Hibiskus Çayının 6 İnanılmaz Faydası

0
8965
Hibiskus çiçeği: hibiskus çayının faydaları

Hibiskus çayı çiçekleri bahçenize hoş bir koku ve görüntü kazandırmanın yanı sıra hibiskus çayı olarak da içilebilir. Bu yazımızda “ekşi çay” ismiyle de bildiğimiz hibiskus çayının faydaları hakkında bilgi vereceğiz.

Hibiskus çayı genellikle hibiskus bitkisinin çiçeklerinden, yapraklarından ve çanak yapraklarından yapılır ve hibiskus çayının rengi koyu kırmızıdır.

Hibiskus çiçeği: hibiskus çayının faydaları

Hibiskus çayı A vitamini ve C vitamini yönünden zengin olması nedeniyle güçlü bir antioksidandır. Ayrıca antisiyanin ve malik asit içerir. Antioksidan yönünden zengin olan hibiskus çayı serbest radikallerin vücutta bıraktığı hasarla mücadele eder ve iltihabı azaltır.

Hibiskus çayındaki diğer besin öğeleri B vitamini, çinko, demir, protein ve Omega-3 yağ asitleridir. Ayrıca hibiskus çayının kalorisi düşüktür ve kafeinsizdir.

Yüksek besleyici profili göz önünde alındığında hibiskus çayının sağlığa çok faydalı olduğu açıktır.

Hibiskus Çayının Sağlığa Faydaları

Hibiskus Çayı Nasıl Hazırlanır?

 1. 2 adet kurutulmuş hibiskus çiçeğini 2 bardak suyun içerisine ekleyin.
 2. Suyu kaynatın ve 5 dakika boyunca demlenmeye bırakın.
 3. Çayı süzün ve içerisine bal ve limon ekleyin.
 4. Hibiskus çayının faydaları için bu çayı her gün bir veya iki kere içebilirsiniz.

Hibiskus çayının tadını iyileştirmek için içerisine tarçın, karanfil, Hindistan cevizi ve zencefil de ekleyebilirsiniz.

Hibiskus Çayının Faydaları

İşte detaylı olarak hibiskus çayının faydaları:

1 Tansiyonu Düşürür

tansiyon ölçümüHibiskus çayının faydaları arasında en ilginç olanı tansiyonu düşürme kapasitesidir.

Antioksidan ve iltihap önleyici özellikler açısından zengin olan hibiskus çayı tansiyonu önemli ölçüde düşürür. Ayrıca bir diüretik olan hibiskus çayı idrar sıklığını arttırarak böbreklerin fazla tuzu vücuttan atmasını, böylece tansiyonun düşmesini sağlar.

2010 yılında Beslenme Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre her gün hibiskus çayı tüketmek yüksek tansiyon hastalarında tansiyonu düşürmeye yardımcı olmaktadır. Ayrıca hibiskus çayı içmek gerek sistolik gerekse de diastolik tansiyonu düşürmede etkilidir.

2 Ruh Halini İyileştirir

Hibiskus çayı ruh sağlığınız için de oldukça faydalıdır. Hibiskus çayındaki flavanoidler depresyonu azaltmaya ve duygu durumunu iyileştirmeye yardımcı olur.

Hibiskus çayının faydaları: ruh halini iyileştirir

2010 yılında yayınlanan bir araştırmada araştırmacılar hibiskus flavonoidlerinin farelerde merkezi sinir sisteminin işleyişi üzerindeki etkilerini test ettiler. Araştırmaya göre hibiskus çayının antosiyanin ve antosiyanidin özellikleri antidepresan etkisi yapmakta ve merkezi sinir sistemi hastalıklarının tedavisinde potansiyel terapötik bir etki bırakmaktadır.

Ne zaman kendinizi kötü ve enerjinizi düşük hissederseniz sıcak bir hibiskus çayı kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır.

3Kolesterolü Düzenler

iyi kötü kolesterol hdl ldlHibiskus çayının faydaları kapsamında tansiyonu düşürmenin yanı sıra kötü kolesterol olarak bilinen düşük yoğunluklu lipoprotein oranını düşürmeyi de sayabiliriz. Hibiskus çayı, içeriğindeki arteroskleroz ve antioksidan özellikler sayesinde kötü kolesterolü düşürmektedir.

Hibiskus çayı damarlarda plak oluşumunu engelleyerek arteroskleroz ve kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olur.

2009 yılında Alternatif ve Tamamlayıcı Tıp Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre bir ay boyunca günde 2 bardak hibiskus çayı içen diyabet hastalarında HDL (iyi kolesterol) düzeyi yükselmiş, LDL (kötü kolesterol) düzeyi düşmüştür.

4 Hibiskus Çayı Kilo Vermeye Yardımcı Olur

kilo vermekHibiskus çayının faydaları arasında en sevindirici olanlardan biri de kilo vermeye yardımcı olmasıdır. Aslına bakılırsa hibiskus çayı birçok kilo verdirici bitkisel ürünün içerisine eklenmektedir.

Hibiskus çayının içerisinde, vücudun yağları ve karbonhidratları daha az kullanmasını sağlayan birçok besin öğesi yer almaktadır. Ayrıca hibiskus çayı amilaz üretimini azaltarak karbonhidratların ve nişastaların emilimini azaltır. Böylece kilo vermeye yardımcı olur.

Ayrıca hibiskus çayı metabolizmayı hızlandırır. Bu da kilo vermede bir diğer etkili faktördür. Doğal bir diüretik olması nedeniyle hibiskus çayı vücuttaki suyu da atmaya yardımcı olur.

5 Bağışıklığı Güçlendirir

bağışıklık sistemiHer gün hibiskus çayı içmek bağışıklığı kuvvetlendirir. Bu bitki çayındaki potansiyel antioksidanlar serbest radikal hasarıyla savaşır ve enfeksiyonlarla mücadelede önemli bir rol oynayan beyaz kan hücrelerinin üretimini arttırır.

Hibiskus çayının faydaları kapsamında içerisinde bulunan iltihap önleyici ve antimikrobiyal özellikler grip ve nezleye yakalanma olasılığını azaltır, vücudu çeşitli enfeksiyonlardan korur.

Özellikle grip ve nezle mevsimi geldiğinde bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için her gün hibiskus çayı içmeyi ihmal etmeyin.

6 Adet Sancılarını Azaltır

adet sancısıHibiskus çayının geleneksel kullanımlarından biri de adet sancılarını ve şişkinliği azaltmasıdır. Sıcak bir hibiskus çayı içtiğinizde bu bütün vücudunuzda sakinleştirici bir etki yapar ve ağrıyı azaltır.

Hibiskus çayı hormon dengesinin kurulmasına da yardımcı olarak duygu durum değişikliklerini, depresyonu ve aşırı yemeyi önler.

Adet sancısı ve şişkinlik yaşayan kişiler bu sorunları azaltmak için her gün bir bardak hibiskus çayı içebilir.

Hibiskus Çayının Faydaları İle İlgili Uyarılar

Hibiskus çayının faydaları için hibiskus çayını normal düzeyde tüketiniz. Hibiskus çayının günde 1 veya 2 bardak tüketilmesi önerilmektedir. Ayrıca aşağıdaki uyarıları dikkate alınız:

 • Diyabet hastası iseniz hibiskus çayını içerken kan şekeri düzeyinizi izleyiniz.
 • Yüksek tansiyon ilacı kullanıyorsanız hibiskus çayı tüketirken tansiyonunuzu izleyiniz.
 • Aşağıdaki durumlarda hibiskus çayı tüketmeyiniz:
  • Düşük tansiyonu bulunan kişiler,
  • Sıtma ilacı olan klorokin kullananlar
  • Hamile ve emziren kadınlar
  • Çayı içtikten sonra alerjik reaksiyon gösterenler.

Kaynaklar:


Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here