaşların arası ve boyunda görülür. Genellikle bebek büyüdükçe kaybolur.

Hemanjiom Belirtileri

Hemanjiom doğuştan gelebilir, ancak daha ziyade bebeğin ilk birkaç aylık döneminde ortaya çıkar. vücudun herhangi bir yerinde kırmızı bir leke olarak oluşur. çoğunlukla yüzde, saç derisinde, göğüste veya sırtta görünür. Bir çocukta genellikle tek bir hemanjiom görülmektedir. Bazı çocuklarda, özellikle çoklu doğumlarda bir çocukta birden fazla hemanjiom görülebilir.

Bebek 1 yaşına gelene kadar kırmızı leke hızla büyür ve ciltten yükselen süngerimsi bir kitle haline gelir. Daha sonra hemanjiom duraklama evresine girer ve nihayetinde yavaş yavaş kaybolmaya başlar.

Hemanjiomların yaklaşık yarısı 5 yaşına kadar kaybolmaktadır. Geri kalanı ise 10 yaşına kadar yok olmaktadır. Doğum lekesinin rengi gittikçe solarken, bazı durumlarda ciltte hafif bir renk değişimi kalıcı olabilir.

Hemanjiom ve Kırmızı Doğum Lekesi Tedavisi

Somon lekesi ve çilek hemanjiomu gibi birçok kapiler doğum lekesi geçicidir ve tedavi gerektirmez. Kalıcı lezyonlarda iyileştirici kozmetikler yararlı olabilir. Oral kortisteroidler hızlı bir şekilde büyüyen ve görüşü engelleyen hemanjiomları küçültebilir.

Ciddi hemanjiomlarda ümit verici yeni tedavilerden biri de yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan bir ilaç olan proparanaloldür.

Yüzdeki şarap lekeleri darbeli boya lazeri ile erken yaşta tedavi edilebilir.

Kırmızı doğum lekelerine yönelik diğer tedaviler şunlardır:

 • Kriyoterapi,
 • Lazer ameliyat
 • Ameliyatla alma

Bazı vakalarda doğum lekesi çocuk okul çağına gelene kadar tedavi edilmez. Ancak, hemanjiomlar görme veya nefes bozukluğu gibi durumlara neden oluyorsa veya çocukta içine kapanıklığa yol açıyorsa daha erken tedavi edilir. Hemanjiyom tedavisi şu seçenekleri içerir:

 • Kortizosteroid İlaçları: Kortizosteroidler hemanjiomun büyümesini engellemek ve enflamasyonu durdurmak için hemanjiom içerisine enjekte edilebilir.
 • Beta-blockerlar: Timolol jel gibi lokal beta-blokerlar küçük, yüzeysel hemanjiomlarda 6-12 ay boyunca kullanılabilir. Bunlar aynı zamanda küçük, ülserli hemanjiomların tedavisinde de etkilidir. Bu ilaçların genellikle güvenilir olduğu bilinmektedir.
 • Lazer Tedavisi: Lazer tedavisi hemanjiomun alınması için uygulanır. Bazı durumlarda ameliyat sonrasında cerrah kızarıklığı azaltmak ve daha hızlı iyileşmeyi sağlamak için de lazer tedavi kullanılabilir.
 • Medikal Jel: Becaplermin (Regranex) jeli genellikle yüzeydeki cilt hemanjiomlarındaki ülseri tedavi etmek için kullanılır. Bu jelin hemanjiomun kendisi üzerinde bir etkisi yoktur. Diğer tedaviler başarısız olduğunda ikincil tedavi olarak uygulanabilir. Bununla birlikte bu jelin kullanımı ile ilgili belirli riskler de bulunmaktadır. Bu riskleri doktorunuza danışınız.
 • Ameliyat: Hemanjiom büyükse veya göz gibi hassas bir bölgedeyse cerrahi müdahale yoluyla alınması yoluna gidilebilir.

Hemanjiom ve kırmızı doğum lekeleri önlenebilir mi?

Hemanjiom ve kırmızı doğum lekelerini önlemek için henüz bilinen bir yöntem bulunmamaktadır.

 

Kaynaklar


Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here